Sleepers
Uśpieni
dona

Lorenzo, Tommy, John i Michael to typowe dzieci ulicy. Wychowują się na Manhattanie, w kwartale zamieszkałym przez imigrantów, zwanym Kuchnią Piekła. Obcując na co dzień z przemocą, pod okiem rządzących ulicą - i nie tylko - gangsterów uczą się trudnej sztuki przetrwania, pociechę i ratunek znajdując w chłopięcej przyjaźni. Rychło jednak trafiają przed sąd i w konsekwencji do domu poprawczego, gdzie rządzą reguły twardsze i brutalniejsze niż w Kuchni Piekła. Lorenzo Carcaterra nie zadowala się opisem dramatycznych zdarzeń i odkrywaniem okrucieństwa. Stawia też pytania o granice przyjaźni, lojalności, wolności i prawa.

źródło opisu: Okładka

Lilian | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Uwielbiam zarówno książkę jak i film.
Film chyba jest nawet lepszy (może to dzięki wspaniałym aktorom a może poprzez odwróconą akcję, gdzie do samego końca nie wiemy co tak naprawdę działo się w domu poprawczym).

Książka jest za to chronologiczna. Składa się z trzech części:
1. Dzieciństwo bohaterów, bardzo dobrze oddany klimat Kuchni Piekła, w której dorastali. Jedyny mój zarzut, że jest trochę za długa, momentami te wybryki i ich zabawy przestają już interesować.
2. Pobyt w poprawczaku. Nie dla ludzi o dużej wrażliwości, bardzo brutalna i przerażająca, niestety podobno oparta na autentycznych wydarzeniach.
3. Dla mnie najlepsza, sąd, intryga i nietuzinkowy przebieg procesu.

No i Michael. Jedna z ciekawszych postaci książkowych jakie spotkałam. Człowiek niesamowicie honorowy, prawdziwy przyjaciel.

Chyba mam słabość do tego imienia, bo podczas czytania "Żelaznego domu" też zakochałam się w Michaelu.

książek: 1964
Wojciech Gołębiewski | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Zaciekawiło mnie zestawienie daty wydania (1996) i wyniku na LC – 8,2 (281 ocen i 22 opinie), bo jeśli ten thriller jest tak świetny, to dlaczego ma tak mało ocen i opinii. Dodajmy, że autor zyskał tylko dziewięciu fanów na LC.

Wikipedia jest nader powściągliwa na jego temat:

„Lorenzo Carcaterra (born October 16, 1954, in Hell's Kitchen, New York) is an American writer. Hell's Kitchen is the setting for his most famous book, 'Sleepers', which was adapted as a 1996 film of the same name. In April 2009, he joined 'True/Stars as a blogger."

Dodajmy, że omawiana była drugą z dziewięciu opublikowanych. Wniosek, że zanosi się na raczej jednorazową moją znajomość z autorem, skoro przez ostatnie 22 lata sensacji nie wzbudził.
I jeszcze o filmie. Zagrali w nim m.in. Robert De Niro, Dustin Hoffman i Brad Pitt, a Wikipedia streszcza fabułę tak:

"Czterej chłopcy – Lorenzo, Michael, John i...

xlagoR | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Uśpieni autorstwa Lorenzo Carcaterry to książka niezwykła. To, co stanowi jej największą wartość, to fakt, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach i w zasadzie jest powieścią autobiograficzną. Carcaterra, jak pisze we wstępie oraz jak mówił w wywiadach, pozmieniał nazwiska i daty, ale historia jest prawdziwa. A historia ta nikogo nie pozostawia obojętnym.

To prawdziwy dramat w trzech aktach. Pierwsza część to opis dzieciństwa i dojrzewania głównych bohaterów w jednej z bardziej niebezpiecznych dzielnic Nowego Jorku - Kuchni Piekła, znanej szerzej pod jej angielską nazwą Hell's Kitchen. Czterej chłopcy: Lorenzo Carcaterra - Szekspir, John Reilly - Hrabia, Tommy Marcano - Masło oraz Michael Sullivan - Mikey, są młodzieńcami, których najwyższą wartością w życiu jest przyjaźń. Ich przyjaźń. Autor opisuje ich przygody pełne humorystycznych akcji, ciągłych dowcipów i nieustannej walki o przetrwanie w specyficznym środowisku Hell's Kitchen. Nie było to beztroskie życie. Chłopcy...

Lecter | 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Przerażająca książka tym bardziej,że oparta na faktach.Przerażająca a zarazem piękna.Nie będę streszczał fabuły albowiem nie o to chodzi.Natomiast jeżeli mam książkę ocenić to muszę przyznać,że przychodzi mi to z trudem. Problem polega na tym,że ciężko jest oceniać książki oparte na faktach. To tak jakbym oceniał czyjeś życie a przecież ani ja ani nikt inny nie jest od tego aby oceniać cudze życie.Każdy jest kowalem własnego losu a przecież każdemu z nas los przynosi coś innego i to od nas zależy jak będzie się nasze życie kształtować i kim będziemy bez względu na to co będzie przynosić nam kolejny dzień. Dlatego też trudno mi oceniać takie książki jedynie warsztat pisarski autora ale ja nie jestem w tej dziedzinie fachowcem.
Piekarza ocenia piekarz a pisarza winien ocienić pisarz.Ja mogę tylko wypowiedzieć się czy chleb mi smakuje i czy książka mi się podoba z tą różnicą,że inni mogą a wręcz na pewno będą mieli zgoła inne ode mnie na ten temat poglądy. Wracając do książki...

flameleaf | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 21 stycznia 2015

"Uśpieni" Lorenzo Carcaterry to historia, w której jest wszystko: doskonale skomponowana fabuła, bogaci wewnętrznie bohaterowie, realistyczne miejsce akcji, a wszystko to zgrabnie ujęte w śmiałą narrację.

Już od pierwszych stron bohaterowie są nam braćmi, a nieulukrowana rzeczywistość jest znacznie ciekawsza niż cukierkowy świat w większości książek.

To, co spotkało czwórkę chłopców, diametranie zmieniając ich życie, jest tylko jedną z historii, którą opowiada Lorenzo, bo tak naprawdę mamy możliwość śledzenia całego życia postaci, a nie tylko punktu zwrotnego i skrawków zdarzeń przed i po.

Trudno oddać w opinii charakter tej książki, jej nastrój zagadkowości i niepewności, a jednocześnie śmiechu, humoru i błyskotliwych dialogów.

Oscar Wilde powiedział kiedyś, żeby nie bać się cieni, bo one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
Lorenzo, Michael, John i Tommy poruszali się wśród takich cieni życia, z racji tego, że skazani byli na miejsce, w którym się urodzili, ale...

Asia | 2011-05-28

Czym jest przyjaźń? Wiem, że ile ludzi tyle będzie odpowiedzi na to pytanie. Dla niektórych przyjaźń jest to wzajemne zrozumienie, dla innych zaufanie. Jedno jest pewnie- przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu i właśnie tą wartość cenili sobie najbardziej bohaterowie powieści Lorenza Carcaterry pt: „Uśpieni” .
Życie czwórki głównych bohaterów nie było łatwe. Wychowywali się w dzielnicy, w której większość ludności stanowili imigranci a przestępstwa były tam na porządku dziennym. Ten złowrogi świat rządzony przez gangsterów nie bez powodu został nazwany Kuchnią Piekła. Pomimo rozmaitych niebezpieczeństw chłopcy czuli się tam szczęśliwi-był to w końcu ich dom.
Na pozór spokojne życie głównych bohaterów zmieniło się diametralnie a wszystko przez konsekwencje jednej nieprzemyślanej decyzji. Następstwem jednego błędu było dla nich pożegnanie się z dzieciństwem i wkroczenie do świata rządzonego przez bestialstwo, podłości i okrucieństwo, która zmieni ich na całe życie....

czytelnik | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Chyba mało kto z nas nie widział filmu pod tytułem "Uśpieni" opartego na książce Lorenza Carcaterry o tym samym tytule...
Oglądałam go wielokrotnie, aż w końcu postanowiłam zagłębić się w te papierowe wydanie autentycznej historii czwórki przyjaciół.
Chociaż filmowa adaptacja wcale nie odbiega od pierwowzoru, to pomija wiele wątków, które ciesze się, że poznałam.

I gdy już jestem po, trudne staje się dla mnie sklecenie kilku słów, by i Was zachęcić.
Dlaczego?
Bo w trakcie czytania lektura wielokrotnie poraziła mi umysł i wstrzymała oddech.

Bawi i smuci. Zwątpienie i rozpacz przeplatają się z nieustraszonością i braterstwem.
Przygnębia, pokazując okrucieństwo świata zgotowane przez ludzi.
Pokrzepia, akcentując niezwykłą siłę prawdziwej przyjaźni.

Akcja książki wciągnęła mnie na ulice Kuchni Piekła.
Doświadczyłam panujących tam trudnych warunków życia, poznałam obowiązujące wówczas zasady, ale także i zaznałam radości bycia urwisem.
John, Tommy, Mike i Lorenzo... Wraz z nimi i...

moonlighting | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Poruszająca do głębi. Natychmiast poczułam sympatię do głównych bohaterów, dlatego tym trudniej było mi się zdystansować do ich dalszych, bolesnych doświadczeń. Tej książki nie czyta się strona po stronie, ją się pochłania za jednym zamachem. Przejmująca, na mnie osobiści wywarła wielkie wrażenie.

pablo133 | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Ksiazka naprawde godna polecenia,czasami zartobliwa,dajaca wiele do myslenia,historia opowiedziana naprawde po mistrzowsku bez upiekszania ale opowiedziana jezykiem prostym i jednoczesnie zrozumialym.Kilka lat temu widzialem film,tez klasyka.

Joanna Miller | 2013-04-06

Do przeczytania książki skłonił mnie film, zazwyczaj staram się tego unikać, ale wiem, że często też film nie oddaje tego wszystkiego co książka. Polecam, dobra lektura poruszająca temat, z którym ja osobiście niezbyt często spotykam się w książkach. Książka pozwala na refleksję na temat przyjaźni, reguł i pewnych granic, które można przekraczać.