Okładka książki Córka kapitana

Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
7.21 (90 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Tragicznej kwietniowej nocy splatają się losy dwóch kobiet. Zaskakujące odkrycie i podjęta w ułamku sekundy decyzja raz na zawsze odmienią życie ich rodzin. Dla May Smith, podróżującej z mężem i córeczką Ellen, wejście na pokład Titanica oznacza początek nowego lepszego życia. Zderzenie „niezatapialnego” statku z górą lodową przekreśla ich plany. Ratując własne życie, May traci z oczu Joe i Ellen...

Dla May Smith, podróżującej z mężem i córeczką Ellen, wejście na pokład Titanica oznacza początek nowego lepszego życia. Zderzenie „niezatapialnego” statku z górą lodową przekreśla ich plany. Ratując własne życie, May traci z oczu Joe i Ellen. Ktoś wpycha ją do łodzi ratunkowej. Kilka minut później do szalupy podpływa sam kapitan Smith i wręcza May owinięte w kocyki niemowlę. Całą tę sytuację obserwuje Celeste Parkes, żona zamożnego amerykańskiego przedsiębiorcy. Obie przyglądają się katastrofie statku targane zgoła odmiennymi emocjami: May wie, że Joe nie uszedł z życiem, Celeste żałuje, że nie wybrała się w podróż ze znienawidzonym mężem. W oczekiwaniu na ratunek między kobietami nawiązuje się nić przyjaźni, lecz wtedy May odkrywa szokującą prawdę…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

Polecamy

Oficjalna recenzja
vivien książek: 879

Niezatapialne

Najsłynniejsza na świecie katastrofa wodna. Ogromny liniowiec pochłonięty przez ocean w mgnieniu oka. Jedna kwietniowa noc, tysiące ofiar, niezliczona liczba złamanych życiorysów. Titanic – to właśnie na jego pokład Leah Fleming, ceniona brytyjska autorka powieści historycznych, każe wsiąść głównym bohaterkom swej powieści.

May Smith wraz z mężem i córką płynie w kierunku nowego, lepszego życia. Celeste Parks, małżonka bogatego amerykańskiego przedsiębiorcy, wraca do domu z poczuciem, że nic dobrego już jej w życiu nie spotka. Zderzenie statku z górą lodową na zawsze odmieni i splecie ze sobą losy tych dwóch kobiet i ich bliskich (z czasem pisarka wprowadza trzecią rodzinę). May traci z oczu męża i córkę, lecz oto do jej szalupy podpływa sam kapitan i wręcza jej owinięte w kocyk niemowlę… A to dopiero początek niezwykłych i zaskakujących zdarzeń.

Autorka potrafi pisać z wyczuciem (i uczuciem). Fabułę buduje umiejętnie, emocje dawkując w odpowiednich proporcjach. Jej bohaterowie są wielowymiarowi i wiarygodni; z May i Celeste zżywamy się jak z rodzonymi siostrami, razem z nimi przeżywamy tragedię i późniejsze próby poskładania rozbitych kawałków ich światów znów w całość. A były to istoty kruche, lecz zarazem bardzo dzielne. Niezatapialne. Kobiety, które nie pozwoliły zatonąć swoim marzeniom. Diametralnie różne, ale tak samo silne, tak samo dobitnie zdające sobie sprawę, że bycie kobietą nie ogranicza się do stanowienia błyszczącej i pachnącej ozdóbki dla mężczyzny, co w tamtych latach nie było jeszcze wcale takie oczywiste (także dla wielu przedstawicielek płci pięknej). Zresztą temat feminizmu i sufrażystek przewija się w książce regularnie, stanowiąc naprawdę interesującą i wartościową powtórkę z historii.

Co ciekawe (czytaj: nie do końca zrozumiałe), statkowi autorka poświęciła w zasadzie mało uwagi. Według mnie, zdecydowanie za mało! Brakowało mi dokładniejszych opisów rejsowej codzienności, pracy załogi, wyglądu wnętrz i przede wszystkim przebiegu samej katastrofy (chyba jedynie dzięki wspomnieniom scen z filmu Jamesa Camerona da się choć w małej części wyobrazić sobie jej rozmiar). Ale to tylko zdanie zagorzałej fanki morskich molochów i wszystkiego, co związane z wodą.

„Córka kapitana” jest powieścią, która wciąga od pierwszych stron. Co prawda pojawiają się małe potknięcia i zgrzyty (kilka zbyt naciąganych zbiegów okoliczności, przesłodzone zakończenie), lecz nie zmienia to faktu, że dzieło Leah Fleming czyta się niezwykle przyjemnie. Zrazu być może nieco wystraszeni jej objętością (prawie 600 stron), już po chwili będziemy radzi, że możemy spędzić z nią niejeden długi wieczór pod kocem… Z dala od przerażająco lodowatego, okrutnego oceanu.

Marta Gęsigóra

Opinie czytelników
Joanna | 2013-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2013

Poruszająca, epicka powieść nawiązująca do jednej z największych tragedii morskich – zatonięcia „ niezatapialnego” Titanica 15 kwietnia 1912 roku. Mimo fikcji literackiej w powieści przewijają się autentyczne postaci, relacje rozbitków, którym udało się uratować w szalupach ratunkowych a następnie przez załogę Carpatii.
O przebiegu wydarzeń czytelnik dowiaduje się z relacji May Smith oraz Celeste Parkes cudem uratowanych z katastrofy. Życie tych kobiet połączy głęboka przyjaźń, zrozumienie i wzajemna pomoc w najtrudniejszych życiowo sytuacjach.
Jest to obszerna powieść rozgrywająca się na przestrzeni lat 1912 - 1959 o wewnętrznej przemianie jaka dokonała się w życiu bohaterów powieści, wpływie na ich zawiłe losy oraz sile i determinacji nie tylko w walce z traumatycznymi przeżyciami, ale również zmianach, jakie nastąpiły w ich życiu .
Powieść o sile i nadziei, wielkim sekrecie wyjawionym przyjaciółce na łożu śmierci przez May i konsekwencjach jej czynu – krzywdzie, bólu i udręc...

allison | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 września 2013

Dotychczas "Córka kapitana" kojarzyła mi się z utworem Tołstoja, jednak po lekturze powieści L. Fleming zapewne będzie na myśl przywoływać przede wszystkim właśnie jej książkę.

Akcja wciągnęła mnie już od pierwszych stron i do końca z niesłabnącym zainteresowaniem śledziłam koleje losów trzech rodzin (bo bohaterami są TRZY rodziny, a nie DWIE, jak podaje okładkowy opis).
Spodobały mi się wyraziste sylwetki, dramatyczna fabuła, przesiąknięta burzliwymi perypetiami kobiet, które połączyła katastrofa Titanica. Cały czas życie kilku bohaterów naznaczone jest wielką tajemnicą, którą czytelnik poznaje już na początku, jednak postacie muszą na jej ostateczne rozwikłanie poczekać wiele lat. Byłam ciekawa, w jaki sposób autorka połączy wątki i nie zwiodłam się. Jest tu, co prawda, sporo zbiegów okoliczności, ale nie są one odrealnione i nieprawdopodobne.
Ciekawie i wiarygodnie pokazane zostało tło historyczne, a na uwagę na pewno zasługuje również podjęta przez autorkę tematyka emancypacji...

konto_usuniete | 2014-04-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Morze,statek,góra lodowa-jakie mamy skojarzenia?
Oczywiście-Titanic.
To właśnie ta jedna z największych morskich katastrof,stanowi początek historii,którą opowiada nam autorka.A muszę przyznać,że opowiada pięknie.Na przestrzeni kilkudziesięciu lat,poprzez dwie wojny,wielki kryzys śledzimy losy dwóch rodzin,które przeplatają się wzajemnie,jak nitki w najpiękniejszej koronce.A losy te są zagmatwane,z niejedną tajemnicą do rozwiązania.I nie jest to banalna opowieść jakich wiele,autorka ma duży dar,snuje swą opowieść nieśpiesznie,ale w żadnej mierze nie nudzi,nie pozwala odpocząć,póki bohaterowie nie rozwiążą zagadki.Szczerze przyznam,że dla mnie ta książka mogłaby być dłuższa,tak się zżyłam z bohaterami...

kasandra_85 | 2013-08-17
Przeczytana: sierpień 2013

Khaleesi | 2014-03-12
Przeczytana: 07 marca 2014

Bardzo przyjemna lektura, mimo poruszania trudnych, czasami bardzo bolesnych tematów, jakimi są strata dziecka, przemoc małżeńska, wojna.
Powieść zaczyna się od katastrofy Titanica, ale mimo, że cała akcja na statku trwa zaledwie kilkanaście stron, to zbiera ona żniwa przez dziesięciolecia. Wpływa na życie tak istotnie, że później nic już nigdy nie będzie takie samo.
May, której mąż ginie tej tragicznej nocy, i która do ostatnich chwil swojego życia będzie ukrywać straszną tajemnicę.
Celeste, która mimo że na statku płynęła sama, a której życie mimo to zmienia się potem diametralnie.
I Angelo, który cały czas żyje nadzieją, że znaleziony przez niego w porcie bucik zaprowadzi go do cudem ocalonej córeczki.
Piękna powieść o przyjaźni, nadziei i bezinteresownej miłości, a także o walce o lepsze życie.

Tomek | 2014-01-21
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2014

„Córka Kapitana” to wspaniała epicka opowieść, ukazująca i wiążąca losy trzech rodzin na tle kilku dziesięcioleci dwudziestego stulecia. Rozpoczyna się od dziewiczego rejsu rzekomo niezatapialnego liniowca Titanica, którego zatonięcie jest zaczątkiem przejmującej historii opowiedzianej w tej powieści. W doskonały sposób ukazuje ona jak traumatyczne przeżycia mogą zapoczątkować i scementować przyjaźń na całe życie. To książka o trudnych wyborach i decyzjach, które mają ogromny wpływ na losy nas samych jak i bliskich nam osób.
Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści, choć przyznać też muszę, że autorka zawiodła trochę moje oczekiwania. Wiedząc, że książka związana jest z Titanikiem, przekonany byłem, że w treści znajdę więcej szczegółów dotyczących samego statku jak i osób nim podróżujących. Możliwe jednak, że Leah Fleming umyślnie nie zamieszczała pożądanych przeze mnie opisów, aby nie wydłużać i tak dość długiego tekstu.
Mógłbym też ponarzekać na zbyt dużą ilość zbiegów okoliczności,...

elenkaa | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Długo czekałam na książkę o Titanicu, ale w końcu taka się pojawiła! Fakt, akcja dziejąca się na statku była krótka, ale była to podstawa do całej historii.

Na początku poznajemy May, która z córeczką Ellen i mężem Josephem podróżują do Nowego Jorku, aby zaznać lepszego życia. Jest to biedna, ale kochająca się rodzina (podróżują w trzeciej klasie). Poznajemy również Celeste, która wraca z pogrzebu matki do rodziny w Ameryce (do syna i męża). Celeste jest miłą osobą, pomimo tego, że podróżuje w pierwszej klasie i jest bogata. Nie jest szczęśliwa u boku swego męża, co w dalszej części historii jest widoczne. Pojawia się również ważna postać - Włoch Angelo. Jest to opowieść o trzech rodzinach, które w ostatnim rozdziale łączą się, odkrywając wielki sekret.

Pojawiają się również prawdziwe postacie, które nadały niesamowitego klimatu całej opowieści. Jest kapitan Smith (jakże by mogło go zabraknąć), Margaret Brown, czyli jedna z najbardziej znanych pasażerek, założycielka Komitetu Rozbitk...

Gośka | 2014-01-14
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2014

"Dotarli do wiaty. pod którą zatrzymał się pociąg, i oczom May ukazał się wielki szary kadłub Titanica z czterema ogromnymi kominami. Zadrżała. Kominy pomalowane na kremowy kolor, z czarnymi pasami u szczytu, wieńczyły stalową ścianę, wysoką na sto stóp, wznoszącą się niczym góra z metalu.
- Jakim cudem, u licha, coś takiego unosi się na wodzie?- wykrztusiła, kiedy dołączyli do kolejki pasażerów czekających na zaokrętowanie na pokład C."

May Smith to młoda kobieta, żona, matka, sierota. Kiedy jej mąż Joe dostał zaproszenie od dalekiego krewnego, by podjąć pracę w Stanach Zjednoczonych, otworzyła się przed nimi szansa na lepsze życie. Oboje byli sierotami, oboje ciężko pracowali, by utrzymać swoją małą rodzinę. W daleką podróż zabrali swoją miłość, maleńką córeczkę i kilka pamiątek z Boltonu. Tak właściwie, to Joe chciał jechać. May bała się nowego życia, dalekiej podróży, obcego kraju. Jednak chciała być z ukochanym mężem, dlatego wbrew jej obawom, cała trójka znalazła się na pokładz...

Anita | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Bardzo wzruszająca opowieść o losach dwóch kobiet ocalonych z katastrofy Titanica.Na przestrzeni kilkudziesięciu lat splatają się losy trzech rodzin,aby na koniec stać się jedną.
Sama katastrofa mogłaby być bardziej dramatyczna,brakowało mi również bardziej szczegółowych opisów tego pływającego "pałacu".
No i sam tytuł...Chyba bardziej symboliczny,ponieważ tytułowa córka kapitana jest postacią epizodyczną.
Bardzo polecam wielbicielom sag rodzinnych,poplątanych dziejów ludzkich losów.Można uronić łezkę...

malineczka74 | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Wielu twórców wykorzystało w fabułach swoich książek, filmów czy sztuk teatralnych motyw katastrofy niezatapialnego statku jakim miał być Titanic. Pisarka Leah Fleming również w swojej powieści przypomniała tragiczną kwietniową noc z 1912 roku, kiedy na wodach oceanicznych poszedł na dno piękny statek. Dziewiczy rejs okazał się dla wielu pechowy. Stracili życie, swoich bliskich, swój dobytek. W umysłach tych co przeżyli na zawsze zapisała się tragiczna noc, krzyki tonących i łoskot topiącego się olbrzyma należącego do linii White Star. W trakcie tej tragedii pomiędzy bohaterkami mistrzowskiej powieści "Córka kapitana" nawiązała się niezwykła i dozgonna przyjaźń. Wspaniała relacja narodziła się w trakcie potwornej tragedii. Mocne więzy związały dwie rodziny niczym więzy krwi.

W kwietniu 1912 roku na pokład Titanica wsiadły dwie kobiety. May wraz z mężem i roczną córeczką udawała się do Ameryki, do wuja męża, gdzie miała zacząć nowe lepsze życie. Kochająca się para była pełna obaw, ale...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto