Barbarzyńska Europa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788320717582
historyczna

Książka ta jest przeznaczona nie tylko dla specjalistów. Nie popularyzuje jednak ogólnie przyjętych ustaleń historiografii, lecz proponuje nową interpretację historycznego rodowodu Europy. Autor prowadzi czytelnika tą samą drogą, którą podąża badacz historii: od analizy dokumentów epoki do próby odtworzenia obrazu dawnych społeczeństw i kultur. Europa wyrasta z dziedzictwa starożytnych...

Europa wyrasta z dziedzictwa starożytnych Greków, Rzymian i chrześcijańskiego Kościoła, ale istotnym składnikiem naszej kultury jest także dorobek ludów, które Grecy, Rzymianie oraz ich średniowieczni spadkobiercy nazywali pogardliwie barbarzyńcami. Autor rozpatruje te ludy łącznie, w szczeglności zaś zrywa z traktowaniem dawnych Germanów i Słowian jako dwóch odrębnych światów. Nie waha się wiązać ze sobą świadectw źródłowych dotyczących różnych ludów i zapisanych w różnym czasie, jeżeli łączy je podobna sytuacja antropologiczna. Z tak przeprowadzonej analizy wyłania się obraz tradycyjnego społeczeństwa, w którym jednstkę traktowano jako ogniwo grupy, nie rozróżniano sacrum i profanum, a instytucje kultu pogańskiego były nierozłącznie związane z politycznymi instytucjami wspólnoty plemiennej.

Chrzest był początkiem końca świata barbarzyńców, ale ten świat nie przeminął bez śladu. Jego dziedzictwo, obecne w rozmaitym stopniu w różnych krajach, pozostaje ważnym czynnikiem kulturowej różnorodności Europy.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Triskel | 2016-09-22

Europa wraz z przyjęciem chrztu zakończyła okres "barbarzyństwa", pozostawiając po sobie po dziś dzień wiele różnorodnych świadectw. Książka jest publikacją naukową, która nadaje się również jako lektura dla osób z poza naukowego światka. Przybliża czytelnikom losy barbaricum, podaje liczne fakty i znaleziska, które pomogą lepiej zrozumieć tamte niebezpieczne czasy. Pozycja ta pokazuje styl życia ówczesnych ludzi oraz wiele ciekawostek historycznych, które zabierają nas wgłąb świata, potężnych "barbarzyńców".

Karol Modzelewski przedstawia wiele dokumentów, analizuje sytuację społeczno-kulturową Europy w tamtym okresie. Omawia przyjęcie chrztu przez ówczesną ludność, który spowodował niebagatelne zmiany w całej Europie. Analizuje dziedzictwa starożytnych Greków, Rzymian oraz Germanów i Słowian. Przedstawia liczne znaleziska archeologiczne i piśmiennicze aby w lepszy sposób zaprezentować czytelnikom ustrojowy i socjologiczny aspekt funkcjonowania wczesnośredniowiecznych plemion....

sawraf | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

W oczach laika Europa późnej starożytności składała się z dwóch światów, przedzielonych rzymską limes. Pierwszy - cywilizowany, spowity siecią dróg, łączących zasilane akweduktami w bieżącą wodę miasta, których mieszkańcy spędzali swój czas w mniej lub bardziej wyszukany sposób, wszystko jednak uwieczniając na piśmie. Drugi - barbarzyński, którego rzeczywistość przykrywały mroki pierwotnej puszczy i praktycznie zupełnej niepiśmienności. Taki obraz sprzyja jednostronnemu pojmowaniu źródeł cywilizacji europejskiej wyłącznie w chrześcijaństwie i grecko-rzymskiej cywilizacji.

Lektura książki Karola Modzelewskiego pozwala zrewidować ten pogląd, przyznając tym samym naszym barbarzyńskim przodkom prawo udziału we wspólnym dziedzictwie kulturowym Starego Kontynentu. Autor skupia się głównie na ustrojowym i socjologicznym aspekcie funkcjonowania wczesnośredniowiecznych plemion. Mamy więc analizę archaicznych praw plemiennych na podstawie spisanych przez władców kodeksów, omówienie roli...

Elevander | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

W pytaniu o korzenie europejskiej kultury K. Modzelewski do trzech powszechnie uznawanych elementów cywilizacji śródziemnomorsko-chrześcijańskiej dołącza czwarty pierwiastek – barbarzyński. Autor podkreśla znaczenie ludów germańskich i słowiańskich dla wykształcenia się Europy. Ukazuje ich ustrój prawno-polityczno-społeczny. Właśnie zagadnienia prawne w moim odczuciu zajęły główne miejsce w niniejszym opracowaniu. Uprawnienia króla, wiecu, poszczególnych wolnych wojowników – w tym kręgu zagadnień Autor porusza się szczególnie chętnie. Punktem wyjścia dla analizy barbarzyńskich obyczajów i instytucji jest „Germania” Tacyta, której średniowieczni pisarze zaskakująco dużo zawdzięczają. Modzelewski ukazuje, jak pewne zwyczaje i rozwiązania prawne trwały w bardzo odległych od siebie miejscach i okresach (np. trwanie zasady obligatoryjnej jednomyślności wiecujących, którą widzimy w polskim liberum veto). Podkreśla też przyczyny, które doprowadziły do „końca świata barbarzyńców”. Bardzo...

jarr74 | 2013-06-11
Przeczytana: 2013 rok

Książka „Barbarzyńska Europa” to spojrzenie wstecz na rozdział dziejów Europy który ginie w pomrokach dziejów i o którym, ze względu na nikłość zachowanych tekstów źródłowych, tak naprawdę niewiele wciąż wiemy. Powszechnie uznaje się że na taki a nie inny kształt starego kontynentu wpływały historyczne i kulturowe elementy Grecji, Rzymu oraz rodzącego się a później potężniejącego chrześcijaństwa i zbyt często zapominamy o wkładzie (szeroko rozumianym) tradycji i korzeni tzw. „barbarzyńskich”

To właśnie na tym historycznym (i nie tylko) aspekcie skupia się publikacja Karola Modzelewskiego, próbująca przybliżyć nam ów niezwykłe wielobarwny, wielowymiarowy i bardzo interesujący świat naszych przodków. Autor przedstawia nam go zarówno w bardzo szerokim kontekście, traktując barbarzyńskie plemiona ( Słowianie, Germanie, Rusowie, Celtowie, Sasi) jako pewna całość jak i w sposób dokładniejszy a tym samym bardziej indywidualny. Przybliża nam struktury społeczne tych dawnych ludów,...

Leszczu | 2014-06-24

Tematyka poruszana w książce jest ciekawa sama w sobie - skoro starożytność to ciągle przede wszystkim Grecja i Rzym, a wczesne średniowiecze to Europa Zachodnia, o Germanach i Słowianach poczytać, to jakieś urozmaicenie. Co jednak wiemy i czego możemy się dowiedzieć?
Tak naprawdę: niewiele. Czy może inaczej: trochę informacji się zachowało, ale nie od samych zainteresowanych. Trochę tak, jakbyś musiał, Czytelniku, opisać zachowania plemion Ameryki Środkowej. Jakkolwiek nie należy wykluczać odpowiedniego research'u Strabona czy Tacyta, to jednak badając poruszane w książce zagadnienia mamy tu co najmniej dwa filtry: piszącego tysiąc lat temu człowieka i badającego to historyka.
I Karol Modzelewski ma tego świadomość, wszak pisze o tym na początku książki, no i na jej końcu. Pośrodku jednak czasem strasznie kategorycznie opowiada się za jakąś opcją, tłumacząc Czytelnikowi rzeczy z nieskrywaną pewnością. Oczywiście, jakieś tezy trzeba mieć, posiadać, bronić ich. Mam wrażenie jednak,...

Cuz | 2012-10-06

Kiedyś ją zapewnę przeczytam, ale w tej chwili mogę was tylko ostrzec. Wbrew temu co napisano na obwolucie, jest to raczej książka dla specjalistów, lub ludzi do takiego miana aspirujących. Innych po prostu zanudzi. Nie jestem historykiem i dlatego jej nie doczytałem.

Jezier | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Autor twierdzi, że książka ta nie jest pozycją stricte naukową, raczej popularną. Strach pomyśleć, jaka byłaby stricte naukowa. Książka trudna, ale bardzo satysfakcjonująca.

haLina | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Ciekawe czasy i niezwykle intrygująca oraz wciągająca opowieść o nich. Bardzo podobało mi się podejście autora do historii, wątki które przedstawiał. Wrażenie robi też erudycje i znajomość tematu. Super lektura!

Gedpoz | 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

Akademicka rozprawa, raczej mało porywająca.. dla lubiących tematy historyczne !

Vitto | 2013-12-17
Przeczytana: 04 maja 2010

Zdecydowanie odradzam wahającym wahać się! Pozycja, którą trzeba przeczytać. Jeśli mówimy o trzech filarach kultury europejskiej, to po przeczytaniu tej pracy można odkryć ten czwarty, jakże ważny - "barbarzyński". Pozycja szczególnie ważna dla warsztatu początkujących historyków.