Bóg, honor, trucizna

Okładka książki Bóg, honor, trucizna Robert Foryś
Okładka książki Bóg, honor, trucizna
Robert Foryś Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Gambit hetmański (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Gambit hetmański (tom 1)
Otwarte
2014-09-10
2014-09-10
historia

Ostatnio trafiła mi się do przeczytania ta właśnie książka. Dostałam ją od przyjaciółki w prezencie...no i szczerze troszeczkę się wyleżała na półce.
Autor przenosi nas w czasie do Polski w drugą połowę XVII wieku. Krajem rządzi Michał Korybut Wiśniowiecki, co spotyka się z niechęcią Jana Sobieskiego.
Intrygom i spiskom dworskim nie ma końca, szczególnie, że wiodą w nich prym kobiety, które korzystają ze wszelkich dostępnych sposobów...Wykorzystują do tego nie tylko swe wdzięki i umysł, aby wpłynąć na mężczyzn, ale i swe ciała. Są rządne władzy i wpływów, nie odpuszczają i nie cofają się przed niczym. Prym wiedzie tutaj Marysieńka Sobieska, która wszelkimi sposobami dąży do obalenia Wiśniowieckiego z polskiego tronu. Brata się w tym celu z francuskim kardynałem de Bonzim, poplecznikiem Ludwika XIV. Pomaga jej w tym zaufana dama dworu, Charlotta Mesire, kobieta pełna tajemnic, z ciemną przeszłością, przebiegła i bardzo skuteczna. Przeciwko nim stoi kniahini Gryzelda, matka Michała Korybuta. Ale i jego żona Eleonora ma tutaj wiele do powiedzenia.
Siłą powieści Forysia jest barwne ukazanie obyczajów przeciętnego człowieka w trudach dnia codziennego. Autor pisze językiem bogatym i potrafi przenieść czytelnika w opisywane realia historyczne. W książce nie zabraknie również skandali, knowań, wojen politycznych i seksu. Powieść śledzi się z zapartym tchem. Wątki fabularne są ciekawie skonstruowane. Bohaterowie są prawdziwi z krwi i kości, co sprawia, że czyta się książkę jeszcze ciekawiej.
Polecam!!!

Intrygom i spiskom dworskim nie ma końca, szczególnie, że wiodą w nich...

Historia, spiski, intrygi, tajemnice, polityka, wpływy, miłość, zdrada, honor. Super!!!📚📚📚

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Oj, długo nie pisałam ALE to nie oznacza ,że nie czytałam! Powoli nadrobię te zaległości. Na pierwszy ogień idzie rewelacyjna książka, pierwsza z cyklu GAMBIT HETMAŃSKI , powieść z gatunku płaszcza i szpady „Bóg , honor, trucizna”

Ludowe porzekadło głosi ,że mężczyzna jest głową w związku a kobieta szyją, która tą głową obraca. Świetnie rozumiały to cztery niezwykłe kobiety , partnerki i towarzyszki najważniejszych mężczyzn ówczesnej Europy , zdeterminowane w walce o władzę , rozegrały między sobą mistrzowską partię szachów, w których pionkami byli mężczyźni a stawką korona Rzeczypospolitej.

XVII wieczna Rzeczpospolita - związek Marysieński z Sobieskim kwitnie, jeszcze królem jest nieudolny Michał Korybut Wiśniowiecki, niedorównujący w niczym ojcu, słynnemu Jaremie. Jego matka Gryzelda ( znana jako „wilczyca z Zamościa”) i żona Eleonora Habsburżanka intrygami i złośliwościami walczą o wpływy na królewskie decyzje. Ciche knowania biskupa Prażmowskiego, marzącego o tej najważniejszej watykańskiej tiarze i rola Morsztyna – tutaj polityka nie literata a w tle niebezpieczeństwo otomańskiego najazdu na Europę – i mamy historię w niczym nie ustępującą powieściom Aleksandra Dumas’a.

Sławę zdobywa się w bitwach i bohaterskich czynach , władzę - złotem , trucizną i tajemnicami alkowy. Doskonale wie to Robert Foryś. Autor doskonale porusza się w realiach Pierwszej Rzeczypospolitej. Rzeczywiste postaci ukazał z wszelkimi emocjami, słabościami i namiętnościami. Silne i zdeterminowane kobiety, mężczyźni uwikłani w sojusze i zależności , niekiedy osłabieni skrywanymi rządzami, wahający się , zaprzedający honor za władzę. Do tego wartka akcja , szybkie zwroty , mięsiste realia końca XVII w… Europa w obliczu inwazji tureckiej, rubieże wschodnie nękane przez Kozaków Doroszenki, Tatarów, wojsko przekupne bo bez żołdu od dawna, gwałty , pacyfikacje wsi i miasteczek.

Czyta się wyśmienicie. Odświeżasz sobie przy okazji wiedzę historyczną i zostaje w pamięci ożywiona barwnymi opisami , energią, żwawą akcją . Teraz to najlepszy moment na przeczytanie tej książki – wiele spraw jest zadziwiająco nadal aktualnych – jak choćby to ,że do władzy w Polsze dochodziło się mówiąc ludziom to , co chcieli usłyszeć , bez pokrycia realnego swoich obietnic…. Przerażająca prawda , iż historia lubi się powtarzać i mimo to nigdy nikogo niczego nie nauczyła, kolejny raz udowadnia swoje racje…

Jeśli lubisz powieści płaszcza i szpady , jeśli zazdrościsz Anglikom i Francuzom sposobu w jaki promują swoją historię – sięgnij po Roberta Forysia. Mamy wreszcie swojego Dumas’a ,Philippę Gregory czy Druon’a. I jestem z tego dumna. Czekam niecierpliwie na kolejne tomy , bo w założeniu będzie to trylogia.

Postacie zostały przez autora przedstawione bardzo wielowymiarowo, poznajemy ich historie, kierujące nimi motywacje.
Książka jest dobrze napisana i czyta się ją z przyjemnością.
Polecam!

Pierwszy tom Gambitu hetmańskiego przedstawia realia Polski w drugiej połowie XVII wieku. Poznajemy kulisy walki o władzę w I RP wielkich rodów i to nie tylko rodzimych ale także tych spoza naszych granic. Są to bowiem czasy, gdy polska korona cały czas była łakomym kąskiem dla rodów panujących Europy. Są to też czasy w których honor często jest rozmieniany na "drobne"....

Ostatnio był "boom" na "Królów Przeklętych". "Muszkieterowie" cieszą się nie słabnącą popularnością. A co z Polską historią, nie gorszą od tej z innych krajów. I nie mniej ciekawą.
Pan Foryś uczynił bohaterami swojej powieści kobiety. I to takie z charakterem. Które na stałe zapisały się na kartach historii.
Akcja dzieje się za rządów króla Korybuta. Autor bardzo dobrze oddał realia epoki. Ma ktoś ochotę na spacer ulicami Krakowa przed kilku wieków?
Postacie są doskonale wykreowane. Intrygi doskonałe.
Ale książka nie jest idealna. Autor opisuje sceny erotyczne w sposób, który mi się kojarzy z romansidłami. Nie mam ochoty przytaczać tych porównań i achów.
I kilka zbyt irytujących zachowań kilku postaci. Opisy momentami zbyt przydługawe.
No i okładka. Nie wpływa to na moją ocenę książki,ale ona wygląda na zapowiedź romansu, a nie powieści historyczną!

Książka szczególnie do gustu przypadnie miłośnikom powieści historycznych, i zainteresowanym historią Polski.

Akcja dzieje się za rządów króla Korybuta. Autor bardzo dobrze...

Książka bardzo wciągająca. Mam jedną radę dla czytelników, na Allegro jedna z aukcji oferuję sprzedaż tej książki oraz ,,Gambit hetmański" Roberta Forysia razem w cenie ok. 100 zł, odradzam kupno tych dwóch pozycji razem, bo w ,,Gambicie hetmańskim" jest już zawarta książka ,,Bóg, honor, trucizna" Forysia, oraz dwa kolejne tomy, a mianowicie ,,Krew, ogień i łzy", oraz ,,Złoto i tron", więc najlepiej kupić ten trzytomowy ,,Gambit hetmański" bo jest tam trzy książki w jednym tomie.

Z dużymi nadziejami na dobrą historię zabierałam się do tej książki i na szczęście się nie zawiodłam. Intryga świetnie wpleciona w historię Polski Jana Sobieskiego, wtedy jeszcze hetmana. Bardzo dobrze nakreślone główne bohaterki - Marysieńka Sobieska, Klara Pac czy Gryzelda Wiśniowiecka - to one głównie toczą walkę o władzę a nie mężczyźni. Z niecierpliwością czekam na cały 'Gambit hetmański' i dalszą część historii. Gorąco polecam :-)

"Bóg, honor, trucizna" to książka autorstwa Roberta Forysia, która opowiada o losach XVII-wiecznej Polski. Zabiera czytelników do świata owładniętego knowaniami, intrygami i podstępną polityką. Honor w takim świecie zaczyna znaczyć coraz mniej, a pieniądze stanowią największą wartość. Spiski zakrojone są na ogromną skalę, gdzie nawet sojusznikom nie można ufać. Gra rozgrywa się na wszystkich frontach, bez cienia skrupułów.

Przenosimy się do roku 1671, do Francji. Gdzie Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką Sobieską widuje się z kardynałem de Bonzim, będącym ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV. Dama jest również francuskim szpiegiem, mającym za zadanie doprowadzić do detronizacji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Marysieńka była gotowa na wiele aby dopiąć celu, dlatego nie przebierała w środkach. Była szyją, która kręciła mężczyznami u szczytu władzy. Rozgrywała potężne intrygi z innymi wielkimi kobietami tamtego okresu, aby zawładnąć koroną Rzeczypospolitej. Matka, żona i wreszcie kochanka zapisała się wielką mądrością i przebiegłością na kartach historii. Pokazując mistrzostwo w przebiegłej grze pozorów.

Powieść wciąga, a umieszczenie historii w XVII-wiecznej Polsce jak najbardziej przypadło mi do gustu. Autor pisze językiem bogatym i potrafi przenieść czytelnika w opisywane realia historyczne. To niebywały talent, ale Forysiowi jak najbardziej się udało. Losy wielkich kobiet tamtych czasów jak najbardziej przyciągają do lektury, co i rusz budząc wypieki na twarzy. Historia Marii Kazimiery d’Arquien, żony Jana III Sobieckiego, Eleonory Habsburżanki, małżonki Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz Gryzeldy Zamoyskiej jego matki, potrafi nie raz zaskoczyć. Autor opisuje niezwykle trudne czasy Rzeczpospolitej oraz intrygi Marysieńki i innych potężnych kobiet tamtego burzliwego okresu. W książce nie zabraknie również skandali, knowań, wojen politycznych i seksu. Powieść śledzi się z zapartym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. Wątki fabularne są ciekawie skonstruowane, które interesująco się czyta. Bohaterowie są prawdziwi z krwi i kości, co sprawia, że książkę czyta się jeszcze ciekawiej. Chętnie sięgnę po następny tom z pod pióra tego autora.

"Bóg, honor, trucizna" to dobra książka, zawierająca realistyczne tło historyczne i prawdziwych bohaterów. Choćby Bogusława Tynera i Charlotty Mesire, o których czytało mi się nad wyraz interesująco. Styl autora jest barwny i bogaty, a fabuła potrafi nie raz zaskoczyć. Książkę czyta się dość szybko, a poczynania agentów potrafią wciągnąć złożonością i bogactwem wątków. Gra o władzę trwa jednak nadal i na jej zakończenie musimy poczekać do kolejnych tomów. Z pewnością po nie sięgnę, ponieważ wciągnęły mnie losy bohaterów i rozpoczętych, a nie dokończonych wątków. Jak najbardziej polecam.

Romans z historią w tle. Opowieść napisana przez mężczyznę ale to kobiety są w niej najważniejsze, stoją w cieniu i po cichu sprawują władzę. Całkiem dobrze się czytało. Polecam

• Powieść historyczna
  • 2015