Dalej

Wydawnictwo: Wielka Litera

„Książka alarm. Rozmowy o wartościach, których nie wolno zapomnieć. Czy rozmowy sprzed kilkunastu lat mogą wyjaśnić nam dzisiejszą Polskę? To możliwe, pod warunkiem, że ich autorką będzie Teresa Torańska a rozmówcami mężowie stanu, których spostrzeżeń bardzo teraz brakuje. Ich lektura i wnioski z niej to zaległa lekcja, którą w końcu czas nadrobić. Wśród rozmówców Torańskiej są m.in: Leon...

„Książka alarm. Rozmowy o wartościach, których nie wolno zapomnieć.
Wśród rozmówców Torańskiej są m.in: Leon Kieres, Tadeusz Mazowiecki, Stefan Meller, Jan Nowak Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Józef Duriasz czy prof. Marian Konieczny. Dzięki wielkiemu talentowi Torańskiej te teksty czytane dzisiaj mówią wciąż wiele nie tylko o rozmówcy, nie tylko o przedmiocie tamtego dialogu, ale i o Polsce: tej sprzed lat, i tej dzisiejszej. Halina Bortnowska pisze w przedmowie: „Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, nie interesowała jej doraźność bardziej niż jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje”.
Na książkę obok rozmów, składają się również zapisy „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej”. Był to cykl debat prowadzonych przez nią i poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi, w którym, poza zainteresowanymi stronami, brał udział panel autorytetów: Halina Bortnowska, prof. Krzysztof Kiciński i prof. Hanna Świda-Ziemba. W książce znalazły się sądy: nad statusem materialnym, który segreguje uczniów w szkole, nad aborcją (po głośnej w 2000 roku sprawie interwencji policji w gabinecie lekarskim, w którym odbywał się zabieg), nad obrazem (wiszącym w sandomierskiej katedrze dziele pokazującym rzekomy żydowski mord rytualny), nad wyrokiem eksmisyjnym i nad świadczeniami dla byłych działaczy opozycji solidarnościowej. Zapisy tych dyskusji o nierzadko wysokim poziomie emocji pokazują nie tylko, jak wiele się w debacie publicznej zmieniło, ale i jak wiele spraw, o które już się kiedyś w Polsce gorąco spieraliśmy, pozostało do dziś niezałatwionych.
Rozmowy i sądy składają się na jedną opowieść o Polsce ostatnich lat. Jednak słowa, które padają z ust jej rozmówców: „odpowiedzialność”, „przyzwoitość”, „obowiązek”, „służba” słyszymy coraz rzadziej, argumenty merytoryczne, prezentowane ze spokojem i szacunkiem dla słuchacza zepchnięte zostały na dalszy plan, wyparły je emocje i przekrzykiwania. Tym cenniejsze dziś jest czytanie „Dalej”, chociażby po to, żeby przypomnieć sobie, że inna rozmowa jest możliwa.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1558

Wszystko po staremu

„Dalej” to zbiór rozmów, które Teresa Torańska przeprowadziła przed kilkunastu laty z kluczowymi postaciami polskiego życia publicznego. Ich tematy są najróżniejsze: od przegranych wyborów prezydenckich, przez obrady Okrągłego Stołu, aż do życia inteligenta w PRL-u. Co ich lektura miałaby dać czytelnikowi po tak długim czasie? Bardzo wiele – okazuje się, że wcale nie straciły one na aktualności.

Czytanie rozmów zgromadzonych w „Dalej” to doświadczenie szokujące w dwójnasób. Z pewnością zaskakuje to, jak wiele tematów, które dominowały w debacie publicznej i były źródłem gorących emocji, wciąż pozostaje aktualnych – bodaj najbardziej jaskrawym przykładem jest dyskusja o aborcji sprzed ponad piętnastu lat, która jak ulał pasowałaby do tegorocznych sporów wokół ustawy antyaborcyjnej. Czy to dowód na to, że w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie zaszły najmniejsze nawet zmiany? Nie – to raczej świadectwo olbrzymiej przenikliwości Teresy Torańskiej, która potrafiła poprowadzić rozmowę w taki sposób, aby naświetlić problem szeroki, uniwersalny, ponadczasowy; „Dalej” skrywa się pod szatą dialogów o sytuacji aktualnej – piętnaście lat temu – ale autorka zawsze drąży temat tak długo, aby dojść do wniosków, które bez trudu przetrwały próbę czasu.

Drugą rzeczą, która w książce zaskakuje, jest ogrom nadziei, z jaką rozmówcy Torańskiej patrzyli w przyszłość. W ich oczach wejście Polski do Unii Europejskiej było uwieńczeniem przemian ustrojowych i dowodem na pełen sukces transformacji. Kolejne lata miały być otwarciem ery zrównoważonego rozwoju społecznego, zakopywania różnic między biednymi i bogatymi, nieskończonym polem możliwości. Wszyscy wiemy już, niestety, że każde czasy mają swoje kryzysy, a cisza najczęściej zwiastuje burzę. „Dalej” pokazuje procesy historyczne z bardzo ciekawej perspektywy: w kwestii podsumowań przeszłości i opisywania teraźniejszości jest wyjątkowo przenikliwe, bo, jak już wspomniałem, Teresa Torańska potrafiła drążyć temat aż do całkowitego wyczerpania; jeśli chodzi natomiast o przewidywania na przyszłość, często bywa przesadnie optymistyczne, niemal naiwne. Większość rozmówców autorki przeżyła bardzo wiele, ale wciąż zachowywali nadzieję. Szkoda, że tak niewiele z ich marzeń się spełniło.

„Dalej” to ważna książka, której główna siła tkwi w tym, iż pozwala nabrać dystansu, spojrzeć na życie publiczne z odpowiedniej perspektywy. Pracę dobrego dziennikarza warto docenić zawsze, nawet jeśli miała miejsce przed piętnastu laty – rzetelność i talent Teresy Torańskiej sprawiają, że jej teksty wciąż pozostają wyjątkowo wartościowe.

Bartosz Szczyżański

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Trzy lata po śmierci Teresy Torańskiej (1944 – 2013) otrzymaliśmy piękny prezent: zbiór wywiadów prowadzonych przez nią wzbogacony sławnymi "Sądami" realizowanymi kiedyś w "Gazecie Wyborczej".
Wychwalać Torańskiej nie zamierzam, bo wystarczą moje dotychczasowe oceny jej książek: trzy razy 10 gwiazdek i raz 9. Absolutny szczyt; żaden pisarz jej nie dorówna. Przekonany jestem, że tak różnorodny zbiór równie mnie zachwyci. Jedyny problem, że będąc w połowie lektury nie mam pomysłu na recenzję. Do cytowania jest za dużo, a powtarzać notki redakcyjnej i innych recenzentów nie zamierzam. Zdecydowałem się tylko przepisać słowa Haliny Bortnowskiej z okładki:

"Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, doraźność nie interesowała jej bardziej niż jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje".

Po lekturze smutny jestem,...

BetiFiore | 2017-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Bardzo wartościowy tekst. Torańskiej nie trzeba reklamować. Rozmowy z osobami, które miały wpływ na historię naszego kraju. Wiele rzeczy sobie poukładałam, wiele faktów poznałam, na niektóre spojrzałam z innej strony. Każdego rozmówcę możemy poznać z tej bardziej ludzkiej strony, jako zwykłego człowieka postawionego przed ważnymi decyzjami, zmagającego się z wątpliwościami i presją społeczną. Polecam.

Arturion | 2016-12-07

Teresy Torańskiej nie ma już wśród nas, ale ciągle powstają jej nowe książki!
Ta jest efektem pracy sprzed lat przy dużym udziale Magdaleny Kicińskiej, autorki opracowania książki. Należy sądzić, iż do niej należał pomysł złożenia publikacji z dwóch części. Pierwszej, zawierającej rozmowy, z m.in. Leonem Kieresem, Tadeuszem Mazowieckim, Stefanem Mellerem, Janem Nowakiem Jeziorańskim, Olgą Krzyżanowską. I z drugiej - „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej” (cykl debat poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi z udziałem ludzi uchodzących z autorytety).
"Sądy" dotyczą m.in: interwencji policji w trakcie dokonywania aborcji, czy też znanego obrazu w Sandomierzu pokazującego rzekomy żydowski mord rytualny. Czyli właściwie to przypomnienie głośnych niegdyś spraw.
Na mnie osobiście wywiady robią większe wrażenie, w końcu to przez lata była zasadnicza domena Teresy Torańskiej. Czuć ten nerw rasowej rozmówczyni. Każda z rozmów ma konkretny...

magdalena | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Mądre rozmowy, prawdziwe, rzetelne dziennikarstwo,które nie goni za sensacją,za to chce poznać rację drugiej strony.

Capo | 2017-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Uwielbiam czytać wywiady Teresy Torańskiej. Jej styl prowadzenia konwersacji przypomina mi o tym, że dobre dziennikarstwo polega na umiejętnym moderowaniu wypowiedzi osób mających coś istotnego do przekazania. Jest to rzadkość w czasach, w których niektórym dziennikarzom gwiazdorstwo myli się z profesjonalizmem. Red. Torańska dobiera mądrych i doświadczonych rozmówców i starannie prowadzi dyskusje, tylko delikatnie komentując od czasu do czasu. Wydaje się jednak, że są to dotknięcia kluczowe dla kontynuacji interesującej rozmowy. Świetnie się to czyta. Szkoda, że nie ma jej już wśród nas..

Mirek Jasinski | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Tak jak w książce ONI Torańska ujawniła kulisy socjalizmu, tak wywiady zamieszczone w książce DALEJ pokazują dlaczego nie wychodzi nam budowanie nowoczesnej demokracji. Selekcja pośmiertna ale bardzo dobra. Książka definitywnie godna polecenia.

elevenrings | 2017-08-15
Na półkach: Teraz czytam

Wywiady Torańskiej pozwalają zrozumieć nam Polskę, kraj, który pozornie znamy. Rozmowy z ludźmi mającymi realny wpływ na tworzenie naszej Ojczyzny w ciągu pierwszych 15 lat suwerenności dają nam obraz relacji na najwyższych szczeblach władzy, analizy najbardziej aktualnych, zarówno wtedy, jak i teraz, problemów społecznych. Przede wszystkim są jednak rozmowami o wartościach, wartościach, którymi każdy człowiek w demokratycznym państwie powinien się kierować, zwłaszcza w czasach, gdy, cytując wywiad z ministrem Hausnerem, "niektórzy zapomnieli, że należy powiedzieć "nie wypada"".

Asia | 2017-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2017