Tirza

Jörgen Hofmeester starał się zbudować idealne życie dla siebie i swojej rodziny: ma pracę w renomowanym wydawnictwie, piękny dom w najlepszej dzielnicy Amsterdamu, spore oszczędności, atrakcyjną żonę i dwie piękne córki. Kiedy kolejne filary jego uporządkowanego świata walą się w gruzy, Hofmeester nie może zrozumieć, dlaczego wszystko dookoła się zmienia i czasem nie udaje się zrealizować nawet dobrze przemyślanych planów.

„Tirza” jest najbardziej znaną książką Grunberga, wielokrotnie nagradzaną, uhonorowaną między innymi nagrodami: holenderską Libris i belgijską Złotą Sową. Została przetłumaczona na 21 języków. W 2010 roku holenderskie środowisko literackie uznało „Tirzę” w badaniach tygodnika „De Groene Amsterdammer” za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku.

„Wśród wielu obliczy miłości, które znamy z życia i literatury, to opisane przez Grunberga jest jednym z najtrudniejszych. Bo do czego może doprowadzić niepohamowane wręcz uczucie ojca do jednej z córek? Czy istnieje sposób, by zauważyć przekraczanie kolejnych granic? W »Tirzie« holenderski pisarz nie tylko znakomicie sportretował życie rodzinne swoich bohaterów. Dał także trafny i zasmucający obraz dzisiejszego świata – biedy, przesytu, terroru, a przede wszystkim obezwładniającej samotności”.
– Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza”

„Niepokojący dramat Grunberga to wyjątkowa opowieść o pożądaniu i władzy. Pytania, które padają w »Tirzie« będą aktualne przez wiele najbliższych lat, tak samo jak ponadczasowa jest historia, którą udało się Grunbergowi opowiedzieć. Tu jest dramat, tu jest pożądanie, tu nie ma łatwo – »Tirza« nie pozostawi nikogo obojętnym. I to jest jej największym zwycięstwem w tej trudnej konkurencji, jaką jest literatura naprawdę piękna”.
– Wojciech Szot, „Kurzojady”

„Epopeja o samotności? Słodko-gorzka przypowieść o nieuchronności, przemijaniu, drobnomieszczaństwie? A może po prostu: mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny? Zaskakująca »Tirza« jest wszystkim po trochu. Dobra robota, panie Grunberg!”.
– Marcin Wilk, „Wyliczanka”

„»Tirza« to imponująca i niepokojąca powieść, w której pisarz stawia nas przed lustrem. Ecce homo – zdaje się mówić. Postawił przed lustrem przede wszystkim pełnego samozadowolenia człowieka Zachodu, który 11 września 2001 r. zobaczył, jak wiele z pewników jego świata wyparowuje, a w całym swoim lęku i rozpaczy obawia się zewnętrznego zła, nie widząc, ile jest go w nim samym. Jörgen Hofmeester, to my”.
– Jury nagrody Libris

źródło opisu: http://wydawnictwopauza.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwopauza.pl/

Mariusz | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Świetny thriller, który trzyma czytelnika w napięciu. Pokazuje wyidealizowany świat zachodu. Pełen niesamowitej magii, dozy lęku i niepewności. Musisz to przeczytać.

Justyna Zimna | 2018-09-14
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Najdoskonalszy thriller, jaki kiedykolwiek w życiu czytałam.

Półka literacka: Dostojewski, Mann, Bernhard, Jelinek.

Twistowy korkociąg.

Pozycje bohaterów, ich sposób mówienia - szaleństwo. Surowe i schludne.

To jest prawdziwe literackie wydarzenie.

Tłumaczenie (świetne): Małgorzata Woźniak Diederen.

Eluszki Kitko | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018