Uśpieni

Okładka książki Uśpieni Lorenzo Carcaterra
Okładka książki Uśpieni
Lorenzo Carcaterra Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Uśpieni (1996) Seria: Skorpion [Prószyński i S-ka] kryminał, sensacja, thriller
Skorpion [Prószyński i S-ka]
Sleepers
Prószyński i S-ka
Paweł Lipszyc
Ekranizacje:
Uśpieni (1996)
Uśpieni

Okładka książki Niebezpieczne kobiety Lorenzo Carcaterra, Michael Connelly, John Connolly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, J.A. Jance, Andrew Klavan, Elmore Leonard, Laura Lippman, Salvatore Albert Lombino, Walter Mosley, Joyce Carol Oates, Anne Perry, Ian Rankin, S. J. Rozan
Niebezpieczne ... Lorenzo Carcaterra,...

Książka jest niezwykła. Oparta na prawdziwych wydarzeniach jest swoista autobiografią.
Wzruszająca, poruszająca i dająca do myślenia.
Akcja książki wciągnęła mnie na ulice Hells Kitchen.
Kuchnia Piekła pełna przemocy, brudnych interesów.
Zagłębiamy się w świat, którego brutalność i bezwzględność przyćmiewa jakiekolwiek wydarzenia, które miały miejsce w Kuchni Piekła.
Historia jaka spotkała czwórkę chłopców, diametralnie zmieniając ich życie.

"Uśpieni" to jest to piękna opowieść o przyjaźni i jest warta poznania i przeczytania.
Widziałam dawno temu film który jest równie genialny

Wzruszająca, poruszająca i dająca do myślenia.
Akcja książki wciągnęła mnie na ulice Hells Kitchen.
Kuchnia Piekła pełna przemocy, brudnych interesów.

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z czytaniem 🥹❤️ nie zmieniłabym jej na żadna inną to był godny kandydat na start.Smutna wstrząsająca historia przedstawiająca realia życia w ciężkich i niesprzyjających warunkach do rozwoju i szczęśliwego,spokojnego dorastania.Tak wiele niesprawiedliwości z którymi muszą zmierzyć sie dość młodzi chłopcy w walce o lepsze życie.Namacalny jest klimat brudnej niesprawiedliwej i często brutalnej Kuchni Piekła.Lecz pomimo tylu przeciwności losu historia jest poruszającą daje nadzieję.Kibicowałam z całego serca tym młodym mężczyznom w walce o lepsze jutro,do której stanęli razem ramię w ramię.Przyjaźń miłość sprawiedliwość i zemsta to są słowa które kojarzą mi się z tym dziełem.Na zawsze będę pamiętać o tych młodych chłopcach,którym przyszło dorosnąć tak szybko choć nie mieli na to wpływu :c Jeśli szukacie czegoś w podobnym tonie to nasuwa mi sie od razu na myśl serial Shameless (w amerykańskiej wersji nie tej brytyjskiej) i książka Małe Życie.

„Uśpieni” to wstrząsająca opowieść o przyjaźni, lojalności i sprawiedliwości. Czterech chłopców mieszka na Manhattanie w dzielnicy, zwanej Kuchnią Piekła. Ich dzieciństwo na co dzień ściera się z ubóstwem, przemocą domową, szarą strefą i lokalną gangsterką. Pewnego dnia, przez jeden głupi żart, podczas którego ucierpiała jedna osoba, zostają skazani i trafiają do domu poprawczego w Wilkinson.

W tym miejscu spotykają się z brutalnością, molestowaniem, okrucieństwem i torturami. W tej części książki, autor przedstawia heroiczną walkę dzieciaków o człowieczeństwo, wolność, o przetrwanie. Kiedy wychodzą, każdy z nich idzie własną ścieżka, ale po 11 latach ich losy znowu się krzyżują. Rozpoczyna się walka o sprawiedliwość w niezwykle kunsztownie przygotowanym procesie sądowym.

Na motywach powieści powstał świetny film o tym samym tytule, z gwiazdorską obsadą. Nie wiem ile razy go oglądałam, bo choć historia jest dramatyczna, lubię do niego wracać. Książkę zakupiłam niedawno, używaną, za horrendalną cenę, ale musiałam ją mieć. I było warto. Rewelacyjnie napisana, ale opisy tragedii, która rozegrała się w Wilkinson są mocne i nie dla każdego. A jednak polecam „Uśpionych”, daje do myślenia.

Na samym końcu nasuwa się pytanie: czy zemsta daje ulgę?

Swietnie napisana ksiazka, historia grupy przyjaciol z nowojorskiej dzielnicy Hell's Kitchen - historia przyjazni, ktora przetrwala mimo najwiekszych koszmarow i przeciwnosci losu. Ich domem byla ulica, poprawczak stal sie pieklem.

To historia o dorastaniu w ekstremalnych warunkach, o honorze i w koncu historia zemsty. Jedno zdarzenie, ktore jak lawina, pociagnelo za soba splot okrutnych zdarzen. Jeden wystepek, za ktore chlopcy musieli zaplacic naprawde wysoka cene.

Czyta sie genialnie, a na kanwie ksiazki powstal swietny film z Bradem Pittem, Robertem De Niro oraz Kevinem Baconem.

Polecam!

Świetna książka naprawdę polecam każdemu
Jest to historia czterech chłopców którzy przez swój wygłup z dzieciństwa zmieniają całkowicie swoje życie Tommy Marcano Lorenzo Carcaterra John Reilly oraz Michael Sullivan trafiają do poraeczaka gdzie są molestowani przez czterech strażników kiedy wychodzą z poprawczaka Tommy i John postanawiają się zemścić

Świetna książka naprawdę polecam każdemu

Uwielbiam zarówno książkę jak i film.
Film chyba jest nawet lepszy (może to dzięki wspaniałym aktorom a może poprzez odwróconą akcję, gdzie do samego końca nie wiemy co tak naprawdę działo się w domu poprawczym).

Książka jest za to chronologiczna. Składa się z trzech części:
1. Dzieciństwo bohaterów, bardzo dobrze oddany klimat Kuchni Piekła, w której dorastali. Jedyny mój zarzut, że jest trochę za długa, momentami te wybryki i ich zabawy przestają już interesować.
2. Pobyt w poprawczaku. Nie dla ludzi o dużej wrażliwości, bardzo brutalna i przerażająca, niestety podobno oparta na autentycznych wydarzeniach.
3. Dla mnie najlepsza, sąd, intryga i nietuzinkowy przebieg procesu.

No i Michael. Jedna z ciekawszych postaci książkowych jakie spotkałam. Człowiek niesamowicie honorowy, prawdziwy przyjaciel.

Chyba mam słabość do tego imienia, bo podczas czytania "Żelaznego domu" też zakochałam się w Michaelu.

Uwielbiam zarówno książkę jak i film.

Książka jest za to chronologiczna. Składa się z trzech części:

Zaciekawiło mnie zestawienie daty wydania (1996) i wyniku na LC – 8,2 (281 ocen i 22 opinie),bo jeśli ten thriller jest tak świetny, to dlaczego ma tak mało ocen i opinii. Dodajmy, że autor zyskał tylko dziewięciu fanów na LC.

Wikipedia jest nader powściągliwa na jego temat:

„Lorenzo Carcaterra (born October 16, 1954, in Hell's Kitchen, New York) is an American writer. Hell's Kitchen is the setting for his most famous book, 'Sleepers', which was adapted as a 1996 film of the same name. In April 2009, he joined 'True/Stars as a blogger."

Dodajmy, że omawiana była drugą z dziewięciu opublikowanych. Wniosek, że zanosi się na raczej jednorazową moją znajomość z autorem, skoro przez ostatnie 22 lata sensacji nie wzbudził.
I jeszcze o filmie. Zagrali w nim m.in. Robert De Niro, Dustin Hoffman i Brad Pitt, a Wikipedia streszcza fabułę tak:

"Czterej chłopcy – Lorenzo, Michael, John i Tommy – zostają umieszczeni w zakładzie poprawczym za napad na sprzedawcę hot-dogów. Podczas pobytu są torturowani i gwałceni przez strażników, którymi dowodzi Sean Nokes. Po jedenastu latach John i Tommy spotykają swojego oprawcę w barze i mordują na oczach świadków. Dwaj pozostali – dziennikarz Lorenzo oraz prawnik Michael – postanawiają ratować przyjaciół".

Wydawało mnie się, że nie lubię tematyki więziennej czy domów poprawczych, jednak po 5 tomach „Skazańca” Spadły zmieniłem zdanie i ochoczo przystąpiłem do tej książki, a skończyłem z mieszanymi uczuciami, bo taka doza okrucieństwa i „brudów” negatywnie wpływa na moje poczucie estetyki.

Tak sobie figluję, bo fabuła jest paskudna, ale wstrząsająca i wiarygodna, podobno autobiograficzna, więc nie mam innego wyjścia jak dać 8 gwiazdek w kategorii kryminałów i przestrzec Państwa, że nie jest to książka dla wrażliwych.

Wikipedia jest nader powściągliwa na jego temat:

„Lorenzo Carcaterra (born October 16, 1954, in Hell's ...

Warta przeczytania.

Warta przeczytania.

Dobra książka , ale wolę film

Dobra książka , ale wolę film

Przez niektóre opisy z tej książki przeczytałam ją na 2 podejścia, z dwumiesięczną przerwą pomiędzy.
Naprawdę poskładała mnie ta książka

Naprawdę poskładała mnie ta książka