Książka roku 2015
1 493 głosy
Powiększ

Wróć, jeśli pamiętasz

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Cykl: Jeśli zostanę (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
1 390
1 616
1 172
Where She Went
Ag2S

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura młodzieżowa. Ciąg dalszy losów Mii i Adama, bohaterów "Zostań, jeśli kochasz", światowego bestsellera, przetłumaczonego na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych. Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na...

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów. Pewnego dnia los daje im drugą szansę…

Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 674

Odejdź, jeśli zapomniałeś

Czasami zdarza się, że życie robi nam psikusa. Jednego z tych wrednych, niechcianych – skreślających sprawcę żartu z listy znajomych aż do kolejnego prima aprilis. Wydaje się nam, że osiągnęliśmy wszystko. Bo mamy i zdrowie, i miłość, i sławę, i pieniądze. Bo nie musimy się martwić o to czy wystarczy nam do pierwszego – martwimy się, czy wystarczy nam na jeszcze jeden brylant. Bo nie musimy martwić się o kolejne kosmicznie drogie operacje – martwimy się, czy nowo zatrudniona stylistka będzie lepsza od poprzedniej. Bo nie musimy się martwić o uczucia – martwimy się, czy drogi pierścionek spodoba się w kolejną rocznicę. Bo nie musimy się matwić o karierę – martwimy się, czy te ciemne okulary na tyle dobrze maskują, żeby w drodze do sklepu spożywczego nie zostać zapytanym sto razy o autograf. A potem nagle okazuje się, że wcale nie jesteśmy szczęśliwi. Że gdzieś brakuje istotnego elementu układanki, że te puzzle nie pasują. Że wszystko było tylko złudzeniem.

Igła i nici, ciało i krew, złamane serce, błyszczący szew.
Szwów brylantowe iskrzenie to gwiazdy nad moim więzieniem.

Igła i nici, ciało i krew, złamane serce, błyszczący szew.
Szwów brylantowe iskrzenie to gwiazdy nad moim więzieniem.

Powszechnie jako Wilde Man, frontman zespołu „Shooting Stars”, zdobywca najbardziej prestiżowych nagród muzycznych, idol nastolatek i gwiazda tabloidów. Prywatnie jako Adam Wilde, dawny chłopak Mii, serdecznie nienawidzący dziennikarzy. Minęły trzy lata od wypadku, który zmienił życie Mii, i trzy lata od momentu, w którym postanowiła żyć. Teraz jednak żyją z Adamem po obu stronach Ameryki. Pewnego dnia ich drogi znowu się spotykają na dudniących energią ulicach Nowego Jorku. Oboje wyruszają w podróż, która na zawsze odmieni ich życie…

Jeżeli o „Zostań, jeśli kochasz”, bestsellerowym debiucie Gayle Forman, który podbił listy bestsellerów na całym świecie, mówiliśmy „poruszający”, jak nazwać mam „Wróć, jeśli pamiętasz”? Jeżeli ekranizowane „Zostań, jeśli kochasz” nazywaliśmy „wzruszającym”, co powiedzieć mam o „Wróć, jeśli pamiętasz”? Kontynuacja powieści Gayle Forman jest taka sama jak jej poprzedniczka, tylko bardziej. Bardziej zachwycająca, bardziej refleksyjna, bardziej czarująca, bardziej zabarwiająca rzeczywistość na nowe kolory. Piękniejsza. Mocniejsza. I w sumie dobrze, że nie ma trzeciej części, bo jeśli tendencja zostałaby zachowana, nadmiar emocji rozsadziłby czytelników od środka.

Ubrania spakowane, do biednych wysłane.
Dom cały opustoszał, meble już sprzedane.
To tutaj pożegnałem ciebie i nadzieję.
Twój zapach się w zaduchu pokojów rozwieje.
I nie wiem, czemu dzwonię, słuchawka jest głucha.
I nie wiem, czemu śpiewam, skoro nikt nie słucha.

Niektórzy zapewne powiedzą: typowe romansidło. Ale które typowe romansidło zawiera w sobie tak piękne złote myśli? Które typowe romansidło jest tak niekonwencjonalne, tchnące świeżością i oryginalnością? Które typowe romansidło tak dobrze oddaje klimat energicznego, wiecznie w biegu Nowego Jorku? Które typowe romansidło tak pokazuje bezkompromisowość mediów, tak skupia się na muzyce, że podczas lektury słyszymy ciężkie brzmienia naprzemiennie z delikatnymi dźwiękami wiolonczeli? I wreszcie: które typowe romansidło wywraca życie do góry nogami? No właśnie.

Ilu stron potrzeba, żeby napisać dobrą powieść? Ilu stron potrzeba, żeby przygnieść czytelnika toną skrajnych emocji? Gayle Forman udowadnia, że zaledwie dwu osiemdziesięciu sześciu. Plus ładna okładka, wisieńka na torcie. Wystarczy. Wystarczy, żeby napisać ponadczasową, niesamowitą opowieść.
A jednym słowem – piękną.

Weronika Wróblewska

Kasiek | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Kontynuacja "Zostań, jeśli kochasz" jest, według mnie, znacznie lepsza niż pierwsza część. Rzadko zdarza się, aby kolejna część była tak doskonałym uzupełnieniem poprzedniej. Prawie cała rzecz dzieje się jednego dnia, trzy lata po wypadku Mii, a przeplatana jest retrospekcjami, przedstawiającymi wydarzenia, które doprowadziły bohaterów do tego miejsca. Wszystko bardzo dobrze się ze sobą komponuje stanowiąc spójną całość. Książka gra na emocjach, głęboko porusza i pozostawia żal, że była zbyt krótka.

„-Chcesz wiedzieć, gdzie żyją dusze moich bliskich?
-Są tutaj – ciągnie, stukając się w pierś. - I tutaj – dodaje, dotykając skroni. - Słyszę ich cały czas.”

Nie jedna osoba mogłaby pozazdrościć Adamowi – nie dość, że jego muzyka wzniosła go na szczyt, to jeszcze zarabia krocie i robi to, co kocha.
Mia otrząsnęła się po wypadku i w skończywszy szkołę o jakiej zawsze marzyła, zaczyna swoje własne koncerty po całym świecie.
Można by pomyśleć, że oboje są nareszcie szczęśliwi, spełnieni… ale czy sława i pieniądze mają jakąś wartość bez ukochanej osoby?

„Dosłownie oddycha muzyką. Jak ty.”

Kiedy pogrążony w depresji Adam przechadza się ulicami Nowego Jorku, natrafia na koncert Mii i nagle przeznaczenie popycha go na salę, gdzie stare rany na nowo się otwierają. Aż nagle dochodzi do ponownego spotkania pary kochanków i pożegnalnej podróży po wielkim mieście…

Śliczna, delikatna, choć jednocześnie ponura i przygnębiająca (przynajmniej na początku). Niemniej jednak wspaniale było...

Modliszeg | 2015-03-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 12 marca 2015

"Bądź moim bałaganem, a ja będę Twoim.."
"Widzę jej śpiącą postać i czuję się szczęśliwy jak nigdy w życiu. Przyciągam ją do siebie i zasypiam z powrotem"

Ciąg dalszy powieści Gayle Forman "Zostań, jeśli kochasz". Wspaniała książka opowiadająca o losach Mii i Adama. Chwyta za serce w każdym zdaniu! Historia tym razem napisana z punktu widzenia bohatera. Wydarzenia mają miejsce w Nowym Jorku, 3 lata po wypadku. Mia postanowiła kontynuować swoje życie bez Adama, który każdego dnia tęskni za nią. Duma niszczy ich uczucie, które wciąż tli się w sercach bohaterów. Cały moment kulminacyjny książki to jeden, niezwykły dzień. Autorka celnie trafiła w moje serce.. Rozpaliła we mnie różnorodne uczucia. Bardzo polecam obie części!
Ta historia udowadnia nam jak bardzo ludzie są wrażliwi, mimo maski obojętności. Ukazuje, że każdy z nas dźwiga jakiś bagaż, który rozrywa mu serce. Mimo, iż bohaterka okłamywała samą siebie uciekając od miłości życia, uczucie zwyciężyło.. Najważniejsze to mieć...

Alicja | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Książka jest kontynuacją "Zostań jeśli kochasz" i zamianą literatury Young Adult w New Adult. Narratorem jest dla odmiany Adam , z którym spotykamy się trzy lata po odejściu Mii.Opowiada o swoim życiu bieżącym i cofa się wspomnieniami do okresu po tragicznym wypadku rodziny Mii.Dwa wydarzenia wywróciły jego życie do góry nogami, jednakże ich skutki były krańcowo różne. Po wypadku zaangażował się całym sobą w opiekę, pomoc wsparcie dla swojej dziewczyny. Musiał być obecny, czujny miał cel i zajęcie. Po odejściu Mii całkiem się rozsypał, został sam. Rzucił szkołę, zespół i własne życie. Zamknął się w sobie. Jego stan emocjonalny odzwierciedlają teksty piosenek albumu "Straty w ludziach", które są pełne bólu, cierpienia, niesprawiedliwości, gniewu i zdrady z powodu porzucenia. Poczucie osamotnienia, ataki paniki, obawa przed wyjściem na scenę, coraz większe wypalenie zawodowe to Adam trzy lata później.Czy młody chłopak (21) z obciążającym bagażem doświadczeń będzie w stanie się...

| 2015-01-12

Nie mogłam sobie wymarzyć lepszej kontynuacji "Zostań, jeśli kochasz"! Po tamtym bestsellerze (moja opinia) TRZEBA przeczytać tę książkę! "Wróć, jeśli pamiętasz" stanowi idealne uzupełnienie zekranizowanej już powieści. Wzruszająca, bardzo przypominająca; szok po prostu, że jest tak świetna!
POLECAM wszystkim wielbicielom "Zostań, jeśli kochasz"! Naprawdę warta uwagi!

"Wołasz mnie; biegnę, by pojąć za późno,
że to, co mam pod nogami, jest próżnią."

Od wypadku, w którym zginęła cała rodzina Mii, minęły trzy lata... Adam jest sławnym rockmanem (i wcale mu to szczęścia nie daje), Mia również znaną i cenioną wiolonczelistką. Oboje ułożyli sobie życie, tyle że już - nie razem...

Na początku ta książka niezbyt mi się podobała, nie porwała mnie narracja z perspektywy Adama, opis jego życia i pustki, która w nim panuje po tym, jak Mia zniknęła - właściwie bez słowa wyjaśnienia... Później jednak zaczęłam się wczuwać i odbierać te jego emocje, żal i niezagojoną ranę... Mimo odniesionego sukcesu Adam nie lubi swojego życia, nie panuje nad nim, a tęsknota za utraconą miłością nie mija wcale z czasem.

"Został tylko wir. A ja stoję na samej krawędzi."

Do pewnego momentu ta powieść nie wzbudzała we mnie większych emocji, natomiast potem było ich aż nadto... Piękna książka, idealna, jeśli chcemy trochę sobie popłakać...

Madi | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Pierwszej części nie czytałam-byłam na flmie,którym byłam oczarowana,a żeby dowiedzieć się ,co dzieje się dalej z głównymi bohaterami sięgnęłam po tą pozycję.
Tak jak się spodziewałam, książka okazała się bardzo dobra i piękna - przebrnęłam przez nią lotem błyskawicy.
Książka,która jest pełna emocji,żalu i cierpień ,ale napisana jednym, spokojnym rytmem,mówiąca o pięknej i dojrzałej miłości. Jestem zadowolona z przeczytania jej ,bo ani przez moment nie wyczułam ,by była na siłę naciągana.

andzia12 | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Kontynuacja dalszych losów bohaterów książki "Zostań, jeśli kochasz". Tym razem wydarzenia są przwdstawione z punktu widzenia Adama. Tego jak poradził sobie w życiu po rozpadzie związku z Mii.
Ale równbiez dotyczy tego, jak czasami ludzie bliscy podejmują takie decyzje po tragediach...
I pewnego dnia ponownie na siebie trafiają...
Mimo wszystko według mnie lepsza była I część, niż druga. Ale ogólnie warta polecenia!

jemtruskawki | 2017-02-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O gwiazdkę lepsza niż tom numer jeden.Fajne było,spojrzenie na to z męskiej strony.Adam,bardzo zaangażowany w muzykę i związek.
Kim pokazała,kim naprawdę jest.Dużo fajnego piszę o muzyce,książka bardzo mnie wciągnęła.
Dla mnie ona smutna,ale życie to nie zawsze radosne chwile.

Z niemałą satysfakcją muszę stwierdzić, że druga część cyklu "jeśli zostanę" jest o wiele lepsza, niż część pierwsza. A po przeczytaniu "zostań, jeśli kochasz" byłam wręcz przekonana, że autorka nie będzie w stanie jeszcze bardziej udoskonalić swojej powieści. I się zdziwiłam.
Książkę przeczytałam na dwa rzuty. Na początku zdziwiłam się, że Mia odeszła od Adama. Wszystkie wydarzenia po wybudzeniu się ze śpiączki Mii zostały dokładnie opisane. Można by rzec, że Adam stał się zwykłym dupkiem, ale z biegiem czasu wszystko stawało się dla mnie jasne, dlaczego tak, a nie inaczej. Jednak na szczęście głównych bohaterów wszystko potoczyło się tak, jak potoczyć się musiało.
Co mogę dodać... fenomenalna opowieść, którą powinien przeczytać każdy, kto ma w sobie choć odrobinę pragnienia spełnienia pięknej miłości.
Jedynie dziwię się dlaczego nie została owa książka zekranizowana. Jestem pewna, że film uzyskałby wielu fanów.
Polecam.