Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Hemingway's Girl
historyczna
Ag2S

Historia młodzieńczej fascynacji i skrywanego pożądania, wpleciona w barwny życiorys słynnego pisarza. Latem 1935 roku do domu państwa Hemingwayów na wyspie Key West wprowadza się młoda służąca, córka biednego amerykańskiego rybaka i Kubanki, Mariella Bennet. Znany ze słabości do młodych kobiet „Papa” traktuje Mariellę jak córkę, lecz także rozbudza w niej namiętność. Mirella jest rozdarta...

Latem 1935 roku do domu państwa Hemingwayów na wyspie Key West wprowadza się młoda służąca, córka biednego amerykańskiego rybaka i Kubanki, Mariella Bennet. Znany ze słabości do młodych kobiet „Papa” traktuje Mariellę jak córkę, lecz także rozbudza w niej namiętność. Mirella jest rozdarta między pożądaniem zaborczego pracodawcy, a pragnieniem prostego szczęścia i miłości, które może jej dać weteran wojenny, Gavin Murray. Cieniem nad upalnym florydzkim latem kładzie się potężny huragan, grożący życiu nie tylko rodziny Marielli, ale i setek weteranów wysłanych na skraj Florydy do budowy mostu łączącego wysepki z lądem. Młoda służąca staje przed groźbą utraty najdroższych jej osób.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Sluzaca_Hemingwaya-p-32088-.html

allison | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Pięknie opowiedziana fikcyjna historia młodej kobiety, która pracuje w posiadłości Hemingwaya i jego drugiej żony.
Portret tytułowej bohaterki nakreślony jest subtelnie, z wielkim wyczuciem i znajomością ludzkiej psychiki.

Nie tylko ona jednak jest kluczową postacią. Poznajemy tu również prywatne oblicze przyszłego noblisty, który ukazany jest jako człowiek wybuchowy, o zmiennych nastrojach, pełen sprzeczności i namiętności. Te nieobliczalne zachowania stają się często przyczyną burzliwych konfliktów w małżeństwie i skomplikowanych relacji między pisarzem i tytułową bohaterką.

Mimo iż akcja nie pędzi tu w zawrotnym tempie, czyta się tę powieść szybko i z wielkimi emocjami. Przeżycia bohaterów udzielają się czytelnikowi, trzymają w napięciu, zwłaszcza w końcowej części, niemal każą odwracać kartkę za kartką, gdyż niecierpliwie czeka się na zakończenie. A po przeczytaniu ostatniej strony odczuwa się niedosyt i rozczarowanie, że to już koniec...

Całość napisana jest lekko, ale...

Liza | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

19-letnia Mariella w 1935 roku poznaje 35-letniego Ernesta Hemingwaya: sędziego, milionera, sportowca, playboya i pisarza. „Wszystkich owinął sobie wokół palca.”

Dziewczyna po śmierci ojca opiekuje się młodszymi siostrami i apatyczną matką oraz próbuje zarobić jakiekolwiek pieniądze. Trafia jej się praca jako służącej w domu sławnego pisarza, Papy. Hemingway mieszka wraz z żoną i dwoma synami. On szybko ją polubił, traktując życzliwie, ale jakby z góry, natomiast u Marielle jego spojrzenia wywołują rumieńce. Niepokój, młodzieńczą fascynację, skrywane pożądanie- te nowe i nieznane uczucia budzą się w niej. Jak temu ulegnie, może wiele stracić…

„Ale ty możesz powiedzieć nie.”

Z bohaterów najbardziej jest nakreślona właśnie Marielle: czytelnik widzi jej rozdarcie, tym bardziej, że prawie równocześnie z Papą poznaje Gavina, weterana wojennego i również on zagości w jej sercu. Przez jego postać (oraz kalekiego Jacka) pisarka ukazuje obraz weteranów, którzy są teraz połową siebie,...

Magda | 2014-03-15
Przeczytana: marzec 2014

Choć nie przepadam za twórczością Hemingwaya, ani za luźnym wykorzystywaniem biografii znanych ludzi, to ta książka podobała mi się. Język powieści nie jest może zbyt wyszukany, a duża liczba dialogów sprawia, że powieść czyta się szybko. Nie znajdziemy tu zaskakujących zwrotów akcji, a bohaterowie nie podejmują szokujących czytelnika decyzji. Mimo to powieść przyciąga, chce się poznać dalsze losy bohaterów. Zdecydowaną zaletą książki są wspaniale zbudowane portrety psychologiczne bohaterów. Z uwagi na to, że nie jestem fanką Heningwaya, nigdy nie interesowałam się w sposób szczególny jego biografią. zdaję sobie sprawę, że autorka puściła w tej kwestii wodze fantazji, a jednak postać pisarza przyciąga, zaciekawia i intryguje. Z pewnością poszukam po lekturze "Służącej..." informacji o nobliści. Na uwagę zasługuje także tytułowa bohaterka - młodziutka dziewczyna borykająca się z wieloma kłopotami. Po śmierci ojca musi utrzymywać rodzinę. Matka pogrążona w żałobie, nie interesuje się...

książek: 1931
Julka | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Nie jest to na pewno powieść biograficzna, historyczna ani typowy romans, choć ma z tymi gatunkami literackimi dużo wspólnego. Autorka - sama wielbicielka twórczości Ernesta Hemingwaya - stworzyła postać młodej, ubogiej mieszkanki Key West Marielli Bennet, żeby za jej pośrednictwem opowiedzieć historię wyspy i jej mieszkańców, w tym Hemingwaya z rodziną, w czasie wielkiego kryzysu.
Książka napisana prostym językiem, łatwa i przyjemna w czytaniu, i choć zawiera wiele dramatycznych zdarzeń i opisów, niesie z sobą wiarę w przyjaźń, miłość, szczęście, przeznaczenie.
Polecam.

ursi | 2014-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Służąca Mariella, to postać fikcyjna, poprzez którą, a także jej rodzinę poznajemy niewielki fragment z życia wielkiego pisarza Ernesta Hemingwaya. Pisarz przebywał w 1935 roku na wyspie Key West wraz z drugą żoną Pauline i ich synami: 6-letnim Patrickiem i 3-letnim Gregorym. Nieposkromiony sposób bycia Hemingwaya sprawiał, że Mariella była świadkiem wielu nieoczekiwanych sytuacji autora "Pożegnania z bronią".
Być może, można być nieco rozczarowanym skąpą dawką biografii pisarza, ale też jest to tylko niespełna rok jego burzliwego życia.
Książka warta przeczytania.

kobietazasciankowa | 2013-12-13

Służyć u pisarza
...Miałam sen, że Hemingway i ja stoimy w jego domu w Key West. Powiedział mi, że muszę o nim napisać, bo odchodzi w zapomnienie - tak w jednym z wywiadów mówiła o swojej nowej powieści Erika Robuck, autorka „Służącej Hemingwaya”.
CAŁOSĆ :

Tina Pohorylle | 2014-09-09

Na uwagę zasługuje piękna okładka. Bardzo mi się spodobała i zachęciła do czytania. Interesuję się Hemingwayem, więc automatycznie zainteresowałam się tą powieścią. Spodziewałam się taniego romansidła, ale postanowiłam dać autorce szansę. To była dobra decyzja, nie mogłam się oderwać od stron, poświęciłam na czytanie cały dzień. „Służąca Hemingwaya” to świetna pozycja dla każdego. Nie trzeba przepadać za Ernestem — wystarczy skupić się na Marielli. To interesująca postać, podobnie jak jej matka, siostry. Polecam!

Urszula | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Sprytne połączenie faktów z biografii Hemingwaya z historią fikcyjną. Czyta się bardzo przyjemnie. Lektura raczej z tych lekkich.

nateczka123 | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Właśnie skończyłam czytać tę książkę:)
Zajęło mi to 2 dni... czyta się ją naprawdę szybko jak widać:)
Bardzo mi się podobała cała historia, a zakończenia w żadnym wypadku się takiego nie spodziewałam.... Myślę, że naprawdę warto przeczytać tę książkę:)

Monika | 2017-08-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Przyjemna lektura, idealna na wakacje, napisana prostym językiem.
Nie porywa, ale można poczuć gniew i pożądanie, które jest częstym gościem na kartach książki.

115 rocznica urodzin Ernesta Hemingwaya

Laureat literackiej Nagrody Nobla, jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku, twórca tzw. prawdziwej męskiej literatury, hulaka, kobiecarz – Ernest Hemingway – dziś obchodzimy 115 rocznicę jego urodzin.