Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u

Reportaż
Czarne
2016-04-13
2016-04-13
bezpieczeństwo pasażerów emocje literatura faktu lot samolotem nielegalny handel pasażer plotka PRL Polskie Linie Lotnicze LOT praca zawodowa reportaż samoloty stewardesa stres wspomnienia

Autorka zbierając materiał do napisania książki słyszała wielokrotnie „środowisko lotowskie to było państwo w państwie, żyjące swoimi sprawami, o których się nie opowiada”. Dzięki wytrwałości dotarła do stewardes, które chciały podzielić się historią tamtych lat. Powstał ciekawy reportaż o kulisach tego zawodu, od pierwszej polskiej stewardesy do lat 80-tych XX wieku. Warunki pracy w dużej części determinował ówczesny ustrój polityczny i o tym też jest ta książka- o realiach życia w Polsce w ustroju totalitarnym widzianymi z perspektywy stewardesy.

Dla mnie bardzo interesująca lektura (choć mogę być subiektywny, gdyż tematyka personelu pokładowego jest mi dość bliska). Książka nie nudzi, do polecenia także każdemu, kto interesuje się lotnictwem.

Polak to jednak etos, patos i frazes ma we krwi. 'Pochylmy się nad ciężką pracą stewardes w szarej rzeczywistości PRL'. 'Szara rzeczywistość PRL'? Co macie na myśli bezrefleksyjnie zatruwając swoje wypowiedzi tym truizmem? A teraz mamy co? Bardziej kolorowe śmieci. Z każdego śmietnika rzyga tęczą (politycznie używać słowa 'tęcza' w takim zestawieniu? Może powinnam napisać: kakofonia barw?)
Tak jak nie ekscytował mnie ten zawód przed, tak i nie ekscytuje po przeczytaniu tego reportażu. Za bardzo to te stewardesy się nie zwierzały. Kilka zachowawczych, gorzko zabawnych anegdot o polskich samolotach latających na oparach paliwa i przemycaniu kontrabandy np. w wózkach na posiłki, bardziej rozczarowuje niż zachwyca.
Warto przeczytać, bo jest o kobietach, naszych realiach i naszym społeczeństwie. Ale czytać z chłodną głową, a nie z takim emocjonalnym zachłystem. Czasami mam wrażenie, że ludzie te wysokie noty przyznają przede wszystkim sobie, za samo przeczytanie książki. No bo ci, którzy na końcu recenzji dziękują wydawnictwu za egzemplarz to wiadomo...

Ciekawie przedstawiona historia lotnictwa w Polsce, nawet dla osób, które się nie interesują samolotami.

Jakie to jest dobre! czuje niedosyt tych opowieści. Ciekawostki, praca stewardes od kuchni, szmuglowanie, polityka i chlanie. Wszystko to mix życia w PRL.

P.S. Według raportu firmy Cirium, lidera w branży analityki lotniczej, w kwietniu 2023 roku LOT uplasował się na pierwszym miejscu pod względem punktualności wśród wszystkich linii lotniczych w Europie.

Dobra ksiązka i w miarę ciekawie napisana

Dobra ksiązka i w miarę ciekawie napisana

Książka jest bardzo nierówna. Pierwsza połowa jest cholernie nudna i kilkukrotnie zastanawiałem się na odstawieniem jej na półkę, gdzie prawdopodobnie dokonałaby swojego żywota. Na szczęście w drugiej części, zostały poruszone tematy takie jak wypadki samolotowe, współpraca z SB czy ucieczka z PRL.

Niesamowity reportaż. Tak naprawdę nie licząc kilku przelotów PLL Lot nic o „podniebnym” życiu stewardes nie wiedziałam, a szczególnie tych pierwszych, silnych i odważnych kobiet. Świetnie napisany, wręcz wciągający, byłam zafascynowana, szczególnie opowieściami o katastrofach i uprowadzeniach.

8/10
Obecnie zawód stewardessy kojarzy się w wielu przypadkach z normalną pracą, tylko lepiej płatną. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to nie tylko prestiż, ale ogromna szansa na dorobienie, wyrwanie się z szarej Polski a nawet tak proste (obecnie) rzeczy, jak napicie się coli czy zjedzenie pomarańczy.

„Wniebowzięte” to wciągający reportaż, opowiadający nie tylko o stewardessach, ale także w dużej mierze rzeczywistości PRL oraz początkach polskiego lotnictwa. Bardzo niskie zarobki, handlowanie czymkolwiek sie da, zwożenie do Polski materiałów, pończoch i innych rzeczy, liczne porwania i wypadki - to wszystko rzeczywistość, z którą mierzyły się pracownice LOTu za czasów PRL.

Co ciekawe: pomimo upływu lat wiele stewardess nie zgodziło się opowiedzieć swojej historii. Jednak te, które jednak postanowiły podzielić sie swoimi wspomnieniami, robią to naprawdę ciekawie. A autorce należą sie brawa za konsekwencje i szczegółowe drążenie tematu.

Szczerze polecam!

8/10

„Wniebowzięte” to wciągający reportaż, opowiadający nie tylko...

Fantastyczna książka! Spędziłam nad nią dwa naprawdę przyjemne wieczory, jestem pod wielkim wrażeniem, że autorce udało się dotrzec do tak ciekawych rozmówców i źródeł. Nie ma dłużyzn, powtarzania informacji (jak to czasem bywa w reportażach Czarnego),samo gęste - w dobrym tego słowa znaczeniu.

• Reportaż
  • Literatura faktu