Ostatnie lato w Mayfair

Wydawnictwo: Świat Książki
El ultimo verano en Mayfair
arystokracja, Anglia
joly_fh

Powieść dla wielbicielek „Jeźdźca miedzianego” i „Białej Wilczycy”. Od sal balowych edwardiańskiej socjety po pola bitewne nad Sommą – barwny portret dwóch rodów na tle dekady wielkich zmian. Mayfair, lato 1911. Rodzina Rotherfieldów wydaje bal na cześć młodziutkiej Victorii. Przyjęcie psuje zniknięcie jej siostry Evangeline. Nieobecność dziewczyny sprawia, że na jaw wychodzą napięcia...

Powieść dla wielbicielek „Jeźdźca miedzianego” i „Białej Wilczycy”.

Mayfair, lato 1911. Rodzina Rotherfieldów wydaje bal na cześć młodziutkiej Victorii. Przyjęcie psuje zniknięcie jej siostry Evangeline. Nieobecność dziewczyny sprawia, że na jaw wychodzą napięcia pomiędzy członkami rodziny. Julian, najstarszy syn Rotherfieldów, odnajduje siostrę w więzieniu w robotniczym Bermondsey. Spadkobierca dynastii krytykuje zachowanie niepokornej dwudziestolatki, równie egoistycznej, co ich najmłodszy brat Edward, który wpadł w szpony hazardu. Aby zwrócić długi, Edward musi wziąć udział w zawodach lotniczych i pokonać swojego francuskiego rywala, nieobliczalnego uwodziciela.

Nadchodzi czas nieuchronnego schyłku angielskiej arystokracji i starej, francuskiej noblesse; oba narody wkrótce stawią czoło wojennemu kataklizmowi.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/ostatnie-lato-w-mayf...»

Gosia | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 marca 2015

Lubię powieści historyczne i ta opowieść Therese Revay trafiła w mój gust. Duża w tym zasługa stylu pisania autorki, której pracę czytałam po raz pierwszy, ale już nastawiam się na inne jej książki.
Wielu opiniodawców zarzuca tej książce zbyt wielkie przywiązanie autorki do tła historycznego, które nuży, a zbyt mało miejsca dla wątków fabularnych. Nie mogę się z tym zgodzić, to chyba zależy czego ktoś szuka w książkach. Mnie raczej deprymowały duże przeskoki czasowe w trakcie opisywania wydarzeń I wojny światowej, ale przy dokładniejszych wyszłaby z tego monumentalna praca.
Akcja powieści toczy się w latach 1911-1918 i przedstawia ten burzliwy okres zmian. Aż trudno sobie wyobrazić jak ciekawe, trudne i pełne powstającej w ludziach samoświadomości były to czasy. Autorka bardzo ciekawie przedstawia świat angielskiej i francuskiej arystokracji, jej olbrzymią rolę w trakcie wojny i powolny schyłek świata, który po wojnie nigdy już się nie odrodził w poprzedniej formie.
Do głosu...

wiejskifilozof | 2016-03-23

Oto trafiła mi się książka,która bardzo mi się spodobała.
Takie połączenie obyczaju,romansu,powieści wojennej.
Ta książka,to opowieść o upadku i narodzeniu.
Z jednej strony upada stara arystokracja Europy.
Następuje 1 wojna światowa.
A z drugiej strony rodzi się nowy europejski ład.

W tej książce czytelnik i czytelniczka znajdą,nie tylko opisy z pól bitewnych.
Ale i opisy z życia ludzi.Ich zdrady,romanse,pragnienia.

Ostatnie Lato w Mayfair to piękna historyczna opowieść,która zasługuję na przeczytanie.

BagatElka | 2013-11-22

Opowieść toczy się jak spokojna rzeka na drodze,której pojawiają się różnego rodzaju przeszkody,które zakłócają ten kojący rytm.
Książka opowiada o trudnych czasach,które przyniosły ogromne zmiany w życiu bohaterów i miały wpływ na cały świat.
Czas zmian,rewolucji kulturowej,politycznej to dla wielu szok i niezrozumienie oraz problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości.
A w tle emocje i namiętności,spełnione miłości i cierpienia.
Piękna powieść w dawnym stylu.

Stokrotka | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Akcja powieści toczy się w Anglii i Francji w latach 1911-1918 i koncentruje się na życiu członków dwóch znakomitych rodów – angielskiej rodziny Rotherfieldów i francuskiej du Forestelów. Autorka Theresa Revay opisuje czas przemian kulturowych, społecznych, politycznych w Europie. Mamy tu walkę sufrażystek o prawa kobiet, zatonięcie „Titanica”, bunty robotników w fabrykach, przemówienia w parlamencie, pracę ofiarnych pielęgniarek i wolontariuszek w przyfrontowych szpitalach, walki lotników, rzeź na frontach I wojny światowej. Niby sporo się dzieje w tej powieści, ale wszystko opisane jest jakoś tak leniwie, że nie przyprawia o szybsze bicie serca.
„Ostatnie lato w Mayfair” nie spełniło moich oczekiwań. Pierwsza połowa książki okazała się nużąca i nosiłam się nawet z myślą przerwania lektury. Później było lepiej, ciekawiej. Nie za bardzo odpowiada mi styl pisania Theresy Revay, przeskoki czasowe, urywanie wątków. Po kolejne książki tej autorki raczej już nie sięgnę.

edit3008 | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 stycznia 2014

No cóż mogę powiedzieć o ostatniej powieści Pani Revay, akcja do połowy bardzo mnie nużyła. Opisy akcji sufrażystek i udział w nich Evie bardzo mnie denerwowały i jakoś nie bardzo przypadły mi do gustu. Akcja nabrała tempa od wybuchu I wojny i już bardziej mnie wciągnęła. Niemniej jednak hymnów pochwalnych na temat powieści nie będę tu przedstawiać, bo o ile tło historyczne w powieści jest dobre, to przedstawienie zmian w charakterze arystokratów pokroju Juliana nie bardzo przemówiło do mnie. Bardzo sztuczna wydawała mi się diametralna zmiana Juliana który wyznawał i przestrzegał zasad, a nawet żąda od sióstr przestrzegania konwenansów, a nagle rzuca się w wir miłości z amerykanką ( bardzo wyzwoloną).Według mnie najlepiej autorce udało się na kartach książki pokazać okrucieństwo wojny ! Ale to moje dywagacje na temat powieści.
Polecam przeczytać i poznać zmiany w Anglii i Francji na początku wieku !

elenkaa | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

"Ostatnie lato w Mayfair" przypomina trochę serial "Downton Abbey" i książkę "Dom sióstr" Charlotte Link. Poznajemy ród Rotherfieldów, składający się z lorda Jamesa i lady Venetii, ich córek - Evangeline (która trochę przypomina Sybil z "Downton Abbey") i Victorii oraz synów - Juliana (spadkobiercy) i Edwarda. Mimo dość niskiej oceny, powieść czytało mi się w miarę dobrze. Trochę odstraszyły mnie negatywne komentarze i książka trochę czekała w kolejce do czytania.

Powieść obejmuje lata 1911-1918 i oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszych wydarzeń z tego okresu tzn. strajku robotników, walki sufrażystek, zatonięcia Titanica, wybuchu I wojny światowej. Na tle tych wydarzeń toczą się losy dwóch rodzin - wcześniej wspomnianych Rotherfieldów, czyli angielskich arystokratów oraz rodziny Pierre'a du Forestela. Dużą wada książki jest szybkie prowadzenie wątków osobistych bohaterów. Aż trzy śluby były pokazane tak, jakby nie miały znaczenia. Tak naprawdę nie pokazano budowania...

monika | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Powieść obrazowo przedstawia schyłek arystokracji angielskiej na początku XX wieku. Wielka rewolucja kulturowa, ruch sufrażystek,pionierstwo lotnictwa, życie arystokracji - to pierwsza część książki. Druga część, to dosyć barwny opis I wojny światowej w większej mierze przedstawiony również z punktu przedstawicieli klasy arystokratycznej,to przedstawienie wpływu wojny na psychikę wielu ludzi, także dojrzałość i poświęcenie.
Jeśli ktoś się spodziewa burzliwego romansu, tajemnicy czy wątku kryminalnego - tego w tej książce nie znajdzie. Ktoś z recenzentów napisał, że ta książka płynie jak wolna rzeka i ja zgadzam się z takim stwierdzeniem, ale mimo tego bardzo polecam.

kasandra_85 | 2013-12-12
Przeczytana: grudzień 2013

wiolagg66 | 2014-10-13

Książka nie zachwyciła mnie...
Była według mnie po prostu nudna.

Ewa | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Żeby wczytać się w książkę "Ostatnie lato w Mayfair" trzeba się przede wszystkim zaprzyjaźnić z bohaterami. Dalej jakoś...leci... bez większego zainteresowania. Akcja płynie wolno, a główne wątki skumulowane są przez autorkę schematycznie, podane w formie faktu.
Nie zachwyca:((