Hannibal

Tłumaczenie: Danuta Górska
Cykl: Hannibal Lecter (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
1 015
1 185
Adam

Minęło siedem lat od ucieczki z więzienia seryjnego zabójcy i kanibala, doktora Hannibala Lectera. Zbrodniarz mieszka teraz pod przybranym nazwiskiem we Florencji, gdzie pracuje jako kustosz w muzeum, korzystając z uroków życia. Nadal zabija. Tymczasem kariera idealistycznej agentki FBI, Clarice Starling, której pomógł kiedyś w zdemaskowaniu sadystycznego mordercy kobiet zwanego Buffalo...

Tymczasem kariera idealistycznej agentki FBI, Clarice Starling, której pomógł kiedyś w zdemaskowaniu sadystycznego mordercy kobiet zwanego Buffalo Billem, po nieudanej akcji przeciwko handlarzom narkotyków, zatrzymuje się w martwym punkcie. Zawieszona w obowiązkach, publicznie upokorzona, czeka na wynik wewnętrznego śledztwa, który określi jej przyszłość w Biurze.

Lecter, od lat zafascynowany Starling, pisze do niej list ze słowami pociechy, czym naprowadza przeciwników na swój trop. Aktualnym miejscem pobytu zbrodniarza interesuje się jego jedyna żyjąca ofiara, okrutnie okaleczony milioner Mason Verger. Verger zapłaci każde pieniądze za informacje, które pozwolą mu ująć Lectera i dokonać na nim aktu spektakularnej zemsty – bardziej przerażającej niż wszystko, czego sam doświadczył z jego ręki. W realizacji planów pomoże mu skorumpowany pracownik Departamentu Sprawiedliwości...

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Doktor Hannibal Lecter uwolniony ze swojej klatki nie jest już tak fascynujący, niestety.

Świat poszedł do przodu, Lecter nadal korzysta z uroków wolności, a kariera Clarice stoi w miejscu mimo oszałamiającego sukcesu, którego byliśmy świadkami w "Milczeniu owiec". Niewiele już zostało z jej ambitnej, ale trochę zbyt naiwnej postawy i młodzieńczego zapału. Agentka Starling boleśnie zderzyła się z szarością życia codziennego, a my powracamy do niej akurat w momencie, w którym przeżywa gorycz porażki po nieudanej akcji. Nie tylko nam jest jej żal, Hannibal Lecter przerywa milczenie (i to swoje, nie owiec), żeby wysłać jej słowa otuchy, w końcu łączyła ich pewna więź...

Skupienie całej uwagi na poszukiwaniach Lectera nie wyszły tej książce na dobre. Gdy był zamknięty w celi, ale mimo to kontrolował całą sytuację, był kimś niesamowitym, geniuszem zła. Uciekając i kryjąc się po zakamarkach, jest tylko jednym z wielu uciekinierów, z resztą wcale nie tak genialnym, skoro dał szansę,...

Gosia | 2018-06-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2018

"Hannibal" Thomasa Harrisa to trzecia część cyklu o nadzwyczaj inteligentnym psychopatycznym mordercy - Hannibalu Lecterze. Niestety ta część jest nieco słabsza.
Pomimo makabrycznych opisów zawartych w książce, sam Hannibal ma nieco stępione pazury.
Na plus należy zaliczyć możliwość poznania niektórych faktów z dzieciństwa Lectera, które później go ukształtowały.
Pięknie opisana Florencja przy okazji pobytu Hannibala w tym mieście.
W dalszym ciągu jest to ciekawa i wciągająca powieść. Akcja jest tak poprowadzona, że pomimo potworności zachowań i umysłu Hannibala, nasza sympatia jakimś cudem pozostaje po stronie mordercy.
Zakończenie zdecydowanie jak dla mnie nieprawdopodobne i nieudane.
Niestety ta część nie dorównuje mistrzowskiemu "Milczeniu owiec", ale mimo wszystko polecam, bo warto poznać również tę część.

„Dobry wieczór, doktorze Lecter.”
Kanibalizm – praktyka zjadania osobników własnego gatunku. Zjawisko to spotykane jest także u ludzi – nekrofagia, ludożerstwo czyli antropofagia.

Siedem lat minęło, jak jeden dzień... A Hannibal-Kanibal wciąż grasuje na wolności.
„Jesteś wojownikiem, Clarice.[...] Jesteś wojownikiem.” – po upadku w karierze w końcu ktoś musi postawić Agentkę Starling na nogi... a któż lepiej to zrobi, jak nie sam doktor Lecter, który aktualnie żyje we Florencji otoczony luksusami?
Losy dziewczyny zostają zepchnięte na drugi plan, gdy nagle ktoś rozpoznaje przebierańca. Kolejna zmiana wizerunku, ale nie gustu – to właśnie doprowadzi myśliwych do zwierzyny, ale gdy nagle role się odwrócą, a TY staniesz się posiłkiem... szepnij doktorkowi pozdrowienia ode mnie.
„Musiał doskonalić werbalne karate i przyswoić sobie sztukę kąsania słowami.”

„Możemy dowiedzieć się tylko tyle i żyć dalej.” – idealne zakończenie idealnego thrillera.
A prawdziwa zabawa nie zaczyna...

Marago | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

"Hannibal" Thomasa Harrisa to trzecia część tetralogii o psychopatycznym, nieprzeciętnie inteligentnym i wykształconym seryjnym mordercy, kanibalu - Hannibalu Lecterze. Cenionym, nawet w ośrodku odosobnienia, lekarzu psychiatrze. Po raz trzeci dziękuję autorowi za umożliwienie mi przeżycia kolejnej nieprzespanej nocy.

"Hannibal" to kontynuacja "Czerwonego smoka" i "Milczenia owiec", ale odmienna pod względem stylistycznym. Mamy tu dużo obrazowych opisów, czasami włącza się narrator odautorski, dialogi pozostają wartkie.

Rzecz dzieje się w kilku miejscach,z których najpiękniejszym jest opisana w niezwykły sposób...Florencja. Tu usadowił się Lecter, by przyjąć stanowisko kustosza muzeum - oczywiście po mistrzowskiej ucieczce ze ściśle strzeżonego szpitala psychiatrycznego, dla seryjnych morderców. Jak na seryjnego mordercę przystało, Hannibal Lecter, zlikwidował po drodze kilka istnień ludzkich.

W tej części tetralogii poznajemy lepiej niezwykły umysł głównego bohatera, ...

hanterkaa | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Wcale się nie dziwię,że powieść ta została doceniona przez miliony czytelników na całym świecie.Ja również zaliczam się do tego grona.Kluczowym elementem nie jest tu historia,intryga,lecz postać pana Lectera,który fascynuje a także przeraża.Na pewno nie można przejść obok niego obojętnie."Hannibal" to rewelacyjna i kapitalna książka,która wciągnęła mnie bardzo i dała wiele satysfakcji.Niesamowita finezja i sprawność z jaką Thomas Harris wprowadza nas w świat Hannibala Lectera,jest jedną z tych rzeczy,które nie pozwolą mi zapomnieć o tej książce.

Karol | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Harris tym razem obniżył trochę swoje loty. Książka sama w sobie nie jest zła, fabuła jest intrygująca od początku do samego końca, jednak akcja zbyt często spowalnia bez jakiejś głębszej przyczyny. Niektóre kartki wydają się zapełnione na siłę jakimiś mało istotnymi opisami czy faktami z przeszłości danych bohaterów. Wydaje mi się że autor postanowił zabrać się za zbyt wiele wątków naraz. Tak naprawdę sam materiał Hanniala można by śmiało wykorzystać na dwie grubsze książki, a zamiast tego mamy jedną w której wiele wątków jest potraktowanych po macoszemu i skończonych zdecydowanie zbyt szybko. Nie jestem również fanem zakończenia, wydaje się ono mocno bezpodstawne i kompletnie odbiegające od charakterystyk postaci. Niby zaskakujące, ale adaptacja filmowa skończyła tę historię w lepszym stylu. Podobał mi się za to włoski wątek, tak jak nużący był w filmie, tak tutaj wzbudził moją ciekawość.

Sargento_Garcia | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Przeczytałem wszystkie cztery części po kolei w krótkich odstępach czasu - ma to swój niepowtarzalny klimat. Nie pokuszę się o ich ocenę. bo każda z nich na swój klimat i każda ma w sobie to COŚ, co przykuwa czytelnika i wywołuje ciarki na plecach.
W kilku miejscach "Hannibal" mnie zaskoczył nagłym przyspieszeniem akcji i zmianą jej kierunku. Autor w perfekcyjny sposób pokazuje odbiorcy w jaki sposób pieniądze i układy mogą wpływać na ludzkie życie. W brutalny sposób obnaża także ludzkie słabości.
Nie zdradzając zakończenia powiem, że od samego początku spodziewałem się podobnego zakończenia: PODOBNEGO ALE NIE TAKIEGO!

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książek "Hannibal. Początek", "Czerwony smok" i "Milczenie owiec"

Kiwi_Agnik | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

"Jeśli poczujesz, że zakwita w tobie ból, kwiat nagle stanie się ulgą."

Emocjonalna i mistrzowsko napisana powieść. Trochę nierówna, nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy mi się spodobała czy mnie obrzydziła.

Mocne, wstrząsające i bezceremonialne opisy, pełne zwrotów akcji napięcia, smaki, zapachy, muzyka - zaserwowane tak, aby działać na zmysły czytelnika, niespodziewane i wywołujące ciarki zakończenie.

Pan Harris to kunsztowny mistrz słowa.

Bez wątpienia polecam wielbicielom niebanalnych i misternie "skonstruowanych" książek.

gwiazdka | 2015-01-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Jako książka akcji jest niezła, bo dzieję się dużo, tempo wydarzeń jest też zadawalające. Jednak jako studium psychologiczne postaci w moim przypadku się nie sprawdziło. Może jeden lub dwa fragmenty mnie zaciekawiły, ale potem wszystko zaczęło wyglądać jak dopisek zupełnie obcego autora do znanego i zachwycającego utworu. W jakimś stopniu jestem zawiedziona, nie podobało mi się zakończenie, raczej biorąc pod uwagę wszystkie fakty na temat poszczególnych bohaterów, nie mające podstaw, po drugie opis organów śledczych z samymi skorumpowanymi pracownikami też nie był wiarygodny. Poza tym były fragmenty ze zbyt drastycznym i opisami, po których czułam niesmak.

Na plus, oprócz szybkiej akcji, dodałabym to, że Harris potrafił mnie zaciekawić dalszymi wydarzeniami, tak że mimo wspomnianych ujemnych stron nie odłożyłam książki, ale praktycznie jednorazowo przeczytałam całość.

immortal15 | 2014-07-24

"Nie można zmarnować człowieka, który jest na tyle szalony by mówić prawdę"

"W umyśle kryją się pułapki niczym w średniowiecznym lochu - cuchnące zapominki, cele o butelkowatym kształcie wykute w skale, z zapadnią na górze. Nic stamtąd się nie wydostanie. Trzęsienie ziemi, zdrada strażników i iskry pamięci zapalają trujące gazy: stwory więzione przez długie lata wylatują na wolność, gotowe eksplodować bólem i popychać nas do gwałtownych czynów..."