Świt średniowiecza

Wydawnictwo: Marabut
historyczna

Autor postawił sobie za cel wprowadzenie czytelnika w świat średniowiecza opisuje spotkanie dwóch epok: starożytnej i nowożytnej, analizuje źródła i przyczyny zachodzących przemian w systemie społecznym, etycznym i kulturowym.

| 2014-12-23
Przeczytana: grudzień 2014

Biorę do ręki niewielką książkę Vito Fumagalli.
Dotykam twardej, lakierowanej okładki, otwieram...

I nie jestem już czytelnikiem, ale poprzez bramę do innego świata wchodzę na zalane deszczem drogi dawnego imperium. Porasta je trawa, nie ma już wielkiej machiny władzy, której rozkaz utrzymywał je w nienagannym stanie. W wielu miejscach dawne mosty są zerwane, mijane miasta leżą w ruinie, schowane wśród wybujałej roślinności.

Pośród antycznych posągów przechadzają się dzikie zwierzęta. Cesarstwo Rzymskie skonało. Dawny świat umarł w płomieniach wojny z najeźdźcami z mroźnej północy, pod ciosami epidemii dżumy, pod nawałem wody która wraz ze zmianą klimatu rozwścieczyła rzeki, dała początek wszechobecnym wrzosowiskom, łąkom i bagnom.

Wśród tych ruin i smutku, tam gdzie ludzie zmieniają się w bestie walczące między sobą i z wilkami o jedzenie, pojawiają się cienie wędrowców. Zakutani w płaszcze, z nogami obwiązanymi szmatami, podpierając się kosturem, kroczą przepojeni...

ArcheoDziewczyna | 2015-11-12
Przeczytana: luty 2014

Wprowadza niesamowity klimat, dzięki czemu łatwiej jest nam zrozumieć sposób życia i myślenia ludzi w średniowieczu.

mellaga | 2016-11-25
Przeczytana: 2007 rok