Zostaw mnie

Tłumaczenie: Magdalena Witkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Leave Me
elenkaa

Maribeth Klein to wiecznie zabiegana pracująca matka. Wszystko co wiąże się z domem, z mężem i z dziećmi spoczywa na jej barkach – nawet w czasie rekonwalescencji po zawale zwolniona jest jedynie od obowiązków zawodowych. W Maribeth Klein cząstkę siebie odnajdzie każda kobieta, której zdarzyło się kiedykolwiek pomyśleć, że zamiast wracać do domu i robić obiad, wolałaby uciec na koniec świata. Cząstkę siebie odnajdzie w niej każdy, kto kiedykolwiek zapragnął wsiąść do pociągu i pojechać gdzieś, gdzie nikt nie oczekiwałby od niego nieustannego usługiwania.
W okresie rekonwalescencji Maribeth nabiera przekonania, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich wokół, decyduje się więc na krok zupełnie nie do pomyślenia. Pakuje się i wyjeżdża. Jak to jednak często w takich przypadkach bywa, po przybyciu w nowe miejsce zaczyna patrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Z dystansu może inaczej ocenić oczekiwania swoich bliskich, a także swoje życie zawodowe. Dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje jej się odkryć w sobie tajemnice, które dotychczas skrywała nie tylko przed rodziną, ale nawet przed samą sobą.
„Zostaw mnie” to intrygująca książka o lękach, przed którymi wszyscy staramy się uciekać. Gayle Forman przedstawia nam fascynujących bohaterów – mężów, żony, przyjaciół i kochanków – którym zdarza się popełnić błąd i się potknąć, ale którzy stają się dzięki temu lepszymi ludźmi i uczą się przebaczać. Tym samym dowodzi, że jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej natury. Jej książka to wciągająca analiza współczesnego macierzyństwa wraz ze wszystkimi jego niejednoznacznościami, a także próba odpowiedzi na pytanie: co się dzieje, gdy dojrzała kobieta porzuca dom?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 867

Czy masz ochotę uciec i wszystko zostawić?

To skomplikowana historia, pełna niepewności i dylematów moralnych. Skłania nas do myślenia czy bohaterka postępuje słusznie, czy może nie do końca? Prawdopodobnie wiele kobiet chciałoby radykalnie zmienić swoje życie, zostawić wszystkie obowiązki za sobą i uciec gdzieś daleko. Jednak hamują je odpowiedzialność i poczucie, że bez nich zawali się dom, który z takim trudem budowały i pielęgnowały. Z drugiej strony, bohaterka Gayle Forman znalazła to, czego szukała i w końcu pewnie stanęła na nogach, mając świadomość, że czuje się naprawdę dobrze. Może taka podróż potrzebna jest każdej z nas?

Maribeth Klein bardzo dobrze zna powiedzenie – „mieć na głowie cały dom”. Jej lista zajęć nie ma końca. Nieoczekiwanie dostaje zawału. Trafia do szpitala, później zostaje poddana poważnej operacji i uświadamia sobie, że naprawdę tęskniła za chwilą tylko dla siebie. Okazuje się, że wiele kobiet wręcz marzy o pobycie w szpitalu – to ich jedyna możliwość na odpoczynek. Maribeth szybko wraca do domu i zostaje przytłoczona swoim życiem. Nie potrafi się w nim odnaleźć, sprostać oczekiwaniom rodziny i znajomych. Musi coś zmienić, dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest i czy potrafi cieszyć się tym, co osiągnęła – swoją rodziną, pracą, przyjaciółmi? Kobieta mówi sobie „dość!” i wyjeżdża. Ten radykalny i kontrowersyjny krok to jej sposób na odzyskanie równowagi. Nikomu nie będzie usługiwała, koniec z załatwianiem tysiąca spraw naraz, ciągłym stresem i poirytowaniem. Maribeth poznaje nowych znajomych i powoli wraca na prostą. Czy zatęskni za dawnym życiem?

Do tej powieści musiałam podejść z dystansem, głównie dlatego, że od początku nie mogłam polubić głównej bohaterki, jak i pogodzić się z jej wyborami. Jednak gdzieś od połowy książki zaczynałam rozumieć, dlaczego Maribeth musiała postąpić w określony sposób – zakończenie jeszcze bardziej utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Forman napisała złożoną historię, pełną znaków zapytania i wątpliwości, która po trochu szokuje i skłania do myślenia. Pisarka w swoich powieściach lubi poruszać trudne tematy, dotyczące zmiany w życiu bohaterów i prób odnalezienia się na nowo. „Zostaw mnie” to książka, którą czyta się całkiem przyjemnie, skłaniająca do autorefleksji nad swoją sytuacją rodzinną.

Forman znana jest ze swoich powieści młodzieżowych. W tej pozycji widać, że wciąż na nich bazuje – wątek bycia niezrozumianym przez rodzinę, przyjaciół i pragnienie Maribeth oderwania się od swojej codzienności, jej bunt – jest w pewien sposób spójny z pozostałą twórczością pisarki. „Zostaw mnie” wyróżnia się lekkim stylem, rozdziały są krótkie, a więc czyta się je dosyć szybko. Książka składa się z listów, ale i retrospekcji – to złożona powieść, która daje nam całościowy obraz życia głównej postaci, tak abyśmy jeszcze lepiej ją zrozumieli.

Muszę przyznać, że mimo ważnego tematu, kontrowersyjnych kwestii, które porusza autorka, swoistego feminizmu, jaki widać w fabule – zabrakło mi ciekawszej, bardziej złożonej postaci samej Maribeth. Historia jest intrygująca, wywołująca różnorodne reakcje u czytelnika, jednak główna bohaterka jest trochę nijaka, zbyt odległa i miejscami nawet irytująca. Czasami wykazuje się dojrzałością, aby zaraz postąpić bardzo pochopnie. Wyłania się z tej książki pewna nostalgia, widać ją przede wszystkim w uczuciu, które łączy bohaterkę i jej męża. Cała fabuła składa się w ładną całość, łącznie ze wzruszającym zakończeniem. Jednak Forman powinna jeszcze raz pochylić się nad postacią Maribeth – wydaje mi się zbyt papierowa, nie potrafiłam jej kibicować, jak i nie wzbudziła u mnie żadnych emocji. Coś zgrzyta w kreacji bohaterów, zabrakło w nich ikry i czegoś, co sprawia, że mogę nazwać tę powieść tylko „przyjemną lekturą na miły wieczór”, a nie „świetną pozycją, która naprawdę mocno mnie wciągnęła”.

Nieraz narzekam, że literatura kobieca skupia się na tym, co było „przed”, zanim bohaterowie się zeszli, a mało miejsca poświęca temu, co nastąpiło „po”. Forman ukazuje małżeństwo, ich problemy, trudny podział ról w domu i to, że bycie razem, nawet jeśli dwoje ludzi się kocha – może być bardzo trudne i wymagać od nas wiele poświęceń.

Ta książka wywołuje mnóstwo wątpliwości moralnych i też dlatego warto ją przeczytać. Pisarka zmieniła swoją grupę docelową na dojrzalsze czytelniczki i wyszło jej to na dobre – cieszę się, że próbuje czegoś nowego i nie boi się skomplikowanych tematów. To powieść o kobietach dla kobiet – polecam, po jej zakończeniu na pewno jeszcze długo będziecie się zastanawiać, czy na miejscu Maribeth postąpiłybyście podobnie, czy może jednak nie?

Gabriela Rutana

Izabela Pycio | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

"Otworzyła oczy i nie mogła oddychać. Chociaż tak naprawdę oddychała. Tylko jej się wydawało, że nie może oddychać... To było inne uczucie niż sen."

Niekiedy splot różnych okoliczności, intensywna, wymagająca, choć wymarzona praca, nadmiar domowych obowiązków, brak wolnego czasu na solidny odpoczynek i możliwość lepszego zadbania o właściwe relacje z partnerem, piętrzą się przed człowiekiem z wielką siłą, nieustannie nawarstwiając się i wywierając ogromną presję dotrzymania kroku pospiesznej codzienności, pielęgnowania głębokiego przeświadczenia konieczności jak najlepszego spełniania się w idealnym wzorcu matki, żony, kobiety i pracownika. W tym wszystkim zatraca się gdzieś poczucie własnej tożsamości, odnalezienia właściwego miejsca na ziemi, przyjęcia prawidłowej hierarchii wartości. Stopniowo potęguje się efekt wypalenia, nieradzenia sobie z wieloma sprawami, nieodparte wrażenie, że życie przepływa przez palce. A kiedy jeszcze dochodzą do tego problemy zdrowotne, naprawdę...

Wkp | 2016-11-21

ZOSTAWIĆ SIEBIE

Gayle Forman uwielbia temat bohaterów z problemami zdrowotnymi i życiowymi. W najsłynniejszym dziele pisarki, sfilmowanej powieści „Zostań jeśli kochasz”, główna bohaterka tkwiła na granicy życia i śmierci, duchem oderwana od ciała, a w „Zawsze stanę przy tobie” nastolatka zamknięta przez macochę w ośrodku wychowawczym starał się odnaleźć w nowym życiu. Tematu tego nie mogło zabraknąć także w nowym utworze autorki, przeznaczonej dla dorosłych czytelników książce o rekonwalescencji i próbach zmienienia własnego życia.

Maribeth Klein dostaje zawału. Tego dnia siedzi w pracy, zajmując się przygotowaniem nowego numeru magazynu o gwiazdach „Frap”. Pieczenie, ból… Uznaje to za zgagę, w końcu ma tylko 44 lata, niestety prawda nie jest tak niegroźna. Maribeth trafia do szpitala, zmuszona zostawić za sobą stresującą pracę, którą miała być spełnieniem jej marzeń. A co z obowiązkami domowymi? Przecież to ona dotychczas zajmowała się wszystkim, włącznie z dziećmi pomimo...

Żona_Pigmaliona | 2017-07-15

44 - letnia pani redaktor plotkarskiego czasopisma z życia gwiazd o nazwie '' Frap '' zaczyna odczuwać dotkliwe bóle w okolicach mostka . Ale przecież jest kobietą ze stali i ze wszystkim da sobie radę , co to dla niej jakiś tam ból . Robi więc co do niej należy i w pracy i w domu i przy swoich dwóch niesfornych czteroletnich bliźniakach . Ignoruje ból do czasu , w końcu ląduje w szpitalu na badaniach . Okazuje się że Maribeth Klein przeszła zawał serca . Gdzieś między obrobieniem kolejnego emaila , a wydzwanianiem do męża by odebrał z przedszkola dzieci . Odniosłam wrażenie że Maribeth jakby nie bardzo zawała sobie sprawę z powagi swojej choroby i sytuacji . W rezultacie w trakcie badania następuje pęknięcie naczynia krwionośnego i trzeba założyć pani redaktor bajpasy . W końcu po pomślnie przeprowadzonej operacji pani Klein wraca do domu . Tutaj też wydaje się jednak że nikt , ani dzieci , ani mąż , ani przyjaciółka , ani nawet wezwana na pomoc matka nie doceniają powagi sytuacji...

virgo123 | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka, bardzo wciągająca. W sumie to byłam bardzo zdziwiona, gdy główna bohaterka zdecydowała się zostawić rodzinę i udać się do miejsca, gdzie miała nadzieję odnaleźć biologiczną matkę. Chyba nawet liczyłam, że ją odnajdzie. A w zakończeniu czegoś mi zabrakło, jakiegoś epilogu. Ale książkę i tak polecam ;)

lacerta | 2018-04-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Jestem trochę rozczarowana, bo początek "Zostaw mnie" bardzo mi się spodobał. Rozumiałam frustrację bohaterki i było mi jej szkoda. Ale od drugiej części coś zupełnie zepsuło mi lekturę. Za dużo było chyba wspomnień, za dużo życia z dnia na dzień - działo się niewiele i miałam wrażenie, że autorka specjalnie przedłuża czas, w którym chce popchnąć akcję do przodu.
Szkoda, bo początek książki rozbudził we mnie nadzieję na naprawdę wciągającą i obfitą w wydarzenia lekturę.

elenkaa | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/11/195-zostaw-mnie-gayle-forman-recenzja.html

Po kilku powieściach młodzieżowych autorstwa Gayle Forman przyszedł czas na bardziej dorosłą literaturę. W jej najnowszej powieści "Zostaw mnie" główną bohaterką jest 44-letnia kobieta zmagająca się ze stresem życia codziennego. Tym razem nie mamy poszukiwania miłości i celu w życiu, jak to było w poprzednich powieściach autorki.

Maribeth to typowa nowoczesna kobieta - pracująca zawodowo, zajmująca sie domem i dziećmi. Nie ma zbyt wielkiego oparcia w mężu, który uważa chyba, że sama da sobie ze wszystkim radę. Jednak gdy pewnego dnia występuje u niej zawał serca w bardzo młodym wieku 44 lat, w końcu postanawia o siebe zadbać. Gdy mąż nadal nie potrafi zrozumieć, że powinien przejąć jej obowiązki domowe na czas kuracji po chorobie, Maribeth postanawia odważyć się na bardzo śmiały krok - zostawia wszystko i wszystkich i wyjeżdża do innego miasta, aby...

ultraviolence | 2017-05-27
Przeczytana: 26 maja 2017

Wypożyczyłam tę książkę z biblioteki. Akurat stała na półce, pomyślałam: czemu nie? Czytałam ,,Zostań, jeśli kochasz'' tej samej autorki i nie była to zbyt przyjemna lektura. Liczyłam, że ,,Zostaw mnie'' zetrze złe wspomnienia na temat Gayle Forman. W pewnym sensie tak się właśnie stało.
Książka ta jest dosyć wciągająca, jak na typową obyczajówkę. Jakieś 90% akcji toczy się po ucieczce głównej bohaterki od rodziny. Nic wielkiego się nie dzieje, kobieta wraca do zdrowia po przebytym zawale, poznaje nowych ludzi, zastanawia się nad swoim życiem. Jest to historia o macierzyństwie, o zmianie życia i braniu na swoje barki zbyt wielu obowiązków. Bohaterowie są do polubienia.
Jednak nie bez powodu moja ocena to 6/10. Styl pisania autorki momentami jest infantylny. Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy w oryginale też tak jest, ale przeszkadzało mi to. Jak na powieść liczącą 400 stron spodziewałam się czegoś więcej niż w istocie dostałam.
Podsumowując, ,,Zostaw mnie'' to świetny umilacz...

niunia5001 | 2018-03-10
Przeczytana: 09 marca 2018

Podobała mi się, może to nie jest książka z serii... Och przeczytalabym jeszcze raz, ale podobała mi się. Prawdziwa historia matki/kobiety/żony, na barkach której jest wszystko... dom... Dzieci... Rachunki... Logopeda... I inne zajecia/sprawy związane z życiem codziennym. Obraz kobiety, która nie ma czasu zatroszczyć się o samą siebie. Do momentu kiedy okazuje się, że Jej zdrowie daje bardzo dużo do życzenia. Taka prawdziwa ta książka... Momentami jakbym czytała o sobie. Warto sięgnąć po nią i przeczytac, chociażby po to żeby uzmysłowić sobie, że czasem warto się zatrzymać też i pomyśleć o sobie.
Polecam 😊

witcherrie | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Maribeth Klein to wspaniała żona, szczęśliwa matka bliźniaków i spełniona redaktorka w magazynie ,,Frap’’. Czy aby na pewno? Ma okazję się nad tym zastanowić, kiedy dostaje zawału serca. Po wszczepieniu bajpasów ma konkretne zalecenie – nie przemęczać się. Tymczasem mąż ma ważny projekt w pracy, jej matka zamiast opiekować się dziećmi, tylko prawi morały, a na dodatek bliźniaki przyniosły z przedszkola wszy. Oczywiście pracochłonne wyczesywanie owadów spada na Maribeth. Jak sobie poradziła z tym bohaterka? Wyjeżdża. Wybiera kilka tysięcy dolarów z banku, jedzie do Pittsburgha i wynajmuje mieszkanie. I układa sobie życie od nowa.
Na początku rozwiązanie, na jakie zdecydowała się Maribeth, wydało mi się głupie i nieodpowiedzialne. Jednak w trakcie czytania zrozumiałam, że ona tego potrzebowała. I potrzebuje tego większość kobiet w dzisiejszych czasach. Aby ich bliscy zrozumieli, jakie wiele obowiązków na nie spada. Ale też, aby te kobiety zrozumiały, jak bardzo kochają swoją...

rudarecenzuje | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Maribeth jest zwyczajnie zmęczona. Na jej barkach spoczywa trud opieki nad dziećmi, konieczność podołania domowym obowiązkom, a także wymagająca wiele uwagi praca. Szalę przeważa choroba, która popycha kobietę do ucieczki z domu. Czy będzie żałowała swojej decyzji? Czy ten desperacki krok zmieni jej dotychczasowe życie na lepsze?

Do tej pory Gayle Forman kojarzona była z powieściami kierowanymi do młodzieży. Miałam okazję poznać kilka tytułów, a ich lekturę wspominam z wielką przyjemnością. Fakt, że tym razem zdecydowała się napisać książkę przeznaczoną dla dojrzałych kobiet, obłożoną większym ciężarem emocjonalnym, mocno mnie zaintrygował. Jak jej poszło?

Na początku w ogóle nie byłam przekonana. Mimo że od pierwszego rozdziału czytało mi się szybko i lekko, nie mogłam dostrzec w tej powieści nic, co wyróżniłoby ją na tle wydawanych każdego dnia tytułów. Ciężko pracująca matka i żona, przytłoczona codziennymi obowiązkami. Życie walące się jej na głowę i problem ze znalezieniem...