W XI wieku, w obliczu różnych inwazji i kryzysów, Bizantyjczycy stosowali starą metodę rozdawnictwa złota i tytułów, by zachęcić wojowników ...
Najnowsze artykuły
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i wygraj „W głąb”, czyli najnowszą książkę Katarzyny BondyLubimyCzytać2
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać0
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać3
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jonathan Harris
4
6,8/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
38 przeczytało książki autora
46 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Katastrofalna taktyka dyplomatyczna Bizantyjczyków oraz ich fatalna reputacja spiskujących z wrogiem [tj. Saladynem] usprawiedliwiały agresj...
Katastrofalna taktyka dyplomatyczna Bizantyjczyków oraz ich fatalna reputacja spiskujących z wrogiem [tj. Saladynem] usprawiedliwiały agresję; słabość Cesarstwa dawała ku niej okazję, a jego bogactwo zachętę.
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Bizancjum i wyprawy krzyżowe Jonathan Harris
6,8
Ta książka w sposób bardzo ciekawy przedstawia stosunki między Cesarstwem Bizantyńskim a krzyżowcami i szerzej Europą Zachodnią. Autor przedstawia dyplomację Bizancjum i jej działanie od XI do końca XIII wieku. Dokładnie analizuje poszczególne wyprawy krzyżowe oraz ich przyjęcie na terenie podległym władcom Konstantynopola. Szczególnie dokładnie omówiona została nieszczęsna IV krucjata, która doprowadziła do zdobycia Carogrodu i grabieży jego bogactw. Autor zwraca uwagę na decydującą rolę niedostosowania bizantyńskiej dyplomacji do mentalności ludzi Zachodu. W Jego interpretacji główną przyczyną wydarzeń 1204 r. były narastające od lat niesnaski i różnice w postrzeganiu politycznych pryncypiów przez kolejnych cesarzy oraz przez władców zachodnioeuropejskich. Bizantyńczycy nie zamierzali podporządkowywać swojej polityki racjom krzyżowców, tak samo nie chcieli realizować cudzych celów ci ostatni. Metody bizantyńskiej dyplomacji, która w rozumieniu Zachodu była dwulicowością, zamiast zadrażnień załagodzić, jeszcze je wzmogły. Cała historia tego "wielkiego nieporozumienia" została przez J. Harrisa świetnie odmalowana na szerokim tle dziejów powszechnych Europy Zachodniej, Bizancjum oraz świata arabskiego.
In minus trzeba zaliczyć zdecydowanie przypisy, które nie dość, że nie znajdują się na dole strony, ale na końcu poszczególnych rozdziałów, to jeszcze w przypadku tekstów źródłowych nie podają dokładnego miejsca, a jedynie nazwisko autora (sic!); w moim odczuciu jest to efekt podawania strony przekładu, a nie miejsca w tekście: Harris podał miejsca w tekście angielskim, gdy tłumaczka chciała zastosować przekład polski, strony się już nie zgadzały i stąd problem. Można mieć też pewne zarzuty co do jakości przekładu, Tłumaczka popełniła kilka błędów, które łatwo wychwycić. Sama jednak przyznała, że korzystała przy przekładzie z podręcznika Ostrogorskiego, więc ten fakt zapewne ograniczył ilość takich błędów (dotyczy to zwłaszcza nazw własnych).
Ogólnie rzecz biorąc jest to jednak ciekawa i godna polecenia pozycja. Nie jest przede wszystkim skażona ideologicznie, nie przedstawia świata według modnego ostatnio podziału źli krzyżowcy - dobrzy Bizantyńczycy i Arabowie. Lektura tej książki tłumaczy należycie "wielkie nieporozumienie" Wschodu i Zachodu chrześcijaństwa, a pośrednio także jego późniejsze następstwa.
Tomasz Babnis
Bizancjum i wyprawy krzyżowe Jonathan Harris
6,8
Co zrobić z kłopotliwym sąsiadem?
Najpierw porozmawiać i nakłonić do współpracy, potem zaproponować korzyści materialne, a jeśli nie zadziała to pokazać siłę własnego oręża lub nasłać sowicie opłaconych najemników aby wykonali robotę.
Ten schemat dyplomatyczno-militarny przez wieki sprawdzał się doskonale w Bizancjum. Zapewniał sukces, rozwój geograficzny i ekonomiczny imperium oraz szacunek sąsiadów. I nagle praktycznie w ciągu jednego stulecia przestał się sprawdzać, doprowadzając nie tylko do upadku cesarstwa i podbicia Konstantynopola ale także do marginalizacji jego znaczenia w ówczesnym świecie.
Harris w swojej książce daje odpowiedź dlaczego tak się stało:
Zderzenie kultur zawsze prowadzi do konfliktu (nie ma mocnych i multikulti nie pomoże i nie zadziała :)),tym większego im większa niechęć do poznania drugiej strony. Im wcześniej podejmie się próbę zaradzenia nowej sytuacji geopolitycznej tym łatwiej uniknąć kosztownych ustępstw nie akceptowanych przez obywateli.
Religia, wyznawana ideologia i wartości są jedną z największych sił napędowych państwa - zapewniają spójność wewnętrzną, kierunek rozwoju, dobrobyt obywateli ale także są przyczyną upadku jeśli państwo odpowiednio wcześnie nie zaobserwuje zmian w otaczającym świecie i nie wykaże się elastycznością.
Pieniądze w polityce są bardzo ważne ale mogą się kiedyś skończyć mimo podnoszenia podatków.
Gra na dwa fronty działa do momentu kiedy rozgrywane strony nie dowiedzą się o mechanizmie i swojej roli w rozgrywce.
To wszystko, podane w bardzo przystępnej formie i logicznie uzasadnione w odniesieniu do Bizancjum znajdziemy u Harrisa. Czyta się dobrze, a książka daje przekrojową wiedzę nt. pierwszych 4 wypraw krzyżowych i upadku cesarstwa.