byli, Teresa Torańska

Znana dziennikarka i pisarka kontynuuje swoje niezwykłe szczere i zaskakujące rozmowy z komunistycznymi decydentami i dygnitarzami. Wśród rozmówców są: Wojciech Jaruzelski, Michał Jagiełło, Jerzy Urban, Krwawy Maciek czyli Maciej Szczepański, preze...

almos | 2014-08-29
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Kolejny tom wywiadów Torańskiej z czołowymi działaczami komunistycznymi nie robi tak potężnego wrażenia jak `Oni', ale też materiał ludzki gorszy. W przeciwieństwie do rozmówców z `Onych' którzy drogę komunizmu wybrali świadomie, rozmówcy z 'Byłych' trafili do komunizmu przypadkowo. Poza tym są to w większości oportuniści, i cynicy, którzy zasmakowali przywilejów władzy, i dla utrzymania swojej pozycji godzili się na na różne niegodziwości.

Jest tam wywiad z Jaruzelskim pokazujący jak tego człowieka ukształtowało zesłanie na Syberię. Jest wywiad z Kazimierzem Kąkolem, który robi z siebie brata łatę i opozycjonistę wewnątrzpartyjnego, a nie chce przyznać o swojej haniebnej roli w czasie wydarzeń marcowych z 1968r.

Specjalne miejsce w tym tomie zajmuje wywiad z Jerzym Urbanem, osławionym rzecznikiem rządu w stanie wojennym, który przez lata kłamał i lżył opozycję bez mrugnięcia okiem. Torańska znakomicie obnaża naturę tego inteligentnego cynika. Jest to typ ekshibicjonisty...

Balbina64 | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Czytałam długo, bo wiele rzeczy należało przemyśleć. Torańska w mistrzowski sposób stara się "obnażyć" swoich rozmówców. Jest dociekliwa, nierzadko odrobinę złośliwa, ale szanuje rozmówcę i jego poglądy. Książka nie nuży, skłania do refleksji nad naszą najnowszą historią. Polecam.

Stefi | 2014-01-02
Przeczytana: marzec 2013

Najbardziej w tej książce zapamiętałam Jerzego Urbana -fascynujący człowiek. Nie trzeba go lubić, ale trzeba go znać!!!

baggio1 | 2014-03-02
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Książka straszna i jeśli boli cię serce jak ją czytasz to znak że twój los Polski nie jest ci obojętny.

viola | 2011-02-19

Interesujące, ciekawie prowadzone przez autorkę, często niełatwe dla obu stron, rozmowy. Warto.

alexia180 | 2014-10-12

zupełnie nie mój klimat..

adamlopek | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016