Zmienne oblicze wojny

historyczna

Wojna to zjawisko tyleż przerażające, co fascynujące. Książka Martina van Crevelda, jednego z najbardziej poważanych na świecie ekspertów od spraw obronności, opisuje najważniejsze konflikty XX wieku. Prezentuje je w sposób niezwykły, analizując kluczowe kwestie zarówno panoramicznie jak i przekrojowo.

needforspeed | 2014-10-12

Świetnie opisuję przemianę strategii, taktyki jak i ewolucji w sprzęcie na polu bitwy, a także jak się zmienia polityka krajów począwszy od I WŚ do Bliskiego Wschodu.

peruniec | 2015-12-09

Książką ogólnie jest ciekawa i dobrze napisana, do tego porusza wiele problemów z innej strony.

Jednak jest w niej trochę nieścisłości (które mogą być częściowo winą braku dostatecznej wiedzy w danym temacie)

Na początku powtarza mit jakoby Polska w DWS używała kawalerii w walce z czołgami ;)
Dalej w ogóle ma dziwny zachwyt nad szybkością III rzeszy, mimo że szczerze te sukcesy były wynikiem w dużej mierze szczęścia (To było najsuchszy wrzesień w Polsce do 10 lat) czy absolutnego braku woli walki (Francja), oczywiście Niemcy mieli świetny system szkolenia żołnierzy czy nawet szerzej przygotowywania młodzieży do służby wojskowej, jednak Nawet ten ich Blitzkrieg nie był taki szybki jak się spodziewali i sam ten sposób walki powodował że Niemcy musieli się zatrzymywać an dłużej a kiedy się już zatrzymali w ZSRR to w praktyce stracili szanse na wygraną.

Dalej Autor powtarza mit niemieckiej technologi. O ile część ich technologi była na wysokim poziomie to jednak w broni ręcznej...

Logun | 2014-04-27
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Książka w zadziwiająco przystępny i ciekawy sposób przybliża tematykę dość skomplikowaną tematykę ewolucji wojen w XX wieku. Mamy tu szeroki przekrój tematyki, zmiany w strategii, taktyce, ideologii, sprzęcie, historię zmian w teorii jak i praktyce. Ogólnie polecam osobom zainteresowanym tematyką wojenną i historyczną.

cesar58 | 2012-02-21

Książka w bardzo ciekawy sposób opisuje rozwój armii i sztuki wojennej na przestrzeni XX wieku. Może być świetnym wprowadzeniem do tej tematyki i jest bardzo pomocna w zrozumieniu dynamiki i rozwoju wojskowości na przestrzeni ostatnich lat.

Dawid Świtalski | 2016-12-01
muzzy_r | 2016-07-23