Dalej

Wszystko po staremu

1956 14 299

Właściwie to nie o Torańskiej ta książka ani nawet nie o tym jakim dziennikarzem była a jest to zbiór wywiadów, transkryptów debat telewizyjnych, mam wrażenie jak "z kamerą wśród zwierząt".

Bo dostajemy rozmowy z ludźmi, których dzisiaj już w polityce nie uświadczy, dzisiejsza polityka i okolice tak schamiały, że ludzie typu Mazowiecki, Jeziorański, Meller, Kieres, Cimoszewicz to dziś (chociaż minęło ledwie 20 lat!) dinozaury i gatunek praktycznie wymarły.

Dlatego warto tę pozycję wchłonąć, bo można zobaczyć jak człowiek z człowiekiem może rozmawiać na trudne tematy (m.in. Jedwabne, Okrągły Stół, aborcja, eksmisje),zachować neutralność jako dziennikarz, potrafić opowiadać i odpowiadać coś więcej niż puste frazesy. Nawet transkrypty z telewizji pokazują, że i "kłócić" siętamci bywalcy potrafili kulturalnie.

Przeczytaj a dzisiejsza telewizja jeszcze bardziej Ci obrzydnie. Warto.

Wydany pośmiertnie zbiór wywiadów Torańskiej. Warsztatowo niezły, treściowo miejscami intrygujący. Czy potrzebny? Raczej nie.

Po pierwsze rozmówcy zostali podobierani tu raczej dowolnie, wydaje się, że po prostu wyciągnięto z szuflady zapisane wcześniej rozmowy i nieco nadgorliwie upchano je w książkę. Trudno znaleźć jakiś, zwykle wyrażony wprost („My”, „Oni”, „Smoleńsk”),łącznik. Gdybym miał obstawiać, to powiedziałbym, że Torańska zbierała wywiady z działaczami partii demokraci.pl (Mazowiecki, Krzyżanowska, Frasyniuk),które ktoś potem wykorzystał. Po drugie – tytuł „Dalej” został nadany wbrew treści tych rozmów. Nie dotyczą one przyszłości, a są raczej wglądem w przeszłość, omówieniem dawnych zdarzeń i przeżyć. Po trzecie tempo książki spada przy fragmentach, które nazwano „sądami”, a więc debatach, prowadzonych przez Autorkę, zwykle z pomocą Haliny Bortnowskiej – o ważkich (i mniej ważkich) sprawach pierwszych dekad XXI wieku. Problem z tymi sądami jest taki, że często przypominają one chaotyczną wymianę zdań, bez sensownych konkluzji czy argumentacji innej niż emocjonalna. Pożytek z nich – literacki, intelektualny – żaden.

Zasadniczą obserwacją, z którą zostawiła mnie lektura „Dalej”, jest przesiąknięcie ówczesnych elit romantycznym lub wręcz poddańczym stosunkiem do kościoła katolickiego czy religii chrześcijańskiej. Zdumiał mnie fakt, że pierwszym telefonem Mazowieckiego po wyborze na premiera był ten do Jana Pawła Drugiego. Krzyżanowska i Konieczny po prostu ocierają się o dewocję, Bortnowska sugeruje, że o wspomnianym Janie Pawle Drugim można mówić „dobrze, albo wcale”, Kieres – rzekomo kokieteryjnie – opowiada o lęku przed Glempem. Dodajmy do tego fetyszystę czystości swego i innych krakowskich rodów – Zolla, a na końcu Mellera z akolitycznym uwielbieniem warszawskiej inteligencji i mamy zestaw totemów wczesnych lat III Rzeczypospolitej.

Najciekawsze okazały się rozmowy z Frasyniukiem i, uwaga, Hanną Gucwińską. Pierwszy zdradza rzeczywiście szokujące informacje o polityce lat dziewięćdziesiątych i opozycyjnych szykanach, druga zaś opowiada – po prostu – o różnych gatunkach zwierząt i ich naturze. Te rozmowy wydają się najbardziej szczere, najmniej wydumane. Jako jedyne z całego „Dalej” – potrzebne.

O czy jest "Dalej"? O wartościach: odpowiedzialność, szlachetność, praca, godność, współistnienie, solidarność i inne. Rozmowę o nich umieszcza w kontekście najnowszej historii Polski, od wczesnych lat PRL-u do początku XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu przełomu w latach 80-tych i 90-tych XX wieku.

Książka jest zbiorem wywiadów z lat 2000-2006. Rozmówcami autorki są m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak - Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Włodzimierz Cimoszewicz, Hanna Gucwińska.

Interesujące w niej są nie tylko wspomnienia rozmówców, ich ocena wydarzeń, w których uczestniczyli, ale również formułowane nadzieje związane z dalszym rozwojem Polski, jakże czasem bardzo odmiennym, jeśli zestawimy je z dniem dzisiejszym.

Książka jest zbiorem wywiadów z lat 2000-2006. Rozmówcami...

Książkę, która zostaje wydana trzy lata po śmierci autorki czyta się trochę inaczej i z refleksją. Dziewiętnastu rozmówców i rozmówczyń, reprezentantów życia politycznego, społecznego i publicznego opowiada w tych rozmowach o różnorakich wartościach. Wartościach, które często ulegają niestety zatraceniu. Rozmowy te, przeprowadzone w latach 2002 - 2009, przeplatane są zapisami „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej” na temat aborcji, segregacji materialnej uczniów, kwestie żydowskie oraz wyrok eksmisyjny. Z pewnością nie jest to książka dla każdego ale każdy powinien tą książkę przeczytać.

Największą wartością tej książki jest fakt, że te rozmowy zostały przeprowadzone i spisane. Bo coraz bardziej oddalamy się od tego okresu, kolejne pokolenia traktują to tylko jako rozdział z podręcznika historii, a przecież to niesamowicie wielka zmiana w naszym kraju, o której nie wolno zapomnieć. W dodatku rozmowy i osoby wybrane przez autorkę to sama esencja tych zmian - najważniejsze lub po prostu osobiście uczestniczące w pewnych wydarzeniach osoby, które miały szansę opowiedzieć jak było i jak się czuły, co myślały i dlaczego np. podjęły tę a nie inną decyzję. Ale też trzeba podkreślić, że to nie jest chronologicznie uporządkowany zbiór i ciągła opowieść - ta książka to urywki, wcięcia, napomknięcia, dygresje. Jednak dzięki umiejętnym pytaniom i prowadzeniu rozmowy przez autorkę - bezcenne informacje o tym okresie i ludziach w nich uczestniczących, czasem nawet tylko z boku, wspierająco, ale jednak bezpośrednio opisujących ten okres walki o wolność - dzięki tej walce dzisiaj wszyscy z tego korzystamy i warto o tym pamiętać.

Świetna książka.
Przedstawia mechanizm działania tworzącego się ustroju z wielu punktów widzenia.
Rozmowy przeplatane są zapisem debat na tematy społeczne, sprzed kilkunastu lat, a wciąż aktualne.

Świetna książka.

Bardzo wartościowy tekst. Torańskiej nie trzeba reklamować. Rozmowy z osobami, które miały wpływ na historię naszego kraju. Wiele rzeczy sobie poukładałam, wiele faktów poznałam, na niektóre spojrzałam z innej strony. Każdego rozmówcę możemy poznać z tej bardziej ludzkiej strony, jako zwykłego człowieka postawionego przed ważnymi decyzjami, zmagającego się z wątpliwościami i presją społeczną. Polecam.

Wywiady Torańskiej pozwalają zrozumieć nam Polskę, kraj, który pozornie znamy. Rozmowy z ludźmi mającymi realny wpływ na tworzenie naszej Ojczyzny w ciągu pierwszych 15 lat suwerenności dają nam obraz relacji na najwyższych szczeblach władzy, analizy najbardziej aktualnych, zarówno wtedy, jak i teraz, problemów społecznych. Przede wszystkim są jednak rozmowami o wartościach, wartościach, którymi każdy człowiek w demokratycznym państwie powinien się kierować, zwłaszcza w czasach, gdy, cytując wywiad z ministrem Hausnerem, "niektórzy zapomnieli, że należy powiedzieć "nie wypada"".

Trzy lata po śmierci Teresy Torańskiej (1944 – 2013) otrzymaliśmy piękny prezent: zbiór wywiadów prowadzonych przez nią wzbogacony sławnymi "Sądami" realizowanymi kiedyś w "Gazecie Wyborczej".
Wychwalać Torańskiej nie zamierzam, bo wystarczą moje dotychczasowe oceny jej książek: trzy razy 10 gwiazdek i raz 9. Absolutny szczyt; żaden pisarz jej nie dorówna. Przekonany jestem, że tak różnorodny zbiór równie mnie zachwyci. Jedyny problem, że będąc w połowie lektury nie mam pomysłu na recenzję. Do cytowania jest za dużo, a powtarzać notki redakcyjnej i innych recenzentów nie zamierzam. Zdecydowałem się tylko przepisać słowa Haliny Bortnowskiej z okładki:

"Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, doraźność nie interesowała jej bardziej niż jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje".

Po lekturze smutny jestem, bo rzeczywistość skłania do refleksji : to nie tak miało być. Dlaczego mając tylu mądrych ludzi - m. in. rozmówców Torańskiej, doprowadziliśmy do tragedii, której nawet autorka nie przewidziała. Mazowiecki proponował:
"Przeszłość odkreślamy grubą kreską"
Odrzuciliśmy propozycję nie bacząc, że w PRL konformizm był powszechny, że w PZPR było do 3 mln członków plus ponad pół miliona w satelickich ZSL i SD, stwarzając możliwość wybiórczego oskarżania niewygodnych konkurentów politycznych. Pierwszą ofiarą stał się rząd Olszewskiego, dający największe nadzieje na zapewnienie stabilności Państwa. A potem zaczęło się piekiełko, które po 28 latach wolnej Polski trwa nadal, a nawet przybiera na sile. Powstały podziały, a priorytetem jest wojna polsko-polska.

Ilość ciekawych rozmówców duża, różnorodność tematów też, postanowiłem więc skreślić parę uwag, bardziej dla siebie „ku pamięci”, niż dla Państwa, bo mój odbiór i wybór jest nadzwyczaj subiektywny.

Nie ulega wątpliwości, że perełką jest rozmowa z Mazowieckim, stanowiąca cenny materiał poznawczy. I ją każdy winien nadzwyczaj uważnie przeczytać i przemyśleć, przeto moje uwagi są zbędne. Niestety, więcej takich perełek nie zauważyłem. Są natomiast rozdziały najbardziej szokujące. Myślę tu o „Sądzie nad gabinetem” (s. 199),którego tematem jest aborcja oraz „Sąd nad obrazem” (s. 239) o obrazie eksponowanym w katedrze w Sandomierzu, zatytułowanym „Infanticiada”, przedstawiający fałszywy do absurdu żydowski mord rytualny chrześcijańskiego dziecka w celu uzyskania krwi na macę. W obu dyskusjach padają słowa rodem z najciemniejszego Średniowiecza, tak głupie, że nie będę ich powtarzał. Dodajmy, ze do Sandomierza przyjeżdżają wycieczki zagraniczne specjalnie w celu obejrzenia tego fenomenu zacofania w XXI wieku.

Ostatnie moje uwagi dotyczą oświadczeń, z których jedno wzbudza empatyczny uśmiech, a drugie - krytyczny rechot. Tak nieprzyjazną reakcję wzbudza uporczywe, permanentne powtarzanie przez Kieresa (s. 226),że „antysemityzm jest w Polsce zjawiskiem marginalnym”, natomiast prawdę pozytywnie przeze mnie przyjętą i wielokrotnie przeze mnie głoszoną, wypowiada tu Cimoszewicz (s. 301): „Ja w ogóle żadnego opozycjonisty do 1989 roku nie znałem”, mimo, że przeżyłem w PRL 45 lat. To ja, bo Cimoszewicz o siedem lat mniej.

Tak jak w książce ONI Torańska ujawniła kulisy socjalizmu, tak wywiady zamieszczone w książce DALEJ pokazują dlaczego nie wychodzi nam budowanie nowoczesnej demokracji. Selekcja pośmiertna ale bardzo dobra. Książka definitywnie godna polecenia.

• Reportaż
  • 2017