Nigdy nie wracaj

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Jack Reacher (tom 18)
Wydawnictwo: Albatros
Never Go Back
Reacher, sensacja, akcja, Andrzej Szulc
Alf

Osiemnasta powieść z Jackiem Reacherem, byłym oficerem żandarmerii wojskowej, który przemierzając autostopem Stany Zjednoczone, samotnie wymierza sprawiedliwość. Bestseller # 1 w USA i innych krajach. Dotarcie z zasypanej śniegiem Dakoty Południowej do Wirginii zajęło Reacherowi sporo czasu. Po drodze kilka razy coś go zatrzymało, parokrotnie otarł się o śmierć. Nie zadawałby sobie tyle trudu, gdyby nie obietnica, jaką złożył pewnej kobiecie w randze majora, pełniącej od niedawna funkcję komendanta 110-tej jednostki specjalnej żandarmerii wojskowej, którą sam dowodził kilkanaście lat temu. Choć nigdy nie widział jej na oczy, urzekł go jej głos w słuchawce telefonu. Przekraczając bramę wjazdową do jednostki, miał wrażenie, jakby wracał do domu – jedynego, jaki kiedykolwiek posiadał. Niestety, wbrew oczekiwaniom, nie było tam Susan Turner. Zamiast kobiety za biurkiem dowódcy siedział mężczyzna – niejaki podpułkownik Morgan, facet o wyglądzie urodzonego biurokraty. Co stało się z Susan? Tego Reacher się nie dowiedział. Morgan nie omieszkał natomiast przekazać mu trzech naprawdę złych wiadomości: że właśnie został przywrócony do czynnej służby w armii USA, że czeka go sprawa karna o zabójstwo sprzed szesnastu lat oraz że wniesiono przeciwko niemu pozew o ojcostwo. Czy zarzuty wobec Jacka miały jakiś związek z tajemniczym zniknięciem major Turner? Komuś zależało, by szybko pozbyć się Reachera? Bo jeśli tak, to nieświadomie popełnił najgorszy błąd w swoim życiu...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1464,25...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1464/d_2584.jpg

Paco | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, LEE CHILD
Przeczytana: 11 marca 2017

Za sprawą jednej samogłoski, piasek pieskiem się staje.
Za sprawą jednego Reachera, Świat oblicze zmienia.
Child płynie. Po uregulowanej rzece.
Sam pierwszą wbił łopatę. Dawno temu.
A teraz dywidendy spławia.
Można przekuć, ale można też przekłuć.
Balon nadmuchany. Stagnacja szpikulcem jest.
Jeśli podejść do sprawy cynicznie, siła złego na jednego, przekracza poziom cukru w cukrze. I mam świadomość tego, że jeśli nie dam minimum dobra, to zostanie to w moich aktach :) Bo winnego znaleźć trzeba. Mur – beton. Niepodobna wszak nie adorować. Serca gołębiego w monumentalnym budulcu uwięzionym. Znajoma z LC kocha Jacka subiektywnie. Mnie poligamia obca jest. Z facetami w dodatku :)
Wystarczy miłość do pana N.
No to obiektywne 6 :)

Alicja | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

'Miej nadzieję na najlepsze, szykuj się na najgorsze" (str 105)
Ten cytat najlepiej odzwierciedla patową sytuację w jakiej znalazł się nasz bohater. Jak zawsze skrupulatny, niepokonany, pomysłowy, z dużym poczuciem humoru i zegarkiem w głowie. Nie ugnie się przed niczym, a swojemu szefowi potrafi powiedzieć " Nie wiedziałbyś, co to jest decyzja, nawet gdyby podbiegła i ugryzła cię w tyłek" (str 85). Tym razem grunt pod nogami pali mu się od samego początku. Przekręty w siłach wojskowych i policyjnych, fałszywe konta, sprokurowane oskarżenia, powiązania z Afganistanem i faceci depczący po piętach. Lecz nieustraszony Reacher stawia czoła tym wyzwaniom, a towarzyszy mu piękna kobieta, której nie potrafi się oprzeć. Jego stara mantra "Zastosuj odwet, zanim nastąpi atak" (str 11) wciąż aktualna.

BagatElka | 2015-07-19
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2015

Reacher jest dobry na wszystko.Jest nawet lepszy niż Chuck Norris!
Chętnie zabrałabym go na rozmowę z szefem albo do lekarza gdzie pani recepcjonistka broni gabinetu jak fortu Knox.
Jack Reacher z pokerową miną i wdziękiem załatwi każdą sprawę i skopie tyłki złym facetom.
Jest uczciwy,szlachetny,odważny czyli dokładnie taki jaki być powinien.
To jeden z moich ulubionych bohaterów.
Ten kto go zna wie czego się spodziewać a czego nie należy oczekiwać.
Jak pisze jedna z czytelniczek to przede wszystkim rozrywka,polecana na każdą porę roku.

Shimik | 2015-10-13

To jest to, Jack Reacher w najlepszym wydaniu. Do tego pani major o seksi głosie:) A wszystko to połączone w jedną całość. Wiele przygód po drodze aby dotrzeć do momentu, w którym się ze sobą spotykają. Jak dla mnie bomba! Jest to jedna z lepszych książek o niepokonanym Jacku:)

książek: 1909

Zdecydowanie jest to literatura z rodzaju: lekka, łatwa i przyjemna. Z naciskiem z mojej strony na przyjemna.
Nie mam wygórowanych oczekiwań jeśli chodzi o tego typu książki, oczekuje tylko i wyłącznie świetnej rozrywki i muszę przyznać, ze takowa otrzymałam.
No bo przecież, akcja na tyle wciągająca, ze właściwie kartki przewracają sie same - jest.
Fajny główny bohater, który budzi sympatie - jest.
I humor, może niezbyt wyrafinowany, ale w zupełności wystarczający aby mnie rozbawić - jest.
Czego można chcieć więcej? Dla mnie taka mieszanka jest wystarczająca. Wyśmienicie sprawdza sie w letnie, upalne, wakacyjne dni. I o to chodzi.

filozof | 2015-11-07

Kolejna super przygoda Reachera.Czyli,jak to Jack wychodzi cało z każdej opresji.
Dobra,książka podobna w stylu,jak inne autora.
Jack przyjeżdża,wpada w kłopoty.Poznaje pewną uroczą panią w mundurze.
Ten,to zawsze ma szczęście do dziewczyn.
Ale tym,razem Jack wpada w tarapaty.Gdzie kopniaki nie pomogą.Jest posądzony,o ojcostwo.
Nigdy Nie Wracaj,to książka moim zdaniem dobra.Do bardzo dobrej,brakowało mi więcej akcji.
Tu główne uciekali. Mimo,to dla Jackofanów przyda się.

Kucharz | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Kolejna odsłona przygód Jack'a Reacher'a.
Ksiązki L.Child'a są albo dobre albo bardzo dobre. Zawsze dużo się dzieje, a w stylu życia Reachera jest coś urzekającego. Czytelnik chce dowiedzieć się co będzie na następnej stronie i następnej... dlatego książkę czyta się bardzo szybko. Wartka akcja, dobrze zbudowana intryga, a do tego błyskotliwe wypowiedzi Majora Reachera i oto gotowy przepis na wciągającą książkę ;)

Równy, wysoki poziom.
Każdy fan będzie z pewnością zadowolony.
Ja osobiście jestem, ale nie będzie to moja ulubiona pozycja z cyklu J.Reacher.

Bożena | 2018-08-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Ta część przygód Jacka Reachera bardzo mi się podobała. Jakoś tutaj nie wystąpiły w nadmiarze cechy, które ja określam zwrotem "najmądrzejszy z całki wsi". Ba, momentami nawet przeciwnicy zdołają go przechytrzyć. Poza tym akcja wartka, bijatykami nie jesteśmy zbytnio epatowani, trochę może za mało spektakularne zakończenie, ale i tak uważam, ze to jedna z lepszych części.

fulmir | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lee Child
Przeczytana: 20 lipca 2016

Kolejny raz Jack Reacher w mojej opinii dał radę. Albo może powinienem powiedzieć, że to Lee Child dał radę? Ten pierwszy rozwiąże każdą zagadkę a pisarz napisze to tak, że chce się czytać. W każdym razie poniżej pewnego poziomu Lee Child nie schodzi i za to duże brawa.
Co mamy tym razem? Ponowne wcielenie do wojska i nowe kłopoty. Nowe a właściwie stare bo sięgają 16 lat wstecz. Do tego znajomość z piękną koleżanką po fachu, która uwikłana jest w wydarzenia w Afganistanie. Mamy emocjonujący pościg i spotkanie z domniemaną córką Reachera. Mamy również szczegółowy opis bójek, które obowiązkowo muszą się pojawić w każdym tomie. Napisane żwawo i z pasją. Oby tak dalej panie Child.
Ps. Wkradł się mały błąd. "Nigdy nie wracaj" to tak naprawdę 12 tom a nie 18, który na obrazku okładek w książce został zamieniony z tomem "Nic do stracenia" przez wydawnictwo Albatros. W spisie tomów jest już poprawnie.

Gośka | 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jack Reacher. Wielkolud. Samotnik. Były żandarm. Facet, który nie odczuwa potrzeby posiadania. Portfel i szczoteczka do zębów - to wszystko, co ma. I to, co na sobie. Samokrytyczny. Brutalny. Stroniący od kłopotów, które jednak zawsze same go znajdują. Ktoś, kto nie może przejść obojętnie, gdy innym dzieje się krzywda. Twardy lecz wrażliwy. Silny ale delikatny. Męski. Mój ideał bohatera książkowego:)
Tym razem Jack nie występuje solo. W dojściu sprawiedliwości pomaga mu mała, szczupła, lecz niezwykle zwinna i inteligentna major żandarmerii, obecny komendant jego byłej jednostki, Susan Turner. Zanim rozpoczęła się cała ostra jazda, Jack nigdy nie widział Susan na oczy. Jacka urzekł jej głos podczas rozmowy telefonicznej. Urzekł na tyle, że Jack postanowił odwiedzić swoją starą jednostkę i skonfrontować wyobraźnię z rzeczywistością.
Stan Wirginia nie wita Jacka serdecznie. Po przekroczeniu bram jednostki Jack zostaje oskarżony o morderstwo popełnione ponoć szesnaście lat wcześniej,...