Gladiator

2018-09-05
Data 1. wydania:
2012-01-19
Arkadiusz Romanek
Spartakus niewolnictwo Rzym starożytność bunt historia niewolnik gladiator

Spartakus człowiek, który rzucił wyzwanie Rzymowi. Silny, inteligentny, świetny przywódca. Pan Ben Kane cudownie opisuje jego losy od powrotu do rodzinnej Tracji i dostania się do niewoli, aż po wygrane bitwy z wysyłanymi z Rzymu legionami. Wszystko opisane barwnym językiem, z dużą dawką emocji, a także humoru. Świetnie zarysowane postacie tak samo historyczne jak i stworzone przez Autora. Moim ulubieńcem obok samego Spartakusa rzecz jasna jest na pewno Carbo, młody Rzymianin, który stanął po stronie Spartakusa. Bardzo sympatyczna jest też Ariadna, Gannicus oraz dwaj Scytowie. Criksus może nie jest sympatyczny, nawet momentami jest to kawał drania, ale na pewno jego waleczność i odwaga robią wrażenie. Zresztą jako główny adwersarz Spartakusa sprawdza się doskonale.

Czyta się tą powieść bardzo dobrze, a słowniczek dodany na końcu książki bardzo pomaga w zrozumieniu nazw i zwyczajów stosowanych w tamtym okresie. Niektóre rzeczy są też wyjaśnione od razu w tekście, zgrabnie wplecione w opisywaną sytuację.

Na samym końcu można zapoznać się z fragmentem drugiego tomu co bardzo zaostrza apetyt i podsyca ciekawość na następny tom.

Jest to naprawdę godna polecenia powieść.

1942

Bardzo dobra pierwsza część dwutomowego cyklu o Spartakusie. Mimo, iż historia Spartakusa jest każdemu znana to zachowało się bardzo mało faktów na ten temat. Autor bazując na nich stworzył bardzo wartką, ciekawą i wciągającą książkę. Dobrze skonstruowana fabuła, ciekawe postacie i przede wszystkim próba wiernego trzymania się realiów historycznych sprawiają, iż niewątpliwie sięgnę po kolejną powieść autora.

Jak zwykle u tego autora: wciągająca fabuła, barwne, realistyczne postacie, plastyczna batalistyka. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony, żadnych dłużyzn, nawet erotyki niewiele (co oceniam na plus). Autor dobrze uwidocznił arogancję Rzymian, zawsze kroczącą przed ich upadkiem. I jeszcze garść refleksji o niewolnictwie: bezosobowym bohaterze cyklu.

Czytając książki tego autora ciężko się zawieść i tak jest tym razem. Poznamy historię Spartakusa trochę inną niż wszystkie opowiedziane wcześniej. W tej opowieści przecież znane są nieliczne fakty więc historię można snuć różnie a Kane akurat to potrafi.
Spartakus wraca po służbie w legionach do domu w Tracji gdzie okazuje się, że jego ojciec został zabity a jego zabójca jest teraz królem. Bohater planuje przewrót ale zostaje zdradzony i trafia do niewoli a w rezultacie do szkoły gladiatorów. Tutaj historia jest już znana. Akcja książki jest naprawdę wartka i czyta się ją z zapartym tchem pierwsza część zostawia nas w kulminacyjnym momencie więc czas na tom drugi.

O powstaniu Spartakusa nakręcono już tyle filmów i napisano książek, że mogłoby się wydawać, że wiemy już o tej historii wszystko . Ben Kane stworzył duplikat tej historii . Jest to jednak duplikat bardzo dobry . Książka jest napisana z rozmachem w dobrym stylu . Czyta się wspaniale . Świetne opisy batalistyczne , dobre dialogi i wyraziste postacie. Fani starożytnej historii Rzymu nie będą zawiedzeni .

Bardzo lubiłem serial „Spartakus. Krew i piach”, jego prequel i dwa sequele, wyprodukowany onegdaj przez stację Starzz. Był bardzo widowiskowy, taki komiksowy i kiczowaty – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Bardzo lubię też powieści Bena Kane’a, a jeżeli ten Autor napisał powieść o Spartakusie, to koniecznie trzeba było to skonfrontować z serialem (dodam na marginesie że Autor sam wspomina o nim w posłowiu książki). Powieść dobra, nie mam co do tego żadnych wątpliwości, niemniej jednak w porównaniu z telewizyjną wersją jest nieco słabsza. Jedna rzecz jest trochę myląca - niefortunny jest nieco drugi człon tytułu – gladiator. Tak po prawdzie to tej tematyki jest w książce garstka, natomiast Autor bardziej koncentruje się na buncie, co rodzi pytanie – co się będzie działo w tomie z podtytułem ‘Rebelia’, jak tej rebelii jest dość dużo w tomie opiniowanym? Świetne sceny militarne, co u Kane’a jest normą. Powieść jest też dość brutalna, w tym aspekcie Kane nie owijał w bawełnę.
To wszystko składa się na końcowe siedem gwiazdek. Polecam!

Spartakus to historia bohatera, która często była wykorzystywana w filmach, serialach i książkach. Ben Kane to świetny pisarz powieści historycznych, połączenie jego techniki i historii Spartakusa zwiastowało naprawdę ciekawe książki. Czy mu się to udało? Zapraszam do recenzji.

Fabuła jest znana i raczej nie mamy tu wprowadzonych większych twistów. Większość z nas wie, jak kończy się historia Spartakusa i jego powstania. Dlatego też ciekawiło mnie na czym autor przede wszystkim skupi naszą uwagę.

Bohaterowie jako pierwsi przychodzą mi na myśl. Są twardzi, pełnokrwiści i prawdziwi. Ich decyzje są determinowane przez wychowanie i wydarzenia, które ich dotyczyły. Gladiatorzy czerpią ze wszystkiego co mogą, bo wiedzą, że to może być ich ostatni dzień. Z kolei Rzymianie są dumni i czują się lepsi od innych. Obie strony lekceważą się i nienawidzą. Spartakus to wykorzystuje i prowadzi swoich ludzi, jednak nawet on popełnia błędy i nie potrafi w pełni okiełznać niewolników. Rozłamy w jego armii są coraz większe i niestety prowadzą do nieuchronnej klęski, której mógł uniknąć, gdyby inaczej postępował.
Rzymianie to elita, zdobywcy, panowie świata. Powstanie niewolników jest ogromne, jednak oni nie postrzegają go jako walki z ludźmi, tylko ze zwierzętami, które łatwo można poskromić. Ich kolejne klęski są odbierane jako policzek nie dla tych co przegrali, ale dla całego społeczeństwa. To jest świetny przykład potęgi Rzymu. Każda porażka tylko ich wzmacnia i przybliża do tego, by zniszczyć wroga. Jednak przy okazji widzimy powolny kres senatu i rządów demokracji. Ten system powoli wymiera i trzeba czegoś nowego, co niektóre postacie zauważają i próbują wykorzystać.

Podsumowując, bardzo się wciągnąłem czytając i poznając tych bohaterów. Ich wygrane i klęski. Ich miłości i wrogów. Całość jest bardzo dobrze napisana i można się wczuć w podejmowane decyzje przez każdą z postaci. Są one przedstawione idealnie pod względem ich pozycji społecznej, wychowania czy więzów rodzinnych. Polecam ją każdemu fanowi Bena Kane i Spartakusa. To jest nowe, może nie świeże, ale świetne podejście do największego w dziejach Rzymu powstania niewolników.

Przyszłam do tej książki miesiąc po obejrzeniu serialowego Spartakusa i kilka ładnych lat wsiąkania w starożytny świat. Czy było warto? Zdecydowanie tak. Niemniej jednak nie do końca rozumiem, co pan Kane miał na myśli mówiąc, że akcja serialu o losach Spartakusa rozwija się zbyt szybko. Według mnie to losy jego gladiatorów zmieniały się w błyskawicznym tempie. Ale mniejsza z tym. Co człowiek zafascynowany tematem i niemałą wyobraźnią, to inne spojrzenie na sprawę.
Polubiłam szalenie młodego rzymskiego buntownika, który z własnej woli został jednym z wrogów republiki. Postać Marka Krassusa intryguje mnie niezmiernie, a jego portret u Kane'a wydał mi się trafny, jestem ciekawa, jak autor pokaże nam go jako tego, który rozgromił potężne powstanie niewolników, z którym nie mógł poradzić sobie nikt przed nim.
Ubolewam jednak trochę nad tempem akcji. Moim zdaniem można było poświęcić więcej czasu ludusowi. Ale moje zdanie moim zdaniem. Wizja autora wizją autora.
Jestem fanką rozbudowanych opisów, tutaj zbyt wiele takich nie było, ale dla wielu będzie to raczej, ha, plusem. Od tej książki bije żądza rzymskiej krwi i brutalne pragnienie wolności. Istotnie, brak w niej głębszych refleksji i emocji. Ale czy to wielki zarzut? Staram się poczuć mentalność zbiegłych gladiatorów, niewolników, ludzi, którzy nie mieli perspektyw.
Wszystko na miarę tamtych odległych czasów. Sądzę, że warto po nią sięgnąć. Jeśli ktoś widział serial, może będzie nieco rozczarowany lub bardziej zdumiony jak inaczej można pokazać pewne rzeczy. Tworząc, po części, własną historię. Mnie podoba się historia, jaką stworzył Ben Kane.

Wszystkie książki Kane są napisane bardzo ciekawie i wciągają swoją fabułą, również Tak znana historia jak Spartakus

Tę powieść historyczną "uwiarygadnia" nie fakt, że Spartakus został w niej przedstawiony tak, jak sobie go wyobrażałem, ale świetne przygotowanie historyczne autora, który w mojej opinii pierwszorzędnie tworzy klimat starożytnego Rzymu.

Dodaj cytat z książki Gladiator