Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie

Tłumaczenie: Ewelina Jagła
Wydawnictwo: Rebis
The first crusade. A new history
83-7301-757-7
Europa, święta wojna, krucjata
historyczna
Konował

Przed dziewięciuset laty zachodnią Europę zelektryzowało wezwanie do świętej wojny. Dziesiątki tysięcy ludzi opuściło domy i przemierzyło niemal cały znany podówczas świat, żeby wyrwać z rąk muzułmanów Jerozolimę. W drodze przez cztery lata zmagali się ze skrajnym wyczerpaniem i śmiertelnymi chorobami, a przy tym toczyli krwawe bitwy. Pokonali śmiertelnie groźną turecką jazdę i mimo niewyobrażalnych trudów zdobyli niedostępną starożytną Antiochię. Latem, konając z pragnienia, niektórzy pili końską krew, zimą, cierpiąc potworny głód, uciekali się do kanibalizmu.

Elevander | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Książka Asbridge'a bardzo mnie zawiodła. Tytuł jej zapowiadałby jakąś odmienność ujęcia znanego i wielokrotnie omawianego tematu pierwszej krucjaty, tymczasem żadnego nowatorstwa nie mogę się w niej dopatrzeć. Co prawda wydarzenia polityczne zostały ukazane klarownie i interesująco (dotyczy to zwłaszcza sporów pomiędzy przywódcami wyprawy), ale już ogólne podejście do omawianych wydarzeń od strony – by tak rzec – ideowej, jest najsłabszym punktem książki. Autor zdaje się (choć może robi to tylko po to, by przykuć uwagę słabo znającego się na rzeczy czytelnika?) spoglądać na epokę średniowieczną anachronicznie zakładając, że jeśli coś nie odpowiada współczesnemu oglądowi ludzi współczesnego liberalnego Zachodu, to jest to złe i zasługuje na potępienie. Cała monografia pełna jest tego typu uwag. Dochodzi do tego kwestia źródeł, które z rzadka są tylko poddawane jakiejkolwiek krytyce. Asbridge pomija całkowicie silną zależność literatury średniowiecznej od różnych toposów, wiele...

ohranje | 2014-07-08
Przeczytana: 03 lipca 2014

O wyprawach krzyżowych napisano już sporo. Czy coś odkrywczego - jak sugeruje tytuł- można w tej książce znaleźć? Chyba nie za dużo jednak. Obszernie ale i prosto przedstawiono w niej całość pierwszej krucjaty - od powstania samej idei do zdobycia Jerozolimy. Jeśli kogoś zmęczył Runciman to to jest z pewnością alternatywa. Mnie osobiście zabrakło jakiegoś "błysku", który by sprawił, że zapadłaby mi w pamięć na dłużej. Co do technicznego wykonania- ładnie wydana i sporo "obrazków" ;] kilka map ukazujących trasę przemarszu. Warto przeczytać i spojrzeć na ten konflikt oczami autora. To w sumie tyle w temacie. Pozdro!

rabpop | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, historia

Czyta się jak powieść lub dobry kryminał. A to duży plus jeśli chodzi o dokument historyczny. Włączając w to niecodzienną polemikę z pewnymi skostniałymi faktami czyni to jedną z najciekawszych pozycji nt. wypraw krzyżowych na rynku.

metan | 2015-10-09

Początek może trochę odrzucać. Geneza krucjaty i opisy uczestników zajmują pierwsze trzy rozdziały. Jednak potem robi się bardzo ciekawie i od czwartego rozdziału do samego końca historia trzyma w napięciu. Dzieje pierwszej krucjaty są bardziej niesamowite i obfitują w więcej zwrotów akcji niż jakakolwiek inna wymyślona opowieść o smokach, pięknych królewnach i skłóconych królestwach. Polecam nie tylko miłośnikom historii.

andydufresne | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

Ciekawie i dokładnie ukazana historia pierwszej krucjaty - od powodów jej rozpoczęcia, poprzez przebieg podróży i starć, aż po skutki - także te (bardzo) długofalowe. W kilku miejscach autor "puszcza oko" do czytelnika, który może sobie sam wyciągnąć pewne wnioski. Całość napisana bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się nie jak podręcznik, tylko dobrą powieść.

Jarmo | 2016-11-19
parlan89 | 2016-05-09