Diabeł i tabliczka czekolady

Seria: Reporterzy Dużego Formatu
Wydawnictwo: Agora SA

Polska magiczna, choć bez fikcji. Reportaże o dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi, o totalnej blokadzie seksu w Lublinie, o zawstydzonych Sprawiedliwych, o ukrytych dawcach organów, o diable na popołudniowej lekcji, o naprawianiu homo na hetero... Książkę poleca Mariusz Szczygieł: „Na każdy reportaż Pawła P. Reszki czekam jak na wydarzenie. I każdy jest dla mnie niespodzianką. Paweł ma...

Książkę poleca Mariusz Szczygieł:
„Na każdy reportaż Pawła P. Reszki czekam jak na wydarzenie. I każdy jest dla mnie niespodzianką. Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga - jest chirurgiem mentalności. W tej książce pokroił swoim skalpelem Polskę i wyciągnął z jej wnętrza głupotę, nienawiść, mądrość i miłość. Przyjrzyjmy im się. Czego jest więcej i dlaczego?”

źródło opisu: kulturalnysklep.pl

źródło okładki: merlin.pl

ChristinaL | 2016-12-12

Historie przywolane w tym zbiorze reportazy przygniataja iloscia tragedii i patologii. Opisane dramaty dotykaja konsekrowane dziewice, dzieci dreczone w szkolach i osoby chcace leczyc sie ze swoich orientacji seksualnych.
Cos takiego jak Grupa Pomoc 2002 i terapie naprawcze czy funkcjonowanie kazimierskich Betanek jest przykladem w jaki sposob ludzie dla wlasnych patologicznych celow wykorzystuja tych o slabszej konstrukcji psychicznej i manipuluja tymi, ktorzy sa pozbawieni edukacji. Jak uzywane sa do tego wszelkiego rodzaju zamkniete grupy spoleczne.
W tym ogromie niedoli sa tez tacy, ktorzy nie majac jakichkolwiek warunkow do higieny odnajduja szczescie w mozliwosci umycia sie w wystawionej przed chalupe miednicy i ogolenia w kawalku lusterka powieszonego na sciane stodoly.
Krotki i porazajacy obraz Lubelszczyzny (i nie tylko) z przelomu XX i XXI wieku.

Muminka | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

interesujące reportaże o wielu bulwersujących opinię publiczną sprawach. Reportaże z ostatnich kilkunastu lat. mamy ii sprawę sióstr z Kazimierza Dolnego, i historie dawców organów, i autor oddaje głos matce kilku noworodków pozbawionych życia przez nią i zamrożonych ze strachu przed okrutnym mężem. Historie osób, które doświadczyły polskiej nietolerancji- gejów, obcokrajowców. mamy wyniki sondażu wśród licealistów i uczniów technikum, czy jest im potrzebna nauka religii i krzyż w szkole. Smutne narracje o chorym dziecku, którego narodzenie jest krzyżem, jaki da się znieść.
Wyselekcjonowane relacje na pewno zmuszają do refleksji, przekazują nieupiększony obraz Polski, w której mimo 21 wieku skanalizowana łazienka na wsi jest luksusem, bigoteria i zakłamanie utrudniają ludziom życie, a sfrustrowane sprzątaczki fingują podłożenie bomby w szkole. Zdecydowani polecam, bo wiele poruszanych kwestii w formie króciutkiego wyznania (czasem to jedna- dwie strony) przykuwa uwagę, podkreśla...

ciociasamozloeluta | 2016-02-11

Reportaze o polskiej scianie wschodniej. Gorzkie przedstawienie naszego zycia. Lecznie homoseksualizmu. Egzorcyzmy w szkole. Brak edukacji seksualnej. Zabojstwa. Dengrengolada i ciemnosc. Brakuje happy endu. Takie ciezkie zycie mozna rzec. I sapnac ze zloscia, ze to my tacy glupi czy oni? Oni znaczy nawarstwienie przesadow i bujd.
Reportaze Pawla Piotra Reszki wywoluja przerazenie, emocje, gniew. Ksiazka to to takze teksty o szczesciu. Male formy wplatane w te dluzsze o nieszczesciu. Praca Pawla Piotra Reszki ma nam dac dwanascie powodow do odgadniecia czym lub co to jest szczescie. Wiec ku pokrzepieniu serc pisze, szczescie to to, by moc przeczytac Diabla i tabliczke czekolady i moc oddzielic dobro od zla.

srebrnanatalia | 2018-04-20
Na półkach: Przeczytane, Dkk
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Reportaże dziennikarza "Gazety Wyborczej" zamieszczane w "Dużym Formacie". W jednym z wywiadów Paweł Piotr Reszka powiedział: "Zależy mi na tym, żeby opisane przeze mnie historie nie były efekciarskie. Raczej chodzi mi o to, by czytelnik zadumał się na chwilkę."
Zamiar został spełniony, zebrane w książce reportaże zdumiewają, budzą refleksje i zdecydowanie nie pozostawiają czytającego obojętnym. I nie mam tu na myśli najbardziej wstrząsających, m.in. o matce, która ukrywała zamordowane dzieci w beczce czy relacji o nieposłusznych siostrach betankach.
Jest i strasznie: kiedy czytam o internetowej znajomości dwóch wrażliwych nastolatków, z których jeden, w poszukiwaniu miłości oszukuje drugiego. I śmiesznie: to o radnym, który walczy o godność Archanioła Michała.
"Dziwny jest ten świat"
To zbiór reportaży o ludziach, ludzkiej naturze, głupocie, mądrości, okrucieństwie, miłości. O życiu, w całej prozaicznej i wzniosłej okazałości.

Snoopy | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Zbiór raczej krótkich reportaży (czasem w rozmiarze "mini") z terenów lubelszczyzny: o głupocie i zabobonie, brutalności i przemocy, zacofaniu i braku wyjścia. Mało to pocieszające, pewnie niejednego wkurzy, ale czyta się wyśmienicie. Oby też dawało do myślenia. Nie tylko mieszkańcom wschodniej Polski.

mieszka | 2016-12-01
Na półkach: Przeczytane, DKK
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Nie zawsze reportaż, który w gazecie jest dobry, sprawdza się w wydaniu książkowym. Nie wiem, jak były odczytywane i oceniane te reportaże w chwili ich wydania gazetowego, może lepiej.

Ma_Ruda | 2015-09-01
Przeczytana: sierpień 2015

tekst pochodzi z marudaczyta.blogspot.com
=========================================
Słodko-gorzka, choć smak goryczy wyczuwalny jest nieco bardziej. Diabeł i tabliczka czekolady to mieszanka ludzkich emocji i historii, w których przeważnie brakuje happy endu.

Paweł Piotr Reszka na warsztat wziął Polskę, tę sobie najbliższą, czyli Lublin i jego okolice. Przyjrzał się jej uważnie, a to co dostrzegł opisał. Z tego złożył zbiór, którego lektura poraża. Znasz-li ten kraj? To poznasz go aż nadto dokładnie.

Tak się jakoś składa, że sporo miejsca w książce zajmują tematy religijne. Mamy tu więc m.in. historię o dziewicach konsekrowanych, o zbuntowanych Betankach z Kazimierza Dolnego, o opętaniu dwóch nastolatków przez diabła, czy o znaczeniu krzyża w szkole. Ale reporter nie unika też innych tematów, w związku z tym poczytamy również o tym, jak traktowane są przez swoich rówieśników ubogie dzieci; o codziennym życiu rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko, czy o mieszkańcach domu...

ana L | 2015-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Reportaż to jeden z gatunków, który bardzo lubię. Z przyjemnością sięgam po te przygotowane przez wydawnictwo Agora. Ostatni mój nabytek to teksty Pawła Piotra Reszki „Diabeł i tabliczka czekolady”. Zresztą rekomendacja Mariusza Szczygła zamieszczona na okładce też jest całkiem niezłą zachętą.
Paweł Reszka porusza różne tematy, wyszukuje zwykłych-niezwykłych bohaterów i kapitalnie nakreśla mentalność i sposób ich myślenia.
W zbiorze „Diabeł i tabliczka czekolady” znalazło się dwanaście reportaży. Wszystkie dotyczą zwyczajnego życia. Kiedy mamy w domu na ścianie plazmę wielkości bramy garażowej, nowoczesny natrysk w łazience, wypchaną po brzegi lodówkę, a u boku partnera, z którym dogadujemy się bez słów, rzadko kiedy wyobrażamy sobie, że 4,7% mieszkań w mieście i 18% na wsi nie ma łazienki (na lubelskiej wsi – 31,5%), a niektóre dzieci jedzą czekoladę tylko wtedy, gdy ich ojciec odda krew. Czasami trudno uwierzyć, że to, o czym pisze Reszka dzieje się w XXI wieku. Zacofanie,...

Odzio | 2015-05-25
Przeczytana: 17 maja 2015

Ciekawe reportaże Pawła Reszki zebrane w jedną książkę. Opisują naszą polską rzeczywistość. Taką bez upiększania, makijażu, kosmetyki estetycznej - taką jaka jest w rzeczywistości. Gratuluję autorowi doboru tematów i bohaterów. Nie wiem jak to robi że zbliża się do nich na tak bliski dystans aby opisywać ich wręcz intymne sprawy. Dzięki tej książce możecie poznać Polskę jakiej nie spotkacie na ulicach wielkich miast.
Polecam

encaminne | 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 lipca 2015

"Chorował na astmę, często duszności go łapały. No kto go weźmie do pracy, jak mdlał czasami? Zainteresowania, pasje? Nie wiem, u nas w domu pieniędzy na duperele nie było."

Nie ma wątpliwości, że żyjemy w pięknym kraju - zwłaszcza pod względem geograficzno-krajobrazowym. Polacy są całkiem mądrzy, nieźle wykształceni, urodziwi. Ale też z wiecznym kompleksem niższości, pogonią za zachodem (ucieczką przed wschodem?), a przede wszystkim społecznymi nierównościami, jak przystało na kraj kontrastów. Jeśli macie rodzinę, w której nikt nie nadużywa siły, macie, gdzie wracać wieczorem, a w dodatku w tym miejscu jest łazienka i toaleta, to jesteś w lepszej sytuacji niż prawie połowa Polaków. Jeśli w dodatku macie pracę, i pieniądze na ksiażki (i czekoladę), a wasi sąsiedzi nie są świrami, jesteście już w grupie uprzywilejowanej. A o tych, którzy tego wszystkiego nie mają (nawet w dalszej perspektywie) oraz o ich sposobach poszukiwania szczęścia pisze Paweł Piotr Reszka w zbiorze reportaży...