Ogród wspomnień

Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Outside the Lines
Ag2S

Słodko-gorzka historia zagubionego we własnym świecie ojca i poszukującej jego miłości i akceptacji córki. W wieku dziesięciu lat Eden znalazła ojca, Davida, wykrwawiającego się na podłodze łazienki. Nieudana próba samobójcza doprowadziła do rozwodu rodziców, po którym David praktycznie zniknął z życia córki. Eden wie na jego temat tylko tyle, że jest bezdomny i zmaga się z chorobą...

W wieku dziesięciu lat Eden znalazła ojca, Davida, wykrwawiającego się na podłodze łazienki. Nieudana próba samobójcza doprowadziła do rozwodu rodziców, po którym David praktycznie zniknął z życia córki. Eden wie na jego temat tylko tyle, że jest bezdomny i zmaga się z chorobą psychiczną.

Teraz trzydziestoletnia Eden postanawia odnaleźć ojca, by móc mu wreszcie wybaczyć i ostatecznie zamknąć za sobą przeszłość. Kiedy jednak w trakcie poszukiwań odkrywa inne bolesne prawdy – nie tylko tajemnice, które skrywała przed nią matka, ale także dręczące pytanie, czy po tych wszystkich latach David w ogóle chce zostać odnaleziony – musi zdecydować, jak daleko jest się w stanie posunąć w imię miłości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ogrod_wspomnien-p-32124-1-30-.html

Niektórzy są zagubieni, chorzy i nie potrafią sobie poradzić z życiem.
Inni za to poszukują tego, co utracili.

Pierwszy opis idealnie pasuje do Davida, ojca Eden.
"Ostatni raz widział ją pan, kiedy wykrwawiał się pan po próbie samobójczej."

Drugi natomiast do samej Eden, która po 20 latach poszukuje swego ojca. W ten sposób trafia do schroniska dla bezdomnych, gdzie spotyka Jacka, który nie tylko będzie jej towarzyszyć w tej trudnej podróży, ale i również obdarzy ją czymś najważniejszym na świecie.

Wspaniała historia przy której nie jeden raz łezka się zakręciła w oku. Choć momentami smutna, to jednak bardzo prawdziwa i przejmująca. Polecam!

Mollinka_90 | 2016-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Skomplikowane relacje między rodzicami a dziećmi to temat nie nowy w literaturze obyczajowej. Jednak Amy Hatvany dotyka w swej powieści bardzo ważnej i trudnej kwestii, która dla wielu może być tematem z pogranicza tabu - choroby psychicznej w rodzinie.

Ojciec głównej bohaterki - Eden, cierpi na schizofrenię. Kiedy dziewczynka ma 10 lat, ojciec zostaje zabrany do szpitala psychiatrycznego i od tamtej pory wygląda na to, że nie interesuje się losem córki. Choć przysłał jej kilka listów, wyjechał i z czasem w sercu Eden zalęgły się wobec niego nienawiść i żal.

Losy bohaterów poznajemy z perspektywy Eden i jej ojca. Dowiadujemy się, jakie motywy nimi kierują i jakie podejmują działania, by wyprostować swoje życie. Choroba rodzica pokrzyżowała plany również córce, która nie potrafi stworzyć stabilnego związku i ma poczucie nierozliczonej przeszłości. Droga do pojednania bywa wyboista, lecz należy wierzyć, że przy chęciach obu stron, jest ono możliwe.

Książka Amy Hatvany opowiada o...

książek: 2014
Ulka | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Wzruszająca opowieść o miłości,pełna ciepła i szacunku do drugiego człowieka. Pokazuje nam obraz człowieka zmagającego się z chorobą psychiczną. Jego zachowania są nie do końca zrozumiałe,ale to co dzieje się czasem w głowie człowieka jest jedną wielką niewiadomą. Ta osoba robi to co musi, a nie czego chce. Zachwyciła mnie postawa Eden oraz jej chłopaka. Ile uczucia wkładają w swoją pracę, tolerancji i szacunku. Polecam tę książkę każdemu,a w szczególności tym,którzy chcą zrozumieć czym jest miłość,wybaczenie,choroba,cierpienie,szacunek itd...
Zachęcam..:)

książek: 1937

„Słodko-gorzka” historia zagubionego we własnym świecie ojca i poszukującej jego miłości i akceptacji córki” to sentencja z okładki.

Sięgnęłam po tę pozycję z powodu bardzo pozytywnych i optymistycznych opinii na jej temat. Niestety, mimo, iż bardzo lubię książki, gdzie porusza się tematy trudne i ważne, ta pozycja okazała się zbyt słodka i chwilami męcząca.

Eden to główna bohaterka tej powieści. Poznajemy ją w chwili, kiedy jest już dorosłą kobietą, realizującą się na płaszczyźnie zawodowej. Emma boryka się się z olbrzymią traumą z okresu dzieciństwa, uraz dotyczy zaburzonych relacji z ojcem, który zmagał się z chorobą psychiczną. Bohaterka w okresie dorastania niejednokrotnie była świadkiem przykrych, a nawet bardzo dramatycznych w skutkach epizodów, które miały miejsce w jej rodzinnym domu. Chory psychicznie ojciec, którego zaburzenie nie jest właściwie zdiagnozowane, boryka się każdego dnia z demonami, które tkwią w jego umyśle. Jego artystyczna dusza broni się przed...

Koralina | 2013-09-28
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

„Ogród wspomnień” rozpoczyna motto autorstwa Nikosa Kazantzakisa: „Człowiek potrzebuje odrobiny szaleństwa, by wreszcie zerwać więzy i stać się wolny” i z pewnością jest ono kluczem do lektury… Lektury pełnej refleksji nad ludzkim życiem, nad naszymi wyborami, których dokonujemy każdego dnia.

Wielką zaletą powieści jest również ciekawy sposób prowadzenia narracji: pierwszoosobowej - kiedy patrzymy na świat oczami głównej bohaterki o znaczącym imieniu Eden - oraz trzecioosobowej, towarzyszącej czytelnikowi w chwili poznawania losów oraz przeżyć Dawida – ojca Eden, zmagającego się z chorobą psychiczną.
Relacje między dwojgiem bohaterów są bardzo skomplikowane, łączą ich więzi rodzinne (ciągle silne - mimo wielu lat nieobecności ojca w życiu córki) oraz miłość, którą nie zawsze potrafią sobie okazywać w taki sposób, jakiego każde z nich by oczekiwało. Całej historii towarzyszą niedomówienia, niewłaściwie zrozumiane intencje – po prostu samo życie!

Śledząc losy postaci, rozumiemy...

Tajemnica | 2013-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok, Czytnik
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Są książki, które czytelnik odbiera bardzo osobiście. Przeżywa każdą stronę, jakby to były wydarzenia wyrwane z prawdziwego życia. Ja ogromne emocje przeżyłam czytając najnowszą książkę Amy Hatvany pt „Ogród wspomnień”.

David jest utalentowanym artystą malarzem. Ma wspaniałą córkę Eden, którą kocha bardzo mocno, żonę, dom. Czego mógłby chcieć więcej od razu pojawia się pytanie. Niby niczego, poza stabilizacją emocjonalną. Boryka się bowiem z trudnym problemem natury psychologicznej, z którym nie potrafi wygrać ani miłość do córki, ani wielkie zaangażowanie żony. Głosy w jego głowie nie dają mu spokoju, próbuje je zagłuszyć alkoholem i ucieczką w zupełnie nierealny świat. Każdy kolejny dzień jest walką o przetrwanie. Kolejne próby, kolejne nadzieje, kolejne obietnice niestety nie odnoszą żadnych pozytywnych rezultatów.

Nie trudno zgadnąć, że dochodzi do tragedii. Świadkiem owego zdarzenia staje się córka Davida. Widok zakrwawionego ojca pozostaje w jej głowie na bardzo długo. Jej...

kasandra_85 | 2013-04-20
Przeczytana: kwiecień 2013

Piotr | 2013-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Amy Hatvany jest z z wykształcenia socjologiem, z zamiłowania pisarką, autorką czterech powieści. Mieszka w Seattle. Po "ogród wspomnień" sięgnąłem ze względu na fabułę, która wydała mi się szalenie interesująca. Czasami jest jednak tak, że kiedy uważam jakąś książkę za "pewny hit" to kolejna, zupełnie przypadkowa może być oceniona pod tym kątem. Niestety, tak było tym razem. Na początku patrzyłem przez pryzmat autorki, której lekturę dane mi było przeczytać wcześniej.

Eden znajduje w łazience ojca Dawida, który usiłuje popełnić samobójstwo. Ratuje mu życie, wzywając karetkę, ale wkrótce ojciec usuwa się w cień biorąc rozwód z żoną, znikając na długie lata z życia rodziny. Wybiera pobyt na ulicy i w przytułkach, a górę bierze alkoholizm. Córka wie o chorobie psychicznej ojca i problemach z piciem. Postanawia go odszukać. Jakie tajemnice skrywa matka? Czy Eden odnajdzie swojego ojca?

Przyznam, że na początku książka mnie irytowała, ale gdzieś po czterdziestu stronach zaczęła...

Kasiek m | 2013-05-28
Przeczytana: 27 maja 2013

Coraz bardziej zaprzyjaźniam się z ebookami. Lubię w nich to, że mogę czytać czekając te kilka minut na przystanku, gdy tradycyjnej książki „nie opłaca” mi się wyciągać z torby. Tym razem na ekranie telefonu i tableta gościł „Ogród wspomnień”. Kolejna książka z akcją która toczy się dwutorowo, również tutaj w większości rządzi teraźniejszość, ale pojawiają się liczne retrospekcje.

Lubię książki, które poruszają problemy psychologiczne. Opowieści sprowadzające się tylko do „kocha go, ale z perturbacjami”, są dobre raz na jakiś czas, ale to takie książki jak „Ogród wspomnień” dają do myślenia.
Główna bohaterka Eden, mimo rajskiego imienia dźwiga na barkach wielki ciężar. W dzieciństwie została porzucona przez ukochanego tatę. Ojca, któremu zawdzięcza swoje pasje, ale również traumę dzieciństwa. Jej ojciec Daniel, robił co mógł, aby być najlepszym ojcem, ale miał wielką przeszkodę – chorobę psychiczną, która najpierw zniszczyła jego małżeństwo a później systematycznie pchała go ku...

Kasia | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Piękna książka. Wzruszająca.
Coraz trudniej spotkać książki o takiej tematyce,dobrze napisane. Serdecznie polecam. Idealna na wiosenne dni!