Ciemne chmury

Okładka książki Ciemne chmury Ben Kane
Okładka książki Ciemne chmury
Ben Kane Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Cesarskie Orły (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Cesarskie Orły (tom 1)
Eagles at War
Znak Horyzont
2020-04-15
2020-04-15
2015-04-23
Arkadiusz Romanek

Swietna ksiazka o czasach Cesarstwa Rzymskiego i podboju Germanii. Jest to moja druga przygoda z Lasem Tuetoburskim. Fabula i narracja wciagajaca.

A teraz czcigodne Obywatelki i szanowni Obywatele naszego pięknego Wiecznego Rzymu usiądźcie wygodnie, zapomnijcie o troskach życia codziennego i pozwólcie, że przeniosę Was do 9 roku naszej ery w czasy Cesarstwa Rzymskiego, na jego północne peryferie do Germanii.
Nie pozwolę Wam się nudzić, namaluję przed Wami ciekawy i kolorowy obraz rozwarstwionego społeczeństwa rzymskiej prowincji. Poznacie zwyczaje, poczujecie klimat życia na rubieżach imperium. Razem z rzymskimi legionami i barbarzyńskimi wojskami zwiedzicie okoliczne wioski i zanurzycie się leśne ostępy.
Dowiecie się dlaczego mimo pozornego i wieloletniego spokoju, owocnej wymiany handlowej i przenikania kultur Germanie ostatecznie nie zechcieli się pokłonić i poddać władzy Boskiego Augusta.
A na koniec siedząc bezpiecznie w swoim wygodnym fotelu usłyszycie szczęk łamanej i kruszącej się zbroi, poczujecie smak krwi i zapach śmierci śledząc wydarzenia morderczej bitwy w Lesie Teutoburskim.
Czcigodne Obywatelki i szanowni Obywatele naszego wspaniałego i wiecznego Rzymu, nic dodać, nic ująć. Oby Nasi bogowie mieli Was w wiecznej opiece a ja tylko zachęcam do sięgnięcia po książkę i zanurzeniu się w lekturze pierwszego tomu trylogii „Cesarskie Orły” Bena Kena’a.

Pierwsza część nowej serii Bena Kane tym razem przenosimy się naszej ery i widzimy pogrom legionów Warusa w lesie Teutońskim. Czytałem już książki na ten temat, lecz jak zwykle autor opisał to bardzo dokładnie ze szczegółami. Książka naprawdę robi wrażenie. Zycie legionistów Rzymskich opisane bardzo dokładnie. Ben Kane nie zawodzi i wręcz wnikamy w tą atmosferę strachu panującą w trakcie przejścia przez tą pułapkę zastawioną przez Arminiusza. Wyszła już część druga więc niezwłocznie się za nią zabieram czekając na część trzecią. Ben Kane jak dla mnie najlepszy pisarz opowiadający historię z starożytnego Rzymu. Polecam jego wszystkie książki można całym sobą wtopić się w ten okres i świat.

Wciągająca i trzymająca w napięciu od początku do końca. Ciekawsza od "Krwawego Lasu" (nie ujmując nic tej pozycji) i zawierająca znacznie więcej szczegółów historycznych. Ben Kane po prostu lepiej się przygotował do pisania, co z resztą opisał w posłowiu.

Kolejna książka o jednej z największych klęsk armii Rzymskiej w lesie Teutoburskim.
Naprawdę dobrze napisana książka która wciąga od samego początku i pokazuje jak skomplikowaną sprawą było nie tylko zwabienie Rzymian w pułapkę ale przede wszystkim ile musiał spiskować Armeniusz aby przekonać do tego celu 6 plemion germańskich które nawzajem się nienawidziły. Jak często w przypadku tego autora i ta historia będzie mieć ciąg dalszy w następnych tomach ten zakończy się klęską Rzymian ale jeden z głównych bohaterów będzie chciał odzyskać to co jest najcenniejsze dla każdego legionisty czyli straconego Orła swojego legionu.

Lubię książki autora. Końcówka trzymała w napięciu. Czekam na dalsze książki.

Lubię książki autora. Końcówka trzymała w napięciu. Czekam na dalsze książki.

Uwielbiam książki tego autora. Wszystkie książki Kane czyta się jednym tchem. Tak też było z Ciemnymi chmurami.

9 września 9 r. n.e. w lasach Germanii rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew imperium rzymskiego.
Za namową Arminiusza, wodza germańskiego plemienia Cherusków, rzymskiego obywatela, namiestnik Germanii, Publiusz Kwinktyliusz Warus poprowadził trzy legiony (XVII, XVIII, XIX),sześć kohort cudzoziemskich oddziałów pomocniczych i trzy jednostki kawalerii wąską, błotnistą ścieżką przez las. Nie wiedział, że Arminiusz, człowiek któremu ufał, wciąga go w zasadzkę. Nie wiedział, że wkrótce las spłynie krwią, a echo poniesie odgłosy szczeku broni i jęków umierających.
Czy starszy centurion Lucjusz Tullus, dzięki swojemu doświadczeniu wojskowemu, odwadze i poczuciu obowiązku oraz honoru zdoła wyprowadzić swoich ludzi z przeklętego przez bogów miejsca?
"Ciemne chmury" to pierwsza część nowego cyklu Bena Kane'a pt. "Cesarskie Orły”.
To fabularna opowieść o prawdziwej bitwie w Lesie Teutoburskim, stoczonej pomiędzy rzymskimi legionami, a oddziałami germańskimi. Autor wydarzenia z 9 wieku n. e. przedstawia z punktu widzenia kilku bohaterów, co daje możliwość wniknięcia w psychikę postaci, poznać motywy, które ich napędzają, a dzięki temu lepiej zrozumieć epokę.
To wciągająca, realistyczna i krwawa opowieść o odwadze, braterstwie i honorze, które były dla legionów i ich dowódców głównymi wyznacznikami tego jakim powinien być dobry i oddany Rzymowi żołnierz. To również opowieść o zemście, która przez lata potrafi kiełkować w człowieku, o poświęceniu dla plemienia, dla sprawy, ale przede wszystkim dla współtowarzyszy.

Jak wszystkie ksiażki Bena Kane, tak i ta jest warta przeczytania. Urlop pod parasolem z książką Bena Kane jest warty zapamiętania.

Jest to moja pierwsza książka Bena Kane ale z pewnością nie ostatnia. Mimo odstraszających rozmiarów dla niektórych, ponieważ książka ma ponad 500 stron czyta się ją bardzo szybko. Widać, że autor starał się w pełni odwzorować prawdę historyczną. Fajnie, że na końcu książki pojawił się słowniczek z pojęciami łacińskimi, które pojawiły się w książce. Czekam na pozostało książki trylogii.

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Powieści historyczne

Dodaj cytat z książki Ciemne chmury