Zapomniany Legion

Okładka książki Zapomniany Legion Ben Kane
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Zapomniany Legion
Ben Kane Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 1)
The Forgotten Legion
Znak Horyzont
2015-07-13
2015-07-13
Data 1. wydania:
2008-08-04
Arkadiusz Romanek
Inne

Całkiem wciągająca, miejscami nieco naiwna ale za to bardzo sprawnie napisana i mająca to coś co nie pozwala Ci się od niej uwolnić :) W sumie bardzo polecam, a to że mi się podobała potwierdza fakt, że jestem już w połowie drugiego tomu.

Pozycja ciekawa, ale głównie ze względu na motyw zemsty i tło historyczne. Pod względem fabularnym i psychologicznym niżej niż przeciętna. Wątki jakby na siłę posklejane, a bohaterowie bezbarwni i niewiarygodni psychologicznie. Dobrnąłem do połowy drugiego tomu i odpuszczam dalszą lekturę, bo przeciąganie fabuły zaczęło robić się nieznośnie irytujące. Nie polecam!

Powoli się ta książka rozkręcała aż w końcu wciągnęła i nie pozwoliła się odłożyć.

Bardzo dobra pozycja,

Bardzo dobra pozycja,

Super powieść, losy bohaterów wciągnęły mnie i nie mogłem się oderwać zapominając o otaczającym mnie świecie.
Biorę się za następny tom, bo musi być co najmniej tak ciekawie jak w pierwszym. Gorąco polecam

Druga cześć i znów nie można się oderwać od książki.

Druga cześć i znów nie można się oderwać od książki.

Całkiem niedawno zakończyłem czytanie cyklu "Orły Imperium" Simona Scarrowa, więc siłą rzeczy po przeczytaniu pierwszego tomu Kronik Zapomnianego Legionu Bena Kane'a nie sposób pokusić się o porównania.
Są oczywiście różnice, i to znaczne. Przede wszystkim akcja dzieje się ok. 100 lat wcześniej niż opisywane przygody Katona i Macro w Orłach Imperium. Tutaj mamy Imperium Rzymskie w schyłkowych czasach republiki, ale też nie brakowało zakulisowych intryg, spisków i knowań wśród arystokracji. Ich walki o wpływy i władzę...
"Zapomniany Legion" opowiada o czwórce bohaterów, w tym rozdzielonego rodzeństwa, których losy w przedziwny sposób się ze sobą łączą, tworząc niezwykły triumwirat przyjaźni, oddania i poświęcenia. Każdy z nich ma cechy i talenty, które połączone wspólnie potrafią przezwyciężać największe nawet trudności. Bliźniacza siostra jednego z nich trafia natomiast do cieszącego się największą popularnością wśród najbardziej wpływowych osobistości Rzymu domu publicznego. Ona także wykorzystując swą niezwykłą urodę i bystrość umysłu, zdobywa zaufanie jednego z najwyższych notabli, by zrealizować swój cel...
Fabuła i akcja powieści osadzona jest na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, co stanowi dodatkową jej wartość. Dowiadujemy się wiele o kampanii generała Krassusa przeciwko Partii i słynnej bitwie pod Carrhae w 53 r p.ne. Poznajemy kulisy rzymskiej polityki, no i mamy wspaniałe i sugestywne opisy wielkich bitew. Nie brakuje brutalności, nie brakuje opisów uzbrojenia i zasad funkcjonowania wojskowych legionów. Dzięki Orłom Imperium znałem już większość pojęć, stopni wojskowych i nazw broni, dzięki czemu nie musiałem zaglądać do słowniczka, co bardzo ułatwiało mi czytanie.
Powieść jest bardzo ciekawa, znakomicie napisana, a postacie doskonale nakreślone. Akcja jest wartka i czyta się bardzo dobrze.
To dopiero pierwszy tom, który zamyka tylko pierwszy etap całości. Kolejny czeka...
Gorąco polecam!

Historia, która potrafi wciągnąć.

Historia, która potrafi wciągnąć.

Ta powieść przygodowo-historyczna znakomicie trafiła w mój gust czytelniczy. Autor bezbłędnie znalazł w niej odpowiedni balans między literacką fikcją i historycznymi faktami.
Połowa I wieku przed naszą erą, kiedy wielowiekowa demokracja w starożytnym Rzymie chwieje się w posadach, jest wyjątkowo frapującym momentem historii tego Imperium. Ben Kane porusza się w tym okresie nie tylko z dużą swobodą, ale i znajomością faktów. Poczynając od politycznych intryg, kampanii wojennych, stosunków społecznych, a kończąc na opisach architektury, elementów uzbrojenia czy odzieży - to wszystko da się tu znaleźć. Największe wrażenie zrobił na mnie sugestywny, realistyczny, z wielkim rozmachem przedstawiony przebieg bitwy legionów Krassusa z Partami pod Cerrhae.
Na tym tle autor snuje historię czworga niewolników, których skomplikowane losy są z jednej strony wplatają się w wielką historię, a z drugiej same w sobie tworzą wciągającą, dramatyczną fabułę.
Pochwała dla autora należy się również za słowniczek zamieszczony na końcu, chociaż i bez niego książkę czyta się świetnie.
Zdecydowanie polecam.

Rzym po wojnie kartaginskiej i powstaniu Spartakusa . Rzymem rządzi triumwirat . Krassus za wszelką cenę musi udowodnić swój kunszt militarny , organizuje więc wielka wyprawę wojenną na wschodnie flanki Imperium . W szeregi armii wstępuje dwóch zbieglych gladiatorow i etruski kapłan. Legiony ruszają do Mezopotamii ... Kolejna epicka trylogia Bena Kane . Świetnie wplecione losy bohaterów w prawdziwą historię Rzymu . Czyta się swietnie

Ben Kane Zapomniany Legion Zobacz więcej