Zostań, jeśli kochasz. Wróć, jeśli pamiętasz

Okładka książki Zostań, jeśli kochasz. Wróć, jeśli pamiętasz Gayle Forman
Okładka książki Zostań, jeśli kochasz. Wróć, jeśli pamiętasz
Gayle Forman Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Jeśli zostanę (tom 1-2) literatura piękna
Jeśli zostanę (tom 1-2)
If I Stay. Where She Went
Nasza Księgarnia
2020-02-12
2015-01-01
Hanna Pasierska

Książka super, polecam! Już od początku się wciągnęłam. Pierwsza część jest napisana w nietypowy sposób, co jeszcze bardziej przyciągnęło moją uwagę. Pomimo tego, że książka jest dosyć gruba, szybko i lekko mi się ją czytało.

"Zostań, jeśli kochasz" po raz pierwszy przeczytałam mając zaledwie 13 lat. Na początku sytuacja w jakiej znalazła się główna bohaterka była dla mnie zupełnie nie jasna, a tok opowieści dla tak młodej osoby był bardzo skomplikowany. Jednak bardzo polubiłam tę historię i często o niej wspominałam. Teraz jednak kiedy po paru latach książka ta wpadła w moje ręce sprawiła, że zupełnie inaczej ją odbieram. Wymieszanie teraźniejszości z przeszłością pokazującą miłość rodziny Mii jest na prawdę świetnym dopełnieniem. Tak na prawdę na nowo zakochałam się w tej książce i nie mogę powiedzieć o niej złego słowa.

"Wróć, jeśli pamiętasz" jest tak samo dobre jak "Zostań, jeśli kochasz". Czytając tą część tak na prawdę poznajemy Adama. Wiemy co czuje kiedy nie może być przy Mii i jak bardzo muzyka, którą kochał stała się znienawidzona. Kiedy ją czytałam nie mogłam przestać wyobrażać sobie Adama, który w dalszym ciągu żyje miłością do Mii.

Osobiście uważam, że ta książka jest zupełnie inna niż wszystkie inne znane mi pozycje tej autorki, co jak najbardziej jest na plus.
Jeżeli ktoś chce poznać twórczość Gayle Forman to "Zostań, jeśli kochasz" i "Wróć, jeśli pamiętasz" nadają się do tego idealnie.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wypuściło na rynek zbiorowe wydanie bestsellerowych książek Gayle Forman z wyjątkowym dodatkiem - nigdy wcześniej niepublikowanym prequelem.

W wydaniu tym połączono dwa tytuły: "Zostań, jeśli kochasz" oraz "Wróć, jeśli pamiętasz". Nie chcę spoilerować, jednak ciężko tego nie robić, jeśli w jednym tomie mamy zawarte dwie historie, dwie oddzielne książki, z których ta druga jest kontynuacja pierwszej. Spróbuję jednak choć trochę zarysować ich fabułę, nie zdradzając zbyt wiele.

"Zostań, jeśli kochasz" to tytuł, którego ekranizację miałam okazję obejrzeć. Było to dawno temu, jednak w pamięci pozostało kilka obrazów. Pamiętam jednak dobrze, że film bardzo mi się spodobał, wyjątkowo poruszył i wywołał wiele emocji. Co czułam po przeczytaniu książki?

Lektura mnie nie zawiodła. Już od pierwszych stron, książka wciągnęła mnie w świat historii siedemnastoletniej Mii. To z jej perspektywy będziemy poznawali całą opowieść. Mia to szczęśliwa nastolatka, która ma kochających się rodziców, wspaniałego młodszego brata, którego uwielbia, swoją muzykę i chłopaka, Adama. Można by stwierdzić, że niczego jej nie brakuje. Dziewczyna chodzi do szkoły, gra na wiolonczeli, ma chłopaka, który również jest muzykiem, choć on gra zupełnie inny gatunek. Gra w rockowej kapeli. Niestety, jej szczęście zostaje brutalnie zniszczone przez tragiczny wypadek samochodowy, w którym giną jej rodzice i brat. A co z nią?

Mia jest w ciężkim stanie, lekarze walczą o jej życie, a ona przygląda się temu z boku. Tak, jej dusza opuściła ciało i jest świadkiem wszystkiego, co się wokół niej dzieje. Widzi i słyszy wszystko. W czasie, kiedy jej stan nie jest pewny, dusza dziewczyny wspomina przeszłość i wszystkie chwile swojego życia. Dokonuje wewnętrznego rozrachunku, jednak targają ja także poważne dylematy. Mia bowiem nie wie, czy chce żyć z tymi, którzy zostali, czy dołączyć do tych, którzy odeszli.

Nie chce napisać zbyt wiele, dlatego nie zdradzę Wam fabuły "Wróć, jeśli pamiętasz". Nic już nie będzie takie, jak przedtem, choć od wypadku minęły trzy lata. Drogi Mii i Adama się rozchodzą. Jednak życie potrafi pisać różne scenariusze, a przekorny los płatać figle... Na tym skończę, bo zdradzę za dużo. 😉

Zbiorowe wydanie Gayle Forman to książka, która poruszyła mnie do głębi. Dużą rolę odegrała w tym sama postać młodej wiolonczelistki, której autorka oddała w powieści głos. Dzięki temu zabiegowi, czytelnik może zajrzeć w najgłębsze zakamarki duszy i myśli bohaterki. Powieść bardzo mi się spodobała, napisana została pięknym wrażliwym piórem. Czytając ją, uroniłam niejedną łzę. Byłam tak zafrasowana fabułą, że powieść pochłonęłam w jeden dzień. Zrobiłam to mimo drobnej czcionki, której nie znoszę. Tutaj w ogóle mi to nie przeszkadzało. Czytałam i Wam również polecam, mimo iż książka przeznaczona dla młodzieży. Dla mnie była to piękna i emocjonująca przygoda czytelnicza.

Dobre, wciągające, z emocjami. Polecam

Dobre, wciągające, z emocjami. Polecam

Komplet dwóch tytułów:Zostań, jeśli kochaszWróć, jeśli pamiętaszDwie znakomite powieści Gayle Forman o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać. „Zostań, jeśli kochasz” to światowy bestseller, przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych. „Wróć, jeśli pamiętasz” to ciąg dalszy losów Mii i Adama, bohaterów „Zostań, jeśli kochasz”. Dwie książki w eleganckim pudełku to doskonały pomysł na prezent! Gayle Forman to wielokrotnie nagradzana amerykańska autorka oraz dziennikarka, której artykuły ukazywały się w licznych gazetach, między innymi „Seventeen”, „Cosmopolitan”, „The Nation” i „Elle”. W 2002 r. wyruszyła z mężem w roczną podróż dookoła świata. Wrażenia z tej wyprawy zawarła w swoim debiucie „You Can’t Get There From Here: A Year On the Fringes of a Shrinking World”. W 2007 r. ukazała się jej powieść dla młodzieży „Sisters In Sanity”, a w 2009 bestsellerowa „Zostań, jeśli kochasz”. Od tamtej pory Gayle wydała cztery kolejne książki dla młodych czytelników.

Mia dorastała w rodzinie pełnej muzyków. Zawsze otaczały ją instrumenty, jako mała dziewczynka chodziła na koncerty swojego taty, ale mimo, że ważyć w jej rodzinie woleli cięższe brzmienia, ona poszła w innym kierunku i wybrała wiolonczelę.
Życie głównej bohaterki wydawało się zwyczajne, miała kochającą rodzinę, chłopaka, przyjaciół, jej kariera miała się rozwijać w prestiżowej szkole, ale mimo tego wszystkiego Mia nie mogła znaleźć swojego miejsca.
A potem stało się coś czego nikt wie nie spodziewał... W tragicznym wypadku samochodowym umierają rodzice Mii i jej młodszy brat Teddy. Dziewczyna w ciężkim stanie znajduje się w stanie dziwnego zawieszenia, jakby była duchem pomiędzy dwoma światami. Ma wybór: zostać albo odejść.
Książkę czytałam drugi raz, nie wywarła na mnie takich emocji jak wtedy kiedy czytałam ja peirwszy raz, bo wzytko dobrze pamiętałam, ale nie zmienia to faktu, że książka mi się podobała.
Ta pozycja zbiera różne opinie, jednym się podoba, innym nie. Ja należę do tej pierwszej grupy. Przede wszystkim bardzo podobało mi się to, że była to książka z wątkiem muzycznym, który osobiscie bardzo lubię w książkach. Bohaterowie, którzy do nauki podchodzili z pasją byli naprawdę dobrze wykreowani.
Na pewno dużo osób zastanawiało się czy osoby nieprzytomne mają świadomość co się dzieje wokół nich? Chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a w "Zostań, jeśli kochasz" autorka przedstawiła swoją wersję odpowiedzi na to pytanie, co moim zdaniem było dosyć ciekawym zabiegiem.
Kiedy czytamy jestemy jednocześnie w teraźniejszości i przyszłości. Mia opowiada co się dzieje w szpitalu, żeby potem cofnąć się do przeszłości. Do tych szczęśliwych jak i tych smutnych chwil, przez co lepiej można poznać bohaterów.
Czy "Zostań, jeśli kochasz" jest jakąś ambitną powieścią? Raczej nie. Książka do poczytania w wolnej chwili, szczęścia i jednocześnie smutna, ale mimo wszytko bardzo lekka i szybko się ją czyta. Mi się podobało, ale nie uważam, żeby zachwycała. Jelsi chcecie poczytać coś lekkiego lub czytaliście inne książki Gayle Forman, to możecie sięgnąć także po tą pozycję jak i kontynuację "Wróć, jeśli pamiętasz, a ja mam nadzieję, że uda mi się jeszcze przeczytać coś od tej autorki.

przepiękna...

przepiękna...

Po za tym, że autorka pisze świetnym językiem, który czyta się dość lekko, to jeszcze w dość smutną na pierwszy rzut oka powieść jest w stanie wpleść wiele zabawnych akcentów. Jej twórczość odrobinę przypomina mi książki Johna Greena, a jednocześnie jest zupełnie inna.

Pierwsza część, czyli „Zostań jeśli kochasz” rozpoczyna się dość tragicznie, ponieważ wypadkiem samochodowym rodziny głównej bohaterki, w którym rodzice i młodszy brat giną, a sama Mia również odnosi poważne obrażenia. Nie ukrywam – trochę zniechęciło mnie to do lektury, bo lubię raczej szczęśliwe historie, ale przełamałam się i nie żałuję.

Książka to taki zbiór wspomnień dziewczyny, o których myśli podczas odwiedzin (niejednokrotnie dość nietypowych),które składają jej bliscy. Wszyscy chcieli, by żyła, ale ona sama miała dylemat. Nie wiedziała jak ma ułożyć sobie życie bez najbliższej rodziny. Sprawy z chłopakiem już przed wypadkiem były skomplikowane – ona dostała się na prestiżową uczelnię, a on zyskuje popularność grając w kapeli. Musieliby więc żyć daleko od siebie. Jej kariera wiolonczelistki też nie jest pewna, bo nie wie kiedy będzie mogła wrócić do gry. Nie ma pojęcia co zrobić. Boi się, że jeśli zostanie na tym świecie, to nie będzie w stanie sobie poradzić i pozbierać się po stracie.

Druga część (podobnie jak w przypadku poprzednich książek jej autorstwa, które czytałam) pisana jest z perspektywy drugiej osoby, czyli Adama, którego dotychczas zakochana po uszy dziewczyna nie chce widzieć, ponieważ jest to dla niej zbyt trudne. On też wcale nie ma łatwego życia, bo przez to stracił ukochaną i to w jeden z najgorszych możliwych sposobów. Próbuje działać i nadal rozwijać z swoją karierę muzyczną, ale czuje pustkę. Mimo, że w jego życiu przewija się wiele dziewczyn, to nikt nie jest w stanie zapełnić pustki, jaką zostawiła po sobie Mia. Sława wcale nie jest taka fajna jak mu się wydawało. Natrętni dziennikarze, producent, który ciągle czegoś od niego oczekuje i członkowie zespołu zdenerwowani jego zachowaniem. Wszystko coraz bardziej go przytłacza. I nie ma pojęcia co z tym wszystkim zrobić.

Oboje żyją w swoich, oddzielnych światach. Oboje( bardziej lub mniej świadomie) tęsknią. Co będzie dalej? Czy ich historia będzie miała szczęśliwe zakończenie?

Na koniec chciałabym tylko dodać, że obie książki są naprawdę świetne i warte uwagi. Żałuję, że nie zabrałam się za nie wcześniej, bo miana bestsellerów nie zyskały ot tak i naprawdę na nie zasługują.
L. (https://slowotok-laury.blogspot.com/)

Ze względu na uprzednio przeczytany film "Zostań, jeśli kochasz" odnoszący się fabułą bezpośrednio do pierwszej części powieści, sięgnęłam po te książki z nieukrywaną niechęcią. Nie spodziewałam się wielkiego szału, bo film mnie nie porwał. Jednak muszę przyznać, że już po pierwszych kilku stronach zostałam pozytywnie zaskoczona. Książki są napisane lekkim językiem, dzięki czemu czyta się je na jednym wdechu. Razem tworzą idealną całość. Część pierwsza kończy się lekkim niedosytem i ciekawością, a część druga w pełni zaspokaja ciekawość czytelnika i zapewnia uśmiech na twarzy kibiców miłości głównych bohaterów. Szczerze polecam.

W pierwszej części Gayle Forman opisuje wszystkie sytuacje z życia głównych bohaterów w bardzo prosty, a zarazem bardzo psychologiczny sposób. Łatwo znaleźć za i przeciw powrotu. Książka bardzo dobra pod względem doboru wydarzeń z życia postaci.
Kolejna część do bólu prawdziwa. Zero śmieci. Naga prawda o tym, że nawet po teoretycznie happy endzie nic nie musi być tak proste jak się wydawało.
Po pierwszej książce mówimy sobie w duchu: Uff! Udało się! Jej! W kolejnej części dowiadujemy się, że szczęście nie może być celem, bo jest zbyt ulotne.

• 2015
  • Romans