Las Teutoburski 9 rok n.e.

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Las Teutoburski 9 r. n. e. przybliża w popularnej formie skąpo dotychczas przedstawiany w polskiej nauce i literaturze fragment dziejów Imperium Rzymskiego. W książce wykorzystano dostępny materiał źródłowy oraz najnowsze osiągnięcia archeologów niemieckich, którzy zlokalizowali miejsce bitwy i systematycznie je badają. Omówiono wcześniejsze kontakty militarne Rzymian i Germanów, organizację sił zbrojnych i sposoby prowadzenia wojen przez strony konfliktu, ofensywę rzymską w Germanii i samą, trzydniową bitwę, której wynik znacząco przyczynił się do uznania Renu za granicę bezpośrednich wpływów rzymskich.

Przeczytałem wiele, na temat tragedii legionów Warusa,ale ta książka, to pierwsza która jest napisana prostym, nie skomplikowanym językiem. Dlatego polecam:)

LordVadel | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Książka Pawła Rochali podejmuje temat krwawej klęski trzech legionów Warusa w Lesie Teutoburskim. Jak we wielu dziełach z serii "Historyczne Bitwy" w sposób niezwykle (może nawet za bardzo) szeroki przedstawiona w niej została historia kontaktów Rzymian z plemionami germańskimi poczynając jeszcze od czasów republikańskich. Autor oczywiście uwzględnił zarówno aspekt czysto militarny - struktura, kształt i uzbrojenie wojsk obu stron. Wskazał także różnice społeczne i kulturowe świata rzymskiego i germańskiego. Sam opis bitwy to niespełna 1/4 książki. Oczywiście, z perspektywy całości jest to niezwykle mało, lecz jednocześnie nie stanowi wyjątku wśród innych pozycji tej serii. Dzięki takiej konstrukcji książki czytelnik, który wcześniej nie miał styczności z historią starożytnego Rzymu otrzymuje syntetycznie zarysowane tło epoki, konfliktu oraz jego przyczyn. Reasumując, interesująca, napisana przystępnym językiem oraz oparta na źródłach i opracowaniach publikacja godna uwagi.

Jedna z moich ulubionych książek w serii. Treść obejmuje nie tylko samą bitwę, a przebieg wszystkich konfliktów Rzymu z Germanami aż do śmierci Oktawiana. Szczególną wagę poświęcono opisowi kampanii Tyberiusza, Druzusa i Germanika, oraz organizacji prowincji Germanii. Sam opis marszu legionów Warusa ku zagładzie nie trwa długo, jednak jest barwny i interesujący, podobnie jak opis samej bitwy. Niestety, nie wiele na jej temat wiadomo (głównie z powodu małej liczby ocalałych), więc spora część jej opisu to zwykłe hipotezy. Ogółem, całą książkę czyta się szybko i lekko, zwłaszcza fragment rozgrywający się w 9 roku, a i co warstwy naukowej nie mam większych zarzutów. Nie jest to może idealne źródło wiedzy o rzymskich próbach podboju Germanii, ale dla zwykłego czytelnika będzie jak znalazł.

książek: 1942

Trudno zaprzeczyć, że dziełko ma swoje minusy - rozwlekły wstęp opisujący po kolei walki z Germanami od czasu Cymbrów i Teutonów zamiast od podboju ziem między Wezerą a Łabą, powoływanie się tylko na źródła zamiast na opracowania, kilka potknięć i przeoczeń (dowiadujemy się tylko o obozach legionów a przecież w Waldgirmes Rzymianie budowali nawet swoje miasto). Trzeba jednak oddać Rochali, że pisze z werwą (czego już, o dziwo, brakuje w jego powieściach) i to trzeba docenić.

Panio | 2014-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2014

Mieszane uczucia. Z jednej strony - solidna porcja wiedzy na temat jednej z największych militarnych porażek cesarstwa rzymskiego, z drugiej - słaby język oraz brak rzetelności autora z szafowaniem własnymi opiniami na lewo i prawo. Porównanie kultury germańskiej do kultury rzymskiej jako równych, najbardziej zaawansowanych i wpływających na naszą spowodował u mnie silny ból zębów. Rozumiem że w związku z rośnięciem w siłę plemion germańskich ważne jest zaakcentowanie ich roli w kształtowaniu przyszłych sił w Europie, ale nadanie im tego samego statusu co kulturze rzymskiej woła o pomstę do nieba. Wielkim plusem (w mojej ocenie, a w przeciwieństwie do opinii innych) jest zawarcie i opis konfliktów obu nacji na przestrzeni wieków. Informacji jest sporo, jednakże wiele z nich nie znajduje rozwinięcia, stanowią jedynie asumpt do wyszukania w powołanej bibliografii źródeł i własnego ich zbadania. Niestety ta uwaga dotyczy też opinii autora. Trudno traktować tą książeczkę jako...

Książka Pawła Rochali podejmuje temat pozostający poza głównym nurtem badań dziejów starożytnego Rzymu. Prezentuje poziom oscylujący wokół średniej serii Historyczne Bitwy, z tym że pochwalić należy narrację, która nie nuży czytelnika oraz wykorzystanie prac z dziedziny archeologii pola bitwy (w przypadku tego starcia występujących w dużej ilości). Pewnym brakiem książki jest fakt, że można by ją uznać (w większej części) po prostu za streszczenie źródeł. I nic więcej. Za dużo jest cytatów źródłowych, praktycznie wcale nie odwołuje się Autor do opracowań historycznych, które wykorzystał w bibliografii. Nota bene zastanawia fakt, czemu nie skorzystał z kilku monografii poświęconych opisywanym wydarzeniom, że wymienię tu tylko biografie Augusta Krawczuka czy Southern. Podsumowując jednak trzeba stwierdzić, że to niezła książka, zwłaszcza że jedna z nielicznych popularnonaukowych prac poświęconych tej tematyce.

Tomasz Babnis

Filip | 2011-05-31
Przeczytana: 2011 rok

Niezwykle ciekawa dla każdego zainteresowanego losem trzech Warusowych legionów w czasie bitwy w lesie teutoburskim. Obszernie opisuje obie strony konfliktu pod wieloma względami, między innymi organizacji armii i stosowanych taktyk. Przytacza zarówno przyczyny jak i skutki bitwy.

Bartosz | 2015-12-15
Przeczytana: lipiec 2010

Kosmos, odlot, książkowy złoty strzał. Seria Bellony o wielkich bitwach historii w ogóle jest godna polecenia, ale ze wszystkich książek wydawnictwa z szabelką z tej serii, które czytałem, ta wyróżnia się ogromnie. "Las Teutoburski" to książka historyczna, literatura faktu, ale napisana świetnie. Historia starcia opowiedziana jest w niesamowity, przykuwający uwagę od pierwszych stron sposób. Bohaterami są postacie historyczne, ludzie którzy rzeczywiście istnieli, ale chwilami wydaje się, że to postacie literackie. Jeśli chodzi o budowanie napięcia, "Las..." jest lepszy niż większość kryminałów jakie czytałem. Każdy kto zna trochę historię wie jak potoczy się opowieść i jaki będzie jej finał, ale mimo tego, myślę że historia trzech legionów w germańskim lesie wciągnie go bez reszty. Bez dwóch zdań - polecam wszystkim!

groznyborsuk | 2016-11-02
herion1660 | 2016-10-19