Po stronie mroku

Agnieszka Hałas Sumptibus Szeol
fantastyka, fantasy, science fiction
2014-08-01
Agnieszka Hałas Sumptibus Szeol

Świetna książka, jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jaki czytałem. Trzyma poziom i ma mnóstwo miejsca na własne przemyslenia, interpretacje i domysły.

Ech... dużo sobie obiecywałem po tej książce. Klimat piekielnych zaświatów, nieszablonowe postaci... Tego tu nie uświadczyłem. Znalazłem za to sporo albo ckliwych, nawet naiwnych historii z wymuszonym "happy endem" i sporo zwykłego, prostego fantasy polegającego na standardowej jatce. Wprawdzie z czasem zacząłem zauważać, że te historie nie są przypadkowym zbiorem i tworzą...

Zachęcony na Pyrkonie przez samą autorkę sięgnąłem po ten zbiór opowiadań.
Książka ta cierpi jak wiele tego typu na nierówność poziomu opowiadań, których zdecydowana większość dla mnie była lepsza niż gorsza.

Ciekawe, ale nierówne literacko opowiadania. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję, ale nie zostanie długo w mojej pamięci.

Trochę nierówne, ale wszystkie minimum dobre.

Na półkach: , , , ,

Mroczny klimat podsycany wieloma odniesieniami do kultury europejskiej. Niezwykle plastyczny język, każde ze słów jest we właściwym miejscu i ma odpowiednią barwę.

Agnieszka Hałas tak rozpieściła mnie Krzyczącym w Ciemności, że na każdą inną książkę jej pióra patrzę i oceniam poprzez niezapomnianą sagę. Pomysł z ukazaniem światów "Góry" i "Dołu" z kilku innych perspektyw jest całkiem fajny i ciekawy, a kunszt autorki tworzącej specyficzny,mroczny klimat (uwielbiam ten jej wręcz namacalnie lepki, oślizły, śliniący się i żądny ofiary...

Na półkach: , , , , ,

Szkoda, że tylko opis zachęcał do przeczytania, a później niestety już nic ...

Świetny zbiór, momentami mroczny, momentami bardzo nastrojowy i poetycki. Opowiadania nie są połączone fabularnie, ale często powracają pewne motywy lub wspólni bohaterowie. Szkoda, że tak mało tekstów z Sangre zaprzedaną piekłu, która mogłaby spokojnie wyrosnąć kiedyś na kreację pokroju Brunego Keare.

Uwaga,będzie się działo.I to mocno.Nie,nie w mojej opinii.Ale,tam w zbiorze opowiadań.One są super.
Mocne dark fantasty.świetne,takie fantasty lubię.
Nie opowiadam,po kolei całych zbiorów.
Ale,to co przeżyłem przy czytaniu.To sprawiło,że uwielbiam takie książki.

• Fantastyka
  • Fantasy
  • 2014
  • E-booki
  • 2018
  • Ebook
  • 2013

Dodaj cytat z książki Po stronie mroku