Wyzwanie czytelnicze LC
działacze komunistyczni, PRL
Róża_Bzowa

Wywiady Teresy Torańskiej z siedmioma działaczami komunistycznymi: Jakubem Bermanem, Edwardem Ochabem, Wiktorem Kłosiewiczem, Romanem Werflem, Leonem Chajnem, Stefanem Staszewskim, Julią Mincową.
Książka wydana najpierw w Londynie, nastepnie w wydawnictwach II obiegu, wreszcie wydanie oficjalne w 1989r.

Maciek | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Siedmiu "Wspaniałych".*

Fascynujące rozmowy. Teresa Torańska przepytuje partyjną wierchuszkę PRL okresu Stalinowskiego. Chociaż przepytuje to złe słowo - raczej daje im się wygadać. Przeszło osiemdziesięcioletnim, zapomnianym dziadkom.
Starsi panowie mówią, że "takie były czasy", że "inni byli gorsi", że "nie mieli komu oddać władzy, nawet jakby chcieli" i wreszcie, że zawsze mogą przyjść ze wschodu "Oni".
Rozprawiają o Bierucie, Gomułce, kolektywizacji. Oni opowiadają, zadowoleni, że kogoś jeszcze interesują, Torańska słucha i tylko od czasu do czasu, rzuca jakieś naiwne pytanie - "a co z Akowcami?", "a czy Gomułka to naprawdę był spiskowcem?".
Czy mówią prawdę? Historia pokazuje, że chyba nie, ale nie w faktach tkwi siła tej opowieści, a raczej w ukazaniu zbiorowego portretu ówczesnych ludzi władzy, stosujących zaskakująco podobną retorykę dla usprawiedliwienia swoich poczynań co współczesna elita polityczna.
Berman, Ochab, Chajn, Minc, Staszewski, Werfel, Kłosiewicz... kto...

Roman Dłużniewski | 2016-12-25

Kolejna książka, której nie chcę oceniać. Lektura doprowadzała mnie do pasji. Nie ze względu na formę, bo Torańska to dobra pisarka - reportażystka, ale ze względu na jej rozmówców. Ci ludzie powinni gnić w więzieniach a nie siedzieć przy kawiarnianym stoliku opowiadając durne anegdoty i bredząc o swoim umiłowaniu ojczyzny oraz o wyższej konieczności. Na pohybel im wszystkim!!

almos | 2014-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Klasyka i arcydzieło reportażu. Książka czytana i studiowana na wydziałach historycznych i politologicznych uniwersytetów. Torańska przeprowadziła te wywiady z siedmioma polskimi działaczami komunistycznymi w latach 80-tych, gdy wiadomo było, że cały system jest spróchniały do cna, skorumpowany, i egzystuje tylko dzięki gołej sile. Wszyscy się zastanawiali kiedy to runie. A niektórzy rozmówcy Torańskiej wciąż wierzyli w komunizm! Wciąż myśleli że ideały dadzą się zrealizować w praktyce. Rzecz nie jest istotna jako źródło historyczne (wszelkie wspomnienia są wątpliwymi źródłami) ale jako świadectwo mentalności komunistów, ich sposobu myślenia – bezcenna.

Najbardziej porażający jest dla mnie wywiad z Jakubem Bermanem, który był częścią trójcy rządzącej Polską w mrocznych czasach stalinowskich (pozostali to Hilary Minc i Bolesław Bierut). Człowiek ten, który ma krew na rękach, usprawiedliwia zbrodnie stalinowskie wyższą koniecznością. Nie obchodzi go to, że po drodze do komunizmu...

Ewa K | 2012-04-02
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Było ich siedmiu… „siedmiu wspaniałych” czy siedmiu krasnoludków?
Zacznijmy jeszcze raz…

Było ich SIEDMIORO. Łącząc poprzednie określenia mogłabym powiedzieć Siedmioro Wspaniałych Czerwonych. Nie, nie dlatego, że mieli czapki na wzór krasnoludków. Po prostu byli KOMUNISTAMI – dosłownie i w przenośni oddani ideologii marksizmu. Poznajmy ich zatem: Jakub Berman, Edward Ochab, Wiktor Kłosiewicz, Roman Werfel, Leon Chajn, Stanisław Staszewski i żona czołowego komunisty – Julia Mincowa. Stanowili plejadę gwiazd partyjnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sprawowali swego czasu najważniejsze funkcje w państwie i byli przekonani, że wszystko, co czynią, robią dla dobra narodu. Z czasem ta partia, na łonie której wzrastali, wyrzekła się ich. Wtedy oni postanowili o tym opowiedzieć…

Znalazła się znakomita słuchaczka, która podjęła się spisania rozmów z tymi politycznymi gwiazdami PRL-u. Teresa Torańska, dziennikarka, od której wielu współczesnych powinno się uczyć rzemiosła,...

betelgeuze | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Dlaczego 9/10, czyli książka wybitna? Uważam, że jest wybitnie ważna, wybitnie ciekawa, wybitnie pouczająca. Z analogii od razu przychodzi mi na myśl Arendt "Eichmann w Jerozolimie", oczywiście też Trznadla "Hańba domowa". Ileż prawdy o ludziach jest w tych kłamliwych i śliskich tłumaczeniach... Ileż gorzkiej prawdy... Musiała o tym wiedzieć Torańska i dlatego była wybitną dziennikarką. To, że w książce znalazło się kilka rozmów jest interesujące, bo co rozmówca to postawa nieco inna. Jest wspólny mianownik - moim zdaniem jest to trwanie w samozakłamaniu albo w tworzeniu pozorów. Żeby nie zdradzać jednak stanowiska poszczególnych rozmówców Torańskiej, trzeba powiedzieć, że wykazywali rozmaity stopień kultury, wiedzy, agresji, protekcjonalności, obiektywizmu, zakłamania itd. Sama autorka moim zdaniem w wielu fragmentach jest rewelacyjna, gdy pokazuje perfidię i nędzę moralną, tudzież intelektualną tych ludzi. Co do nich, to na pewno są w stanie powiedzieć wiele jako uczestnicy...

JesteśTymCoCzytasz | 2018-06-13

Teresa Torańska to postać kontrowersyjna, ale stworzyła książkę, która jest wyjątkowym źródłem wiedzy historycznej.
Mamy przed sobą wywiady z siedmioma działaczami komunistycznymi, m.in. z Jakubem Bermanem, Edwardem Ochabem czy Stefanem Staszewskim. Pomysł przeprowadzenia wywiadów z tymi postaciami wcielony w życie w samą porę ponieważ, na przykład Berman, zmarł w trakcie autoryzacji wywiadu.
Czytając te relacje, należy stale mieć z tyłu głowy, iż to, co nam serwują, to często półprawdy. Czy można się temu dziwić? Łącząc to, co otrzymamy w lekturze, z tym co przemilczane, mamy dopiero szansę zliżyć się do, jako takiej, rzeczywistości.
Tytuł "Oni" dla nas ma wydźwięk oczywisty. Natomiast istnieli także "Oni" dla "Onych". Przywódcy radzieccy byli sojusznikami, ale bywali także antagonistami. Przeczytamy o tym jak polscy komuniści świecili za Gomułkę oczami przed Stalinem, o zakulisowych konfliktach między działaczami, o ideach jakie przyświecały każdemu z osobna i czy pozostali tym...

Bartek | 2013-07-10

Świetne wywiady. Polscy komuniści, którzy prowadzili robotników i pracujących chłopów do walki o Polskę Ludową, bronią swoich racji. Działali w trudnych warunkach, pod presją wroga wewnętrznego i zagranicznego, w czasach zimnej wojny. Przyznają się do popełnionych błędów. Nie kryją nadużyć, które miały wtedy miejsce w Polsce. Nie wszystko też od nich zależało, ale na ile było to możliwe bronili suwerenności Polski. Wywiady Torańskiej pozwolą przyszłym pokoleniom zrozumieć, że polscy komuniści byli jednocześnie wielkimi patriotami.

DrPianoman | 2017-12-07

Torańska jest wzorem wywiadu: rzetelnego, do którego interlokutor jest przygotowany, gdzie pytający zadaje krótkie pytania i pozwala mówić, a nawet jeśli ocenia swojego rozmówcę, to w pełni pozostawia mu pole do przedstawienia jego wersji. Nieporównywalny format z obecnymi "dziennikarzami", którzy od k r y t y c z n e g o s ł u c h a n i a swojego rozmówcy wolą b e z k r y t y c z n e m ó w i e n i e do onego.

O książce: genialna! Od wstępu do ostatniego zdania genialna! Co prawda nie znajdziemy tam (jak się spodziewałem) wywiadów z przedstawicielami ówczesnej władzy, a z decydentami dawnymi, już strąconymi z wierchuszki: w stanie wojennym Torańska rozmawia bowiem z twarzami okresu stalinowskiego, więc wywiady te mają charakter powrotu do (nawet wtedy) dość dawnej przeszłości.

Czego dowiadujemy się z książki? Jak wspomniałem: Torańska słucha. Jest perfekcyjnie przygotowana, skrzy się wiedzą o swoim rozmówcy. To zaś pozwala jej pytać wnikliwie. Co więc usłyszymy w...

Krzysztof | 2018-12-22

Jak to u Torańskiej, wrażenie robi otwartość w zadawaniu pytań - i idąca w parze (względna) otwartość rozmówców. W tym przypadku, ponieważ rozmówcami są stalinowscy dygnitarze (od Bermana przez Chajna po Mincową), ta otwartość jest wręcz wbijająca w ziemię. Torańska spotkała się z szeregiem zbrodniarzy z lat 40-tych i 50-tych - u schyłku ich życia, co sprawia, że rozmowy te sprawiają wrażanie ostatnich spowiedzi. I to dość szczerych. W dobie politycznej poprawności zaskakuje np. otwarte poruszanie pochodzenia komunistycznej wierchuszki czy zbrodniarzy z UB i refleksja niektórych spośród komunistów, że być może Żydów w aparacie komunistycznym było zbyt dużo, cytuję z pamięci "Idzie o to, żeby Stasiek bił Staśka, a nie Mochin Staśka". Ogólnie wrażenie piorunujące - chyba wszyscy rozmówcy Torańskiej zakładali, że rozmowy te są szansę na rehabilitację, wytłumaczenie się. Tym czasem efekt to książką ukazującą totalną kompromitację Polski Ludowej, brak jakichkolwiek argumentów na jej...

| 2013-08-18

Zabierałam się za książkę Teresy Torańskiej "Oni" już od dłuższego czasu.Nie sięgałam po jej reportaże i wywiady ponieważ bałam się, że będzie w nich za dużo opozycyjnej buty. Jednak czekało mnie miłe rozczarowanie.
Najlepsze z książki: Torańska pozwala mówić swoich rozmówcom, nie wchodzi w słowo, nie przerywa, nie ocenia. Kulturalny wywiad z pełnym szacunkiem dla adwersarzy.
Najgorsze z książki: Betonowe niejednokrotnie postawy peerelowskich dygnitarzy i budzące strach wspomnienia z lat Wielkiej Czystki w ZSRR.
Polecam książkę: wszystkim, którzy lubią reportaże i cenią sobie interesujące wywiady oraz osobom, które ciekawi PRL.