Wojna w dziejach Europy

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Kontynent europejski był przez lata terenem nieustających konfliktów zbrojnych, w które angażowały się wszystkie kraje. Książka ukazuje, jak z biegiem lat zmieniały się poglądy na wojnę, a wraz z nimi wojenne doktryny, koncepcje strategiczne i formy walki. Poszczególne rozdziały poświęcone są wojnom rycerzy, najemników, kupców, zawodowców i techników, zrywom rewolucyjnym i narodowym, a także erze nuklearnej.

źródło opisu: Matras

Antoniuss | 2016-06-16
Przeczytana: czerwiec 2010

Do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy - pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy, jak mawiał Napoleon Bonaparte, który, mimo marnego końca, co nieco wiedział o tej materii. Autor powyższej książki wziął sobie tę dewizę mocno do serca, przedstawiając wszystkie konflikty jako rodzaj transakcji handlowej - wojnę wywołuje się dla pieniędzy, a wygrywa ją ten, kto ma ich więcej. O ile potrafi je mądrze zainwestować. Niestety, zapomina przy tym, że same środki wojen nie wygrywają, czego historia naszego kraju dowiodła wielokrotnie. Cóż, pan Howard mógł tego nie zauważyć, gdyż w jego mniemaniu Europa kończy się na Pirenejach na południu i na Łabie na Wschodzie, a Polska, Węgry czy Turcja (pamiętajcie, że przez ponad czterysta lat leżała w nieco bliższym sąsiedztwie niż obecnie) to głębooka Azja i zawracać sobie nimi głowy sensu nie ma. Może i dobrze, bo wtedy z części, pięknie pasujących do realiów Francji czy Niemiec, tez autor musiałby odszczekać. A tak, dowiadujemy się np. że w XVI i poł....

Imachuemanch | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Bardzo powierzchowna, ale w zasadzie zaspokajająca potrzeby tematu, pozycja. Autor umie argumentować swoje zdanie, chociaż wg mnie zbyt dużą wagę w przyczynach zmian w wojskowości upatruje w przyziemnym materializmie i operowaniu masami przez jednostki.
Można też nie zgodzić się z prognozami Autora, które wkrótce po poprawionym wydaniu (2001), okazały się całkowicie nieaktualne. Mimo wszystko lektura bardzo przyjemna i lekka.

Dominik Socha | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Pozycja ciekawa, choć mocno ograniczona terytorialnie. Skupienie się niemal wyłącznie na Europie Zachodniej zaowocowało solidnym spłyceniem tematu, szkoda.

Krzysztof_g | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Historia

Trochę za bardzo syntetyczna. Dla kogoś kto się orientuje w historii nie będzie tu niczego wartego uwagi.

Aztek_Anonim | 2017-05-17
Slawinio | 2017-04-21