działacze komunistyczni, PRL
Róża_Bzowa

Inne wydania

Wywiady Teresy Torańskiej z siedmioma działaczami komunistycznymi: Jakubem Bermanem, Edwardem Ochabem, Wiktorem Kłosiewiczem, Romanem Werflem, Leonem Chajnem, Stefanem Staszewskim, Julią Mincową.
Książka wydana najpierw w Londynie, nastepnie w wydawnictwach II obiegu, wreszcie wydanie oficjalne w 1989r.

almos | 2014-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Klasyka i arcydzieło reportażu. Książka czytana i studiowana na wydziałach historycznych i politologicznych uniwersytetów. Torańska przeprowadziła te wywiady z siedmioma polskimi działaczami komunistycznymi w latach 80-tych, gdy wiadomo było, że cały system jest spróchniały do cna, skorumpowany, i egzystuje tylko dzięki gołej sile. Wszyscy się zastanawiali kiedy to runie. A niektórzy rozmówcy Torańskiej wciąż wierzyli w komunizm! Wciąż myśleli że ideały dadzą się zrealizować w praktyce. Rzecz nie jest istotna jako źródło historyczne (wszelkie wspomnienia są wątpliwymi źródłami) ale jako świadectwo mentalności komunistów, ich sposobu myślenia – bezcenna.

Najbardziej porażający jest dla mnie wywiad z Jakubem Bermanem, który był częścią trójcy rządzącej Polską w mrocznych czasach stalinowskich (pozostali to Hilary Minc i Bolesław Bierut). Człowiek ten, który ma krew na rękach, usprawiedliwia zbrodnie stalinowskie wyższą koniecznością. Nie obchodzi go to, że po drodze do komunizmu...

Ewa K | 2012-04-02
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Było ich siedmiu… „siedmiu wspaniałych” czy siedmiu krasnoludków?
Zacznijmy jeszcze raz…

Było ich SIEDMIORO. Łącząc poprzednie określenia mogłabym powiedzieć Siedmioro Wspaniałych Czerwonych. Nie, nie dlatego, że mieli czapki na wzór krasnoludków. Po prostu byli KOMUNISTAMI – dosłownie i w przenośni oddani ideologii marksizmu. Poznajmy ich zatem: Jakub Berman, Edward Ochab, Wiktor Kłosiewicz, Roman Werfel, Leon Chajn, Stanisław Staszewski i żona czołowego komunisty – Julia Mincowa. Stanowili plejadę gwiazd partyjnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sprawowali swego czasu najważniejsze funkcje w państwie i byli przekonani, że wszystko, co czynią, robią dla dobra narodu. Z czasem ta partia, na łonie której wzrastali, wyrzekła się ich. Wtedy oni postanowili o tym opowiedzieć…

Znalazła się znakomita słuchaczka, która podjęła się spisania rozmów z tymi politycznymi gwiazdami PRL-u. Teresa Torańska, dziennikarka, od której wielu współczesnych powinno się uczyć rzemiosła,...

Hatifnat | 2013-08-18

Zabierałam się za książkę Teresy Torańskiej "Oni" już od dłuższego czasu.Nie sięgałam po jej reportaże i wywiady ponieważ bałam się, że będzie w nich za dużo opozycyjnej buty. Jednak czekało mnie miłe rozczarowanie.
Najlepsze z książki: Torańska pozwala mówić swoich rozmówcom, nie wchodzi w słowo, nie przerywa, nie ocenia. Kulturalny wywiad z pełnym szacunkiem dla adwersarzy.
Najgorsze z książki: Betonowe niejednokrotnie postawy peerelowskich dygnitarzy i budzące strach wspomnienia z lat Wielkiej Czystki w ZSRR.
Polecam książkę: wszystkim, którzy lubią reportaże i cenią sobie interesujące wywiady oraz osobom, które ciekawi PRL.

Bartek | 2013-07-10

Świetne wywiady. Polscy komuniści, którzy prowadzili robotników i pracujących chłopów do walki o Polskę Ludową, bronią swoich racji. Działali w trudnych warunkach, pod presją wroga wewnętrznego i zagranicznego, w czasach zimnej wojny. Przyznają się do popełnionych błędów. Nie kryją nadużyć, które miały wtedy miejsce w Polsce. Nie wszystko też od nich zależało, ale na ile było to możliwe bronili suwerenności Polski. Wywiady Torańskiej pozwolą przyszłym pokoleniom zrozumieć, że polscy komuniści byli jednocześnie wielkimi patriotami.

viola | 2011-03-09

Arcyciekawe, bardzo ważne dla zrozumienia powojennej historii Polski, rozmowy (albo raczej często, próby rozmów) z działaczami, tworzącymi socjalistyczną (jak sami twierdzą, komunizmu w Polsce nie udało się osiągnąć...) rzeczywistość naszego kraju. Trudne wywiady, jak to u Torańskiej; bez taryfy ulgowej dla rozmówców, ukazujące mechanizmy myślenia ludzi, którzy podporządkowywali własny naród komunistycznej ideologii.

Momentami przerażające.

Konieczna lektura.

Imachuemanch | 2015-06-07

Pozycja byłaby o wiele bardziej wartościowa i przyjemna w lekturze, gdyby Torańska w ogóle się nie odzywała i pozwoliła mówić tym, co mają coś ciekawego do powiedzenia.
Chamstwo i pretensjonalność Torańskiej to żenada i uczyniło to z niej troglodytę, czego nie omieszkali wytykać jej rozmówcy.

Mateusz | 2015-01-22

Zbiór siedmiu wywiadów, które Teresa Torańska przeprowadziła z dygnitarzami i czołowymi działaczami polskiego realnego komunizmu (w tym z dwoma naprawdę znaczącymi – Jakubem Bermanem oraz Edwardem Ochabem).

„Oni” to absolutna klasyka publicystyki i jedno z pierwszych podstawowych dzieł z którymi powinien zapoznać się każdy interesujący się okresem Polski Ludowej. Teresa Torańska rozmawia z ludźmi do których nie ukrywa negatywnego stosunku, są oni „onymi”, obcymi, znienawidzonymi przez naród katami narodu polskiego. Mimo, że stoi wyraźnie po stronie antykomunizmu i jest bardzo bezpośrednia i ostra w zadawanych pytaniach, to daje jednak swoim gościom możliwość pełnego wypowiedzenia się, usprawiedliwienia a przynajmniej wytłumaczenia swoich czynów. A mowa o ludziach wyklętych podwójnie – nie tylko przez stronę solidarnościową, ale też często przez sam PZPR. Część z tych osób to czołowe postacie nie tylko realnego socjalizmu, ale też stalinizmu.

Ostatni wywiad z Julią Mincową jest...

RadosławF | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Kawał dobrej sztuki wywiadu - widać profesjonalne przygotowanie do każdego wywiadu, a w pytaniach widać charakter dziennikarki.

Myszor | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Dobra książka, choć sugerowany wiek czytelnika to co najmniej trzydzieści parę lat (jak nie więcej). Można to obejść gruntowną znajomością zawiłej historii PRL, choć nie jestem pewien, czy i wtedy będzie można całkiem wczuć się w rozmówców niezrównanej Torańskiej.

baggio1 | 2014-03-02
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Naszczęście komunizm mnie ominą. Jak się czyta te wywiady to krew buzuje że ci ludzie pozostali bez karni.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?