Wojny husyckie

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros
historyczna

Samson Miodek | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Niesiony miłością do wspaniałej Trylogii Husyckiej Sapkowskiego, postanowiłem uzupełnić troszkę wiedzy historycznej o tym burzliwym okresie w dziejach Czech, jak i całej europy, bo ruch husycki chcąc nie chcąc(CHCĄC!) zatrząsł w posadach kościołem i papiestwem w tamtejszym okresie. I mimo ostatecznej klęski, lawina zmian powoli ruszyła.
Sama książka jest napisana nieco chaotycznie, czasem urywają się wątki! Czasem odnosiłem wrażenie że to praca magisterska, wydaje mi się że autor nie próbował nadać książce jakiegoś swojego szlifu czy piętna(no chyba że te urwane wątki właśnie;)) Mimo wszystko czytało się z dużą przyjemnością o tym jak Czesi bili Niemca, o ich łupieskich rejzach, o krucjatach... Autor podaje wiele interesujących ciekawostek i faktów z tamtego okresu, jak grabież Jasnej Góry, czy stosunki Polsko-Czeskie, podejrzenia o sprzyjanie Jagiełły husytom.
Dobra lektura, choć czytając Narrenturm i resztę trylogii Sapkowskiego, pieczemy jak gdyby dwie pieczenie na jednym ogniu,...

Przemek | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Dość syntetycznie (wiele treści na niewielu stronach--co miejscami jest trudne), ale mimo to ciekawie napisana książka o wojnach husyckich. Czasami tylko autor omawiając jakiś wątek rozpoczyna inny i do pierwszego zapomina wrócić, np. nie dowiedziałem się jak zakończyło się oblężenie Pilzna.
Książka podzielona jest na trzy części. Na początku mamy zwarty opis działalności Mistrza Husa i jego haniebny proces oraz spalenie w Konstancji. Następnie rozpoczyna się część poświęcona analizie uzbrojenia wojsk husyckich i walczących z nimi wojsk krucjatowych. Dowiadujemy się tu jak Czesi jako pierwsi w skutecznej praktyce bojowej zastosowali wozy bojowe, jak stawiali na broń palną--ręczną i artylerię, jak od pojęcia husyckiej pistoli pojawiło się określenie "pistolet", jak zyskiwali przewagę nad klasyczną ciężkozbrojną jazdą wojsk krzyżowych, których uzbrojenie--broń i zbroję również autor opisuje w umiarkowanej, lecz niemałej ilości szczegółów.
Ostatnia część książki poświęcona jest już...

Deemon | 2016-03-28
Na półkach: Historia, Przeczytane