byli, Teresa Torańska

Znana dziennikarka i pisarka kontynuuje swoje niezwykłe szczere i zaskakujące rozmowy z komunistycznymi decydentami i dygnitarzami. Wśród rozmówców są: Wojciech Jaruzelski, Michał Jagiełło, Jerzy Urban, Krwawy Maciek czyli Maciej Szczepański, preze...

almos | 2014-08-29
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Kolejny tom wywiadów Torańskiej z czołowymi działaczami komunistycznymi nie robi tak potężnego wrażenia jak `Oni', ale też materiał ludzki gorszy. W przeciwieństwie do rozmówców z `Onych' którzy drogę komunizmu wybrali świadomie, rozmówcy z 'Byłych' trafili do komunizmu przypadkowo. Poza tym są to w większości oportuniści, i cynicy, którzy zasmakowali przywilejów władzy, i dla utrzymania swojej pozycji godzili się na na różne niegodziwości.

Jest tam wywiad z Jaruzelskim pokazujący jak tego człowieka ukształtowało zesłanie na Syberię. Jest wywiad z Kazimierzem Kąkolem, który robi z siebie brata łatę i opozycjonistę wewnątrzpartyjnego, a nie chce przyznać o swojej haniebnej roli w czasie wydarzeń marcowych z 1968r.

Specjalne miejsce w tym tomie zajmuje wywiad z Jerzym Urbanem, osławionym rzecznikiem rządu w stanie wojennym, który przez lata kłamał i lżył opozycję bez mrugnięcia okiem. Torańska znakomicie obnaża naturę tego inteligentnego cynika. Jest to typ ekshibicjonisty...

Czechożydek | 2017-04-21

Pierwsze spotkanie z Torańską. Liczyłam na fajerwerki, masa ludzi mi zachwalała tę dziennikarkę. Co tu dużo gadać - dostałam te upragnione fajerwerki. :)
Lektura obowiązkowa dla osób zajmujących się lub zainteresowanych tematyką Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwłaszcza od politycznej strony. Czyta się błyskawicznie i zapomina przy okazji o świecie wokół.
Najbardziej podobało mi się to, że do każdego rozmówcy Torańska podchodziła nie dość, że przygotowana (i to solidnie!), to jeszcze do tego indywidualnie. Wielki, wielki szacun.
Lektura obowiązkowa.

Balbina64 | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Czytałam długo, bo wiele rzeczy należało przemyśleć. Torańska w mistrzowski sposób stara się "obnażyć" swoich rozmówców. Jest dociekliwa, nierzadko odrobinę złośliwa, ale szanuje rozmówcę i jego poglądy. Książka nie nuży, skłania do refleksji nad naszą najnowszą historią. Polecam.

Stefi | 2014-01-02
Przeczytana: marzec 2013

Najbardziej w tej książce zapamiętałam Jerzego Urbana -fascynujący człowiek. Nie trzeba go lubić, ale trzeba go znać!!!

baggio1 | 2014-03-02
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Książka straszna i jeśli boli cię serce jak ją czytasz to znak że twój los Polski nie jest ci obojętny.

viola | 2011-02-19

Interesujące, ciekawie prowadzone przez autorkę, często niełatwe dla obu stron, rozmowy. Warto.

alexia180 | 2014-10-12

zupełnie nie mój klimat..

Paszeko | 2017-03-05
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane