Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Barnard Andrzejewski
Wydawnictwo: Aramis
Wiseguy: Life in a Mafia Family
Guinevere7

Obejrzałeś juz film? A więc przeczytaj jeszcze ksiażkę! Bowiem cała jej zawartośc jest prawdą, szczerą prawdą i tylko prawdą. Dzieje "Chłopców z ferajny" to prawdziwy, fascynujący dokument, autentyczna relacja, swoista spowiedź przestępcy, książka daleka od literackiej fikcji, chocby nawet stworzonej przez tak wybitnych twórców, jak Mario Puzo. Skoro więc masz mocne nerwy i nie narzekasz na brak wyobraźni, potraktuj tę lekturę jako wewnętrzny kategoryczny imperatyw, swoistą własną "propozycję nie do odrzucenia", a zyskasz w zamian niezapomniane czytelnicze przeżycia.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

robofree | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Amerykański świat przestępczości zorganizowanej ze wszystkimi swoimi wynaturzeniami, gdzie najważniejszą wartością jest dolar. Trudno, będzie znaleźć kogokolwiek, kto choćby nie oglądał filmu w reżyserii Martina Scorsese z znakomitą obsadą. Na pewno nieliczni czytali książkę, która jak dla mnie też ma swoje walory i warto po nią sięgnąć.
Historia Henry'ego, który od najmłodszych lat zafascynowany był, środowiskiem przestępczym, imponowali mu silni ludzie w luksusowych samochodach i drogich garniturach, tzw. łebscy. Zaczął jako parkingowy w wieku 12 lat u jednego z bossów mafijnych, po czym przeszedł wszelkie szczeble mafijnej kariery, ostatecznie zostając świadkiem koronnym. Kiedy Henry był już zmuszony do współpracy z federalnymi, dla jednego z agentów FBI, było niezrozumiałe jak mógł on działać na tylu polach przestępczości: nielegalne zakłady, narkotyki, napady i wiele innych przestępstw. Jednocześnie mając układy z różnymi gangsterami od najważniejszych bossów po zwykłych...

hanterkaa | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Książka,która daje nam prawdziwy,niczym nieupiększony obraz światka przestępczego,w którym nie ma przebacz,a jeśli spodziewasz się śmierci, to tylko z ręki najlepszych przyjaciół.Ciekawa lektura opowiadająca o jednym z największych skoków w historii przestępczości.

Książka jest, o dziwo, znacznie mniej popularna niż film o tym tytule, który znają prawie wszyscy. Dla tych, którzy obejrzeli film i przeczytali spowiedź Henry'ego, ex-gangstera (który skorzystał z możiwości zostania świadkiem koronnym, w zamian za zeznania opisujące działalność jego grupy i pogrążenie byłych wspólnikow). Jest to powieść oparta na faktach, jedynie nazwiska zostały zmienione i inne szczegóły tego typu. Czy jest to kolejna książka byłego bandziora który próbuje usprawiediwić swoje czyny trudną młodością? Nie powiedziałabym- może nie pochodził z bogatej rodziny, ale pod mostem nie mieszkał. Z resztą nie mnie osądzać ludzi, mogę ocenić jedynie postać literacką i jej przedstawienie przez Autora. A w tym przypadku, choć portrety bohaterów nie były szczególnie głębokie, może za sprawą ich plastycznego opisu świetnie oddawały sywetki ludzi, których poznajemy w "Chopcach z ferajny".
Książka ta jest opisem- z perspektywy czasu- bandyckiego życia głównego bohatera i jego...

Zachwycona jestem książką bardzo prawdziwa historia świata gangsterów, świetnie napisana.
Doskonała,genialna książka wciąga niemożliwie...rewelacyjna:))

Grażyna | 2010-07-28
Przeczytana: 05 lipca 2010

Dla lubiących gangsterskie klimaty to naprawdę hit. Pozycja obowiązkowa do przeczytania.
Bardzo realistyczna.
Film to już klasyka gatunku /kto nie pamięta Roberta de Niro?/
Polecam jako bdb, tyle, że czyta się za szybko.

Linda | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: marzec 2014

No po prostu bomba lepsza książka niż jakiś "Ojciec chrzestny"Bez mydlenia oczu. Musze przyznać przerażające ale prawdziwe jak szybko można stracić kontakt z rzeczywistością i zacząć kręcić lewe interesy.Gdy się jest w takiej ferajnie niema odwrotu jest tylko śmierć, zadana przez mile uśmiechających się partnerów z ferajny jak tylko stracisz na chwile kontakt wzrokowy oni cię sprzątną. Interesy tej ferajny wydają się mi nie efektywne i mało skuteczne. "Zarabiają" i od razu wypuszczają forsę na jakieś panny lekkich obyczajów i gry, ale taka prawda. Trochę głupie ale czytałam z zapartym tchem dlatego taka ocena.

Rafał | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Główny bohater Henry Hill jako nastoletni chłopiec,nie chce prowadzić zwykłego,nudnego życia,tak jak jego ojciec,który go ciągle karci.Oszołomiony i zafascynowany gangsterskim życiem,podejmuje prace u lokalnego mafiosa jako "Chłopiec od wszystkiego".Jego wzorem do naśladowania,mentorem zostaje Tommy,który uczy Henry'ego wszystkiego od podstaw.Jak to najczęściej bywa,najłatwiej jest się pokłócić o pieniądze,o wpływy,o władzę.Duże ryby,zjadają małe rybki.Życie każdego mafiosa jest zazwyczaj krótkie.Jeśli ktoś go nie odstrzeli,to w najlepszym przypadku idzie siedzieć,lub zostaje świadkiem koronnym,sprzedając najlepszych przyjaciół,byleby uratować własną dupę.I tak jest w tym przypadku...Warto też obejrzeć film,który wg. mnie jest rewelacyjny,w gwiazdorskiej obsadzie: Robert De Niro,Ray Liotta,Joe Pesci.Oczywiście polecam.

Katarzyna | 2014-12-10

Pozycja obowiązkowa dla fanów filmów i książek o mafii. Pileggi szczegółowo przedstawił losy Henry'ego Hilla i innych "chłopców z ferajny".

Oczytany | 2017-09-17
Przeczytana: 12 września 2017

Kazik Staszewski w piosence „O kuchwa” śpiewa: „Chcemy być tacy, jak chłopcy z ferajny. Zajebisty film, fajny.” I o ile faktycznie dzieło Scorsese jest rewelacyjne, to książka Nicholasa Pileggi odrobinę mnie zawiodła.

Nicholas Pileggi urodził się 22 lutego 1933 w Nowym Yorku. Amerykański pisarz, scenarzysta i producent filmowy pochodzenia włoskiego. Napisał dwie powieści – „Chłopcy z ferajny” („Wiseguy: Life in a Mafia Family”) i „Casino” – o tematyce dotyczącej działania gangów i mafii w Stanach Zjednoczonych. Obie zostały zekranizowane przez Martina Scorsese. Pileggi wraz z Scorsesem był współautorem scenariuszy obu filmów. Obok scenariopisarstwa zajmuje się także działalnością producencką. W 1987 poślubił dziennikarkę i scenarzystkę Norę Ephron (autorkę scenariuszy do takich filmów, jak „Kiedy Harry poznał Sally” i „Bezsenność w Seattle” ), która zmarła w 2012.

„Chłopcy z Ferajny” to autentyczna historia Henry’ego Hilla. Jako kilkunastoletni chłopiec został przyjęty do...

KhalDrogo | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Długo mi to zajęło ale w końcu przeczytałem. I to nie dlatego że była nudna tylko dlatego że jest moja a zawsze na te pożyczone albo z biblioteki termin gonił :)
Historia Henry'ego Hilla - gangstera, który był chyba na każdym szczeblu nowojorskiej włoskiej mafii i znał jej działalność od podszewki. Historia z "happy endem" ale chyba nie takim jaki by sobie wyobrażał bohater na samym początku swojej przygody z wszelkiej maści kradzieżami, wymuszeniami czy hazardem. Bo Henry był bardzo wszechstronnym graczem nowojorskiego podziemia co sprawiło, że był ciągle zajęty i miał mnóstwo "spraw" do doglądania na co dzień.
Polecam tym którzy już widzieli kultowy film Martina Scorcesse jak i tym, którzy chcieliby od podszewki poznać życie nowojorskiego podziemia w latach 70-80 XX wieku.