Pierwotny strach

Tłumaczenie: Anna Polak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Primal Fear
Paulina Janik

Adwokat Martin Vail jest pozbawionym skrupułów aroganckim karierowiczem. Niezwykle skuteczny, stosuje wszelkie możliwe kruczki prawne, aby tylko odnieść zwycięstwo. Podejmuje się obrony Aarona Stamplera, oskarżonego o bestialskie zabójstwo arcybiskupa Chicago. Sprawa wydaje się z góry przegrana, więc Vail tym bardziej chce dowieść niewinności swego klienta. Stopniowo jednak ogarnia go niejasne przeczucie, że stał się marionetką w rękach prawdziwych morderców.

Na podstawie książki nakręcono film "Lęk pierwotny" z Richardem Gere'em w roli głównej.

źródło opisu: Zysk i S-ka ,2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiejskifilozof | 2014-06-17

Od dawna marzyłem o przeczytaniu dobrej sensacji.
W bibliotece wybrałem Pierwotny Strach autorstwa Wiliama Diehla.Już po okładce mogłem sprawdzić,że to powinna być być ta literatura o której marzyłem.
Fabuła książki zaczęła spełniać moje literackie potrzeby.Brutalnie zamordowany arcybiskup Chicago,na gorącym uczynku policja zatrzymuję 19 latka.
Chłopak,jest cały we krwi to tego trzyma w ręku pierścień arcybiskupa.
Dla prokuratury nie ma żadnych wyjaśnień to on zabił szanowanego duchownego.
Czy adwokat wybroni swego klienta ? Przyznam,że dalsza cześć książki bardzo mnie zaskakiwała.
Ale były też rzeczy,które mi się nie podobały.To były dłużyzny.
Nie wiem po co autor rozpisywał się o tym,jak się nalewa wino do kieliszków.
Ale to mimo,to dobra sensacja.Polecam tym co lubią takie książki.

Gośka | 2015-04-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Aaron Stampler ma dziewiętnaście lat i twarz anioła. Pochodzi z małej górniczej miejscowości, w której jedynym przeznaczeniem chłopaka jest zostać górnikiem, co absolutnie mu nie odpowiada. Jego niezwykła inteligencja sprawia, że jest wyalienowany, za jedyną przyjaciółkę i powiernicę mając nauczycielkę, która namawia go do szukania szczęścia poza osadą. Jako siedemnastolatek Aaron wyrusza na podbój świata, który kończy się w Chicago, gdzie chłopak trafia pod opiekę arcybiskupa, człowieka cieszącego się ogromnym poważaniem. Pewnej nocy ten wrażliwy, spokojny chłopak zostaje znaleziony na terenie kościoła, cały we krwi arcybiskupa, z nożem w ręku. Nie pamięta co się wydarzyło. Nie ma pojęcia kto bestialsko zabił księdza. Wie tylko, że to nie on, że na miejscu zbrodni był ktoś jeszcze, ktoś, kogo się bardzo bał.
Morderstwo popełnione na arcybiskupie wstrząsa chicagowskim światkiem, publika jest żądna krwi a Aaron staje się obiektem ogólnej nienawiści. Proces będzie pokazowy a jego...

Ramzes1988 | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

"Pierwotny strach" to świetna książka z pogranicza gatunków: dramatu sądowego, psychologii, thrillera.
Martin Vail jest człowiekiem sukcesu, jako adwokat wygrywa niemal każdą sprawę, klienci walą do niego drzwiami i oknami, jednak pewnego dnia dostaje sprawę pro bono, bez wynagrodzenia ma bronić młodego, niewinnie wyglądającego chłopaka-Aarona Stamplera. Stampler oskarżony jest o morderstwo biskupa, zabójstwo wstrząsnęło opinią publiczną, dowody są niepodważalne, chłopak wydaje się nie mieć szans. Vail angażuje całą swoją uwagę i talent w sprawę, z której nie zaczerpnie żadnych profitów materialnych.
Ta książka jest absolutnie kapitalna, a zakończenie totalnie mnie rozwaliło na łopatki, przy okazji polecam świetną ekranizację książki w świetnej obsadzie, z Richardem Gere'm i Edwardem Nortonem w rolach głównych :)

unbridled | 2011-09-15
Przeczytana: 15 września 2011

Ciekawa historia choć na dobre rozkręca się mniej więcej w połowie, przynajmniej ja się w tym momencie wciągnęłam. Momentami przynudzała ale szybki zwrot akcji i błyskawiczny bieg wydarzeń aż do końca powieści sprawiły, że jest to pozycja warta uwagi.

AlexDelaware | 2012-09-26

Bardzo dobra. Polecam.

KasiaM | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo wciągająca. Opowieść o bardzo inteligentnym psychopacie. Nie ma tu długich opisów, które spowalniają akcję. Czyta się bardzo szybko. Byłam pod wrażeniem bardzo charyzmatycznej postaci prawnika. Z pozoru typowy luzak. Często kiepsko ubrany, ale piekielnie dobry w opracowaniu strategii. Imponuje i jednocześnie przedstawia ułomność systemu. Pokazuje, że można znaleźć rozwiązanie z pozornie beznadziejnej sytuacji.

Ireth | 2016-08-21
Na półkach: Dawno temu, Przeczytane

Rewelacyjny thriller prawniczy,w którym nic nie jest takie jak się wydaje, a zakończenie daje prawdziwego kopa w nery

książek: 1920
Vinga | 2016-11-22