Niewidzialny most

Okładka książki Niewidzialny most Julie Orringer
Okładka książki Niewidzialny most
Julie Orringer Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
Szmaragdowa seria
The Invisible Bridge
Czarna Owca
2013-06-20
2013-06-20
Nina Dzierżawska, Agnieszka Mitraszewska
obóz koncentracyjny II wojna światowa okupacja

Budujmy mosty

Ponad siedemset stron do czytania, a melodramatyczny romans ciągnie się przez 6/7 powieści😵‍💫 a w dodatku pełno nieścisłości historycznych i geograficznych!!! Dla wytrwałych…

Powieść klasyczna w swojej konstrukcji, a także tematyce, bo cóż może być dziś bardziej klasycznego niż miłość i wojna. W tej książce możemy zobaczyć, jak wyglądało to na Węgrzech - i w porównaniu z naszymi doświadczeniami można pomyśleć sobie, że mieli tam jak pączki w maśle. Wszak Wegry należały do sojuszników Hitlera. Ale czy Żydzi mogli się tam czuć aż tak bezpiecznie, podczas gdy w całej Europie szalały pogromy?
Orringe idzie w drobiazgowe opisy, które budują klimat powieści oraz oddają emocje bohaterów. Nie polecam osobom, mającym problem z dłuższymi tekstami i oczekującym, że akcja książki ma pędzić jak z kopyta (a w związku z tym Niewidzialny most przydałoby się "skrócić o połowę", bo te opisy przecież nic nie wnoszą). Przyznaję jednak, że pod koniec Niewidzialny most mnie już nieco zmęczył, a obóz pracy przymusowej nie wywarł należytego wrażenia.

Bardzo poruszająca

Bardzo poruszająca

Hmmm, dziwna sprawa. Z całej książki zapamiętałam tylko ładną okładkę, i fakt, że czytałam ją na basenie, pilnując dzieci w trakcie lekcji pływania (spokojnie, przeżyły, bo miały opiekę trenera 😉).
Pewnie źle to świadczy i o mnie - skleroza, i o ałtorce... 😬 🙃

Pewnie źle to świadczy i o mnie - skleroza, i o ałtorce... 😬 🙃

Piękna, wzruszająca

Piękna, wzruszająca

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po książkę, której akcja toczy się podczas II wojny światowej.
Chyba odzywa się wtedy ta martyrologiczna cząstka tkwiąca głęboko we mnie.

Początek "Niewidzialnego mostu" nie zapowiadał tej niesamowicie wciągającej i poruszającej historii. Raz czy dwa pomyślałam sobie ´Chcesz dalej w to brnąć?´ Dobrze, że przezwyciężyłam to zniechęcenie. Opłaciło się z nawiązką.

Od momentu pojawienia się Klary śledziłam losy Andrasa z rosnącą ciekawością, a historia jej przeszłości doprowadziła mnie do rzewnych łez.
Momenty szczęśliwe przeplatające się z tymi smutnymi i ciężkimi - jak to w życiu - roztaczały przed mną kalejdoskop losów rodzin Levi i Hász, od którego kiedy już wichry wojny rzuciły Andrasa i jego towarzyszy w wir ciągłej walki o przetrwanie nie mogłam się już oderwać.

Po przeczytaniu książki został smutek, ten typowy dla tego rodzaju opowieści. Z charakterystycznym pytaniem cisnącym mi się na usta: jak jeden ewidentnie zaburzony człowiek mógł doprowadzić do czegoś takiego?..
Jak coś tak strasznego mogło w ogóle mieć miejsce?
I ludzie zmieniający się pod wpływem wojny w istoty, nazwanie których zwierzętami byłoby bluźnierstwem..

Dziękuję pani Orringer za tą książkę i zabranie mnie w świat, do którego udaję się od czasu do czasu z mieszanką fascynacji i niedowierzania, że jeszcze nawet 100 lat nie minęło od tej największej w historii ludzkości tragedii..

Chyba odzywa się wtedy ta martyrologiczna cząstka tkwiąca głęboko we mnie.

Skończyłam czytanie z wyraźną ulgą.. Sama fabuła była nawet ciekawa; romantyczna i namiętna miłość podczas zawieruchy wojennej, prześladowania Żydów zamieszkujących ziemie węgierskie. Interesuje mnie ta tematyka, szczególnie spojrzenie na wojnę z punktu widzenia ludności węgierskiej było dla mnie nowością. Do tej pory jakoś nie spotkałam się z opisem działań wojennych na tych terenach. Autorka przytacza sporo faktów historycznych i pod tym względem byłam usatysfakcjonowana podczas czytania, jednak nie rozumiem po co aż tak rozwlekać tą opowieść....
Jak dla mnie ogromna ilość szczegółów i szczególików była okrutnie nużąca. Pomijałam duże fragmenty, które były kompletnie nieciekawe i przewidywalne. Gdyby skrócić tę książkę o połowę, dałabym o wiele wyższą ocenę.

Gorąco polecam, tym razem węgierskie perypetie wojenne, dotychczas najmniej przez mnie znane. Bardzo dobrze się czyta, ciekawie napisana i mimo sporych rozmiarów nie nurząca, a wręcz przeciwnie do ostatniej strony trzyma w napięciu.

Styczeń zaczęłam od lektury, która swoją objętością trochę mnie odstraszała i nie słusznie, gdyż wystarczyło, że przeczytałam kilka stron i zostałam kupiona. #Niewidzialnymost to historia w której poznajemy losy Żydów a dokładniej Andrasa Levi pochądzącego z Konyaru na Węgrzech oraz jego rodziny. Andras wyjeżdża do Paryża aby studiować architekturę, tam jego losy splatają się z pewną nauczycielką baletu Klarą. W tej przepięknej powieści możemy wiele wyczytać faktów o prześladowaniach Żydów węgierskich a także dowiemy się co się działo z ludźmi podczas wybuchu II Wojny Światowej, jak ich drogi się rozpierzchły. Ta powieść jest bardzo dokładna i szczegółowa. Autorka bardzo rzetelnie przygotowała się do napisania tego dzieła. Sama odbyła podróż na Węgry, aby zapoznać się z materiałami dotyczącymi życia tamtej ludności żydowskiej. Odbyła wiele rozmów z ludźmi, którzy znają fakty a także rozmawiała z własnymi dziadkami, którzy taką sytuację przeżyli. To wszystko sprawiło, że ta książka najzwyczajniej oczarowuje. Pięknie i misternie utkana historia zawierająca dramat i piękno uczucia jakie rozwija się między bohaterami. Niezwykły kunszt pisarski sprawia, że ta książka wchłania czytelnika w te czasy i te niewyobrażalne zdarzenia. Piękny styl i wiele metafor zawartych przez autorkę wprawia nas w totalne osłupienie. Tu nie da się przelecieć strona po stronie. Tą książkę należy czytać uważnie i w skupieniu, aby całkowicie odebrać wszystko to co autorka chce przekazać czytelnikowi. Jestem strasznie zafascynowana powieścią, kawał mądrej i pełnej emocji literatury. To trzeba przeczytać. To trzeba przeżyć. To nie jest książka, która można przeczytać, aby przeczytać i w końcu zapomnieć, w tym przypadku tak się nie da. Polecam z całego serca. Ja na pewno jeszcze do niej wrócę a w pamięci pozostanie na lata.

„A ciała dalej się gromadziły, nawet tutaj, w Budapeszcie, daleko od lini frontu.”

Długo zajęło mi przeczytanie tej książki mającej prawie 750 stron... Ale ta ogromna ilość białych kartek, które przewracałam jedna za drugą, na których opisane są losy Węgierskich Żydów w trakcie trwania Drugiej Wojny Światowej, są warte każdej minuty, którą dla nich poświęciłam.

W książce zawarta jest historia młodego architekta Leviego, który wyemigrował do Paryża, bez znajomosci języka, ale za to z ogromnym zapałem do ciężkiej pracy nad swoją edukacja. A tam... poznaje Klarę, w której zakochuje się bez pamięci. Niestety, ich życie obraca się do góry nogami, kiedy wybucha wojna i zaczynaja werbować mężczyzn do batalionów pracy.

Cudowna opowieść o walce, o rodzinie, o miłości, o wojnie na Węgrzech (rzadko mamy do czynienia z tak szczegółowym opisem katastrofy, która rozegrała się w tych rejonach),o głodzie, morderstwach, transportach setek tysięcy Żydów w wagonach bez wody, jedzenia, leków, ze zmiażdżonymi kończynami czy chorującymi na tyfus lub wszawice. A pomoc może tutaj tylko miłość, a przede wszystkim siła i próba walki, która trwała w sercach wielu tysięcy ludzi.

Wnioski nasuwają się same. Od zawsze Kocham Was” w stosunku do mojej rodziny i najbliższych było, jest i będzie na pierwszym miejscu. A tego typu książki, jeszcze bardziej wprawiają w refleksje i pokazują Nam, że te słowa powinnismy wypowiadać częściej - póki jeszcze możemy.

W książce...

• II wojna światowa