pisarz i malarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli współczesnej literatury francuskiej. Karierę pisarską rozpoczął w wieku 35 lat, kiedy po długich latach wędrówek w poszukiwaniu własnej drogi życiowej opublikował pierwszy zbiór opowiadań "Contes gouttes".
Wszystko zaczęło się od chęci wyjazdu nad morze, a potem zechciano jechać dalej, aby zobaczyć jak tam jest daleko. Marc podstarzaly ojciec, borykający się z nudą codzienności i Anne jego zwariowana córka, pozbawiona uczuć i empatii to dwójka głównych bohaterów książki Pascala Garniera "Daleko, dalej".
Było to moje pierwsze spotkanie z autorem i należy je zaliczyć do bardzo udanych. Bardzo spodobał mi się jego styl. Książkę czytało mi się rewelacyjnie, a zakończenie po prostu zaskoczyło mnie całkowicie. Polecam gorąco.
Korzystając z okazji, zabieram się po kolei za kolejne bożonarodzeniowe prezenty. "Teoria pandy" to moja druga (po "Jak się ma twój ból?") książka Pascala Garniera, jaką przyszło mi przeczytać.
Zaskakująca, przewrotna i prowokująca. Przyprawiona dużą dozą czarnego humoru. Wytrącająca skutecznie ze strefy komfortu. Oszczędna, przepełniona niedopowiedzeniami. Trochę jak filmy Luca Bessona, tylko o wiele bardziej nieprzewidywalne.
Kim jest główny bohater Gabriel, który pewnego dnia przyjeżdża do małego miasteczka i bez trudu zaprzyjaźnia się z tamtejszymi mieszkańcami? Od początku niektóre jego zachowania wydają się mocno podejrzane, ale autor zręcznie wodzi nas za nos, gdy staramy się dociec prawdy.
Bardzo ciekawa konstrukcja bohatera, który równie dobrze mógłby okazać się aniołem, co diabłem. Po tej lekturze doszłam do wniosku, że chyba jeszcze raz będę musiała przeczytać "Jak się ma twój ból?", żeby po raz kolejny zasmakować w niepowtarzalnym stylu Garniera.