Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry

Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

źródło opisu: http://iskry.com.pl/biografie/291-zajezdzimy-kobyl...(?)

źródło okładki: http://iskry.com.pl/biografie/291-zajezdzimy-kobyl...»

Anna | 2019-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2019

Świetna lekcji historii, napisana piękną polszczyzną. Karol Modzelewski przeżył jakby dwa lub trzy życia, widzi nie tylko swoje racje, ale i rozumie argumenty przeciwników politycznych, nie jest zacietrzewiony czy opanowany nienawiścią, wyjaśnia nieuchronne procesy historyczne. Przypomina sposoby walki komuny z ruchem Solidarności, opowiada o więzieniach, w których przyszło mu siedzieć, o robotnikach i inteligentach, wykuwających nową Polskę, ale i o dzielących pęknięciach, pojawiających się już u zarania ruchu wolnościowego. Widzi źródła współczesnego podziału Polski i dostrzega destrukcyjną rolę języka militarnego w życiu politycznym. Na koniec zwraca się do młodych, do ich poczucia sprawiedliwości, ostrzega przed nieuchronnym rozczarowaniem, stwierdzając niemożliwość stworzenia idealnego ustroju. Znakomita lektura!

Marcin | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Kiedy jeden człowiek łączy w sobie talent, erudycję, bohaterstwo i skłonność do samokrytycyzmu, już jest dobrze. Kiedy jeszcze ta sama osoba ma co opowiadać, bo brała udział w najważniejszych wydarzeniach historii, jest doskonale.

Absolutny must-read.

Bociek | 2019-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 07 marca 2019

Karol Modzelewski jest postacią, której życiorys warto znać. Na stronach swojej, będącej quasi-biografią, książki w sposób niezwykle plastyczny nakreślił wydarzenia, które ukształtowały go jako człowieka. Przemyślenia autora są naprawdę bardzo głębokie, a podejście do własnych poglądów sprzed lat cechuje daleko posunięty autokrytycyzm. Można się nie zgadzać z poglądami autora na pewne kwestie i ja sam jestem przeciwny im w bardzo wielu aspektach, ale nie mogę odmówić autorowi logiki wywodów i spójności myśli, a nade wszystko łatwości w przekazywaniu treści. Polecam.

Mateusz | 2019-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2018

W głównej mierze to historia PRLu oczami jednego z opozycjonistów - prof. Karola Modzelewskiego. Lektura ciekawa, choć nie należy jej traktować jako kompendium wiedzy o PRLu, walce z komunizmem, gdyż autor nie we wszystkich ważnych wydarzeniach uczestniczył, tym samym też wiele z nich w tej książce zostało pominiętych.

Jest to tytuł dla osób znających autora, interesujących się okresem PRLu, KORu, Solidarności, ROPCIa itp.

Gorąco polecam, gdyż wbrew pozorom jest to książka miejscami krytyczna względem Polski po 89 r., względem przemian jakie przeszliśmy, czy też wobec klasy politycznej, która doszła do władzy i często nie jest dużo lepsza, a momentami nawet gorsza w swej bucie i arogancji od komunistów.

Zbigniew_Malinowski | 2018-12-08
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Wiele tu jest rzeczy ciekawych. Niewątpliwie warta poznania jest subkultura więzienna widziana przez człowieka "normalnego". Widziałem już ją oczyma Kuronia, Karol Modzelewski dorzuca do tego obrazu inną perspektywę.

Jeszcze ciekawszy jest obraz okresu Wielkiej Solidarności, przypominający coś, o czym dziś nie bardzo chcemy pamiętać: Solidarność była ruchem głęboko socjalistycznym z tendencjami anarcho-syndykalistycznymi. Może nawet poszłaby także w kierunku komunizującym... W każdym razie na tym tle wraca moje stałe pytanie i wątpliwość: co by było, gdyby nie stan wojenny (i gdyby Rosjanie też nam nie "pomogli")? Nie trafiłem jeszcze na żadne przyzwoite rozważania na ten temat, ani na żadną dobrą utopię. Wyobrażam sobie czasami, że wyglądałoby to trochę jak Barcelona w czasach hiszpańskiej wojny domowej, tyle że bez palenia kościołów. Ale jakoś tak mało pozytywny obraz.

Oczywiście dużo do myślenia daje to, że wojsko w czasie stanu wojennego nie tylko rozbiło Soliarność, ale de...

Petroniusz | 2018-08-23
Na półkach: Przeczytane, historia, Polityka, 2018
Przeczytana: sierpień 2018

Rozliczenie się opozycjonisty z historią swojego kraju i własną.
To ważna książka, Karol Modzelewski, legenda opozycji, jeden z tych o których bez zażenowania można powiedzieć, że wiódł nas wszystkich do wolności, choć najczęściej działał nieomal samotnie, lub w bardzo niewielkiej grupce. Większość Nie była zainteresowana udziałem w tej walce, bała się, albo żyła swoim życiem. Ot, realia doświadczeń mniejszości która ma odwagę próbować.

Jednocześnie z perspektywy czasu czuć wiele dystansu do tego co robił, do własnych postaw, do tego co się ostatecznie stało. Widać olbrzymie doświadczenie życiowe, modelowy przykład intelektualisty z XX w. – epoki która odeszła. Ludzi którzy wierzyli że mogą zmienić świat. Choć teraz, z perspektywy czasu, widzi jak często ich własne działania kierowały ich w zupełnie inną stroną niż chcieli. Jak bardzo tą „Kobyłą historii” nie można kierować. Człowiek który wierzył w to że być może komunizm będzie tą drogą, która zapewni zdrowe i równościowe...

Maciek | 2018-06-01
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Doskonała książka. Trudno o lepszy opis praktycznie całej historii opozycji PRL, niż ten dokonany przez bezpośredniego uczestnika najważniejszych wydarzeń, zawodowo zajmującego się historią. Ogromną wartością jest analiza ustroju PRL dokonana przez człowieka początkowo zachłyśniętego komunizmem a następnie srogo nim rozczarowanym, uczestnika najważniejszych wydarzeń opozycyjnych PRL - legendy opozycji antykomunistycznej (do tego stopnia, że wręcz wymyślił nazwę "Solidarność").

Doskonała analiza, również czasów współczesnych - podziału społeczeństwa na zadowoloną z siebie część społeczeństwa, która odnalazła się w czasach po upadku PRL i tą niezadowoloną, dotkniętą "syndromem zawiedzionego zaufania".

wooojt | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Mimo, iż urodziłem się już w wolnej Polsce, a więc znakomita większość opisanej w książce historii bezpośrednio mnie nie dotyczy, to jednak jej studiowanie , wzbogacone refleksjami jednego z współtwórców ustrojowych przemian Polski, było dla mnie absolutnie pochłaniające. Nie zmienia tego nawet fakt, że z racji moich braków w historycznej wiedzy nie wszystko było dla mnie zupełnie jasne, ani to, że autor nie zawsze trzyma się chronologii i nie zajmuje się tłumaczeniem rzeczy dla niego oraz jego pokolenia oczywistych. W lekturze tej książki nie chodzi jednak tylko o poszerzenie swojej znajomości wydarzeń, które uformowały społeczny i gospodarczy klimat kraju, w ktorym obecnie żyjemy. Nie chodzi wyłącznie o zrozumienie bohaterów tamtej rewolucji, poznanie nastrojów obywateli PRL w obliczu formowania się “Solidarności ",choć analiza profesora Modzelewskiego jest niezmiernie interesująca. Dla mnie ta książka to przede wszystkim okazja do obcowania z mądrością. Sposób w jaki profesor...

Prez | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Legendarny opozycjonista, wybitna osobowość w bardzo ciekawej autobiografii, a przy okazji rzut oka na sytuację polityczną Polski współczesnej w przełomowych momentach, z punktu widzenia aktywnego uczestnika, w relacji z pierwszej ręki.

betelgeuze | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Świetna książka z półki non-fiction. Nie stricte historyczna, ale właśnie z dziedziny literatury faktu. Pisana przez profesjonalistę i to nie tyle historyka, co właśnie dziennikarza (w końcu rzecznika prasowego Solidarności, a nade wszystko ważnego uczestnika wydarzeń. Dzięki temu wyjaśnienia niektórych mitów na temat np. Okrągłego Stołu robią wrażenie bardzo przekonujące. Nagroda Nike zasłużona, bo książkę czyta się doskonale. Dla cierpiących na braki z historii Polski ostatniego półwiecza - rzecz idealna. Polecam.