Zostań, jeśli kochasz

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Cykl: Jeśli zostanę (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
1 857
If I Stay
Mirror_of_soul

Inne wydania

Książka wydana wcześniej pt.: "JEŚLI ZOSTANĘ". Światowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych. Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć? Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy...

Książka wydana wcześniej pt.: "JEŚLI ZOSTANĘ".

Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?

Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.

Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Zostań, jeśli kochasz" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.

źródło opisu: http://nk.com.pl/zostan-jesli-kochasz/2049/ksiazka.html#.U9kILfl_v3U

źródło okładki: http://nk.com.pl/zostan-jesli-kochasz/2049/ksiazka.html#.U9kILfl_v3U

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 666

A jeśli zostanę?

Kiedy masz kochającą rodzinę, oddaną przyjaciółkę, cudownego chłopaka i pasję, dla której zarywasz każdą noc, życie wydaje ci się czymś niezwykle pięknym, a każdy dzień jest przepełniony radością. Do czasu, kiedy niewinna przejażdżka zamienia się w wypadek samochodowy, o którym przez najbliższe dni trąbią wszystkie stacje radiowe, a ty lądujesz w szpitalu.
Sama.

A to nie wszystko: bo jeżeli w białej, zdecydowanie zbyt białej sali szpitalnej towarzyszą ci jedynie wspomnienia, w darmowym pakiecie z zapłakaną przyjaciółką i twoim zrozpaczonym chłopakiem, jesteś zmuszona podjąć najważniejszą decyzję: czy zostać i żyć dalej, a może zamknąć oczy i nie otwierać ich nigdy więcej?

W takim właśnie zawieszeniu jest Mia, główna bohaterka znanej i cenionej powieści autorstwa Gayle Forman, „Zostań, jeśli kochasz”. Odkąd jej rodzice i młodszy brat zginęli w wypadku samochodowym, dziewczyna jest uwięziona między życiem a śmiercią, wciąż nie mogąc się zdecydować, co wybrać: życie czy śmierć. Śmierć czy życie. Tik-tak, tik-tak, tik-tak…

Sama.

Nie potrafię stwierdzić, co swoją książką chciała osiągnąć Gayle Forman. Ale jeżeli chciała napisać poruszającą, przepełnioną cudnymi refleksjami, zastanawiającą i bardzo emocjonalną historię, dzięki której jej czytelnicy zarwą kilka kolejnych nocy to… cóż, udało jej się. „Zostań, jeśli kochasz” z pewnością nie jest powieścią wybitną ani genialną. Ale na pewno wyróżnia się na rynku literatury młodzieżowej, pozbawiona zbędnych trójkątów miłosnych i niepotrzebnego lania wody, będąca całkiem zwyczajną opowiastką o całkiem zwyczajnej dziewczynie i jej całkiem zwyczajnym życiu, a jednocześnie przejmującą, bardzo dobrą książką. Taką, którą warto przeczytać, warto pozachwycać się nad nią i warto przemyśleć, o czym ona właściwie jest. A zanim zasiądziemy do lektury, przyda nam się wygodna poducha i naprawdę duża paczka chusteczek. A najlepiej dwie, gdybyśmy chcieli „Zostań, jeśli kochasz” pochłonąć za jednym razem (bo to nie jest książka, którą się czyta. Ją się właśnie pochłania, delektując się każdym przeczytanym zdaniem i z radością patrząc, jak wiele jeszcze stron zostało nam do końca i jak wiele cudownych chwil spędzonych na lekturze nas jeszcze czeka).

Zdecydowanie najlepszą rzeczą, jaką niesie ze sobą ta książka, jest uczucie, które towarzyszy nam, gdy śledzimy losy Mii, głównej bohaterki i narratorki książki. Dziewczyna krok po kroku, dzień po dniu przybliża nam swoje życie, pogrąża się we własnych wspomnieniach, jednocześnie, będąc nieznanym nauce niematerialnym bytem, przygląda się życiu swoich bliskich. Z daleka omija swoje ciało, leżące gdzieś parę pięter wyżej, podłączone do tysiąca rurek podtrzymujących życie. Mia dalej zmaga się z podjęciem decyzji, a my, czytelnicy, próbujemy jej pomóc w wyborze, z naiwną nadzieją, że może nas słyszy. Bo Mia nie jest papierową postacią. To bohaterka z krwi i kości, którą podziwiamy i wspieramy. Bohaterka, o której losach chcemy czytać.

Ostatecznie trudno jest nazwać „Zostań, jeśli kochasz” pełnometrażową powieścią. Nie ma tu zbyt obszernej fabuły, ani licznych zwrotów akcji. I mimo że „Zostań, jeśli kochasz” czyta się w nadludzkim wręcz tempie, po zakończeniu lektury historia Mii długo nie daje nam spokoju. Do takich książek się nie wraca, bo takich książek się nie zapomina. I chyba właśnie to jest główną przyczyną, dla którego wciskam tę książkę do ręki przypadkowo napotkanym przeze mnie osobom. Nie, nie nazwałabym „Zostań, jeśli kochasz” arcydziełem. Ale jeżeli od teraz wszystkie książki młodzieżowe miałyby być takie jak ona, to od dzisiaj czytam jedynie literaturę młodzieżową.

Weronika Wróblewska

Opinie czytelników (20254)
Modliszeg | 2014-12-12
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka!
Pierwsza z powieści Gayle Forman, którą przeczytałam. Bardzo mnie urzekła historia bohaterki. W zupełności wciąga czytelnika. Słowa są przemyślanie, szczegółowe, poruszające. Autorka podjęła moim zdaniem trudny temat, śmierć, stan zawieszenia między dwoma światami - do tego trzeba podejść z odpowiednią delikatnością. Przede wszystkim doskonale motywuje, podkreśla, że ludzki byt całkowicie może się zmienić, należy cieszyć się każdą chwilą z rodziną, a miłość to cel w naszym życiu, do którego należy bezwzględnie podążać. Ukazuje także, jak ważne jest dla nas wszystkich wsparcie najbliższych oraz jak wiele możemy stracić zaledwie w chwile.
Moim zdaniem Mia postąpiła dobrze, wybierając życie, mimo tak strasznych wydarzeń. Doskonale rozumiem moment zachowania i przypuszczam, że nie zdziwiłoby mnie inne zakończenie. Jednak taki obrót sprawy zapewnia nam kolejną, myślę, że równie wspaniałą część tej poruszającej historii.
Polecam serdecznie!
Prawdopodobnie skuszę się...

Kasiek | 2014-12-16
Na półkach: 2014
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Wzruszająca książka, poruszająca życiowe dylematy. Dobra lektura, ale jak dla mnie, tylko dobra. Nie rozumiem tych wszystkich "ochów" i "achów" nad nią. Może coś mi umknęło? Faktycznie gra na emocjach, zmusza do refleksji, dobrze i szybko się ją czyta, ale czy zachwyca?

Agnieszka | 2012-09-25
Na półkach: Wyjątkowa półka
Przeczytana: 24 września 2012

"Jeśli zostanę" była moim pierwszym spotkaniem z twórczością Gayle Forman lecz z pewnością nie ostatnim. Historia ukazana w tej książce jest wyjątkowa, nietuzinkowa wręcz niewiarygodna.Czytając wiele jej recenzji często spotykałam się ze stwierdzeniem,że jest to książka typowo dla młodzieży. Jednak opinia ta nie zniechęciła mnie w żaden sposób i bardzo się z tego cieszę, gdyż według mnie każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przede wszystkim powody do refleksji, przemyśleń oraz wzruszeń.Jest to historia, która na pewno może stać się "pretekstem" by się zatrzymać w codziennym życiowym biegu i zastanowić się nad kruchością życia.By uświadomić sobie,że jedna krótka chwila, nieszczęśliwy los może odebrać nam tych, których kochamy,a nas zmusić do dokonania trudnych wyborów.
Takich właśnie wyborów musi dokonywać główna bohaterka książki 17-letna Mia.
Teraz słowo o fabule.
Dziewczyna mieszka w Oregonie razem z rodzicami i bratem.Mimo,że tworzą szczęśliwą rodzinę nastolatka żyje w...

nadzieja1925 | 2015-10-26
Na półkach: Rok 2015
Przeczytana: 26 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niektóre książki czyta się wolno, kontempluje... „Zostań, jeśli kochasz” jest typową książką do przeczytania w godzinę, przy miłej atmosferze, czasem z uśmiechem na ustach.

Wspaniały obraz troszkę dziwnej rodziny.
Rockowcy i wiolonczelistka.
Ale zacznijmy od początku, który w sumie jest bardzo blisko końca.
Wypadek.
To właśnie on zapoczątkuje fale retrospekcji, w których Mia opowiada nam o swoim życiu. Fragment po fragmenciku układamy sobie wzór dziewczyny oraz jej bliskich. Najlepsza przyjaciółka, kochająca rodzina i cudowny chłopak, z którym nie zawsze było jak w bajkach. Wydarzenia, które wywołują krótkie wybuchy śmiechu.
Oczywiście wszystko poprzeplatane jest wydarzeniami teraźniejszymi, które ofiara ogląda jako duch. To od niej zależy, jak potoczą się dalsze losy.

Bardzo rzadko przychodzi taki czas, żebym mogła stwierdzić, że film jest lepszy od książki. W tym przypadku tak jest. W sumie ekranizacja nie była warta Oskara, ale kilka łez zdołała wycisnąć, natomiast...

Kiwi | 2014-11-07
Na półkach: Zekranizowane
Przeczytana: 07 listopada 2014

"Jeśli zostaniesz zrobię dla ciebie wszystko... Jeżeli każesz odejść, odejdę...
Mogę cię stracić w taki sposób, jeśli nie stracę cię dzisiaj.
Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz"

Emocjonalna powieść, pełna uczuć i trudnych wyborów życiowych.
Napisana lekkim i zrozumiałym językiem.

Wartościowa, godna polecenia, ale nie rozumiem zachwytu nad tą pozycją.

ChicaDeAyer | 2016-12-23
Na półkach: 2016
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Po częściowym nadrobieniu zaległości co do znajomości treści książek tzw. bestsellerowych, zaczynam podejrzewać, że znalazłam wspólny mianownik gwarantujący ich komercyjny sukces. „Zostań, jeśli kochasz” to kolejny tytuł, który jest zlepkiem obrazów, tym samym stanowi gotowy materiał pod ekranizację – która już zresztą powstała. Dla wielu stanowi to zaletę – bo przemawia do wyobraźni, bo odbiór jest łatwiejszy, bo to taka oszczędność czasu. A we mnie zabija ciekawość – bo co to za przyjemność, kiedy mam wszystko podane na tacy i autor ograbia mnie z własnych przemyśleń, nie pozostawiając miejsca na jakąkolwiek interpretację czy refleksje? Przez taki sposób konstruowania powieści i przemieszanie akcentów, nie miałam cienia szansy by się zaangażować emocjonalnie, a narracja uboga w opisy oraz sprowadzająca dylemat bohaterki do kilku retrospekcji, nie ułatwiła tego zadania. Książka nie broni się warsztatowo - język jest zbyt prosty, nie oddaje złożoności sytuacji, nie wpływa na...

boziaczek | 2013-04-26
Na półkach: E-booki

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie książka "Jeśli zostanę" autorstwa Gayle Forman. Mia, nastolatka, przeżywa wypadek, w którym ginie cała jej najbliższa rodzina, rodzice i młodszy brat. Sama pogrążona jest w śpiączce, na granicy życia i śmierci. Mia musi wybrać, czy zostać sama i żyć, czy odejść wraz ze swoją rodziną. Co wybierze...?
Sama fabuła jest świetnie skonstruowana. Składają się na nią sceny ze szpitala, gdzie Mię odwiedzają przyjaciele i ukochany chłopak Adam, a główna bohaterka staje się obserwatorem wydarzeń, które mają miejsce po wypadku. Z drugiej strony pojawiają się retrospekcje z dawnego życia dziewczyny, rodziców, brata, najlepszej przyjaciółki, historia jej miłości do Adama...
Muszę przyznać, że jest to naprawdę oryginalny pomysł na książkę:) Całość stanowi bardzo spójną i ciekawą kompozycję, którą czyta się naprawdę dobrze. Brak tu jest zbędnych opisów, akcja toczy się szybko. Szczerze mówiąc to nawet nie wiem kiedy ją przeczytałam:)
Polecam:)

Alicja | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

"Ludzie wierzą w to, w co chcą wierzyć" (str 79)
Książka jest typowym przykładem bardzo modnej teraz literatury Young Adult.Opowiada o dobie życia 17-nastoletniej Mii rozpoczętej tragicznym wypadkiem drogowym w wyniku, którego ginie jej rodzina , a ona sama w bardzo ciężkim stanie trafia do szpitala.W ciągu tego okresu czasu poznajemy historię życia muzycznie uzdolnionej, kochającej się rodziny z zabawnymi i humorystycznymi momentami, które w pewnym sensie łagodzą tragedię jaka ich dotknęła. Jest to opowieść o odpowiedzialności rodzicielskiej i świadomości podejmowania zmian w życiu, gdy na horyzoncie pojawiają się dzieci.Wspaniałych relacjach i zrozumieniu na linii rodzice i dzieci. O głębokiej i prawdziwej przyjaźni i wzajemnym oddaniu, w której początkowa rywalizacja i walka scementowały ją jeszcze bardziej.Jest też młodzieńcza miłość, której początek dała fascynacja muzyką, a która po wielu potknięciach ugruntowała się i stała się tak silna, że pozwoliła walczyć o życie...

Beatrycze | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015

Mamy z przyjaciółką mały zwyczaj - wyszukujemy filmy nakręcone na podstawie książek. Następnie czytamy wybraną pozycję po czym oglądamy ekranizację. Tak też było z "Zostań, jeśli kochasz". Po zobaczeniu rewelacyjnego zwiastuna wiedziałyśmy, która książka będzie naszym kolejnym celem.

Muszę przyznać, że rozczarowałam się książką. Według mnie czegoś jej brakuje, może większego napięcia, emocji, sama nie jestem w stanie określić. Historia Mii i Adama jest z pewnością godna uwagi i nietuzinkowa, ale żeby mnie nadzwyczajnie zachwyciła czy porwała to zdecydowanie nie! Zaryzykuję też stwierdzenie, że film jest lepszy od książki!

Monika | 2014-02-13
Na półkach: 2014
Przeczytana: 10 lutego 2014

Czuję się wciąż młoda duchem, ale z cudownej naiwności lat szczenięcych już wyrosłam (niestety!). Zapewne dlatego książki pisane z myślą o nastolatkach przeważnie kompletnie do mnie nie trafiają.
"Jeśli dostanę" jest wyjątkiem potwierdzającym regułę.
Powieść jest bardzo naiwna, ale jednocześnie taka ciepła, że szybko znalazła drogę do mojego serca. Książka opowiada co prawda o ogromnej tragedii, ale tragedii, która dotknęła wspaniałej, kochającej rodziny. Czytając współczesne powieści można zacząć wątpić, że takie rodziny jeszcze w ogóle istnieją.
Pomimo ogromu cierpienia zawartego w tej książce, dla mnie jest to historia ciepła, dobra, przepełniona miłością i wiarą. Polecam.

zobacz kolejne z 20244

Ekranizacje

Najlepsze życzenia dla Johna Greena!

Moje idee to gwiazdy, których nie potrafię ułożyć w konstelacje. Autor tych słów, John Green, obchodzi dziś 40. urodziny. Z tej okazji pisarzowi życzymy wszystkiego najlepszego, a tym z Was, którym podobała się najsłynniejsza powieść Greena „Gwiazd naszych wina”, polecamy książki, które również mogą Wam przypaść do gustu.

Co czytają uczniowie?

Od 7 stycznia do końca marca uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mogli brać udział w akcji „Ogólnopolskie wybory książek”. Ich zadaniem było podanie maksymalnie trzech tytułów najciekawszych (ich zdaniem) książek, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat. W wyborach wzięło udział prawie 450 tys. uczniów!