Ag2S

Podczas stanu wojennego Teresa Torańska przeprowadziła cykl słynnych wywiadów zatytułowany Oni. Skłoniła do szczerej rozmowy komunistów rządzących Polską, którym udało się zrobić z niej PRL. Zarząd Polskiego Pen-Clubu uhonorował wywiady nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego. Aktualna edycja została rozszerzona i uzupełniona o dwie rozmowy, a także zaopatrzona w indeksy oraz ponad 250 unikatowych zdjęć archiwalnych pochodzących ze zbiorów prywatnych bohaterów książki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Roman Dłużniewski | 2016-12-25

Kolejna książka, której nie chcę oceniać. Lektura doprowadzała mnie do pasji. Nie ze względu na formę, bo Torańska to dobra pisarka - reportażystka, ale ze względu na jej rozmówców. Ci ludzie powinni gnić w więzieniach a nie siedzieć przy kawiarnianym stoliku opowiadając durne anegdoty i bredząc o swoim umiłowaniu ojczyzny oraz o wyższej konieczności. Na pohybel im wszystkim!!

almos | 2014-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Klasyka i arcydzieło reportażu. Książka czytana i studiowana na wydziałach historycznych i politologicznych uniwersytetów. Torańska przeprowadziła te wywiady z siedmioma polskimi działaczami komunistycznymi w latach 80-tych, gdy wiadomo było, że cały system jest spróchniały do cna, skorumpowany, i egzystuje tylko dzięki gołej sile. Wszyscy się zastanawiali kiedy to runie. A niektórzy rozmówcy Torańskiej wciąż wierzyli w komunizm! Wciąż myśleli że ideały dadzą się zrealizować w praktyce. Rzecz nie jest istotna jako źródło historyczne (wszelkie wspomnienia są wątpliwymi źródłami) ale jako świadectwo mentalności komunistów, ich sposobu myślenia – bezcenna.

Najbardziej porażający jest dla mnie wywiad z Jakubem Bermanem, który był częścią trójcy rządzącej Polską w mrocznych czasach stalinowskich (pozostali to Hilary Minc i Bolesław Bierut). Człowiek ten, który ma krew na rękach, usprawiedliwia zbrodnie stalinowskie wyższą koniecznością. Nie obchodzi go to, że po drodze do komunizmu...

Ewa K | 2012-04-02
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Było ich siedmiu… „siedmiu wspaniałych” czy siedmiu krasnoludków?
Zacznijmy jeszcze raz…

Było ich SIEDMIORO. Łącząc poprzednie określenia mogłabym powiedzieć Siedmioro Wspaniałych Czerwonych. Nie, nie dlatego, że mieli czapki na wzór krasnoludków. Po prostu byli KOMUNISTAMI – dosłownie i w przenośni oddani ideologii marksizmu. Poznajmy ich zatem: Jakub Berman, Edward Ochab, Wiktor Kłosiewicz, Roman Werfel, Leon Chajn, Stanisław Staszewski i żona czołowego komunisty – Julia Mincowa. Stanowili plejadę gwiazd partyjnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sprawowali swego czasu najważniejsze funkcje w państwie i byli przekonani, że wszystko, co czynią, robią dla dobra narodu. Z czasem ta partia, na łonie której wzrastali, wyrzekła się ich. Wtedy oni postanowili o tym opowiedzieć…

Znalazła się znakomita słuchaczka, która podjęła się spisania rozmów z tymi politycznymi gwiazdami PRL-u. Teresa Torańska, dziennikarka, od której wielu współczesnych powinno się uczyć rzemiosła,...

JesteśTymCoCzytasz | 2018-06-13

Teresa Torańska to postać kontrowersyjna, ale stworzyła książkę, która jest wyjątkowym źródłem wiedzy historycznej.
Mamy przed sobą wywiady z siedmioma działaczami komunistycznymi, m.in. z Jakubem Bermanem, Edwardem Ochabem czy Stefanem Staszewskim. Pomysł przeprowadzenia wywiadów z tymi postaciami wcielony w życie w samą porę ponieważ, na przykład Berman, zmarł w trakcie autoryzacji wywiadu.
Czytając te relacje, należy stale mieć z tyłu głowy, iż to, co nam serwują, to często półprawdy. Czy można się temu dziwić? Łącząc to, co otrzymamy w lekturze, z tym co przemilczane, mamy dopiero szansę zliżyć się do, jako takiej, rzeczywistości.
Tytuł "Oni" dla nas ma wydźwięk oczywisty. Natomiast istnieli także "Oni" dla "Onych". Przywódcy radzieccy byli sojusznikami, ale bywali także antagonistami. Przeczytamy o tym jak polscy komuniści świecili za Gomułkę oczami przed Stalinem, o zakulisowych konfliktach między działaczami, o ideach jakie przyświecały każdemu z osobna i czy pozostali tym...

Bartek | 2013-07-10

Świetne wywiady. Polscy komuniści, którzy prowadzili robotników i pracujących chłopów do walki o Polskę Ludową, bronią swoich racji. Działali w trudnych warunkach, pod presją wroga wewnętrznego i zagranicznego, w czasach zimnej wojny. Przyznają się do popełnionych błędów. Nie kryją nadużyć, które miały wtedy miejsce w Polsce. Nie wszystko też od nich zależało, ale na ile było to możliwe bronili suwerenności Polski. Wywiady Torańskiej pozwolą przyszłym pokoleniom zrozumieć, że polscy komuniści byli jednocześnie wielkimi patriotami.

Imachuemanch | 2015-06-07

Pozycja byłaby o wiele bardziej wartościowa i przyjemna w lekturze, gdyby Torańska w ogóle się nie odzywała i pozwoliła mówić tym, co mają coś ciekawego do powiedzenia.
Chamstwo i pretensjonalność Torańskiej to żenada i uczyniło to z niej troglodytę, czego nie omieszkali wytykać jej rozmówcy.

| 2013-08-18

Zabierałam się za książkę Teresy Torańskiej "Oni" już od dłuższego czasu.Nie sięgałam po jej reportaże i wywiady ponieważ bałam się, że będzie w nich za dużo opozycyjnej buty. Jednak czekało mnie miłe rozczarowanie.
Najlepsze z książki: Torańska pozwala mówić swoich rozmówcom, nie wchodzi w słowo, nie przerywa, nie ocenia. Kulturalny wywiad z pełnym szacunkiem dla adwersarzy.
Najgorsze z książki: Betonowe niejednokrotnie postawy peerelowskich dygnitarzy i budzące strach wspomnienia z lat Wielkiej Czystki w ZSRR.
Polecam książkę: wszystkim, którzy lubią reportaże i cenią sobie interesujące wywiady oraz osobom, które ciekawi PRL.

viola | 2011-03-09

Arcyciekawe, bardzo ważne dla zrozumienia powojennej historii Polski, rozmowy (albo raczej często, próby rozmów) z działaczami, tworzącymi socjalistyczną (jak sami twierdzą, komunizmu w Polsce nie udało się osiągnąć...) rzeczywistość naszego kraju. Trudne wywiady, jak to u Torańskiej; bez taryfy ulgowej dla rozmówców, ukazujące mechanizmy myślenia ludzi, którzy podporządkowywali własny naród komunistycznej ideologii.

Momentami przerażające.

Konieczna lektura.

Mateusz | 2015-01-22

Zbiór siedmiu wywiadów, które Teresa Torańska przeprowadziła z dygnitarzami i czołowymi działaczami polskiego realnego komunizmu (w tym z dwoma naprawdę znaczącymi – Jakubem Bermanem oraz Edwardem Ochabem).

„Oni” to absolutna klasyka publicystyki i jedno z pierwszych podstawowych dzieł z którymi powinien zapoznać się każdy interesujący się okresem Polski Ludowej. Teresa Torańska rozmawia z ludźmi do których nie ukrywa negatywnego stosunku, są oni „onymi”, obcymi, znienawidzonymi przez naród katami narodu polskiego. Mimo, że stoi wyraźnie po stronie antykomunizmu i jest bardzo bezpośrednia i ostra w zadawanych pytaniach, to daje jednak swoim gościom możliwość pełnego wypowiedzenia się, usprawiedliwienia a przynajmniej wytłumaczenia swoich czynów. A mowa o ludziach wyklętych podwójnie – nie tylko przez stronę solidarnościową, ale też często przez sam PZPR. Część z tych osób to czołowe postacie nie tylko realnego socjalizmu, ale też stalinizmu.

Ostatni wywiad z Julią Mincową jest...

DrPianoman | 2017-12-07

Torańska jest wzorem wywiadu: rzetelnego, do którego interlokutor jest przygotowany, gdzie pytający zadaje krótkie pytania i pozwala mówić, a nawet jeśli ocenia swojego rozmówcę, to w pełni pozostawia mu pole do przedstawienia jego wersji. Nieporównywalny format z obecnymi "dziennikarzami", którzy od k r y t y c z n e g o s ł u c h a n i a swojego rozmówcy wolą b e z k r y t y c z n e m ó w i e n i e do onego.

O książce: genialna! Od wstępu do ostatniego zdania genialna! Co prawda nie znajdziemy tam (jak się spodziewałem) wywiadów z przedstawicielami ówczesnej władzy, a z decydentami dawnymi, już strąconymi z wierchuszki: w stanie wojennym Torańska rozmawia bowiem z twarzami okresu stalinowskiego, więc wywiady te mają charakter powrotu do (nawet wtedy) dość dawnej przeszłości.

Czego dowiadujemy się z książki? Jak wspomniałem: Torańska słucha. Jest perfekcyjnie przygotowana, skrzy się wiedzą o swoim rozmówcy. To zaś pozwala jej pytać wnikliwie. Co więc usłyszymy w...