Po stronie mroku

Sumptibus
2014-08-01
2012-09-18
Agnieszka Hałas Sumptibus Szeol

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Jarosław Klonowski, Aleksandra Klęczar, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,3
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Tomasz Maruszewski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 Jakub Bielawski, Michał Cetnarowski, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Grzegorz Janusz, Marta Kładź-Kocot, Paweł Matuszek, Marcin Melon, Sławomir Nieściur, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Michał Studniarek, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,3
Tarnowskie Gór... Jakub Bielawski, Mi...

Książę dostałam do rąk dzięki uprzejmości autorki, która podarowała ją naszej szkolnej bibliotece <3
Chciałyśmy zapoznać uczniów z twórczością pani Agnieszki Hałas i doszłyśmy do wniosku, że najprostsze będzie to dzięki opowiadaniom, czyli krótkiej formie.
Opowiadania łączy motyw piekła i pokuty po życiu. Są to właściwie niezwiązane ze sobą historie, które łączy przede wszystkim miejsce (Szeol), a niekiedy też pojedynczy bohaterowie czy motywy. Opowiadania są różne, zarówno pod kątem treści, jak i tego, jak mi się podobały. Niektóre zrobiły na mnie duże wrażenie (największe drugie i ostatnie).
Niby teksty są utrzymane w konwencji fantastycznej (w końcu piekło, diabły, anioły, demony), ale mam wrażenie, że są bardzo realistyczne - takie prawdziwe i życiowe. Z jednej strony nie przepadam za tym w fantastyce (kiedy czytam ten gatunek, chcę oderwać się od świata), ale z drugiej skłania to do przemyśleń.

Świetna książka, jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jaki czytałem. Trzyma poziom i ma mnóstwo miejsca na własne przemyslenia, interpretacje i domysły.

Ech... dużo sobie obiecywałem po tej książce. Klimat piekielnych zaświatów, nieszablonowe postaci... Tego tu nie uświadczyłem. Znalazłem za to sporo albo ckliwych, nawet naiwnych historii z wymuszonym "happy endem" i sporo zwykłego, prostego fantasy polegającego na standardowej jatce. Wprawdzie z czasem zacząłem zauważać, że te historie nie są przypadkowym zbiorem i tworzą zwarte uniwersum, ale nie zdołało mnie one przyciągnąć na dłużej.

Zachęcony na Pyrkonie przez samą autorkę sięgnąłem po ten zbiór opowiadań.
Książka ta cierpi jak wiele tego typu na nierówność poziomu opowiadań, których zdecydowana większość dla mnie była lepsza niż gorsza.

Zachęcony na Pyrkonie przez samą autorkę sięgnąłem po ten zbiór opowiadań.

Ciekawe, ale nierówne literacko opowiadania. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję, ale nie zostanie długo w mojej pamięci.

Trochę nierówne, ale wszystkie minimum dobre.

Trochę nierówne, ale wszystkie minimum dobre.

Na półkach: , , , ,

Mroczny klimat podsycany wieloma odniesieniami do kultury europejskiej. Niezwykle plastyczny język, każde ze słów jest we właściwym miejscu i ma odpowiednią barwę.

Agnieszka Hałas tak rozpieściła mnie Krzyczącym w Ciemności, że na każdą inną książkę jej pióra patrzę i oceniam poprzez niezapomnianą sagę. Pomysł z ukazaniem światów "Góry" i "Dołu" z kilku innych perspektyw jest całkiem fajny i ciekawy, a kunszt autorki tworzącej specyficzny,mroczny klimat (uwielbiam ten jej wręcz namacalnie lepki, oślizły, śliniący się i żądny ofiary opis wszelkiego nadnaturalnego ZŁA) jak zwykle jest niezastąpiony; nawet drobny gdzieniegdzie humor nie jest nachalny, ani groteskowy. Ale opowiadania i książki o skrzydlatych wysłannikach i rogatych cwaniakach już trochę spowszedniały i nie zawsze są odkrywcze. Oprócz może 2-3 opowiadań , reszta jest dobra, ale dla mnie "tylko" dobra, ponieważ "Agnieszka Hałas tak rozpieściła mnie Krzyczącym w Ciemności...."

Na półkach: , , , , ,

Szkoda, że tylko opis zachęcał do przeczytania, a później niestety już nic ...

Szkoda, że tylko opis zachęcał do przeczytania, a później niestety już nic ...

Świetny zbiór, momentami mroczny, momentami bardzo nastrojowy i poetycki. Opowiadania nie są połączone fabularnie, ale często powracają pewne motywy lub wspólni bohaterowie. Szkoda, że tak mało tekstów z Sangre zaprzedaną piekłu, która mogłaby spokojnie wyrosnąć kiedyś na kreację pokroju Brunego Keare.

Dodaj cytat z książki Po stronie mroku