Zgłosuj na książki roku 2017

Kanalia

Seria: ABC
Wydawnictwo: Oficynka
tajus

W rzece zostają znalezione zwłoki pięknej młodej dziewczyny, ginie też pewien narkoman, a jakby tego było mało – w dość makabrycznej scenerii zostaje odkryte ciało kolejnej kobiety. Czy te zbrodnie coś łączy? Inspektor Markowski, komisarz Senik oraz aspirant Lepka rozpoczynają trudne śledztwo. „Kanalia”, mroczny kryminał psychologiczny z wielką miłością w tle, to jednocześnie intrygująca...

„Kanalia”, mroczny kryminał psychologiczny z wielką miłością w tle, to jednocześnie intrygująca zagadka kryminalna i wnikliwe studium ludzkich emocji i motywów.

źródło opisu: http://oficynka.pl/

źródło okładki: http://oficynka.pl/

macias | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-booki
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Sądząc po niewielkiej ilości opinii na lubimyczytac.pl książka nie jest zbyt popularna, a jest naprawdę rewelacyjna. Mamy tutaj do czynienia z bardzo skrupulatnie uknutą intrygą, która ma swoją genezę w przeszłości. Świetnie oddany klimat pracy policji, genialne portrety psychologiczne niektórych bohaterów, kulisy pracy wymiaru sprawiedliwości. Każdy aspekt tej książki jest bardzo spójny, w zasadzie nie zauważyłem żadnych słabych punktów. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i czyta się jednym tchem. Jestem zachwycony. BARDZO MOCNO POLECAM!

joaśka | 2014-09-07
Przeczytana: 06 września 2014

Dzięki Czytelnikowi Maciasowi (jeszcze raz dziękuję ;)) natrafiłam na tę niepozorną książkę i zadaję sobie pytanie gdzie ja byłam przez te wszystkie lata??? Książka została wydana w 2006, potem było drugie wydanie w 2013.
Paweł Pollak napisał klasyczny kryminał w najlepszym stylu i połączył go z warstwa psychologiczno - obyczajową. Z tej symbiozy powstała perełka literacka.
Akcja jest spójna, logiczna i inteligentnie poprowadzona. BOhaterzy, bez zbędnym opisów, przekonująco nakreśleni. Największe jednak wrażenie zrobił na mnie dramat głównego bohatera (chyba tak można go nazwać), którego porażająca spowiedź jest rozpisana na ostatnie kilkanascie stron powieści.
Przed panem Pollakiem czynię głeboki ukłon, a wszystkim tym, co nie czytali nakazuję to zrobić. Tak: ja nie proszę, ale nakazuję ;)
Książka ta bije na głowę wszystkie tzw. bestsellery zalegające półki róznych empików czy matrasów.

Jedyne do czego mogę się doczepić to okładka. Tzn. ta co jest na stronie LC. Bardzo...

awiola | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

"Kościół głosi, że Bóg stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo. A jacy są ludzie? Źli, podli i okrutni. Więc Bóg też taki musi być, logiczne rzecz biorąc."

Znacie stare, sprawdzone powiedzenie, że od miłości do nienawiści tylko jeden krok? Myślę, że większość z was zgodzi się z tym, że ludzkie namiętności potrafią czasami przerodzić się w niebezpieczne myśli i chęć zemsty. Trudno tylko oceniać kto jest naprawdę winny w grze, w której stawką jest ludzkie życie. Ten kto krzywdzi emocjonalnie czy ten, który dokonuje zemsty fizycznej? I na tak właśnie postawione pytanie, prowokuje nas do odpowiedzi autor "Kanalii".

Paweł Pollak to skandynawista i tłumacz literatury szwedzkiej. W 2006 r. zadebiutował powieścią "Kanalia", a jego kolejnym utworem była książka "Niepełni". "Kanalia" opublikowana przez wydawnictwo Oficynka jest drugim wydaniem tej książki. I jak napisał autor na swoim blogu, tegoroczne wydanie jest tym właściwym, gdyż poprzednie zawierało mnóstwo błędów korekcyjnych...

Agnieszka-Wawka | 2011-09-09
Przeczytana: wrzesień 2011

Po długim czekaniu na swoją kolej przyszedł czas na przeczytanie "Kanalii" Pawła Pollaka. Który jest debiutem tego autora. Było to pierwsze spotkanie z twórczością autora, ale tak udane że nie namyślając się długo zamówiłam kolejne książki.
"Kanalia" jest powieścią kryminalną . Akcja rozgrywa się w Warszawie. Zostają zabite trzy osoby kobieta w średnim wieku dobrze sytuowana, prostytutka i narkoman. Na pierwszy rzut oka nic i nikt nie łączy ze sobą tych zabójstw. Ale czy, na pewno tak jest???? Co może łączyć dobrze zarabiającą panią architekt z pozostałymi dwiema ofiarami z marginesu społecznego? Właśnie wtedy na arenę wkraczają nasi trzej bohaterowie. Panie i Panowie przedstawiam państwu: Inspektora Markowskiego , komisarza Miłana Senika i młody narybek policji aspiranta Krzysztofa Lepkę nazywanego przez inspektora "Synkiem". Teraz martwi bohaterowie książki:Ofiara nr 1 młoda dziewczyna zabita strzałem w głowę, nagie zwłoki wyłowione z Wisły,Ofiara 2 narkoman...

tajus | 2013-03-13
Przeczytana: 05 marca 2013

Po przeczytaniu "Kanalii" natychmiast nasunęło mi się na myśl stwierdzenie, iż Pol(l)ak jednak potrafi. Nie jest bowiem łatwo natknąć się w naszej rodzimej literaturze na naprawdę dobry, przyzwoity kryminał czy thriller, w każdym bądź razie ja szukałam takiego już od dłuższego czasu. I wreszcie znalazłam. Z twórczością Pawła Pollaka spotkałam się po raz pierwszy. Ów pisarz, nie dość, że ma już na swoim koncie trochę opowiadań kryminalnych i powieści, to na dodatek jest tłumaczem literatury szwedzkiej, a mimo to wcześniej jego nazwisko było mi zupełnie obce. Dziś oczywiście jest już inaczej - "Kanalia" zdecydowanie odnalazła się w charakterze mojego gustu i w wyniku tego już nie mogę się doczekać dnia, w którym poznam inne utwory jej autora, takie jak "Gdzie mól i rdza" oraz "Niepełni".

Przechodząc jednak do sedna, napomknę w kilku zdaniach na temat fabuły "Kanalii". Rzecz dzieje się w jednym z większych polskich miast. Z rzeki zostają wyłowione zwłoki młodej kobiety. Wkrótce...

enga | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Po kilku przeczytanych w dosyć krótkim czasie kryminałach skandynawskich nastąpił chwilowy zwrot - sięgnęłam po kryminał polski. Jednakże nazywając "Kanalię" tylko kryminałem skrzywdziłabym i książkę, i zapewne autora. Jest to kryminał, ale również powieść psychologiczna z dodatkami obyczajowymi.

Policja odnajduje zwłoki trzech osób zabitych w niewielkich odstępach czasowych. Te zbrodnie wydają się zupełnie oddzielnymi sprawami, absolutnie nie widać powodów dla których można byłoby je łączyć. Młoda kobieta zastrzelona i wrzucona do rzeki. Młody narkoman zabity uderzeniem tępego narzędzia. Kobieta znaleziona we własnym mieszkaniu, przywiązana do krzesła, okrutnie torturowana, a przy niej znaleziony został Talmud, w którym fragment o zdradzie zaznaczono krwią ofiary.

Zabójstwami zajmuje się grupa policjantów. Stary wyjadacz, cyniczny i posiadający niewyparzoną gębę inspektor Markowski. Uganiający się za kobietami komisarz Senik. Żółtodziób, kompletnie niepewny swojego miejsca w tej...

chmurka | 2016-06-29

Trzy ciała w różnych częściach miasta. Trzy różne życiorysy, które w toku śledztwa okazują się wcale nie takie różne... Doświadczony śledczy i błyskotliwy żółtodziób. Z odrobinką humoru. Całkiem fajnie się czyta.
Miejscami wydawało mi się, że jest napisana w podobny sposób jak książki Ryszarda Ćwirleja.

Paulina | 2013-05-22
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

"T y l k o t y p o t r a f i s z d a ć mi m i ł o ś ć, j a k i e j p o t r z e b u j ę"

"Kanalia" to druga (po "Gdzie mól i rdza") powieść Pawła Pollaka, którą czytałam (choć to "Kanalia" została napisana wcześniej) i zarazem kolejna, która mnie urzekła swoją wiarygodnością. Wiem, wiem, czepiłam się tej wiarygodności jak wygłodzony kleszcz wychudzonego kundla, ale dla mnie wiarygodna powieść to jedno z głównych kryteriów, którymi się kieruję oceniając lektury. Innym kryterium jest język, a tutaj jest dość osobliwie. Paweł Pollak ma lekkie pióro... rodzaju męskiego. Typowo. "Kanalia" to opływający testosteronem brudny kryminał. Nie brak tu wartkiej akcji, wysublimowanego wachlarza łaciny podwórkowej i pewnej brutalności, którą ja osobiście zaliczam na ogromny plus. Przez te zabiegi, umiejętnie wprowadzone, dozowane ostrożnie - "Kanalię" czytałam z ogromną przyjemnością.
"-Mamy, kurwa, jeszcze jednego denata. Coś dzisiaj jest urodzaj"
Topielica wyłowiona z rzeki i...

Patrycja | 2014-06-27

"Kanalia" to druga przeczytana przeze mnie powieść Pollaka. Splata ze sobą różne wątki, tworząc zagadkowy i do końca trzymający w napięciu kryminał-sensację. Fabuła oparta na chyba już klasycznym schemacie szorstkiego, prymitywnego gliny, pod którego skrzydła trafia - prosto ze szkoły policyjnej nieśmiały, strachliwy i młody aspirant. Razem mają prowadzić dochodzenie dotyczące z pozoru trzech odrębnych spraw... W sam raz na jeden wieczór.

Michał | 2010-11-20
Przeczytana: 2007 rok

Mówiąc najkrócej -- zlepek klisz i banałów. Co najwyżej poprawnie opowiedziana historia. Sięgnąłem po książkę na fali głodu kryminałów oraz z uwagi na fakt, że autor jest, podobnie jak piszący te słowa, tłumaczem. Byłem ciekaw, jak kolega po fachu poradził sobie w roli głównej. I niestety się rozczarowałem, bo otrzymałem mało oryginalną zagadkę kryminalną, w której bez większego trudu można wyłuskać konkretne motywy i techniki. Jeśli nie macie nic innego pod ręką, to można.