Zapomniany Legion

Tłumaczenie: Arkadiusz Romanek
Cykl: Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 1)
Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Forgotten Legion
historyczna
Beatrycze

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna. Ponad 800 000 sprzedanych egzemplarzy książek Bena Kane’a. Ta liczba mówi sama za siebie! Porywająca akcja, nieprzewidywalna fabuła i niezwykła panorama starożytnego świata. TRZECH MĘŻCZYZN Tarkwiniusz, etruski wojownik i wróżbita. Brennus Gall, jeden z najbardziej przerażających rzymskich...

TRZECH MĘŻCZYZN

Tarkwiniusz, etruski wojownik i wróżbita. Brennus Gall, jeden z najbardziej przerażających rzymskich gladiatorów. I Romulus, chłopiec-niewolnik, sprzedany do szkoły gladiatorów, ale marzący o zemście za los swój i siostry bliźniaczki, Fabioli.

JEDNA KOBIETA

Fabiola, sprzedana do domu publicznego jako trzynastolatka. Kochana przez jednego z najpotężniejszych ludzi Rzymskiej Republiki. Pełna nienawiści do nieznanego ojca, który zgwałcił jej matkę.

NIEWOLNICY RZYMU

Ich losy są splecione ze sobą w fascynującej odysei. Zaczyna się ona w przesiąkniętym korupcją i przemocą Rzymie, ale kończy dużo dalej, na granicy znanego świata, gdzie obszarpane pozostałości rzymskiej armii – Zapomniany Legion – będą się zmagać z przytłaczającymi przeciwnościami, gdzie trzej mężczyźni staną oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6477,Zapomniany-Legion

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6477,Zapomniany-Legion

wiejskifilozof | 2016-10-15

Trzeba przyznać,że nasza biblioteka jest bogata w książki o Rzymie,zawsze jak wchodzę w oczy rzucają mi się powieści historyczne o Rzymianach.
Zapomniany Legion to kolejna moja rzymska zdobycz.
Historia pokazana tu,jest bardzo ciekawa i godna przeczytania.
Akcja książki toczy się w kilku miejscach.Dom publiczny,gdzie trafia 13 latka.
Gdzie między paniami jest rywalizacja o klienta, choćby senatora co lubi chodzić w damskich ciuszkach.

Ale dla mnie ważniejsze były pola bitew,gdzie Partowie pokonali Rzym.
Okrutna scena wyroku śmieć,potem wcielenie do armii Partów.
A to ciężka harówka,cóż służba nie drużba.

Mamy też Etruska,który wróży z wnętrzności zwierząt.Dowiedziałem się ciekawych rzeczy o Etruskach.

Zapomniany Legion czyta się łatwo i lekko.Książka nie jest trudna i daje mnóstwo przyjemności.

Marcin | 2015-09-10

Kolejna z modnych ostatnio powieści o starożytnym Rzymie. Skojarzenia z twórczością Rosemary Sutcliff bynajmniej nieprzypadkowe. Z pewnością warta przeczytania, trudno jednak stwierdzić, aby na tle jej podobnych jakoś szczególnie się wyróżniała. Bardzo dużo batalistyki, trochę seksu, wszystko to podane w niezbyt wykwintnym sosie obyczajowym. Książka powinna spodobać się miłośnikom Simona Scarrowa, Bernarda Cornwella, Snorri Kristjanssona, Roberta Fabbri i kilku innych autorów. Mnie spodobała się na tyle, że raczej sięgnę po kolejne części cyklu.

Wojtek_Grabowski | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

No w końcu musiałem przeczytać coś rzymskiego. Wpadła mi w ręce chyba najnowsza pozycja na polskim rynku - Zapomniany legion. Jest klimat, są fajne postacie, jest akcja. Może to wszystko trochę naiwne, chwilami nawet jakby za bardzo babskie, pardon, kobiece, ale ogólnie czyta się miło. Nie żałuję lektury.

Thadeus | 2016-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Powieść Bena Kane'a może urzec czytelnika swoją scenerią, obrazem starożytnego Rzymu, bitwami toczonymi przez gladiatorów i legionistów, scenami z życia prostytutek w domu publicznym czy też opisem relacji między właścicielami, a ich niewolnikami. Na gruncie historycznym zadowolić może opis bitwy pod Carrhae.
Poza powyższymi plusami występują też minusy: brak aury tajemniczości związanej z postacią Tarkwiniusza i z jego przepowiedniami, które wyprzedzały fabułę i powodowały to, że czytelnikowi znany był wynik bitwy. Drugim minusem już bardziej subiektywnym jest postać Fabioli, która na samym początku może zaskarbić sobie serce czytelnika, a następnie poprzez ukształtowanie jej charakteru poprzez bycie prostytutką tworzy z niej kobietę wyrachowaną, która za wszelką cenę chce dojść do celu po trupach. Trzecim minusem jest według mnie zbyt luźna relacja pomiędzy trzema głównymi bohaterami przez to, że będąc legionistami ich rozmowy bardziej emanowały obyczajowością niż hardem ducha...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Była wczesna godzinna poranna, jednak słońce parzyło już niemiłosiernie, osłabiając jeszcze wyczerpanych długą podróżą Rzymian. Spragnieni, rzucili się do wielkiego, czystego potoku, jednak ten okazał się pułapką – niedaleko widać było zbliżające się wojska Partów, złożone z niezwykle uzdolnionych łuczników i katafarkowie, ciężką jazdę, rozbijającą szeregi wroga niczym polska husaria. Najpierw panuje zamęt i strach, jednak po jakimś czasie żołnierze już wiedzą, że zaraz dojdzie do bitwy, która – być może – zadecyduje o całej kampanii. Armia rzymska staje w szyku bitewnym, adrenalina krąży w żyłach legionistów, zmęczenie i znużenie straszliwym upałem znika. Marek Licyniusz Krassus, członek triumwiratu i dowódca wojsk rzymskich, wydał ostateczne rozkazy: legiony i poszczególne kohorty mają robić się na kwadraty; w powietrzu można było usłyszeć dźwięk trąb bucinae. Przy wodzu, ubranym dziś w...

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego w środę nie pojawiła się recenzja i tak długo czytałam Zapomniany Legion. Odpowiedź jest prosta - nie potrafiłam jej skończyć. Im bliżej końca tym bardziej żałowałam, że muszę opuścić ten świat i jego bohaterów. Znalazłam swoje miejsce na świecie. Miejsce, gdzie jest mnóstwo krwi i wojen, ale również prawdziwa przyjaźń oraz poświęcenie.

Matka Romulusa i Fabioli jest niewolnicą. Ojcem bliźniaków jest jakiś ważny polityk, który zgwałcił ją i zniknął. Dla nich nie ma innego życia. Nigdy nie byli wolnymi ludźmi i wiedzą, że pewnie nigdy to się nie zdarzy. Ich właściciel to okrutny i chciwy mężczyzna. Kiedy przyłapał Romulusa na uczeniu się posługiwaniu bronią wpada w szał. Jego nauczyciela i jedynego przyjaciela skazuje na śmierć, a trzynastoletni chłopiec zostaje sprzedany do szkoły gladiatorów, gdzie musi walczyć, by przeżyć.

W tym samym czasie Fabiola zostaje sprzedana do domu publicznego za spore pieniądze. Trzynastolatka jest przerażona i nie...

| 2015-07-12
Happy Reader | 2016-09-08
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"Zapomniany legion" Bena Kane'a to świetna powieść historyczno - przygodowa. Czytając ją przeniosłem się w czasie do starożytnego Rzymu, gdzie o władzę rywalizują Cezar, Pompejusz i Krassus. Głównymi bohaterami książki są: etruski wróżbita Tarkwiniusz, gladiator Brennus oraz młody wojownik Romulus, a także jego siostra Fabiola. Z ciekawością śledzimy losy bohaterów, a w tle obserwujemy codzienne życie Rzymian. Z jednej strony nieuczciwe rozgrywki polityków, a z drugiej strony ciężki los niewolników. Dla mnie najciekawszą postacią jest Tarkwiniusz, wywodzący się z podbitego przez Rzymian narodu Etrusków. Przekazana mu zostaje tajemna wiedza, dzięki której potrafi przewidywać przyszłość. Splot wydarzeń sprawia,że zaprzyjaźnia się z Brennusem i Romulusem i jako rzymscy legioniści wyruszają na podbój imperium Partów. W tym samym czasie, sprzedana do domu publicznego w wieku trzynastu lat, piękna i zaradna Fabiola wywalcza sobie pozycję wybranki Brutusa - jednego z najbliższych...

PaniNibelungowa | 2015-10-25
Przeczytana: 21 października 2015

Starożytny Rzym-wszyscy o nim wiemy, ale niewielu zagłębia się w jego fascynująca historie. Autor postarał się nam przybliżyć urywek świata, schyłku Rzymskiej Republiki. I chwała mu za to. Dostajemy charakterystycznych, głównych bohaterów:etruskiego "druida", potężnego Gala,młodego Rzymianina urodzonego w niewoli oraz jego siostrę-bliźniaczkę zmuszona do prostytucji.Śledzimy ich losy przemierzając brudne i niebezpieczne ulice Rzymu, puszcze Galii czy pustynie Partii.
Autor przyznaje otwarcie, że wydarzenia toczące się w tle głównego wątku czasem nie są zgodne z prawdą historyczną. Mnie jednak to troszkę raziło. Sam styl pisania miejscami przypomina wypowiedzi z jakieś telenoweli lub pompatycznej,hollywoodzkiej produkcji. Niemniej jednak czytało się to wszystko dobrze i chętnie sięgnę po kolejną część trylogii.

a_psik | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Moja przygoda z tą książką nie należy do najłatwiejszych. Początkowo podchodziłam do niej jak pies do jeża, więc musiała swoje odczekać na półce. Kiedy w końcu zabrałam się za lekturę, przeczytałam około pięćdziesiąt stron i... utkwiłam. Po prostu nie potrafiłam ruszyć dalej. Potem doszły jeszcze upały i jak pomyślałam, że mam trzymać w dłoniach tak ciężką książkę, to od razu rezygnowałam... W końcu jednak zebrałam się w sobie, powtarzając: "No, kto jak nie ty?". I nie żałuję tej podróży, choć była długa i... wyboista.

Ben Kane zabiera nas w odległe czasy, do starożytnego Rzymu. Wcześniej ta tematyka średnio mnie interesowała - owszem "Quo vadis" przeczytałam w całości i bardzo mi się podobało, ale nie na tyle, by dalej szukać książek w podobnym guście. Autor naprawdę ciekawie i porywająco opisuje zapomniany świat - nie skupia się jednak tylko na życiu elit: senatorów czy bogatych kupców - ale wyrusza w podróż po ciemnych zakamarkach tego świata: targach niewolników, gladiatorów...