Najlepsze buty na świecie

Okładka książki Najlepsze buty na świecie Michał Olszewski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Najlepsze buty na świecie
Michał Olszewski Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2014-11-18
2014-11-18
literatura polska reportaż
Inne

Okładka książki Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski
Ptaki krzyczą ... Beata Dżon-Ozimek,&...
Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...
Okładka książki Wyspa. Opowieści podróżne Anna Arno, Tomasz Dostatni OP, Szymon Hołownia, Grzegorz Kapla, Andrzej Meller, Jarosław Mikołajewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Michał Olszewski, Aleksandra Pawlicka, Marek Pernal, Wojciech Ponikiewski, \\Robb\\ Maciąg Robert, Witold Szabłowski
Wyspa. Opowieś... Anna Arno, Tomasz D...

Przemilczane

Bardzo dobry reportaż.
I pomyśleć, że przez dłuży czas broniłam się przed tym gatunkiem literackim.
Polecam.

Bardzo dobry reportaż.
I pomyśleć, że przez dłuży czas broniłam się przed tym gatunkiem literackim.
Polecam.

Książka „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego, wydawnictwa CZARNE trafiła do mnie bardzo świadomie. Zauroczona różnymi reportażami, które czytałam w Gazecie Wyborczej, postanowiłam poszukać książek, gdzie będzie zebrany cały zbiór reportaży. I tak natrafiłam na tę książkę, którą się zachwyciłam. Spragniona tematyki polskiej prowincji, z której sama się wywodzę, pochłonęłam książkę w jeden dzień i …zaczęłam czytać od nowa, notując swoje przemyślenia. Czytając opisany przez Olszewskiego, naturalnym prostym językiem świat, pomyślałam, że oto mam przed sobą słowo człowieka, który czuje drugiego człowieka. Nie ocenia a rozmawia, a tak naprawdę to słucha, co rozmówca ma do powiedzenia. Ta książka jest tak blisko czytelnika, że wręcz na własnej skórze czujemy, jakbyśmy razem z autorem przemierzali te wszystkie wybrane prze niego miejsca. Autor pokazuje świat trudny, ale my nie uciekamy od trudności, chcemy poznać te historie...Ja bardzo chcę, bo myślę, że od takich tematów nie można uciec, trzeba je poczuć w sobie, aby wiedzieć gdzie i kiedy stanąć murem w ważnej sprawie.

Dwie historie szczególnie mnie poruszyły i myślę, że zawsze już we mnie będą. Pierwsza, to opis targu staroci w przygranicznej miejscowości. Ja bardzo lubię targi staroci, ale autor zwrócił mi uwagę na coś, czego ja nie umiałam nigdy powiedzieć na głos, a co zmieniło moje postrzeganie tego miejsca. Bardzo uwiera mnie jak widzę na targach czyjeś albumy ze zdjęciami…jak leżą na ziemi, kartami przewracanymi przez wiatr, w jakimś kartonie, na macie czy na betonie. Zastanawiam się wtedy, skąd się tu wzięły…. Na targu znajdowały się najczęściej przedmioty zabrane z wystawek z takiego Berlina na przykład czy innych niemieckich miast. I wszystko znajdowało nabywcę, a jakże…. tylko te zdjęcia...
Sama przechodząc miedzy stoiskami na targu staroci w moim mieście, zwracam uwagę na przeszłość, która leży przed moimi nogami. Zawsze upatrzę jakieś wspomnienie, które pamiętam z dzieciństwa, przypominające moich przodków. Raz natrafiłam na taką samą harmonię, na jakiej grał mój ojciec…instrument z duszą. Tak, w czasie transformacji handel uliczny kwitł z wielką siłą. Zamawiało się wręcz konkretne sprzęty, części…wiele osób z tego żyło, nocując w samochodach, kwitnąc na targu wiele godzin…
Druga historia, jaka we mnie zostanie już na zawsze, to historia miasteczka, gdzie produkowano azbest i rozmowy z mieszkańcami, którzy mimo choroby, dobrze wspominają lata świetności miasteczka. Pamiętacie jak Cezary Pazura w filmie Janusza Zaorskiego „ Szczęśliwego Nowego Jorku”, mówił, że pracuje przy azbeście w Ameryce, gdzie wyjechał za chlebem? Tyle złego z tym azbestem, ale gdy stanowi główne źródło utrzymania, to robi się naprawdę ciężko...

Jest jeszcze trzecia historia…o tym, co dzieje się za murami obozów koncentracyjnych…Trudna dla mnie tematyka do opisania. Zacytuję tu Autora Nieznanego. Który w sowim cyklu opowiadań „Wyznanie niewiary” w tekście „Poświęcim” pisze podobnie, jakby za słowami Olszewskiego:

"Milczał. Minutami ciszy czcił ich pamięć.
Średniowczesny wieczór.
Był na miejscu.
Przystanął. Nabożnie popatrzył na odrutowany obóz. Bo tak
musi zrobić winny pokorę wobec tego miejsca. Każdy.
Minęło nazajutrz.
Kupił część ich cierpienia za 10 złotych.”

...

Da mnie przygniatająca.... Ciężkie tematy polskiej rzeczywistości. Dobra i mocna książka.

Podchodziłam do niej kilka razy. W jednej trzeciej straciłam cierpliwość - uczucie marności i beznadziei mnie dobiło i odrzuciłam książkę. Wróciłam po paru miesiącach i dotarło do mnie, że to są publikowane w gazetach reportaże. Nie zostały napisane by być czytanymi ciurkiem. Polecam więc dozowanie sobie Polski, jakiej obraz przedstawiony jest przez autora. Trudne, żmudne i brudne sprawy, z jakimi sobie nie możemy poradzić w kraju. Historie wyjątkowe, ale potwierdzające regułę. Głębsza analiza nie może nie zasiać w głowie pomysłu - stąd trzeba uciekać.

Mam wrażenie że to dwa zbiory w jednym. I byłoby lepiej, gdyby powstały dwa oddzielne tomy. Jeden o Zagładzie, a drugi o pozostałych tematach.

Najlepsze buty na świecie (nomen omen jest to tytuł jednego z reportaży) jest zbiorem reportaży powstałych na początku XXI wieku, a będących jak to sam autor napisał: "zapisem ludzkich dramatów oraz uporczywych zmagań z losem".
Sam cykl podzielony tematycznie jest na pięć grup:
- życia kościoła i księży, pedofilii w kościele katolickim oraz tematu apostazji,
- tematu życia ludzi w miejscach skażonych gospodarką PRL-u na przykładzie miedzy innymi Szczucina, gdzie działała ogromna fabryka azbestu,
-emigracji zarobkowej, krótkotrwałej związanej z wyjazdami na saksy do Berlina mieszkańców w celu zakupu wyrzucanych przez Niemców towarów i odsprzedawania ich w Polsce jako cud techniki, ale także temat repatriacji powojennej na obszarze Mazur,
- problemu maltretowanych kobiet i dzieci oraz więziennictwa i życia za kratkami,
- temat drugiej wojny światowej i obozów.

Reportaże są dobrze napisane, krótkie, ale z wielką dawką emocjonalną, co powoduje, że nie można tej książki czytać cały czas, trzeba ją dzielić, bo ilość trudnych spraw, okrucieństwa i ludzkich dramatów jest ogromna. Polecam czytać partiami zamiennie z innymi książkami, najlepiej lekkimi.

Sam cykl podzielony tematycznie jest na pięć grup:
- tematu życia...

Bardzo dobre reportaże. Mimo że większość z nich powstała kilkanaście lat temu i była już wtedy publikowana w różnych miejscach, czyta się je z zainteresowaniem, czasem ze złością, wzburzeniem albo przerażeniem. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku zbioru reportaży czy też opowiadań, jedne są mniej ciekawe, inne bardziej. To też zależy od tego, jakie tematy kogoś interesują. Na końcu autor napisał, że historie te miały ciąg dalszy, ale chciał je pozostawić w takiej formie, w jakiej pierwotnie zostały opublikowane. Wydaje mi się, że książka ta byłaby ciekawsza, gdyby autor dodał informacje i tym, jak losy bohaterów potoczyły się po latach.

Płakać się chce na myśl o tym, jak idealna mogłaby to być książka. Wystarczyło, żeby "zbiór reportaży" rzeczywiście pozostał zbiorem reportaży, bez wyjątku na felietony/komentarze. Fatalna decyzja, która będzie jeszcze głupsza, jak ktoś ją uzasadni kluczem tematycznym. Pierwsze cztery część to mniej lub bardziej porażające reportaże. Świetne. Piąta część to jedna wielka dłużyzna zupełnie niepotrzebnie wzbogacona o teksty niemające związku z tym gatunkiem. Olszewski ma świetny warsztat i dużą wrażliwość. Tym boleśniejszy zawód.

Wstrząsający cykl reportaży, które ukazują ogrom cierpienia, krzywd, z którymi mierzy się Polska. Im głębiej w książkę, tym więcej zatroskania malowało się na mojej twarzy. To pozycja zdecydowanie dla czytelników, którzy potrafią zachować zimną krew.

Moja druga styczność z książka tego autora, na pewno nie mniej fascynująca niż ta pierwsza ( "Zapiski na biletach" ). Muszę powiedzieć że zbiór reportaży w niej zawartych jest niezmiernie ciekawy za sprawą bardzo zróżnicowanej tematyki i stylu jakim charakteryzuje się autor. Książka jest podzielona na 5 części, każda dotyczy jednego konkretnego tematu ( Kościół, środowisko, "Niemcy", więzienia, "Oświęcim" ). Autor w "Najlepszych butach" pochyla się nad tematami, które teoretycznie powinny być nam dobrze znane ( zanieczyszczenie powietrza, resocjalizacja ),ale też nad takimi szczegółami jak konserwatorzy eksponatów w Muzeum Auschwitz. Generalnie książka sprawia wrażenie smutnej, ale tematyka do najłatwiejszych nie należy. Pomimo tego warto przeczytać książkę, bo to kawał dobrego reportażu.

• Reportaż
  • Reportaże