Gawędy o miastach

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros
historyczna

z książki czytelnik dowie się m.in.: jak wyglądało życie codzienne w mieście, wybory samorządu, organizacja władz miejskich, system prawny, stosowanie kar. Co należało do obowiązków kataa Jaką rolę odgrywał burmistrza Kto sprawował wartę na muracha

Jale | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Napisana mocno po łebkach i w formie wybitnie skompresowanej broszurka skierowana do tych, którzy nie lubią sięgać do encyklopedii, Wikipedii i po prostu nie umieją znaleźć sobie w bibliotece czy księgarni opracowań bardziej kompleksowych. Krótko mówiąc - przeznaczona dla (młodszych) czytelników, którzy pierwszy raz stykają się z historią średniowiecza. Bo nie wiem, kogo jeszcze mogłoby skusić telegraficzne przeskakiwanie przez miejsca i epoki. Dodatkowo śmieszy blok kolorowych zdjęć - wszystkie pochodzą z Kamieńca Podolskiego (no dobrze, jest jedno z Chocimia), tak jakby nigdzie indziej w Europie nie było nic godnego pokazania w kwestii obwarowań, założeń architektonicznych czy zabytków rzemiosła.

Innymi słowy - inicjatywa może i godna, tylko wykonanie nędzne, absolutnie nie zachęcające do zgłębiania tematyki. Nie pierwszy raz zresztą, jeśli chodzi o tę serię (vide broszura o walkach turniejowych).

Zimo | 2014-02-17
Przeczytana: 13 lutego 2014

Świetna, lekka książka, pokazuje jak funkcjonowało miasto w średniowieczu i jak naprawdę niewiele się zmieniło. Ukazuje miasto jako system gospodarczy, ekonomiczny i społeczny udowadnia że średniowiecze jest jedną z najlepiej "funkcjonujących" epok. Pozycja godna polecenia.

odi90 | 2016-02-17
Krzysiek | 2015-08-23