Uśpieni

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skorpion". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Sleepers
83-86868-54-6
Uśpieni
dona

Lorenzo, Tommy, John i Michael to typowe dzieci ulicy. Wychowują się na Manhattanie, w kwartale zamieszkałym przez imigrantów, zwanym Kuchnią Piekła. Obcując na co dzień z przemocą, pod okiem rządzących ulicą - i nie tylko - gangsterów uczą się trudnej sztuki przetrwania, pociechę i ratunek znajdując w chłopięcej przyjaźni. Rychło jednak trafiają przed sąd i w konsekwencji do domu poprawczego, gdzie rządzą reguły twardsze i brutalniejsze niż w Kuchni Piekła. Lorenzo Carcaterra nie zadowala się opisem dramatycznych zdarzeń i odkrywaniem okrucieństwa. Stawia też pytania o granice przyjaźni, lojalności, wolności i prawa.

Lecter | 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Przerażająca książka tym bardziej,że oparta na faktach.Przerażająca a zarazem piękna.Nie będę streszczał fabuły albowiem nie o to chodzi.Natomiast jeżeli mam książkę ocenić to muszę przyznać,że przychodzi mi to z trudem. Problem polega na tym,że ciężko jest oceniać książki oparte na faktach. To tak jakbym oceniał czyjeś życie a przecież ani ja ani nikt inny nie jest od tego aby oceniać cudze życie.Każdy jest kowalem własnego losu a przecież każdemu z nas los przynosi coś innego i to od nas zależy jak będzie się nasze życie kształtować i kim będziemy bez względu na to co będzie przynosić nam kolejny dzień. Dlatego też trudno mi oceniać takie książki jedynie warsztat pisarski autora ale ja nie jestem w tej dziedzinie fachowcem.
Piekarza ocenia piekarz a pisarza winien ocienić pisarz.Ja mogę tylko wypowiedzieć się czy chleb mi smakuje i czy książka mi się podoba z tą różnicą,że inni mogą a wręcz na pewno będą mieli zgoła inne ode mnie na ten temat poglądy. Wracając do książki...

Asia | 2011-05-28

Czym jest przyjaźń? Wiem, że ile ludzi tyle będzie odpowiedzi na to pytanie. Dla niektórych przyjaźń jest to wzajemne zrozumienie, dla innych zaufanie. Jedno jest pewnie- przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu i właśnie tą wartość cenili sobie najbardziej bohaterowie powieści Lorenza Carcaterry pt: „Uśpieni” .
Życie czwórki głównych bohaterów nie było łatwe. Wychowywali się w dzielnicy, w której większość ludności stanowili imigranci a przestępstwa były tam na porządku dziennym. Ten złowrogi świat rządzony przez gangsterów nie bez powodu został nazwany Kuchnią Piekła. Pomimo rozmaitych niebezpieczeństw chłopcy czuli się tam szczęśliwi-był to w końcu ich dom.
Na pozór spokojne życie głównych bohaterów zmieniło się diametralnie a wszystko przez konsekwencje jednej nieprzemyślanej decyzji. Następstwem jednego błędu było dla nich pożegnanie się z dzieciństwem i wkroczenie do świata rządzonego przez bestialstwo, podłości i okrucieństwo, która zmieni ich na całe życie....

flameleaf | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 21 stycznia 2015

"Uśpieni" Lorenzo Carcaterry to historia, w której jest wszystko: doskonale skomponowana fabuła, bogaci wewnętrznie bohaterowie, realistyczne miejsce akcji, a wszystko to zgrabnie ujęte w śmiałą narrację.

Już od pierwszych stron bohaterowie są nam braćmi, a nieulukrowana rzeczywistość jest znacznie ciekawsza niż cukierkowy świat w większości książek.

To, co spotkało czwórkę chłopców, diametranie zmieniając ich życie, jest tylko jedną z historii, którą opowiada Lorenzo, bo tak naprawdę mamy możliwość śledzenia całego życia postaci, a nie tylko punktu zwrotnego i skrawków zdarzeń przed i po.

Trudno oddać w opinii charakter tej książki, jej nastrój zagadkowości i niepewności, a jednocześnie śmiechu, humoru i błyskotliwych dialogów.

Oscar Wilde powiedział kiedyś, żeby nie bać się cieni, bo one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
Lorenzo, Michael, John i Tommy poruszali się wśród takich cieni życia, z racji tego, że skazani byli na miejsce, w którym się urodzili, ale...

moonlighting | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Poruszająca do głębi. Natychmiast poczułam sympatię do głównych bohaterów, dlatego tym trudniej było mi się zdystansować do ich dalszych, bolesnych doświadczeń. Tej książki nie czyta się strona po stronie, ją się pochłania za jednym zamachem. Przejmująca, na mnie osobiści wywarła wielkie wrażenie.

pablo133 | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Ksiazka naprawde godna polecenia,czasami zartobliwa,dajaca wiele do myslenia,historia opowiedziana naprawde po mistrzowsku bez upiekszania ale opowiedziana jezykiem prostym i jednoczesnie zrozumialym.Kilka lat temu widzialem film,tez klasyka.

Joanna Miller | 2013-04-06

Do przeczytania książki skłonił mnie film, zazwyczaj staram się tego unikać, ale wiem, że często też film nie oddaje tego wszystkiego co książka. Polecam, dobra lektura poruszająca temat, z którym ja osobiście niezbyt często spotykam się w książkach. Książka pozwala na refleksję na temat przyjaźni, reguł i pewnych granic, które można przekraczać.

Karolina | 2013-12-21
Przeczytana: 2012 rok

Obejrzałam również film obie pozycje godne polecenia.Kiedy ją czytałam nie chciałam żeby się kończyła.Byłam zaszokowana ze ta historia zdarzyła się naprawdę

Ania | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić
Przeczytana: 24 lutego 2015

Temat trudny, ale ważny. Ciekawi do samego końca, naprawdę warto przeczytać.

Czytelnik_Anonimowy | 2015-01-18

Bardzo żałuję, że najpierw obejrzałem film na podstawie tej powieści - zresztą świetny. Książka jest naprawdę wybitna. Polecam. 9/10

Tomek G | 2015-08-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Poruszająca książka obnażająca naturę człowieka, który posiadając choć trochę władzy jest zdolny do przerażających zachowań wobec słabszych, by tylko dać upust swojej frustracji. Pokazuje również co chory system robi z człowiekiem, jak traumatyczne przeżycia wpływają na osobowość. Czy ktoś jest w stanie sobie z tym poradzić czy nie.