Lepiej już umrzeć

Okładka książki Lepiej już umrzeć Andrew Child, Lee Child Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Lepiej już umrzeć
Andrew ChildLee Child Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jack Reacher (tom 26) kryminał, sensacja, thriller
Jack Reacher (tom 26)
Better off Dead
Albatros
2022-03-23
2022-03-23
2021-10-27

Okładka książki Sekret Andrew Child, Lee Child
Sekret Andrew Child, Lee C...
Okładka książki Bez planu B Andrew Child, Lee Child
Bez planu B Andrew Child, Lee C...

Wyróżniona opinia i

Lepiej już umrzeć

przeczytanych książek 872 napisanych opinii 275

Kolejny odstresowywacz Childa. Szybko, łatwo, przyjemnie. Ot tak, aby wypocząć po przeczytaniu wcześniej czegoś ciekawego, a przed czytaniem kolejnej pozycji trochę ambitniejszej literatury

Nadal dobra, ale zauważalnie słabsza niż poprzednie części. Od razu można poczuć, że nie jest to twórczość wyłącznie Lee Childa.

Książka „Lepiej już umrzeć” to szybka powieść sensacyjna. Szybko się czyta, akcja jest szybka, szybko się o niej zapomina. Czysta rozrywka - prosta i bardzo skuteczna. Po prostu Jack Reacher.

W "Lepiej już umrzeć" Jack Reacher to bohater rodem z filmów akcji z ery VHS. Muskularny twardziel dba o to, by ortopedzi i grabarze mieli pełne ręce roboty. Wędrując przez USA tłucze bandziorów, damie w opałach pomocy nie odmówi, a przy okazji uratuje kraj przed terrorystami. Kule się go nie imają i jest nie do zdarcia jak podkoszulek Bruce'a Willisa w "Szklanej Pułapce". I oczywiście, jak to w takich historiach bywa, bohaterem być nie chce, ale życie wybiera za niego.

"Lepiej już umrzeć" to rozkoszny literacki kicz mający w sobie coś z przerysowanego westernu i kryminału. Wagabunda ratując niewiastę wplątuje się w większą aferę i musi zaprowadzić porządek w miasteczku na zadupiu. Oczywiście najlepszym środkiem do zaprowadzenia porządku są twarde pięści.

Skoro jest bohater, to musi być też czarny charakter. Tym razem to tajemniczy Dendoncker przed którym wszyscy w miasteczku trzęsą portkami. Jak to w filmach akcji klasy B, główny "złol" ma po prostu być, trochę nabroić, ale nie może przeszkadzać protagoniście. Poza tym, Dendoncker to wyjątkowo mało groźne nazwisko jak na czarny charakter i kojarzy się raczej ze środkiem do czyszczenia toalet.

"Lepiej już umrzeć" to książka idealna, by odetchnąć od ciężkich thrillerów, kryminałów i horrorów. Prosta fabuła i język, zwarte opisy, akcja idąca jak po sznurku. Lee Child i Andrew Child traktują słowa jak cenną amunicję. Każde zdanie jest jak strzał z karabinu krótką precyzyjną serią.

Seria z Reacherem zbliża się do 30 książek. Zabierając się za "Lepiej już umrzeć" nie trzeba jednak znać żadnej z nich. Skoro Reacher podróżuje po USA jedynie ze szczoteczką do zębów, to czytelnik może zabrać się z nim w podróż bez żadnego bagażu. Liczy się akcja i dobra zabawa.

Kolejna książka z Reacherem, trzyma poziom, ale jest nieco słabsza.

Kolejna książka z Reacherem, trzyma poziom, ale jest nieco słabsza.

Lubię tego wielkoluda, który przejmuje się pokrzywdzonymi i pomaga słabyszym, którym grozi coś lub ktoś. Reacher tym razem również rozwiązuje zagadkę walcząc z niebezpiecznymi ludźmi. Zażegnuje zagrożenie dzięki swej siłę i sprytowi.

Reacher ten sam, zagadka i akcja jakby się zgadza a jednak coś jest nie tak. Wydaje mi się, że sposób narracji oraz ilość opisów które spowolniły akcje odebrała bohaterowi to coś, co tak w nim uwielbiamy. W skrócie mówiąc o Reacherze może opowiadać tylko jedna osoba L. Child wtedy równanie się zgadza ;)

Jakoś mało Reachera w Reacherze... może zbyt długa przerwa albo inny sposób narracji? Bardzo lubię serie z Reacherem, ale ta część jest... słaba.

Tradycyjnie Reacherowi daje ***** *** . Książka jak zwykle niczym nie zaskakuje, może i dobrze. Najlepsze przeboje to te , które znamy.

Kaiazka jest znosna.....ale jak na Reachera slabiutka,,,,,,no cöz Brat bratu nieröwny

Bałem się, że to będzie niezły kasztan, tymczasem lektura „Lepiej już umrzeć” była naprawdę odświerzająca i miła – jakbym czytał jeden z pierwszych tomów przygód naszego emerytowanego super żandarma – dostałem takiego Reachera, jakiego dawno temu polubiłem.

I chociaż ten tom nie zostanie moim ulubionym, nie znajdzie się nawet w pierwszej piątce, to przynajmniej daje nadzieję, że przejęcie serii przez młodszego z braci Childów nie było wcale takim głupim pomysłem…. chociaż 63- latek w takiej formie, to mokry sen każdego fana pomysłu podniesienia wieku emerytalnego.

• Lee Child
  • Audiobooki