The Silver Eagle
Arkadiusz Romanek, Rzym
historyczna
Ag2S

Dla Cezara i Republiki Rzymskiej nieuchronnie nadchodzi dzień sądu. ZAPOMNIANY LEGION Na rubieżach znanego świata walczyli z okrutnymi przeciwnościami losu – i przegrali. 10 000 legionistów to wszystko, co pozostało z potężnej niegdyś rzymskiej armii. SCHWYTANI Gal Brennus, etruski wróżbita Tarkwiniusz i Romulus, syn rzymskiego arystokraty z nieprawego łoża, uwięzieni przez Partów, nie...

Dla Cezara i Republiki Rzymskiej nieuchronnie nadchodzi dzień sądu.

ZAPOMNIANY LEGION

SCHWYTANI
Gal Brennus, etruski wróżbita Tarkwiniusz i Romulus, syn rzymskiego arystokraty z nieprawego łoża, uwięzieni przez Partów, nie przestają marzyć o odzyskaniu wolności. Łączy ich wspólny los i nienawiść do Rzymu. Nie wiedzą, że z brutalnej walki, która ich czeka, z życiem ujdzie tylko dwóch z nich.

ŚCIGANA
Tymczasem Fabiola, siostra bliźniaczka Romulusa, wplątuje się w zabójczą sieć intryg rzymskiej polityki. Tropiona przez łowców niewolników próbuje uciec w nadziei, że odnajdzie swojego kochanka Brutusa. Jedynego człowieka, który może zapewnić jej bezpieczeństwo. Ale Brutus u boku Cezara w dalekiej Galii sam walczy o życie, rozpaczliwie próbując stłumić powstanie charyzmatycznego wodza Wercyngetoryksa.

SREBRNY ORZEŁ
Druga część błyskotliwej trylogii Bena Kane’a zanurza bohaterów w tyglu wojny i terroru, podczas gdy dla Cezara i Republiki Rzymskiej nieuchronnie nadchodzi dzień sądu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Heisenberg | 2016-08-04

Drugi tom tego cyklu to dobra książka, ale niestety słabsza od swojego poprzednika, czyli „Zapomnianego Legionu”.
Czyta się bardzo szybko, czemu pomaga bardzo fajny sposób pisania Kane’a. Choć jest w tej książce sporo dłużyzn (ponad 600 stron, więc to raczej nieuniknione), należy zapisać mu to na duży plus. Niewątpliwie jest to pozytyw. Ale w książce tej wyhaczyłem jeden, potężny minus, który rzuca cień na całokształt, a mnie mierził i irytował do bólu.
Być może jeszcze gdzieś na świecie żyją wyznawcy boga Mitry, i jeśli tak jest, to podejrzewam że sowicie wynagrodzili autora powieści za „reklamę” tego bóstwa. No dosłownie nie ma w tej powieści jednej strony, żeby nie było Mitra to, Mitra tamto, Mitra sramto; Romulus wygrywa pojedynek – dzięki Mitrze, jego bliźniacza siostra cudem unika gwałtu i śmierci – dzięki Mitrze, po czym sama staje się wyznawcą Mitry, Rzymianie cudem uciekli Scytom – dzięki Mitrze! Przepraszam , ale w tej książce nikt się po d**** nie podrapie bez...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Różności
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Zapomniany Legion, mimo udowodnienia partyjskim panom swojej przydatności jest w dalszym ciągu traktowany z dużą nieufnością i nadmierną brutalnością. Wszelkie kary są znacznie bardziej srogie niż w Rzymie czy wobec samych Partów. Naszym przyjaciołom nie ułatwia życia fakt, że kilku wyjątkowo wrednych legionistów odkryło prawdę o tym, kim są Romulus i Brennus. Tarkwiniusz, jako osoba zadająca się z byłymi niewolnikami też musi bacznie pilnować swoich pleców.
Walki ze Scytami stają się coraz bardziej zacięte. Tarkwiniusz zatraca swój wróżbiarski talent, przez co staje się mniej użyteczny dla partyjskiego wodza Pakorusa. To nie są najbardziej sprzyjające okoliczności, aby myśleć o ocaleniu życia i marzyć o powrocie do Rzymu. Przyjaciele zdani są wyłącznie na siebie.
Z wróżb Tarkwiniusza wynika, że tylko dwóch z nich wróci z krańca znanego świata.
Oprócz Scytów pojawia się nowy gracz- Hindusi. Czy uda się po raz kolejny przeżyć bitwę z dużo liczniejszym i lepiej wyekwipowanym wrogiem?...

wiejskifilozof | 2016-10-16

Witam wszystkich fanów Imperium Romanum.Zarówno tych co siedzą po uszy,w tematyce Rzymu.Tych co dopiero zaczynają,jak i te osoby które mogą zacząć dopiero swą przygodę.Chyba z najwspanialszych imperiów świata.

Od wydarzeń w tomie numer 1 minęło trochę czasu,bohaterowie walczący w armii Partów dotarli do terenów obecnych Indii.Gdzie dochodzi do wspaniale opisanej walki.Między Partami,Rzymianami a Hindusami.
Tu przyznam,trzymałem kciuki za Rzymian.

Autor opisuje,też wybrzeża obcej Arabii Saudyjskiej,gdzie byli piraci,kupieckie miasteczka pełne nie tylko towarów ale i burdeli.
Gdzie udaje się jeden z bohaterów.

Podobały mi się też sceny,opisu zwierząt na sawannie.Jak zebr,czy żyraf.

Ale ważne były też opisy buntu Galów,zamieszek w Rzymie.Tu mamy prawdę historyczną.Poznajemy Cezara.
Tom 2 jest bardzo świetny.Przekonuje mnie to,do dalszego czytania książek o Rzymie.A,że nasza biblioteka jest pełna,takich książek.To już się cieszę :-)

Fidel-F2 | 2018-03-07

Kontynuacja Zapomnianego legionu. I szczerze mówiąc mamy po prostu kolejną dawkę tego samego. W zasadzie wszystko co można powiedzieć o tomie pierwszym, można powiedzieć i o drugim. Dominuje patos, sporo naiwności, fabularna prostota i przewidywalność (w zasadzie w połowie drugiego tomu wiadomo jak się skończy trzeci), silne niedostosowanie psychologii postaci do epoki historycznej. Klasa powieści to młodzieżowe, wielokrotne zabili go i uciekł. Czasem mocno pomimo sensu i logiki. Autor przyzwoicie przygotował się pod względem historycznym, zwłaszcza jeśli idzie o twarde fakty - postaci, dat, bitew, kultury materialnej (niemniej ma tu wpadki), słabo za to wychodzi mu sfera czynników miękkich - relacje międzyludzkie, psychologia, socjologia historyczna - strasznie to kanciaste, koślawe, drażni niespójnością.
Jeśli idzie o warsztat pisarski, autor ani nie zachwyca, ani zbytnio nie rozczarowuje. Jeśli przyłożymy tu miarkę dojrzałego, dorosłego czytelnika to jest lipa, Jeśli jednak...

ultraviolence | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Nie mam ochoty się rozpisywać, wymienię najważniejsze minusy i plusy tej książki.
Zacznę od tego, że zdecydowanie za dużo było w tutaj bitew. Po jakimś czasie stało się nużące czytanie w kółko o tym samym, jak miecze rozpruwają przeciwników, a główni bohaterowie cały czas wychodzą ze starć bez szwanku. A propos bohaterów... czasami ich dialogi i sposób myślenia były tragicznie naiwne i infantylne. Momentami wydawało mi się, że Ben Kane ma mnie, jako czytelniczkę, za idiotkę, której wszystko trzeba wyjaśniać. Zwrotów akcji tu prawie nie ma, wszystko da się przewidzieć.
Przechodząc do plusów tej książki... tło historyczne bardzo mi się podoba. ,,Srebrny orzeł'', tak jak jego poprzednik, jest klimatyczną powieścią, w której zawarta jest starożytna terminologia i łacińskie nazwy. Czyta się szybko i ciężko się nudzić.
Podsumowując, jest to dobra książka, ale uważam, że nie utrzymała poziomu pierwszego tomu serii. Oczywiście zapoznam się z trzecim tomem, ponieważ chcę znać zakończenie...

Adam | 2016-08-09
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Niewolnicy waszym zdaniem nie mogą być żołnierzami – ciągnął dowódca legionu –dlatego nie będą mieli broni. Staną do walki z gołymi rękami przeciwko trzem mieczom.” (str.271)
„Srebrny orzeł” - drugi tom cyklu Kroniki Zapomnianego Legionu.
W Rzymie wybucha wojna domowa Cezar i Pompejusz stają naprzeciw siebie.
FABIOLA wykupiona przez Brutusa z domu publicznego jest wolna ale i świadoma tego, że tylko kochanek może zapewnić jej bezpieczeństwo. Niestety Brutus służy cezarowi w odległej Galii, życie ich obojgu jest zagrożone.
BRENNUS i ROMULIUS po zabójstwie Celiusza musieli opuścić Rzym. Razem z haruspikiem TARKWINIUSZEM walczą dla Partów.
To w wielkim skrócie przypomnienie czwórki przyjaciół, których dalsze losy śledziłem z zapartym tchem . W drugim tomie akcja przyspiesza, wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Postacie świetnie wykreowane, losy bohaterów idealnie splątane ze sobą. Książka wciąga, nie tylko fabułą, ale też opisami obyczajów panujących w ówczesnych...

Emma | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Kilka ostatnich wieczorów spędziłam w czasach Cezara, odwiedziłam Rzym i Margianę, przewędrowałam wraz z zapomnianym legionem kawałek starożytnego świata i teraz żałuję, że moja przygoda na razie się skończyła.
Zachwycił mnie "Zapomniany legion" Bena Kane i bardzo się ucieszyłam, gdy dostałam drugi tom trylogii.
Akcja "Srebrnego orła" jest jeszcze szybsza i bardziej interesująca. Tarkwiniusz, Brennus i Romulus marzą o powrocie do Rzymu, Fabiola natomiast musi uciekać z ogarniętego zamieszkami Rzymu i postanawia odnaleźć Brutusa.
Zaprzyjaźniłam się ze wszystkimi bohaterami i z zapałem śledziłam ich losy.
Ben Kane, jak rzadko który pisarz, ma dar przenoszenia nas w czasie. Swoją fascynację Rzymem potrafi przekazać czytelnikowi. Opisy są bardzo realistyczne, ma się wrażenie, że zamiast znajdować się w zaciszu domowym, jesteśmy na polu bitwy, lub przemierzamy brudne ulice miasta, słyszymy odgłosy walki lub gwar miejski. Atmosfera powieści jest wspaniała.
Z kart książki można się...

"Za Zapomniany Legion!"

Kiedyś dotarła do mnie tajemnicza przesyłka od wydawnictwa, która zawierała w sobie Zapomniany Legion. Byłam bardzo zaintrygowana i zabrałam się za niego od razu. Od razu również się zakochałam. Nie wiem dlaczego Srebrny Orzeł leżał na mojej półce tak długo, skoro Ben Kane podbił moje serce. Z przerażeniem odkryłam, że zbliża się premiera trzeciego, ostatniego!, tomu, a ja dalej mam zaległości, jeśli chodzi o drugi. Szybko więc wygrzebałam kontynuację Zapomnianego Legionu i zaczęłam czytać.

Romulus wciąż żyje. Po ciężkich przeżyciach zmężniał, wydoroślał i dalej chce się zemścić na swoim byłym właścicielu. Razem z Tarkwiniuszem - który wie więcej niż mówi - oraz Brennusem zostali uwięzieni przez Partów. Romulus nie traci nadziei na powrót do Rzymu i odnalezienie siostry, choć czeka go ciężka walka o wolność.

Fabiola w końcu jest wolna. Nie jest już uwięziona w domu publicznym i okręciła sobie wokół palca Brutusa, bliskiego współpracownika Cezara. Jest...

Marcin | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Dalsza część przygód bohaterów "Zapomnianego Legionu". Brenus, Tarkwiniusz i Romulus razem z 10000 legionistów ocalałymi z armii Krassusa walczą dla Partów na krańcu świata. Fabiola zostaje wykupiona przez Brutusa z lunaparu. Nadciąga czas wojny domowej w Rzymie Cezar i Pompejusz w końcu stają do konfrontacji. Fabiola zostaje zmuszona do ucieczki z Rzymu i udania się do Brutusa do Galii. Trójka przyjaciół musi podjąć rozpaczliwą decyzję czy zostać z Zapomnianym Legionem (skazanym na zagładę) czy uciec okrywając się wstydem. W ten sposób rozpoczynają się dwie wielkie podróże które połączą na krótką chwilę rodzeństwo (Fabiolę i Romulusa) w Aleksandrii. Niestety tu tom się kończy i trzeba czekać na zakończenie tej trylogii. Niestety nie wiadomo kiedy wyjdzie tom trzeci. Fajną sprawą jest to, że autor stara się trzymać realiów historycznych i swoją historią nie zmieniać jej, dodaje jakieś fikcyjne szczegóły jak np. postawienie w jednej z bitew w roli dowódcy oddziału, który przechylił...

Tobiasz | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Bardzo ciekawa powieść, nie zawiodła moich oczekiwań po Zapomnianym Legionie.
Podobają mi się kreację postaci, które nie są przekoloryzowane, ale też nie są uszczuplone w opisie.
Jak zwykle masa faktów o Starożytnym Rzymie przemycona w ciekawej, nie nudzącej formie. Dużo krwi, dużo walki, dużo poświęcenia - braterstwo to słowo, które przychodzi mi na myśl, snując refleksje na temat głównych bohaterów.
Niestety jednego z nich spotyka straszna rzecz, lecz ,, każdy wybiera swoje przeznaczenie".
Myślę, że cała trylogia spokojnie nadawała by się na lekturę szkolną, bynajmniej nie dlatego, że jest ona tak słaba, lecz dlatego, że tak wiele uczy.
Dobra lektura, na długie letnie wieczory (i nie tylko), zachęcam do przeczytania.