Ostatni akord

Wydawnictwo: Słówko
Only Love
szpital, szczęście, szansa, miłość
Barbara

W uporządkowane życie rodzinne doktora Matthew Hillera, światowej sławy specjalisty w dziedzinie leczenia nowotworów, wkrada się niepokój, kiedy o pomoc prosi do piękna i bogata Silvia Rinaldi - ma zaawansowany nowotwór mózgu i może ją uratować jedynie zastosowanie opracowanej przez Matthew metody opartej na najnowszych zdobyczach inżynierii genetycznej. Przed laty oboje przeżyli niezwykle namiętną miłość, kiedy jako młodzi lekarze wyjechali do Etiopiii w ramach akcji pomocy Medecine Internationale. Gdy postrzelony przez partyzantów Matthew leżał w szpitalu, Silvia tajemniczo zniknęła z jego życia. Potrzebował lat, by odzyskać równowagę psychiczną. Czy zdoła ocalić życie swojej dawnej ukochanej? Czy los da obojgu jeszcze jedną szansę na wspólne szczęście?

źródło opisu: Słówko, 1999.

źródło okładki: Skan własny

Gosia | 2019-05-08
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 2019

Najbardziej znana pozycja w dorobku Ericha Segala to słynna "Love Story".
Pisarz był wszechstronnie wykształcony, wykładał literaturę na wielu uniwersytetach. Niestety już nie żyje.
Akcja jego książek często toczy się w środowiskach akademickich lub z nimi powiązanych.
Książka ma w sobie coś magnetycznego, może przez atmosferę pełnego poświęcenia młodych lekarzy niosących pomoc medyczną w Afryce, może przez wszechobecną muzykę, która ciągle się przewija między stronami.
Szkody tylko, że tak blisko tej historii do ckliwego romansu.
Pod dostatkiem tu miłości, jest dramat, choroba, a i nieszczęść całkiem sporo. Są też dylematy moralne: czy można kochać dwie kobiety równocześnie?
Całą historię poznajemy z perspektywy Matthew, która to postać jest dobrze wykreowana, to wręcz ideał.
Dobrze się czyta, bo pisarz ma lekkie pióro.
Można przeczytać, aczkolwiek nie wyróżnia się jakoś specjalnie.

Piękna opowieść o miłości, pasji, poświęceniu, przyjaźni...
Wzruszająca, wciągająca, ciekawa, może trochę bajkowa.
Muzykę dało się słyszeć...
Na pewno sięgnę po inne pozycje autora.

Elise | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Wyzwanie na kwiecień okazało się trudne, bo chciałam przeczytać coś czego nie oglądałam, -książka która miała mnie zaciekawić, wciagnąć. Bardzo długo szukałam, wybierałam i …jest.
Matthew ideał mężczyzny, uzdolniony pianista i świetny lekarz,- młodszy brat Chaz, ojciec nie pracujący docent wykładający literaturę z problemami alkoholowymi. Matka przełożona pielęgniarek na oddziale chirurgicznym, zajmowała się domem i jednocześnie zarabiała na utrzymanie rodziny. Matthew w wieki dziesięciu lat postanawia ulżyć matce w jej obowiązkach, uczy się gotować, zajmuje się bratem, uczy się w szkole i w wolnych chwilach ćwiczy grę na fortepianie.

W życiu dorosłym musi dokonać wyboru studia muzyczne czy medycyna. Podczas dyżuru w szpitalu jako sanitariusz, przypadek sprawia, że wybiera medycynę.

Po ukończeniu Akademii Medycznej wstąpił do Medecine...

Gladys | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Totalne zaskoczenie, zadziwiająca książka, która pokazuje nam, że można kochać dwie osoby jednocześnie, nie zdając sobie z tego sprawy. Pokazuje nam różnice między tymi uczuciami, jednych darzymy nimi bez względu na to w jakim są wieku, cenimy w nich ich wnętrze, ich cechy charakteru, a nie tylko zewnętrzne piękno jak w tym drugim przypadku. Gdy wyobrażamy sobie przyszłość z tą osobą, zdajemy sobie sprawę z tego, że chcemy aby ona się przy nas zestarzała, a my przy niej, nie boimy się jej reakcji na ten normalny proces starzenia, którego wynikiem są zmarszczki na naszych ciałach. Pokazuje nam wartości, które warto cenić w życiu takie jak życie ludzkie i miłość, pokazuje również ponadczasowy kult pieniądza. Romans córki wielkiego biznesmena z lekarzem, z którym udali się na misję do Erytrei, okazuje się pięknym i wielkim uczuciem lecz zostaje zerwane po postrzale Matthewa w głowę. Ledwo uchodzi z tego z życiem, lecz traci serce razem z odejściem Silvii i również w tamtej chwili...

emerytka19 | 2015-02-19

Piękna książka o miłości i pasji... czyta się ją jednym tchem ale wywołuje wiele emocji.
Polecam

książek: 1922
keys | 2013-01-21

Jak zwykle Segal...uwielbiam!!!!

wkwiatki | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Nie chce mi się rozwodzić nad tą książką. Jest dobra, bardzo dobra. Napisana swego rodzaju figlarnym językiem. Pierwszy raz spotkałam się w literaturze z zabiegami stylistycznymi, które sama chętnie stosuję. Z pewnością sięgnę po następne książki Segala.

JJD | 2012-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2012

Historia o miłości, opowiedziana głosem mężczyzny, momentami mało realna, tragiczna - jak to u Segala. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak czyta się dobrze i zainteresowaniem. Mam do Segala słabość, zwłaszcza do wykreowanych przez niego mężczyzn, ale też do tego jak opisuje ludzkie rozterki i emocje.

czytamcałyczas | 2013-10-16

Piękna, lecz nie ckliwa historia miłosna.Dwóch ludzi, w walce z chorobą.Trochę baśń, trochę smutna prawda.

virginiavf | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

jejku!!!!
piekna po prostu piekna! wywoluje usmiech na twarzy,ciekawosc oraz chwile wzruszenia. nie wiem co ma takiego ze o bohaterach myslalam przez cala noc ;) zdecydowanie polecam i zachecam do przeczytania ;)