Po stronie mroku

Sumptibus
2014-08-01
2012-09-18
Agnieszka Hałas Sumptibus Szeol

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2023. Antologia utworów nominowanych za rok 2022 Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Świerczek-Gryboś, Paula Wanarska
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Agn...
Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...

„Po stronie mroku” autorstwa Agnieszki Hałas, to odrobinę leciwy, bo już dziesięcioletni, zbiór dość mrocznych opowiadań skupiających się na: śmierci, potępionych duszach, piekle, demonach, a także, choć w mniejszym stopniu, aniołach i raju.

Lista opowiadań (w gratisie dorzucam moje skojarzenia):
1. Bez tytułu (albo mi wcięło, albo tak miało być) – miłość; ---> Wiara, nadzieja miłość (tytuł się odnazał)
2. Artysta – wieczny malarz i dziewczynka;
8. Ale nas zbaw ode złego – Blanche szuka brata;
9. Białe miasto – mała przysługa dla piekła;
10. Rytuał piasku – depresja – idzie w zawody z szósteczką;
11. Strzyga Maszka – miraże, niewinność na cmentarzu – słodziutkie, Tanatos 💗;
12. Ostatnie piętro – WTC.

Chyba już o tym wspominałam, ale pozwólcie, że się powtórzę: nie lubię opowiadań.

Dlaczego? Na ogół za szybko się kończą i nie wyczerpują tematu.

„Po stronie mroku” to naprawdę ciekawy zbiór, który zdołał mnie wciągnąć i, pomimo mrocznego, momentami wręcz depresyjnego klimatu, sprawić przyjemność. Dodatkowym plusem były dla mnie powiązania występujące pomiędzy kolejnymi opowiadaniami. Czasem było to już poznane miejsce, a innym razem powracający bohaterowie.

Agnieszka Hałas ma lekkie pióro, z dużą wprawą operuje słowem i bawi się różnorodną narracją. Dzięki temu wszystkie opowiadania (choć jak zawsze w zbiorach mamy lepsze i gorsze) są na przynajmniej dobrym poziomie. Autorka z łatwość buduje klimat; przy niektórych tekstach wystarczy kilka pierwszych zdań, by wczuć się w panującą atmosferę. Nawiązania nie tylko do Biblii, ale również mitologii i innych dzieł literatury, są kolejnymi atutami tego tekstu.

„Po stronie mroku” to książka, na którą trzeba znaleźć odpowiedni moment. Pełno w niej śmierci, niegodziwości i trudnych wyborów, a dodatkowo akcja w niektórych momentach zamierzenie sunie z prędkością pijanego ślimaka. Jeśli nie lubicie ponurych książek, to nie jest to pozycja dla Was.

Czy mi się podobało? Bardzo. :)

Po więcej recenzji zapraszam na: https://m.facebook.com/people/Czytelnicza-Norka/100093693897871/

Lista opowiadań (w gratisie dorzucam moje skojarzenia):
1. Bez tytułu (albo mi wcięło, albo tak miało być) – miłość; ---> Wiara,...

Po stronie mroku to zbiór fascynujących opowiadań o piekle. Największe wrażenie wywarło na mnie pierwsze opowiadanie pt. wiara, nadzieja, miłość w którym Jeremy schodzi z własnej woli z nieba do piekła , żeby odszukać ukochaną. Opowiadania są pełne nadziei i zmuszają do refleksji.

Książę dostałam do rąk dzięki uprzejmości autorki, która podarowała ją naszej szkolnej bibliotece <3
Chciałyśmy zapoznać uczniów z twórczością pani Agnieszki Hałas i doszłyśmy do wniosku, że najprostsze będzie to dzięki opowiadaniom, czyli krótkiej formie.
Opowiadania łączy motyw piekła i pokuty po życiu. Są to właściwie niezwiązane ze sobą historie, które łączy przede wszystkim miejsce (Szeol),a niekiedy też pojedynczy bohaterowie czy motywy. Opowiadania są różne, zarówno pod kątem treści, jak i tego, jak mi się podobały. Niektóre zrobiły na mnie duże wrażenie (największe drugie i ostatnie).
Niby teksty są utrzymane w konwencji fantastycznej (w końcu piekło, diabły, anioły, demony),ale mam wrażenie, że są bardzo realistyczne - takie prawdziwe i życiowe. Z jednej strony nie przepadam za tym w fantastyce (kiedy czytam ten gatunek, chcę oderwać się od świata),ale z drugiej skłania to do przemyśleń.

Ech... dużo sobie obiecywałem po tej książce. Klimat piekielnych zaświatów, nieszablonowe postaci... Tego tu nie uświadczyłem. Znalazłem za to sporo albo ckliwych, nawet naiwnych historii z wymuszonym "happy endem" i sporo zwykłego, prostego fantasy polegającego na standardowej jatce. Wprawdzie z czasem zacząłem zauważać, że te historie nie są przypadkowym zbiorem i tworzą zwarte uniwersum, ale nie zdołało mnie one przyciągnąć na dłużej.

Agnieszka Hałas tak rozpieściła mnie Krzyczącym w Ciemności, że na każdą inną książkę jej pióra patrzę i oceniam poprzez niezapomnianą sagę. Pomysł z ukazaniem światów "Góry" i "Dołu" z kilku innych perspektyw jest całkiem fajny i ciekawy, a kunszt autorki tworzącej specyficzny,mroczny klimat (uwielbiam ten jej wręcz namacalnie lepki, oślizły, śliniący się i żądny ofiary opis wszelkiego nadnaturalnego ZŁA) jak zwykle jest niezastąpiony; nawet drobny gdzieniegdzie humor nie jest nachalny, ani groteskowy. Ale opowiadania i książki o skrzydlatych wysłannikach i rogatych cwaniakach już trochę spowszedniały i nie zawsze są odkrywcze. Oprócz może 2-3 opowiadań , reszta jest dobra, ale dla mnie "tylko" dobra, ponieważ "Agnieszka Hałas tak rozpieściła mnie Krzyczącym w Ciemności...."

Mroczny klimat podsycany wieloma odniesieniami do kultury europejskiej. Niezwykle plastyczny język, każde ze słów jest we właściwym miejscu i ma odpowiednią barwę.

Trochę nierówne, ale wszystkie minimum dobre.

Trochę nierówne, ale wszystkie minimum dobre.

Ciekawe, ale nierówne literacko opowiadania. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję, ale nie zostanie długo w mojej pamięci.

Zachęcony na Pyrkonie przez samą autorkę sięgnąłem po ten zbiór opowiadań.
Książka ta cierpi jak wiele tego typu na nierówność poziomu opowiadań, których zdecydowana większość dla mnie była lepsza niż gorsza.

Zachęcony na Pyrkonie przez samą autorkę sięgnąłem po ten zbiór opowiadań.

Świetna książka, jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jaki czytałem. Trzyma poziom i ma mnóstwo miejsca na własne przemyslenia, interpretacje i domysły.

Dodaj cytat z książki Po stronie mroku