Grzechy kardynalne

Wydawnictwo: Książnica

Czworo przyjaciół z lat szkolnych, z pochodzenia Irlandczyków, ludzi głęboko wierzących, przeżywa wielkie młodzieńcze namiętności i dojrzewa w świecie pełnym pokus. Chłopcy dorastają w Chicago, zostają księżmi, a w ich życiu coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać polityka Kościoła.

Beata | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Niezwykle wciągająca i pouczająca książka - pokazuje świat duchownych katolickich od podszewki, bardzo daleki od naszych wyobrażeń. Skupia się przede wszystkim na zagadnieniu przestrzegania celibatu i podejściu do tego osób duchownych. Fabularna powieść obyczajowa o charakterze dokumentalnym, fikcyjna, jednak niewątpliwie opisane sytuacje miały swoje źródło w prawdziwych sytuacjach. Smaczku dodaje fakt, że autor jest duchownym, więc wie, o czym pisze. Autor nie ocenia, nie ustosunkowuje się do treści - pozostawia to czytelnikowi. Widzimy duchownych z powołania i karierowiczów, osoby przestrzegające celibatu i wręcz przeciwnie, nurzające się w grzechu, bogobojne i grzeszników... Uczciwe spojrzenie na wewnętrzne układy w Kościele Katolickim, ukazujące jego bolące punkty. Polecam wszystkim, bo każdy z nas powinien poznać zasady funkcjonowania tego hermetycznego świata.

Agnieszka | 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 lutego 2013

Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy,a już na pewno ci,którzy postrzegają osoby powołane do służby kapłańskiej jako nieskazitelne.
Autor nomen omen ksiądz przedstawia w niej całą prawdę o życiu duchownych. Poprzez nią chce uświadomić nam,"zwykłym śmiertelnikom,że ksiądz to też człowiek i jak każdy ulega pokusie ziemskich namiętności.Wiara i oddanie Bogu nie chroni ich przed upadkiem moralnym i ludzką niedoskonałością.
Ksiądz Andrew M.Greeley zrywa kurtynę milczenia by w sposób odważny i szczery opowiedzieć czytelnikowi o problemach współczesnych duchownych jak również osób bezpośrednio powiązanych z nimi i życiem kościoła.
Utwór porusza takie kwestie jak niedotrzymywanie celibatu przez księży, homoseksualizm odmienności seksualne, kradzieże i wiele innych szokujących i kontrowersyjnych tematów.

Czytając książkę nie czułam się zaskoczona, gdyż tak naprawdę jak przypuszczam większość z nas jestem świadoma,że ksiądz to tylko człowiek...
Dzieło jak najbardziej polecam...

teri | 2012-08-25
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Ksiazka "Grzechy kardynalne" jest pelna grzechow...grzecow popelnianych przez ksiezy.Napisal ja wlasnie ksiadz katolicki z Chicago.Ksieza pija,klamia,kradna i pieprza sie na prawo i lewo....homoseksualizm,biseksualizm,co kto lubi.Sadze,ze autor chcial nam przekazac,ze ksieza to tylko ludzie...ale ja to juz wiedzialam.
Czyta sie dobrze,jednak ksiazka nie wciagnela mnie jakos szczegolnie.
Peccati,Vaticano è tanti dubbi....

Natalia | 2014-01-10
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Jest to świetna książka, trochę kontrowersyjna. Poruszająca tematy, dziś chyba bardzo na czasie. Wśród nagonki na kapłanów wydaje się być bardzo rzeczowa. Jednak dająca również nadzieję, że nie wszyscy księża są w tej drodze, którą wybrali, pogubieni, omotani zwykłymi pustymi żądzami, oddalającymi ich od Boga i jego nauki. Pokazuje, że istnieją jeszcze kapłani z prawdziwego powołania do służby Bogu i innym.
Na pewno nie zgodzę się z faktem porównania "grzechów kardynalnych" z książką "Ptaki ciernistych krzewów". Ma ona inny charakter, bardziej dokumentalny - aczkolwiek nie prawdziwy, choć na pewno wiele w nim prawdy, o której my zwykli ludzie nie mamy pojęcia.
Wszystko to nie pozostawia złudzenia, że ksiądz to też człowiek, tak samo a może nawet bardziej podatny na pokusy. Wszyscy musimy z nimi walczyć, ale nie wszystkim się to udaje....

Beata | 2012-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

To pierwsza moja książka o tej tematyce.Książka bardzo ciekawa. Ukazuje życie księży, pokazuje ich od strony tej ludzkiej. Ksiądz tez nie jest wolny od grzechu. Pokazuje dwóch książy - przyjaciół. Jeden żyje zgodnie z zasadami które obowiązuja księży drugi nie bardzo. Co dziwne ten który grzeszy 'zachodzi' dalej. Potrafi iść na ustępstwa dzieki czemu robi kariere. Książka naprawde fajna.Jest pełna emocji.Polecam.

Mateusz | 2012-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2012

Na co dzień czytam książki przygodowe, ewentualnie fantasy. Zdziwiłem się zatem, gdy powieść obyczajowa wciągnęła mnie tak bardzo. Akcja toczy się bardzo szybko, nie ma nudnawych momentów. Szybko się związałem z głównym bohaterem. Do tego poruszanych jest wiele wątków miłosne, obyczajowe, przygodowe i sensacyjne nawet. No i autor daje nam bardzo ciekawy obraz kościoła, warto zwrócić uwagę na tę pozycję.

Przeczytana: 02 grudnia 2010

Dobra, choć jeśli ktoś nastawia się na romans w stylu "Ptaki ciernistych krzewów", to się zawiedzie, więcej zdecydowanie poświęcono skostniałej polityce Kościoła.

Ania | 2011-05-20
Przeczytana: maj 2011

Książka ta potwierdziła moje przypuszczenia dotyczące życia księży w celibacie.Książka napisana przez duchownego, jak sam napisał " nie na faktach ale bardzo prawdziwa" więc tym bardziej wierzę, że jest tak , a nie inaczej.A jak jest naprawdę ? Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.Czyta się bardzo lekko, sporo w niej "polityki" ale niech to nie zniechęca potencjalnych czytelników.Ciekawe perypetie losów 4 głównych postaci sprawiają, że do końca czyta się z wielkim zaciekawieniem.Polecam!

Dziub | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem pewna, czy przeczytałam pełną wersję książki, ale jeśli tak, to jest dla mnie historia bez porządnego zakończenia.

Na początku czytało mi się ją z oporem, a potem pochłonęła mnie bardzo dobra narracja.

Pod względem językowym świetne są poszczególne teksty Kevina.

Jednak jego zachowanie wobec Ellen rozczarowało mnie. Nie oczekiwałam kolejnych Ptaków ciernistych krzewów, ale jak facet, który wybrał sutannę ma czelność mówić matce trójki dzieci, że ma się odchudzić. Pewnie tylko ja uważam to za chore.

Pomijając ten aspekt świetnie przedstawiona została polityka, kwestie kościelne i postawa Pata, którym szczerze gardzę.

Chciałabym więcej od tej książki niż mi dała, nie mniej nie jest to stracony czas, warto przeczytać.

Mea-Libri | 2016-11-07

Muszę przyznać, że zaskoczyły mnie pozytywne opinie o tej książce. Moim zdaniem coś jest z nią nie tak.

Może problem tkwi w głównym "przesłaniu", iż wszystko można usprawiedliwić dobrymi chęciami, nawet największe świństwa. Niestety, jest to tak naiwne, że nawet ciężko z tym dyskutować. Człowiek jest istotą racjonalną, którą od zwierząt różni - między innymi - zdolność wznoszenia się ponad popędy. Można by zwrócić uwagę na niewątpliwie ciekawe kwestie, związane z polityką kościelną, człowieczeństwem księży itp., jednak główni bohaterowie są zbyt jednowymiarowi, a ich problemy zbyt strywializowane, by uznać książkę za ciekawą.

Cóż, każdy ma prawo do swojej opinii - moja jest taka.