Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Gabriela Hałat
Seria: Ścieżki Życia
Wydawnictwo: Claroscuro
Comment va la douleur?

Śmierć jest zajęciem Simona. Starzejący się tępiciel szkodników przygotowuje się do wykonania ostatniego zlecenia. Po drodze zatrzymuje się w Vals-les-Bains, gdzie spotyka Bernarda, serdecznego, nieco naiwnego chłopaka o łagodnym spojrzeniu i dobrym sercu. Bernard nigdy nie był nad morzem, a Simon potrzebuje kierowcy. Może przez kaprys, może przez rzeczywistą sympatię do człowieka, który tak różni się od niego, Simon proponuje Bernardowi pracę.

W świecie stworzonym przez Garniera jest coś urzekającego. Tajemnicę przeszłości bohaterów poznajemy pomału, składając fragmenty oszczędnie dawkowanych informacji. Budowana z malarską wrażliwością atmosfera, którą autor stworzył przy użyciu skromnych środków – prostego słownictwa, nieskomplikowanych, ale jakże trafnych, porównań i metafor – pozostaje w pamięci jeszcze długo po zamknięciu książki.

źródło opisu: http://www.claroscuro.pl

źródło okładki: http://www.claroscuro.pl/

Medellin | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Już od pierwszej strony urzekł mnie język tej książki. Od razu też polubiłem jej bohaterów, z wszystkimi ich zaletami i wadami. Simon i Bernard są krańcowo różni, mimo to niemal natychmiast po poznaniu się zaczynają się nawzajem lubić, co więcej, ufać sobie niemal bezgranicznie, chociaż obydwaj doznają szoku widząc do jakich zachowań jest zdolny ten drugi. Simon nie zawaha się poprosić o przysługę jaką sam wyświadczył przed laty przyjacielowi, a Bernard, pomimo iż spełnienie jej nie leży w jego naturze wykona ją perfekcyjnie, bez słowa sprzeciwu. Podejrzliwego czytelnika uprzedzę, że nie chodzi tu o żadną formę kontaktu seksualnego.
Polecam!

Kamil | 2014-11-08
Przeczytana: 02 listopada 2014

Znacie film pod tytułem Leon Zawodowiec? Ba, pewnie, że znacie. Ale czy zastanawialiście się kiedyś o czym tak naprawdę jest ta produkcja? Mamy płatnego mordercę, który jak każdy morderca jest bezwzględny, okrutny i nie zawaha się przed niczym. Ale co będzie gdy się zestarzeje? Co się z nim stanie, gdy nie będzie nikomu potrzebny? Pytania niewygodne i można je uznać za gdybanie, ale to właśnie dzięki nim dostrzegamy drugie dno. Książkę Garniera Jak się ma twój ból? odkryłem na Targach Książki w Krakowie, a która była mi niezwykle mocno polecana przez osoby, które miały jej lekturę za sobą. Za każdym razem słyszałem, że to bardzo podobna historia jak wspomnianego wyżej Leona. Napaliłem się ogromnie, chciałem ją przeczytać, gdy tylko skończę Chłopców 3 Ćwieka. Wiecie co? Już nigdy Wam nie zaufam.

Cóż mogę Wam opowiedzieć o fabule tej książki? Mamy tutaj podstarzałego tępiciela szkodników - Simona, który nie widzi nic poza swoją pracą. Ma swoje...

Monika Stocka | 2014-03-25
Przeczytana: 21 marca 2014

Zaczyna się od mocnej sceny. Nie wiem, czy powiedziałabym, że od końca. Zależy kogo/co uznamy za głównego bohatera, bo według mnie na przykład tu wcale nie chodzi o Simona, który wiesza się już w pierwszym rozdziale. Ani o Bernarda, który w drugim rozdziale, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, wchodzi do mieszkania Simona punktualnie o 8.00, żeby wykopać spod niego krzesełko. Tak właśnie poznajemy naszych przewodników na kolejne niespełna 200 stron, którzy trochę niechcący i trochę między słowami opowiedzą nam o tym, jak się ma ich ból.

Jeśli wierzyć autorowi, pytanie: „jak się ma twój ból?” jest zwyczajowym pozdrowieniem jednego z afrykańskich plemion i kiedy tak nad tym rozmyślam, dochodzę do wniosku, że jest ono najmniej powierzchowne ze wszystkich pozdrowień i najbardziej intymne. Może zbyt daleko posuwam się we wnioskach i skojarzeniach, ale dla mnie to pozdrowienie jest wyrazem jakiejś głębokiej empatii i szczerości. Bo paradoksalnie, dotyka do żywego. Jeśli się coś czuje,...

AMisz | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Bardzo zaskakująca książka. W pierwszej kolejności zaintrygowała mnie okładka, która przypomina starą tapetę. Zarówno w wyglądzie, jak i w dotyku. Przeczytałam pierwsze dwa rozdziały i wiedziałam, że chcę ją skończyć. Książkę czyta się bardzo szybko - zajęło mi to raptem 1:20. A potem jeszcze długo leżałam i zastanawiałam się co tak naprawdę mnie w tej powieści urzekło? Może zdanie "za długo leżał przy zimnym ciele matki"?

Bardzo lubię książki, które zaczynają się od zakończenia, wiadomo kto, kogo, czym i gdzie zabił, bo dzięki temu można już spokojnie skupić się nie na rozwiązaniu zagadki ale na treści. Można smakować subtelne zdania, odnajdywać drobne smaczki. Niech was jednak nie zwiedzie zbrodnia, to nie jest kryminał!

Proza Garniera mnie zafascynowała. Podczas lektury cały czas zastanawiałam się, jak pięknie te wszystkie zdania musiały brzmieć po francusku, więc chyba sięgnę po oryginał.

GZal | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Prawdopodobnie już za kilka dni, albo tygodni nie będę pamiętał o tej książce. A może będę, dzięki tym notatkom? Nie ma to znaczenia. To ten typ literatury, który świetnie pasuje do wakacyjnego nastroju. Choć równie dobrze można powiedzieć, że jest niezła na jesienne wieczory, albo zimowe długie dni. Bezpretensjonalna, z odrobiną nostalgii, napisana w elegancki sposób.

Czytanie nie wymaga wielkiego skupienia i choć opowiada historię, zbudowaną z bardzo wielu klisz, robi to w wyjątkowo wdzięczny sposób.
[...]
całość:

KuLtUrAlNiE | 2015-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

JAK SIĘ MA TWÓJ BÓL to powieść - metafora. Obok dosłowności opisanej historii niemalże w każdym podjętym przez bohaterów działaniu możemy wyłuskać drugie dno - symboliczne, ukryte, a nawet tajemnicze. Treść sama w sobie jest dosyć ponura - a raczej opowiedziana historia. Narracja w trzeciej osobie sprawia, że stajemy z dystansem wobec treści. Pojawia się tu także motyw podróży - co generalnie ma związek z podróżami jakie w swoim życiu odbył Pascal Garnier. Podróży namacalnej, rzeczywistej i przede wszystkim - tak myślę - podróży wgłąb siebie.
Styl jakim dysponuje Garnier przypomina mi nieco charyzmatyczny program Sensacje XX wieku, czyli taka swoista relacja z konkretnych wydarzeń.

ginger05 Gosia | 2014-06-10
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Świetnie skrojona mini powieść, zaraz po Minotaurze druga ulubiona książka tego wydawnictwa, gdzie nic nie jest tym czym się wydaje być. Szkoda tylko, że taka krótka bo zdążyłam polubić głównego bohatera i jego losy. Zabić dla zawodowca jest prosto tak samo prosto jak zakochać się młodemu człowiekowi lub utonąć w morzu smutku i wspomnień samotnej kobiecie.Piękna książka

MałaRecenzentka | 2015-12-17

bardzo lubię książki, które zaczynają się od zakończenia, wiadomo kto, kogo, czym i gdzie zabił...

Asia | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lutego 2016

Bardzo dobrze i szybko się czyta. Nietypowa konstrukcja - na początku dowiadujemy się, jak historia się skończyła, a później wracamy do początku. Simon mimo swojego nietypowego zajęcia, którym jest tępienie "szkodników" jest bardzo ciekawą postacią, troszkę tragiczną. Mimo nie za długiej formy można łatwo się wciągnąć w opowieść.

Sieku | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Szkoda, że to jedyna pozycja, która doczekała się tłumaczenia na polski :/