Takie układy

literatura polska reportaż

Ocalić od zapomnienia

Klasyka

Klasyka

Pluję sobie w brodę po lekturze „Takich układów”, że aż tyle czasu zwlekałem z sięgnięciem po cokolwiek autorstwa Teresy Torańskiej. Szturmem podbiła moje serce i zachwyciła mnie do reszty. W zeszłym roku podobne uczucia wywołał we mnie Ryszard Kapuściński (po którego również sięgnąłem zdecydowanie za późno). Nie dziwię się już dlaczego Teresę Torańską określa się mianem ikony i legendy reportażu.

„Takie układy” to rzecz niesamowita. To wbrew pozorom krótkie reportaże, dotyczące na pozór błahych spraw i mało znaczących ludzi. Nic bardziej mylnego, czyta się to bowiem z wypiekami na twarzy. Otrzymujemy bowiem naprawdę zajmujące historie, czy to o dziewczynach pracujących w Hufcu, obecności na pielgrzymce Jana Pawła II, wizycie u państwa Kowalskich, których sytuacja życiowa i mieszkaniowa poraża absurdem i swoistą groteską czy też relacja z szafy podczas odbioru deszczowni w jednym z PGRów. Tak, Torańska dla ciekawej historii potrafiła schować się w szafie by ją wysłuchać. A raczej podsłuchać. Historie wymienione przeze mnie brzmią banalnie? Nie w przypadku Torańskiej. „Takie układy” mają podobnych historii więcej i wszystkie są kapitalnie opisane.

Połknąłem tę książkę w jeden wieczór. Nie mogłem się oderwać. Ma w swoim stylu Torańska coś magicznego – niby takie proste, oszczędne ale ma moc, porywa od pierwszego zdania. Klasa sama w sobie.

I chociaż takie deklaracje składam dość ostrożnie – biorąc pod uwagę, że to marzec dopiero – ale nie spodziewam się większego literackiego odkrycia w tym roku. Nie po książce Torańskiej.

Wspaniała lektura. Pięknie wydana, bardzo sprawnie napisana. Tematyka może być momentami dość abstrakcyjna dla osób, które PRL znają tylko z opowieści, tym bardziej polecam ją młodym ludziom. Choć książka opowiada historie różnych ludzi, mówią też sporo o samej autorce - jawi się ona jako kobieta niezwykle silna, empatyczna, myśląca nowocześnie, jakby wyprzedzała swoje czasy.

Reportaże Torańskiej - krótkie, ostre, niezwykle proste w formie i przede wszystkim niezwykle prawdziwe, zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Autorka bez skrupułów odkrywa absurdy komunistycznej Polski i ludzkie wynaturzenia. Ukazuje czasy PRLu jak kultowe polskie komedie, ale, niestety, niewiele jest tu miejsca na śmiech, czasem tylko pojawia się bardzo gorzki uśmiech. Zebrane w książce reportaże to kwintesencja odważnego, dojrzałego i zaangażowanego dziennikarstwa o jakie dziś ciężko na łamach gazet.

Z wielkim zainteresowaniem czytałam ten zbiór reportaży z lat 1970-1983. Teresa Torańska bardzo ciekawie odnosi się do komunistycznej rzeczywistości i jej absurdów. Najbardziej zapadły mi w pamięć jej reportaże socjologiczne, dotyczące ludzkiej bezwzglednosci, wyrachowania, zacięcia, pieniactwa i wielu innych. Bardzo wzruszający był też reportaż o wizycie papieża Jana Pawła II w Polsce w 1983 roku.

Niestety cechą wszystkich reportaży jest ich krótka forma, co pozostawia pewien niedosyt. Świetnie się to nadaje do czytania w środkach komunikacji miejskiej. Polecam.

• Reportaż
  • Ebooki
  • Wakacyjne czytanie - posiadam
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Takie układy