Królowie przeklęci II

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 4-5)
Wydawnictwo: Otwarte
Les Rois maudits
historyczna
Ag2S

Nowe – trzytomowe – wydanie cyklu „Królowie przeklęci”. W drugim tomie znajdziesz powieści: „Prawo mężczyzn” i „Wilczyca z Francji”. „W »Królach przeklętych« jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwo, rodowe rywalizacje, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to...

„W »Królach przeklętych« jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwo, rodowe rywalizacje, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.
Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem, czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To była pierwotna gra o tron. Jeśli lubisz »Pieśń lodu i ognia«, pokochasz »Królów przeklętych«”.
– George R.R. Martin

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Zbrodnia goni zbrodnię

Oto drugi tom dzieła, które przykuwa uwagę każdego miłośnika dobrej literatury, gęstej sieci intryg i sporej dawki historii. Oto bowiem Francja, której władcy zostali przeklęci przez wielkiego mistrza zakonu templariuszy Jakuba de Molaya, staje przed wielką niewiadomą – kto będzie sprawował pieczę nad koroną? Ludwik X, zwany Kłótliwym, ginie z ręki hrabiny Mahaut d'Artois, pozostawiając brzemienną żonę i chaos w państwie. Czy jego potomkiem będzie chłopiec, czy też władza przypadnie jego bratu, Filipowi de Poitiers? A może możnemu Karolowi Walezjuszowi? Odpowiedzi na te pytania oczekuje nie tylko lud francuski, ale i cały średniowieczny świat.

Ci, którzy spodziewali się, iż kolejne tomy „Królów przeklętych będą mniej ciekawe, mogą już czuć się srodze rozczarowani. Oto bowiem, zgodnie z twierdzeniem Alfreda Hitchcocka, po trzęsieniu ziemi, jakie spowodowała śmierć Ludwika X, napięcie tylko wzrasta – na dworze królewskim, w Awinionie podczas konklawe i w samej książce. Historia dla autora jest bowiem nader łaskawa, samoistnie podsuwając mu najbardziej zdumiewające scenariusze zdarzeń. Dotyczą one nie tylko bohaterów znanych z tomu pierwszego, ale i plejady nowych, nie mniej barwnych postaci. Tym razem nieco więcej dowiemy się choćby o stosunkach (dosłownie) panujących na angielskim dworze królewskim, o tym jak wybiera się pożądanego papieża, a także o miłości Guccia, rodzicielstwie i bezwzględności sprawujących władzę.

Ci, którzy lekturę poprzedniego tomu wspominają bardzo...

Ci, którzy lekturę poprzedniego tomu wspominają bardzo miło, spieszę poinformować, że tym razem jest jeszcze lepiej. Można odnieść wrażenie, że tym razem autor dostał nieco większe pole do popisu dla swej wyobraźni (wspomniany już wątek rodzicielstwa), co wykorzystał po mistrzowsku. Oczywiście pomaga mu w tym sama historia – pełna niedopowiedzeń i tajemnic, jednak to w jaki sposób je wykorzystał – zasługuje na najwyższe uznanie. Trudno się bowiem oderwać od lektury, a nieco archaiczny styl tym razem już zupełnie nie wadzi.

Przyznaję, że z niecierpliwością oczekuję zamknięcia „tryptyku francuskiego” – i to z kilku względów. Po pierwsze – ciekaw jestem, jak rozwinie się wizja autora na tle rzeczywistej historii rodu Kapetyngów. Po drugie – człowiek zawsze interesuje się tym, co tajemnicze, skomplikowane i intrygujące – a tych cech „Królom przeklętym nie brak. Po trzecie wreszcie – losy bohaterów, tych prawdziwych i tych zmyślonych winny znaleźć jakieś sensowne (miejmy nadzieję) rozwiązanie – a to po lekturze dwóch tomów jest czymś, na co warto czekać. Mam nadzieję, że i Wy macie podobne odczucia.

Bartek `barneej` Szpojda

Opinie czytelników (2058)
SeVIIen | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

A.:

„Kobieta może być królową, ale jej kochanek zawsze będzie jej panem”.

Książka "Królowie Przeklęci. Tom 2" podejmuje wątki z tomu pierwszego, gdzie bardzo dobrze poznajemy najważniejszych bohaterów, tło historyczne wydarzeń… W tej części dostajemy o wiele więcej niż się spodziewamy! Przynajmniej ja dostałam. O tak – coraz bardziej wciągająca fabuła, intrygi, które są przecież w zdecydowanej większości faktami…

Jak już wiadomo z poprzedniego tomu, władcy Francji zostali przeklęci przez wielkiego mistrza zakonu templariuszy Jakuba de Molaya. A śmierć Filipa Pięknego zapoczątkowała walkę o władzę na tronie francuskim… W jaki sposób? Tego dowiecie się już z lektury. Ktoś, kto zna historię średniowiecznej Francji i Anglii zapewne doskonale wie, o czym mowa, ale nie można reszcie popsuć przyjemności wynikających z sięgnięcia po tą fascynującą lekturę.

Książki Maurice'a Druona to połączenie wartkiej akcji z lekcją historii, które czyta się z zapartym tchem. W tej części (jak i w...

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

ZAMIAST RECENZJI
Recenzję z pierwszego tomu napisałem momentalnie po zakończeniu LEKTURY, emocjonalnie i bez refleksji. Chwilę potem zadałem sobie pytanie o sens tego cyklu oraz, najważniejsze, co ja robię w tej mistyfikacji ?
Problem wyjaśnię Państwu krótko posilając się Kapuścińskim. Umieściłem na LC 859 swoich recenzji, a wśród nich zabrakło Kapuścińskiego. Jeśli Państwo nie zauważyliście braku moich opinii na temat jego książek, to teraz to Wam uświadamiam. Czy ja nie czytam Kapuścińskiego ? Czytam, prawie wszystkie jego książki przeczytałem. Czy lubię je czytać? Bardzo, zawsze lubiłem bajki. To dlaczego ich nie opiniuje ? Bo nie chcę narażać się licznym jego wielbicielom i krzyczeć pierwszy "Król jest nagi". Czytałem jego książki jako wiarogodne reportaże, jako rzetelne źródło wiedzy, a wyszło na jaw, że "pisarza ponosiła fantazja" i w ...

Samson Miodek | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Maurice Druon i jego wersja historii królów Francji i Anglii, oraz papiestwa początku XIV w.
Gdy czytelnik jest skupiony na okrutnej trucicielce hrabinie Mahaut, zadaje sobie pytanie czy jej niegodziwościom przyjdzie kres, autor w pewnej chwili postanawia sprowadzić nas na ziemię swoim: "5 lat później"
Gdzie dowiadujemy się że w zasadzie nic się nie zmieniło, umarł król niech żyje król, że raz na wozie raz pod wozem, a okrutna hrabina popadła w niełaskę ale ma się dobrze, dowodów brak. Każdy czytelnik jak sądzę, przewidział że synek Lombarda Guccia zostanie podmieniony, co uratuje życie młodego monarchy, akcja w pewnym momencie stanęła, mimo że dalej umierali wielcy ówczesnego świata, zawiało nudą. Przez ten czas zdołałem przeczytać trzy inne książki, TA sobie spokojnie czekała, nie paliło się. Na szczęście przyszedł w końcu czas na Mortimera i Królową Izabelę, którzy rozruszali powieść! I mimo tego że znałem tragiczny koniec historii męża Izabeli, króla Edwarda II, moja ciekawość...

Isadora | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Może i wszystkie trzy tomy najnowszego wydania "Królów przeklętych" dotarły do mnie grubo po premierze, ale za to za jednym razem, co ucieszyło mnie nie tylko w momencie otrzymania przesyłki, ale - znacznie bardziej - w chwili zakończenia lektury pierwszego tomu. A pochłonęłam go z wypiekami na twarzy i przeświadczeniem, że jeśli natychmiast nie sięgnę po kontynuację, oszaleję z niecierpliwości i ciekawości. Tak dalece wciągnęły mnie średniowieczne realia, zaabsorbowały perypetie bohaterów i porwały snute przez nich intrygi, że niemożność bezzwłocznego powrotu do świata XIV-wiecznej Europy byłaby prawdziwą torturą. Na szczęście mogłam pójść za ciosem i oddać się lekturze, póki wrażenie były świeże, a ja sama na bieżąco z problemami bohaterów i istna lawiną wydarzeń wieńczących pierwszy tom. A muszę przyznać, że niedosyt po jego lekturze, który wynikał nie z rozczarowania jakimkolwiek z aspektów fabuły, lecz chęci natychmiastowej kontynuacji oraz oczekiwania co do kolejnych części...

Adrian F | 2016-10-03
Przeczytana: 25 września 2016

Czytało się prawie równie dobrze jak poprzednią część. Druga historia przenosi nas do Anglii, autor porzuca na chwilę intrygi paryskie na rzecz opisu abdykacji króla-geja. Mimo wszystko jednak brakuje mi tego czegoś co było w pierwszej części, być może zamiast wątku o rodzinie królewskiej za dużo było historii miłosnej młodej szlachcianki i kupca ze Sieny. Tak czy inaczej pozycja warta przeczytania, a dla tych, którzy lubią historyczne klimaty lektura wręcz obowiązkowa, ne pewno nikt się nie zawiedzie. Pod warunkiem oczywiście nie brania tej powieści jako tekstu źródłowego.

corgi | 2016-04-17

"Święty nigdy nie jest tak święty, okrutnik nigdy tak okrutny, jak sądzą inni"

Ciąg dalszy dziejów średniowiecznej Francji i Anglii. Historia walk o wpływy, ludzkich namiętności i emocji. Wydaje mi się, że akcja nieco zwalnia w stosunku do opowiadań z pierwszej części. Uwagę przykuwa przede wszystkim wątek Izabeli i Mortimera oraz to jaki wpływ będzie miał na królestwo. Oczekuję też na powrót Guccia i młodego Jana w kolejnych częściach.

Scarlettrose | 2017-04-27
Na półkach: Przeczytane, Od i, 2017
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Kolejny król umiera, zostawia jednak brzemienną królową, tak kończy się jeden a zaczyna się kolejny tom "Królów przeklętych." Zaczyna się bezwzględna walka o tron, wygra ten, kto będzie umiał poświecić więcej, posunąć się dalej niż przeciwnik. Kto wygra walkę i jakim kosztem? Co osiągnie, a co straci?
Wciągająca jak poprzedni tom, nie nuży choć tematyka podobna jak w poprzednim tomie (walka o tron, zdrady, miłostki, potyczki, intrygi).
Z zaciekawieniem sięgnęłam po koleją część by dowiedzieć co spotkało moich bohaterów. Nie zawiodłam się, z każdą przeczytaną kartką moje zaciekawienie wzrastało, chciałam odnaleźć odwiedź na pytania: czy miłość wreszcie zwycięży, kto zostanie królem, co się stanie z dzieckiem itd. Poznajemy też nowe postacie lub bliżej tych którzy byli pobocznie wcześniej przedstawieni.
Trzeba samemu sięgnąć po tę część, dowiedzieć się kto umarł, kto został wygnany, kto odnalazł miłość, a może ktoś został skazany i czy klątwa zadziałała.
Polecam i życzę...

Grzegorz Ryld | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Nie będę się w tej krótkiej recenzji skupiał na dobrych stronach tej książki, gdyż bez problemu znajdziecie te informacje na przy innych recenzjach. Bardziej postaram skupić się na tym dlaczego oceniam tą pozycję tylko na 5 gwiazdek (czyli gorszy o jedną gwiazdkę niż poprzednia cześć). Przy czytaniu tego typu książek oczekuję, że oprócz świetnego tła historycznego (co w tej książce jest bardzo dobrze pokazane), ciekawych dialogów (w mojej ocenie dialogi są nierówne - czasem świetne, czasem zanudzają) i wyrazistych bohaterów (tutaj bardzo przeciętnie (w zasadzie oprócz Roberta i Hrabiny w serii nie ma głównych bohaterów) oczekuję wciągających pojedynków rycerskich, opisów scen batalistycznych (opisy bitew i oblężeń mnie rozczarowały). Czytanie tej książki (szczególnie przy tej części)przypomina trochę interpretowanie partii szachów jako rywalizację dworską (lub o władzę) Króla i Królowej. Czyta się tą książkę dobrze jednak jest dużo gorsza od pozycji Sienkiewicza, Sapkowskiego czy...

Hrosskar | 2015-10-05
Przeczytana: 02 października 2015

Z dużymi oczekiwaniami usiadłem do lektury drugiego tomu Królów przeklętych, ale też i z lekką obawą. Bowiem pod koniec pierwszej części zbiorczego wydania wydarzyło się bardzo wiele i byłem ciekawy jak autor sobie z tym poradził. Kontynuacja zdecydowanie spełniła moje oczekiwania! W drugim tomie znajdziemy tym razem tylko dwie powieści: Prawo mężczyzn oraz Wilczyca z Francji, co nie oznacza wcale, że książka jest dużo krótsza od poprzedniczki, bo tak nie jest.

Król Filip IV Piękny zmarł w wieku 46 lat, pozostawiając po sobie trzech synów oraz córkę, żonę władcy angielskiego. Po śmierci Filipa na tron wstępuje jego najstarszy syn Ludwik X Kłótliwy, którego rządy nie trwają za długo. Nie jest to władca bynajmniej ani lubiany, ani nie posiada żadnych cech dobrego władcy. Wszystkie dekrety wprowadzone przez swojego ojca, mające poprawić stabilność Francji, cofnął by przypodobać się różnym frakcjom. Ludwik pozostawia po sobie ciężarną i nieszczęśliwa drugą żoną - Klemencję Węgierską....

paratexterka | 2016-02-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 08 lutego 2016

Druon nie obiecuje nic, czego by nie spełnił, w przeciwieństwie do przedstawicieli Kapetyngów i Plantagenetów, których losy relacjonuje niby kronikarz, przechadzający się po francuskich i angielskich pałacach, uczestniczący w mniej lub bardziej (nie)szczęśliwych uroczystościach czy słyszący rzeczy przeznaczone jedynie dla nielicznych uszu. "Królowie przeklęci. Tom II" to kontynuacja, którą od pierwszej części zdają się dzielić dekady, choć tak naprawdę są to tylko diametralnie różni rządzący na przestrzeni kilku lat, a nawet miesięcy. Fabuła płynnie uzupełnia fakty, a całość sukcesywnie wzburza (albo wręcz wzdryga) do ostatniego rozdziału.

Z Filipem Pięknym odeszła pierwsza osobistość, której brak dotkliwie odczuwają możni i maluczcy. Ani jego pierworodny, Ludwik Kłótliwy nie zbliży się do chwały ojca, ani nawet drugi z kolei, uchodzący za prawego i sprawiedliwego, potrafiący zdobyć zaufanie nawet starych doradców legendarnego władcy. Prawy szybko jednak przestaje być...

zobacz kolejne z 2048
Film o książce
Quiz! Sprawdź, którą z postaci z "Królów przeklętych" jesteś!

Zdeterminowany i bezwzględny władca, imprezowicz rodem ze średniowiecza czy może kochająca skandale, niewierna królowa? Strony "Królów przeklętych" wypełnione są wyrazistymi, pełnokrwistymi bohaterami. Sprawdź, do kogo spośród bohaterów cyklu jesteś podobny/podobna.

Premiery książkowe jesień 2015

1 września tradycyjnie oznacza koniec wakacji i nieuchronny koniec lata. Jesień to dla miłośników książek czas szczególny – wydawnictwa bowiem właśnie na ten okres szykują liczne, ciekawe premiery – licząc na sprzedaż podczas październikowych Targów Książki w Krakowie oraz na gwiazdkowe prezenty. Wybraliśmy dla Was garść tytułów, które są warte polecenia.