Tirza

Jörgen Hofmeester starał się zbudować idealne życie dla siebie i swojej rodziny: ma pracę w renomowanym wydawnictwie, piękny dom w najlepszej dzielnicy Amsterdamu, spore oszczędności, atrakcyjną żonę i dwie piękne córki. Kiedy kolejne filary jego uporządkowanego świata walą się w gruzy, Hofmeester nie może zrozumieć, dlaczego wszystko dookoła się zmienia i czasem nie udaje się zrealizować nawet dobrze przemyślanych planów.

„Tirza” jest najbardziej znaną książką Grunberga, wielokrotnie nagradzaną, uhonorowaną między innymi nagrodami: holenderską Libris i belgijską Złotą Sową. Została przetłumaczona na 21 języków. W 2010 roku holenderskie środowisko literackie uznało „Tirzę” w badaniach tygodnika „De Groene Amsterdammer” za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku.

„Wśród wielu obliczy miłości, które znamy z życia i literatury, to opisane przez Grunberga jest jednym z najtrudniejszych. Bo do czego może doprowadzić niepohamowane wręcz uczucie ojca do jednej z córek? Czy istnieje sposób, by zauważyć przekraczanie kolejnych granic? W »Tirzie« holenderski pisarz nie tylko znakomicie sportretował życie rodzinne swoich bohaterów. Dał także trafny i zasmucający obraz dzisiejszego świata – biedy, przesytu, terroru, a przede wszystkim obezwładniającej samotności”.
– Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza”

„Niepokojący dramat Grunberga to wyjątkowa opowieść o pożądaniu i władzy. Pytania, które padają w »Tirzie« będą aktualne przez wiele najbliższych lat, tak samo jak ponadczasowa jest historia, którą udało się Grunbergowi opowiedzieć. Tu jest dramat, tu jest pożądanie, tu nie ma łatwo – »Tirza« nie pozostawi nikogo obojętnym. I to jest jej największym zwycięstwem w tej trudnej konkurencji, jaką jest literatura naprawdę piękna”.
– Wojciech Szot, „Kurzojady”

„Epopeja o samotności? Słodko-gorzka przypowieść o nieuchronności, przemijaniu, drobnomieszczaństwie? A może po prostu: mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny? Zaskakująca »Tirza« jest wszystkim po trochu. Dobra robota, panie Grunberg!”.
– Marcin Wilk, „Wyliczanka”

„»Tirza« to imponująca i niepokojąca powieść, w której pisarz stawia nas przed lustrem. Ecce homo – zdaje się mówić. Postawił przed lustrem przede wszystkim pełnego samozadowolenia człowieka Zachodu, który 11 września 2001 r. zobaczył, jak wiele z pewników jego świata wyparowuje, a w całym swoim lęku i rozpaczy obawia się zewnętrznego zła, nie widząc, ile jest go w nim samym. Jörgen Hofmeester, to my”.
– Jury nagrody Libris

źródło opisu: http://wydawnictwopauza.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwopauza.pl/

Arnon Grunberg, jest często typowany jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy holenderskich. To prawdziwy człowiek orkiestra w zakresie literatury – gdy miał 19 lat założył wydawnictwo, w wieku 23 lat napisał bestseller dystrybuowany na całą Europę, do 40 roku życia opublikował co najmniej tuzin powieści, z których dwie zdobyły holenderski odpowiednik Nagrody Bookera. Ima się różnych form wyrazu - pisze opowiadania, sztuki teatralne, poezje, felietony, korespondencje wojenne. „Tirza” to jego szósta powieść, wyróżniona nagrodą Libris i belgijską Złotą Sową.

W swojej najpopularniejszej książce autor z Holandii kreśli nam obraz nowoczesnej rodziny. W centrum swojego dramatu osadza cztery osoby. Matka to pozbawiona głębszych uczuć, zmysłowa i egocentryczna kobieta, która wraca po latach nieobecności do swojego męża i dzieci. Hofmeester jest skrajnie konwencjonalnym ojcem, człowiekiem, który wszelkie objawy emocji traktuje jak chorobę. Tirza, młodsza córka, jest rozpieszczoną i...

Kasia | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Mam wrażenie, że ostatnie dni spędziłam w towarzystwie obłąkanego człowieka, który wprowadził mnie w swój świat i w swoje myśli. Myśli te urywały się znienacka i wtedy mogłam sama dokończyć ciąg wydarzeń.
Historia, która nie daje odpowiedzi natomiast zostawia czytelnika z mnóstwem pytań.
Polecam ☺

Kayunia | 2018-09-28
Na półkach: 2018, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2018

Przy "Tirzie" brud wręcz oblepia czytelnika i towarzyszy mu smród fekaliów. Nie kojarzę żebym w życiu przeczytała coś równie mocnego i obrzydliwego, coś co powodowałoby taki zamęt w głowie i... w żołądku. Naprawdę, nie chcę wzbudzić sensacji, właśnie takie są moje odczucia - emocjonalny diabelski młyn - niedowierzanie, niechęć, ale też, chwilami, współczucie dla Jörgena Hofmeestera i, co tu dużo pisać - w ogóle dla członków tej rodziny. Fabuły nie streszczam - są opisy, więc poczytacie. Oceny nie wystawiam, bo w przypadku tego typu literatury, nie potrafię być obiektywna. Nie zachęcam, nie zniechęcam, ale powiem tylko, że w porównaniu z "Moją najdroższą" ta solidniej "zmiata", natomiast, wg mnie, jest lepiej i bardziej interesująco napisana, także z większym zaangażowaniem społecznym, że tak powiem. Aaaaa - jeszcze jedno - klasyfikacja thriller jest lekko na wyrost - zaledwie ostatnie kilkanaście stron na ten gatunek wskazuje, ale jest też w tym finale spory element zaskoczenia,...

Piotr | 2018-10-01

Nie przepadam za dygresyjnym sposobem pisania powieści, ta przypomina mi auto, które zjeżdża z górki hamując silnikiem na trzecim biegu, a droga jest już szeroka i mogłoby się rozpędzić. Ale i tak jest jazda, zwłaszcza pod koniec.

bookmoment | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

„Tirza”, autorstwa Arnona Grunberga, to powieść przepełniona ładunkiem emocjonalnym – wielokrotnie tłumionym, acz namacalnym, wyczuwalnym. To on przebija się przez stronice, i choć nie zawsze go „widać”, to czytelnik wie, że jest ukryty, schowany pod kurtyną paranoi. Paranoi, która odgrywa w powieści niebanalną rolę. Pisarz niejednokrotnie błądzi po zakamarkach zepsutego umysłu, szlaja się po nim, aby w końcu wyciągnąć z niego to, co niejednoznaczne. Arnon Grunberg szokuje, wywiera na czytelniku ogromne wrażenie. Dzieje się tak za sprawą szorstkiego i niepozbawionego bluźnierstw języka – można odnaleźć w nim swoisty kunszt. Każde słowo, jego brzmienie, jest przemyślane, dobrze wyważone i starannie nakreślone.

Portret głównego bohatera opiera się, w dużej mierze, na iluzji i fiksacji. Jörgen Hofmeester na pozór jest mrukliwym, skrytym i stoickim mężczyzną. Za woalem normalności kryje się drugie oblicze, które tonie w oceanie upokorzenia i wstydu. Oblicze to, nazywane przez niego...

Paweł | 2018-10-08
Przeczytana: 28 września 2018

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2018/10/arnon-grunberg-tirza-recenzja/

Książka ma ponad 500 stron, ale sposób narracji i prowadzenia bohaterów sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Ciężko mi było rozstać się z tym tytułem, nawet gdy miałem na głowie mnóstwo innych rzeczy. Przylepiałem się do tej historii, chłonąc każde zdanie i czekając niecierpliwie na rozwój wydarzeń. To potrafią tylko książki naprawdę znakomite - nie mam wątpliwości, że “Tirza” do tego grona należy. Ja zaś mogę sobie pluć w brodę, że tak późno odkryłem prozę Grunberga.

Doceńcie też wspaniałą pracę tłumaczki Małgorzaty Diederen-Woźniak, dzięki której tekst brzmi świetnie po polsku, a także autora okładki - Tomasza Majewskiego, który stworzył małe dzieło sztuki. Życzyłbym sobie więcej tak pięknie zaprojektowanych okładek.

Mariusz | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Świetny thriller, który trzyma czytelnika w napięciu. Pokazuje wyidealizowany świat zachodu. Pełen niesamowitej magii, dozy lęku i niepewności. Musisz to przeczytać.

Megajra | 2018-10-21
Przeczytana: 07 października 2018

Całość recenzji na blogu Okiem Wielkiej Siostry - https://bit.ly/2Cu2KRc

Grunberg stworzył bohatera, dla którego powierzchnia, a zatem to, co widoczne jest dla innych, stanowi jedyną wartość człowieka. Trudno pokazać to jeszcze bardziej dosłownie. Hofmeester co chwila podkreśla, że mieszka w dobrej dzielnicy, ma odpowiedni adres, na który bardzo ciężko pracował. Wszystko jest oczywiście podbudowane historią o spełnianiu marzeń rodziców z niższej klasy. I, jak można się domyślić, sam Hofmeester także ma wygórowane oczekiwania co do swoich dzieci, przerzucając na nie własne niespełnione marzenia. Lubi jednak myśleć o sobie jako o dobrym ojcu, który stanął na wysokości zadania, oddając swoje życie ukochanej córce. Do tego dochodzi także praca jako redaktor, idealne zajęcie dla inteligentnego człowieka mieszkającego pod dobrym adresem. Ta fasadowość bohatera bardzo szybko zostaje obnażona – dzieje się to w sposób nieomal teatralny. Na scenie pojawia się żona, która odziera go z...

Justyna Zimna | 2018-09-14
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Najdoskonalszy thriller, jaki kiedykolwiek w życiu czytałam.

Półka literacka: Dostojewski, Mann, Bernhard, Jelinek.

Twistowy korkociąg.

Pozycje bohaterów, ich sposób mówienia - szaleństwo. Surowe i schludne.

To jest prawdziwe literackie wydarzenie.

Tłumaczenie (świetne): Małgorzata Woźniak Diederen.

Hossula | 2018-09-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2018

Doskonała, trzymająca w napieciu opowieść o trudnym, zakręconym rodzicielstwie w konwencji thrillera. Czyta się jednym tchem