Uśpieni

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skorpion". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Sleepers
83-86868-54-6
Uśpieni
dona

Lorenzo, Tommy, John i Michael to typowe dzieci ulicy. Wychowują się na Manhattanie, w kwartale zamieszkałym przez imigrantów, zwanym Kuchnią Piekła. Obcując na co dzień z przemocą, pod okiem rządzących ulicą - i nie tylko - gangsterów uczą się trudnej sztuki przetrwania, pociechę i ratunek znajdując w chłopięcej przyjaźni. Rychło jednak trafiają przed sąd i w konsekwencji do domu poprawczego, gdzie rządzą reguły twardsze i brutalniejsze niż w Kuchni Piekła. Lorenzo Carcaterra nie zadowala się opisem dramatycznych zdarzeń i odkrywaniem okrucieństwa. Stawia też pytania o granice przyjaźni, lojalności, wolności i prawa.

xlagoR | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Uśpieni autorstwa Lorenzo Carcaterry to książka niezwykła. To, co stanowi jej największą wartość, to fakt, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach i w zasadzie jest powieścią autobiograficzną. Carcaterra, jak pisze we wstępie oraz jak mówił w wywiadach, pozmieniał nazwiska i daty, ale historia jest prawdziwa. A historia ta nikogo nie pozostawia obojętnym.

To prawdziwy dramat w trzech aktach. Pierwsza część to opis dzieciństwa i dojrzewania głównych bohaterów w jednej z bardziej niebezpiecznych dzielnic Nowego Jorku - Kuchni Piekła, znanej szerzej pod jej angielską nazwą Hell's Kitchen. Czterej chłopcy: Lorenzo Carcaterra - Szekspir, John Reilly - Hrabia, Tommy Marcano - Masło oraz Michael Sullivan - Mikey, są młodzieńcami, których najwyższą wartością w życiu jest przyjaźń. Ich przyjaźń. Autor opisuje ich przygody pełne humorystycznych akcji, ciągłych dowcipów i nieustannej walki o przetrwanie w specyficznym środowisku Hell's Kitchen. Nie było to beztroskie życie. Chłopcy...

Lecter | 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Przerażająca książka tym bardziej,że oparta na faktach.Przerażająca a zarazem piękna.Nie będę streszczał fabuły albowiem nie o to chodzi.Natomiast jeżeli mam książkę ocenić to muszę przyznać,że przychodzi mi to z trudem. Problem polega na tym,że ciężko jest oceniać książki oparte na faktach. To tak jakbym oceniał czyjeś życie a przecież ani ja ani nikt inny nie jest od tego aby oceniać cudze życie.Każdy jest kowalem własnego losu a przecież każdemu z nas los przynosi coś innego i to od nas zależy jak będzie się nasze życie kształtować i kim będziemy bez względu na to co będzie przynosić nam kolejny dzień. Dlatego też trudno mi oceniać takie książki jedynie warsztat pisarski autora ale ja nie jestem w tej dziedzinie fachowcem.
Piekarza ocenia piekarz a pisarza winien ocienić pisarz.Ja mogę tylko wypowiedzieć się czy chleb mi smakuje i czy książka mi się podoba z tą różnicą,że inni mogą a wręcz na pewno będą mieli zgoła inne ode mnie na ten temat poglądy. Wracając do książki...

Asia | 2011-05-28

Czym jest przyjaźń? Wiem, że ile ludzi tyle będzie odpowiedzi na to pytanie. Dla niektórych przyjaźń jest to wzajemne zrozumienie, dla innych zaufanie. Jedno jest pewnie- przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu i właśnie tą wartość cenili sobie najbardziej bohaterowie powieści Lorenza Carcaterry pt: „Uśpieni” .
Życie czwórki głównych bohaterów nie było łatwe. Wychowywali się w dzielnicy, w której większość ludności stanowili imigranci a przestępstwa były tam na porządku dziennym. Ten złowrogi świat rządzony przez gangsterów nie bez powodu został nazwany Kuchnią Piekła. Pomimo rozmaitych niebezpieczeństw chłopcy czuli się tam szczęśliwi-był to w końcu ich dom.
Na pozór spokojne życie głównych bohaterów zmieniło się diametralnie a wszystko przez konsekwencje jednej nieprzemyślanej decyzji. Następstwem jednego błędu było dla nich pożegnanie się z dzieciństwem i wkroczenie do świata rządzonego przez bestialstwo, podłości i okrucieństwo, która zmieni ich na całe życie....

flameleaf | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 21 stycznia 2015

"Uśpieni" Lorenzo Carcaterry to historia, w której jest wszystko: doskonale skomponowana fabuła, bogaci wewnętrznie bohaterowie, realistyczne miejsce akcji, a wszystko to zgrabnie ujęte w śmiałą narrację.

Już od pierwszych stron bohaterowie są nam braćmi, a nieulukrowana rzeczywistość jest znacznie ciekawsza niż cukierkowy świat w większości książek.

To, co spotkało czwórkę chłopców, diametranie zmieniając ich życie, jest tylko jedną z historii, którą opowiada Lorenzo, bo tak naprawdę mamy możliwość śledzenia całego życia postaci, a nie tylko punktu zwrotnego i skrawków zdarzeń przed i po.

Trudno oddać w opinii charakter tej książki, jej nastrój zagadkowości i niepewności, a jednocześnie śmiechu, humoru i błyskotliwych dialogów.

Oscar Wilde powiedział kiedyś, żeby nie bać się cieni, bo one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
Lorenzo, Michael, John i Tommy poruszali się wśród takich cieni życia, z racji tego, że skazani byli na miejsce, w którym się urodzili, ale...

moonlighting | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Poruszająca do głębi. Natychmiast poczułam sympatię do głównych bohaterów, dlatego tym trudniej było mi się zdystansować do ich dalszych, bolesnych doświadczeń. Tej książki nie czyta się strona po stronie, ją się pochłania za jednym zamachem. Przejmująca, na mnie osobiści wywarła wielkie wrażenie.

pablo133 | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Ksiazka naprawde godna polecenia,czasami zartobliwa,dajaca wiele do myslenia,historia opowiedziana naprawde po mistrzowsku bez upiekszania ale opowiedziana jezykiem prostym i jednoczesnie zrozumialym.Kilka lat temu widzialem film,tez klasyka.

czytelnik | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Chyba mało kto z nas nie widział filmu pod tytułem "Uśpieni" opartego na książce Lorenza Carcaterry o tym samym tytule...
Oglądałam go wielokrotnie, aż w końcu postanowiłam zagłębić się w te papierowe wydanie autentycznej historii czwórki przyjaciół.
Chociaż filmowa adaptacja wcale nie odbiega od pierwowzoru, to pomija wiele wątków, które ciesze się, że poznałam.

I gdy już jestem po, trudne staje się dla mnie sklecenie kilku słów, by i Was zachęcić.
Dlaczego?
Bo w trakcie czytania lektura wielokrotnie poraziła mi umysł i wstrzymała oddech.

Bawi i smuci. Zwątpienie i rozpacz przeplatają się z nieustraszonością i braterstwem.
Przygnębia, pokazując okrucieństwo świata zgotowane przez ludzi.
Pokrzepia, akcentując niezwykłą siłę prawdziwej przyjaźni.

Akcja książki wciągnęła mnie na ulice Kuchni Piekła.
Doświadczyłam panujących tam trudnych warunków życia, poznałam obowiązujące wówczas zasady, ale także i zaznałam radości bycia urwisem.
John, Tommy, Mike i Lorenzo... Wraz z nimi i...

Joanna Miller | 2013-04-06

Do przeczytania książki skłonił mnie film, zazwyczaj staram się tego unikać, ale wiem, że często też film nie oddaje tego wszystkiego co książka. Polecam, dobra lektura poruszająca temat, z którym ja osobiście niezbyt często spotykam się w książkach. Książka pozwala na refleksję na temat przyjaźni, reguł i pewnych granic, które można przekraczać.

Aga_E_Book_Book | 2017-02-26
Przeczytana: luty 2017

Nie wiem czy to kwestia tak doskonałych książek, czy może stałam się wrażliwszą osobą, ale niezaprzeczalnym jest fakt, że „Uśpieni” wzruszyli mnie do granic możliwości. Wylewałam łzy nad losem niewinnych dzieci, które być może wychowywały się w złym miejscu i przez to, ich życie zostało złamane. Płakałam nad losem dzieci, które stały się ofiarami okrutnych i bezlitosnych katów, którzy spowodowali, że serca i dusze tych chłopców umarły. Płakałam nad losem dorosłych już mężczyzn, którzy co noc budzili się przerażeni obrazami powracającymi do nich niczym upiory, nad losem mężczyzn którzy w obronie swojego życia, sami stali się oprawcami.

Wzruszająca, poruszająca i dająca do myślenia, napisana doskonałym językiem, cudownie wyważona, fantastyczna – taka jest książka Lorenzo Cacaterry – oparta na faktach, powieść opisująca horror przez jaki przeszedł autor i trzech jego najlepszych przyjaciół. Ta książka warta jest każdej poświęconej jej chwili, pozostawia wyraźny ślad w umyśle...

Karolina | 2013-12-21
Przeczytana: 2012 rok

Obejrzałam również film obie pozycje godne polecenia.Kiedy ją czytałam nie chciałam żeby się kończyła.Byłam zaszokowana ze ta historia zdarzyła się naprawdę