Goci Od Skandzy do Campi Gothorum

historyczna

Całościowa prezentacja zmiennych kolei losów plemion gockich. Autor opisuje osiem wieków historii tego germańskiego plemienia, które odcisnęło tak znaczny wpływ na dziejach starożytnych. Bogato i starannie udokumentowana praca nie odwołuje się jedynie do materiału archeologicznego, lecz również do wielu źródeł historycznych. Ważnym wątkiem książki są anlizy pozostałości gockich na ziemich polskich. Zaletą książki jest przejrzysty i zwięzły styl autora oraz umiejętność formułowania wniosków na podstawie odpowiednich przykładów.

Sybora | 2016-05-28
Przeczytana: 26 maja 2016

Książka ta ma charakter raczej popularnonaukowy. Poza początkowymi rozdziałami, gdzie przeważa jednak podejście archeologiczne, dalej Kokowski bazuje głównie na źródłach pisanych i opisuje historię. Autor pisze prostym językiem, czasem wręcz kolokwialnym. Ponadto ubarwia opisy własnymi przemyśleniami, czy też odrobiną humoru. Książka jest też dość bogato ilustrowana. Innymi słowy - pozycja właściwie dla każdego, zainteresowanego dziejami Gotów.

imbunche | 2016-09-15
Na półkach: Historia, Przeczytane