Zostaw mnie

2016-11-22
2016-11-22
2016-09-06
Magda Witkowska
choroba literatura amerykańska macierzyństwo małżeństwo odmiana losu powieść obyczajowa przebaczenie samotność stres ucieczka od życia życie codzienne

Czy masz ochotę uciec i wszystko zostawić?

Ciekawy temat. Warto przeczytac

Ciekawy temat. Warto przeczytac

Przejmująca historia kobiety, która musiała opuścić swojego męża i dzieci, by wyzdrowieć psychicznie i fizycznie, pozostawiając po sobie tylko list.

Główna bohaterka posiada wymarzoną pracę, męża i 2 dzieci, jednak wszystko się zmienia, kiedy długotrwały stres i zmęczenie wpływa na pracę serca. Kobieta przeżywa zawał i potrzebna jest operacja na otwartym sercu. Musi zadbać o siebie, jednak ówczesny tryb życia i niezorganizowany, polegający na niej mąż, nie zostawił jej wyboru jak uciec. Po drodze do wyzdrowienia odkrywa, że możliwe komplikacje wynikają genetycznie, aczkolwiek nigdy nie poznała swojej biologicznej matki.

Powiem szczerze, że nie za bardzo lubię taką tematykę; uważam ją za bardzo dramatyczną i pesymistyczną. Zdziwiłam się z jaką łatwością przemierzam kolejne rozdziały książki. Autorka potrafi z łatwością poruszyć takie tematy jak współczesna adopcja czy problemy i komunikacja w dojrzałym małżeństwie bez względnego dramatyzmu. Polecam!

Książka bardzo mi się spodobała. Przyjemnie i lekko się ją czyta, chociaż porusza dosyć poważny temat poszukiwania siebie w zwykłej ale i często trudnej codzienności. Polecam jako krótką, przyjemną lekturę skłaniającej do przemyśleń.

Książka opisuje życie matki dwójki dzieci, która chce mieć wszystko zaplanowane i zrobione tak jak ma zapisane. W pewnym momencie Maribeth nie wytrzymuje tego wszystkiego, co przeszła po operacji i wyjeżdża miasta zostawiając dom z mężem i dziećmi. Bohaterka robi sobie wakacje sama aby się skupić na sobie i rzucić ten ciężar który otaczał, ją codziennym życiem. Moim zdaniem książka pokazuje, że każdy człowiek potrzebuje chwili dla siebie, że jak ma ciągle robić to samo i wszystko na nim ciąży w końcu nie wytrzymuje i po prostu pęka. Książka zrobiła na mnie duże wrażenie!

Co za matka zostawia swoje dzieci bez słowa?!

Co za matka zostawia swoje dzieci bez słowa?!

Przyjemna lektura. Dobra dla zapracowanych matek kilkorga dzieci ;-)
I to nie postawa bohaterki jest najbardziej zastanawiająca, tylko jej najbliższych (przyjaciółki i męża).
Czemu uległa zmianie dopiero po ... i czy musiało wydarzyć się aż...

Przyjemna lektura. Dobra dla zapracowanych matek kilkorga dzieci ;-)
Czemu uległa zmianie dopiero po ... i czy musiało wydarzyć się aż...

"Zatem nigdy nie wiadomo, co czeka na człowieka po drugiej stronie. Może to wcale nie jest aż takie straszne, że się nie wie. Może właśnie na tym polega życie."
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Czy perfekcyjna i idealna kobieta może namieszać w życiu wszystkich, jak nikt inny? Czy perfekcyjna Mama bliźniaków może się załamać i zostawić swoje dzieci?
Ta książka doskonale pokazuje, że wszystko jest możliwe.
Do tej pory idealne życie Maribeth Klein zmienia zawał serca, a Ona dochodzi do wniosku, że czas w końcu zrobić coś dla siebie. Zostawia więc dzieci i wyjeżdża. Wyjazd sprawia, że na wiele rzeczy patrzy z innej strony. Zdecydowanie był jej potrzebny, by z dystansu ocenić swoje życie zawodowe i prywatne, ale także by odkryć skrywane dotąd tajemnice.
Bo w życiu możliwe jest wszystko...

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Ta książka doskonale pokazuje, że...

Czy oglądaliście znany film Komedia małżeńska? Grali tam m.in.Kasprzyk, Englert, Dałkowska. Dlaczego pytam? Bo pierwsza część powieści tocząca się w Nowym Jorku przypomina żywcem fabułę tego polskiego filmu. Mamy tu bowiem wiecznie zabieganą dziennikarkę po czterdziestce wychowującą dwoje małoletnich bliźniaków, borykającą się z nieustannie nieobecnym w życiu rodziny mężem i po brzegi wypełnionym grafikiem zajęć.
W filmie komediowym rzecz rozgrywa się bez nadmiaru łez i bez tragicznych wypadków. W powieści niekoniecznie. Nadmiar stresu i pracy kończy się rozległym zawałem i operacją serca. A po powrocie ze szpitala sytuacja rodzinna się nie zmienia.
Ileż to razy w głowach zapracowanych matek pojawia się myśl, by wyjść z domu i nie wrócić. Bohaterka - Maribeth Klein - opuszcza rodzinę, bo chce żyć dla swoich dzieci...Wolny czas poświęca nie tylko na rekonwalescencję, ale też na odnalezienie biologicznej matki.
Bardzo emocjonalna powieść, w której porusza się nie tylko sprawy związane z trudami macierzyństwa, ale też relacji małżeńskich i poszukiwania własnej tożsamości.
Polecam gorąco nie tylko zabieganym kobietom.

Gdy Twoje serce jest na wyczerpaniu, nadmiar obowiązków nie pozwala Ci normalnie żyć, a Twoi bliscy nie zauważają problemu. Co robisz? Po prostu odchodzisz, by na nowo dostrzec świat, poczuć zapach, by zacząć żyć.

Książka "Zostaw mnie" to dobra okazja na to, by "uciec", zatrzymać się w miejscu i wspólnie z bohaterką ustalić na nowo piorytety.

Jestem trochę rozczarowana, bo początek "Zostaw mnie" bardzo mi się spodobał. Rozumiałam frustrację bohaterki i było mi jej szkoda. Ale od drugiej części coś zupełnie zepsuło mi lekturę. Za dużo było chyba wspomnień, za dużo życia z dnia na dzień - działo się niewiele i miałam wrażenie, że autorka specjalnie przedłuża czas, w którym chce popchnąć akcję do przodu.
Szkoda, bo początek książki rozbudził we mnie nadzieję na naprawdę wciągającą i obfitą w wydarzenia lekturę.

Szkoda,...

• 2017