Przemek 
mer.chemia.polsl.pl/~pborys
Gustuję w literaturze bliższej podręcznikom niż beletrystyce (choroba zawodowa--choć nie ograniczam się wyłącznie do tematyki zawodowej, którą jest fizyka, chemia fizyczna, matematyka i biologia). Lubię studiować książki, z których czegoś można się dowiedzieć. A ponieważ wychowuję dwie córki, od paru lat staję się specjalistą w zakresie literatury młodzieżowej, zdatnej do czytania dzieciom.
38 lat, mężczyzna, Zabrze, status: Czytelnik, dodał: 78 książek i 55 cytatów, ostatnio widziany 6 dni temu
Teraz czytam
 • Fortyfikacja wczoraj i dziś
  Fortyfikacja wczoraj i dziś
  Autorzy:
  Doświadczenia wojen XX wieku, a szczególnie rewolucja w sztuce wojennej po roku 1945, spowodowały rewizję dotychczasowych poglądów na fortyfikację. Pojawiły się nawet głosy skrajne, negujące sens stos...
  czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
 • Historia architektury dla wszystkich
  Historia architektury dla wszystkich
  Autor:
  Architektura od starożytności do XX wieku w Europie. Zawiera również indeksy nazwisk, miejscowości i dzieł.
  czytelników: 69 | opinie: 0 | ocena: 6,88 (25 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-16 12:27:05
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Star Wars Komiks (tom 19) | Seria: Kanon Star Wars

Przyzwoity komiks poświęcony kontynuacji losów Eskadry Czarnych i Agenta Tereksa. Terex popadł w niełaskę Najwyższego Porządku i nałożyli mu implant, ograniczający jego samodzielność. Wpada pod rozkazy komandor Malarus, która prowadzi prowokację Ruchu Oporu, usiłującego zdobyć paliwo dla swoich statków.

Prowokacja zakładała wysłanie bomby na teren Ruchu Oporu, a wychodzi jak zwykle w akcjach...
Przyzwoity komiks poświęcony kontynuacji losów Eskadry Czarnych i Agenta Tereksa. Terex popadł w niełaskę Najwyższego Porządku i nałożyli mu implant, ograniczający jego samodzielność. Wpada pod rozkazy komandor Malarus, która prowadzi prowokację Ruchu Oporu, usiłującego zdobyć paliwo dla swoich statków.

Prowokacja zakładała wysłanie bomby na teren Ruchu Oporu, a wychodzi jak zwykle w akcjach przeciwko Dameronowi. Komandor Malarus chce zemsty na Dameronie. Dameron chce złapać zdrajcę z poprzednich odcinków - Oddy'ego Muvę - terroryzowanego przez Tereksa, który jako zakładniczkę wziął sobie jego żonę.

Tymczasem po trudach zdobycia paliwa, Leia postanawia powalczyć o sponsorów Ruchu Oporu i stawia na reklamę. Jej dźwignią ma być Suralinda, dziennikarka, która parę numerów wcześniej chciała zdradzić Damerona, ale tak nie do końca ;) Zamierza sfilmować poczynania Najwyższego Porządku względem podbijanych planet i skłonić sponsorów do dalszego wspierania Ruchu Oporu.

Terex jest bardzo biedny w swojej ograniczonej implatnami osobowości. Ale walczy z tym. Ma wielką ochotę upokorzyć komandor Malarus i wykonać trochę kreciej roboty. Cóż, przy okazji Dameron potrzebuje nieco szczęścia w swoim zadaniu...

pokaż więcej

 
2018-10-09 22:45:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 6)

Są w tej części drobne przestoje, szczególnie w wątku Geralta, ale dzieje się wiele. Martwiłem się w poprzednim tomie o Ciri, że wpadła w kiepskie towarzystwo. To był jednak dopiero początek problemów. W "Wieży Jaskółki" towarzystwo to rozpływa się w cień, a naprzeciw niej wychodzi tajemniczy Bonhart, człowiek, który jest w stanie ją zranić w walce na miecze, który rozpoznaje techniki walki z... Są w tej części drobne przestoje, szczególnie w wątku Geralta, ale dzieje się wiele. Martwiłem się w poprzednim tomie o Ciri, że wpadła w kiepskie towarzystwo. To był jednak dopiero początek problemów. W "Wieży Jaskółki" towarzystwo to rozpływa się w cień, a naprzeciw niej wychodzi tajemniczy Bonhart, człowiek, który jest w stanie ją zranić w walce na miecze, który rozpoznaje techniki walki z Kaer Morhen! Opisy starć z Bonhartem są dość brutalne.
Oprócz niego, Ciri pragnie dopaść Vilgefortz i jego wyrobnik Rience. A także Puszczyk, fan demokracji. Vilgefortz doprowadza do konfrontacji z Yennefer w nadziei na wskazówki do odszukania Ciri. Rience chce Ciri zadać ból "tymi palcami"... Co z tego wyniknie?
Tymczasem Geralt snuje się bez celu i próbuje znaleźć jakiś ślad Ciri. Za namową Regisa odwiedza druidów, a tam tajemniczego elfa Avallac'a, który mu może pomóc. Mimo wszystko, w tym akurat wątku wiele się nie dzieje.
Ciekawe, że w tym tomie znajduje się wiele odniesień do mitologii...Germańskiej. Opowieści o Freji, o klejnocie tej bogini Brisingamen, o statku umarłych Naglfarze, zbudowanym z paznokci, o Heimdallu, o kogucie piejącym w Ragnarok, itd. A przy okazji poznajemy wiek Yennefer - rozmawia o tym z... Freją - ma 94 lata (rozdział 9).
Podobała mi się też wypowiedź Ciri o Złu:

<<Bo ja wiem, czego Zło się lęka. Nie etyki twojej, Vysogoto, nie kazań, nie moralnych traktatów o poczciwym życiu. Zło bólu się lęka, kalectwa, cierpienia, śmierci wreszcie! Zranione Zło wyje z bólu jak pies! Tarza się na podłodze i kwiczy, patrząc, jak krew chlusta z żył i arterii, widząc sterczące z kikutów kości, widząc kiszki wypełzające z brzucha, czując, jak wraz z zimnem nadchodzi śmierć. Wtedy i tylko wtedy Złu włosy dęba stają na łbie i wrzeszczy wtedy Zło: "Litości! Żałuję za grzechy! Dobre już będę i poczciwe, przysięgam! Tylko ratujcie, zatamujcie krew, nie dajcie podle sczeznąć!">>

pokaż więcej

 
2018-09-10 09:24:23
Dodał cytat z książki: Chrzest ognia
Ja Meve, z łaski bogów królowa Lyrii i Rivii, mocą moją, prawem i przywilejem pasuję cię na rycerza. [...] Trzymałeś most wespół z wojakami z Rivii, mężny Geralcie znikąd. Tak ci wyfło, ha, ha. No a mnie wyfło nadać ci za to predykat: Geralt z Rivii. Ha, ha.
 
2018-09-10 00:10:50
Dodał cytat z książki: Chrzest ognia
- Tchórze! - ryknął włażący na most JASKIER głosem, jakiego Geralt nie słyszał nigdy - Niegodziwi tchórze! Zajęcze serca! Zmykacie, ratujecie skóry? By w sromocie przeżyć, podłoty?
- Siła ich, PANIE RYCERZU! Nie dostoimy!
 
2018-09-10 00:04:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 5)

W poprzednim tomie Geralt cudem uszedł z życiem ze starcia z Vilgefortzem. Szczęśliwie trafił pod opiekę driad, które go postawiły na nogi, choć nie bez skutków ubocznych. Gdy tylko Wiedźmin poczuł, że wraca do sił, postanowił udać się na poszukiwania Ciri. Stworzył w tym celu osobliwą kompanię, z takimi osobistościami jak brokilońska łuczniczka Milva, w...y w....r Regis (bez spoilerów -... W poprzednim tomie Geralt cudem uszedł z życiem ze starcia z Vilgefortzem. Szczęśliwie trafił pod opiekę driad, które go postawiły na nogi, choć nie bez skutków ubocznych. Gdy tylko Wiedźmin poczuł, że wraca do sił, postanowił udać się na poszukiwania Ciri. Stworzył w tym celu osobliwą kompanię, z takimi osobistościami jak brokilońska łuczniczka Milva, w...y w....r Regis (bez spoilerów - niezwykle ciekawa postać) czy nilfgaardzki arystokrata. Drużyna próbuje odnaleźć dziewczynkę między młotem, a kowadłem, tj pomiędzy walczącymi frontami Nilfgaardu i wojskami podbijanych królestw drugiej strony Jarugi.
Tymczasem Ciri trafia do osobliwej kompanii i nie zachowuje się tam jak na szlachetnie urodzoną przystało. Ba, nawet pod względem moralnym i etycznym nie zachowuje się właściwie. Czy Geraltowi uda się ją odnaleźć i wyciągnąć z tego bagna? Ciekaw jestem :)
W osobnym wątku ciągnie się natomiast sprawa czarodziejów, którzy po wydarzeniach z Thanned próbują jakoś odbudować swoje wpływy. Czy im się to uda? Czy przełamią podziały polityczne?
W tym tomie Geralt początkowo nie jest sobą. Skutki uboczne leczenia przez Driady stępiły jego sprawność fizyczną (stopniowo ją odzyskuje), ale przede wszystkim szwankuje nieco jasność jego umysłu.
Końcówka i spotkanie z królową Rivii jest też bardzo ciekawe. Czy Rivia przestanie być dla Geralta tylko "losowo wybranym przydomkiem"? :)

pokaż więcej

 
2018-09-03 22:08:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Star Wars Legendy (tom 20)

Trójka Huttów nudzi się na imprezie i niewolnica podsuwa im pomysł odszukania pewnego artefaktu, kultowej figurki, która może być bardzo przydatna w świątyniach na Yavinie. Któremu Huttowi uda się zdobyć figurkę, wygrywa. Wszyscy posyłają swoich łowców nagród, w tym Hana Solo oraz Lando. Rozpoczyna się bieganina za artefaktem, próby eliminowania jednych łowców przez innych, podkradania... Trójka Huttów nudzi się na imprezie i niewolnica podsuwa im pomysł odszukania pewnego artefaktu, kultowej figurki, która może być bardzo przydatna w świątyniach na Yavinie. Któremu Huttowi uda się zdobyć figurkę, wygrywa. Wszyscy posyłają swoich łowców nagród, w tym Hana Solo oraz Lando. Rozpoczyna się bieganina za artefaktem, próby eliminowania jednych łowców przez innych, podkradania artefkatu, planów jego zdobycia, itd. W nietypowej roli występuje Boba Fett.
Fabuła raczej pozbawiona głębi i mało subtelnie zawiązywana, okraszona typowo amerykańskim humorem. Szokująca jest kreska zastosowana w komiksie. Gigantyczne dłonie postaci, twarze rysowane na granicy... ja wiem, japońskiej mangi? (szczególnie Lando i jego kropeczkowe oczy). Jakoś to wszystko do mnie nie trafiło tym razem :)

pokaż więcej

 
2018-08-23 21:45:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Star Wars Komiks (tom 18) | Seria: Kanon Star Wars

Jeden z najlepszych komiksów w tej serii. Coś w pół drogi do bardzo fajnej książki "Czarny lord - narodziny Dartha Vadera" ( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57378/czarny-lord-narodziny-dartha-vadera ). Mamy tutaj Vadera krótko po przemianie w cyborga, który jeszcze nie jest pełnoprawnym Sithem. Musi zdobyć swój miecz. Dowiadujemy się przy okazji - w myśl nowego kanonu i np. tego co w serii Star... Jeden z najlepszych komiksów w tej serii. Coś w pół drogi do bardzo fajnej książki "Czarny lord - narodziny Dartha Vadera" ( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57378/czarny-lord-narodziny-dartha-vadera ). Mamy tutaj Vadera krótko po przemianie w cyborga, który jeszcze nie jest pełnoprawnym Sithem. Musi zdobyć swój miecz. Dowiadujemy się przy okazji - w myśl nowego kanonu i np. tego co w serii Star Wars: Rebelianci - dlaczego miecze Sithów są krwistoczerwone. Otóż kryształy kyber żyją i z tego ostatecznie wynika ich kolor - jak? Nie będę zdradzać. Choć w sumie ciekawe jak objaśnić w tej teorii kolor miecza mistrza Windu :)
Vader na tym etapie swojego życia, podobnie jak w książce o narodzinach mrocznego lorda, nie czuje się jeszcze dobrze w swojej zbroi, nie jest niepokonany jak dawniej Anakin. We wspominanej książce była mowa, że musiał stawiać kroki za pomocą Mocy, tak źle czuł się w protezach. Tutaj jest nieco lepiej. Ale i tak nie potrafi jeszcze bez wysiłku stawić czoła każdemu. I to jest tutaj ciekawe.
Ciekawe jest również to, że Vader ostatecznie dostaje możliwość wprowadzenia modyfikacji w swojej zbroi/protezach. I to może być dla twórców nowego kanonu kłopotliwe, gdyż Vader zasadniczo był potężniejszy od Imperatora, a Imperator kontrolował go m.in. przez umieszczenie go w ograniczającej go zbroi. Dlatego Vader nie mógł przykładowo nigdy używać błyskawic Sithów. Ciekawe jak ten wątek się rozwinie dalej.
Innym ciekawym nawiązaniem do SW:Rebeliantów jest wprowadzenie pod koniec opowieści... Inkwizytora. W ten sposób dopełnia się obsada Nowego Kanonu.

pokaż więcej

 
2018-08-05 22:26:23
Dodał cytat z książki: Czas pogardy
Raniony przez Mistle wciąż klęczał pośrodku drogi, kołysząc się i oburącz trzymając za zakrwawioną głowę. Iskra zatoczyła koniem, podcwałowała do niego, z góry rąbnęła mieczem, mocno, z całej siły. Ranny zawył. Ciri zobaczyła, jak odcięte palce prysnęły na boki niby szczapki z rozłupywanego polana, padły na ziemię jak tłuste białe robaki.
 
2018-08-05 22:22:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 4)

Tym razem tom długo się zaczyna. Dużo jest polityki, knucia czarodziejów, wreszcie ich bunt, a w tle Ciri oraz jej opiekunowie - Geralt i Yennefer, którzy stanowią jednak zbyt małą siłę wobec chaosu wydarzeń, jaki się rozpoczyna. Natomiast Yennefer udaje się wykształcić nieco Ciri w kierunku magii. Na jak długo to wystarczy?
Badania wynajętych przez Geralta ludzi dają ciekawe wyniki odnośnie...
Tym razem tom długo się zaczyna. Dużo jest polityki, knucia czarodziejów, wreszcie ich bunt, a w tle Ciri oraz jej opiekunowie - Geralt i Yennefer, którzy stanowią jednak zbyt małą siłę wobec chaosu wydarzeń, jaki się rozpoczyna. Natomiast Yennefer udaje się wykształcić nieco Ciri w kierunku magii. Na jak długo to wystarczy?
Badania wynajętych przez Geralta ludzi dają ciekawe wyniki odnośnie pochodzenia Ciri i relacji do krwawej Falki, która w dawnych czasach była wyjątkowo krwiożerczą władczynią.
W końcu, Geralt trafia na przeciwnika, przed którym nie potrafi obronić Ciri i ta musi się ratować sama. Przeżywa trudne chwile, pozostawiona na pastwę losu. Wreszcie odnajduje... nowych przyjaciół?

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
420 416 2553
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (7)

Ulubieni autorzy (2)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (66)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd